Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Борко Юлія Леонідівна. Фінансовий механізм управління інтелектуальною власністю : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Борко Ю.Л. Фінансовий механізм управління інтелектуальною власністю. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит. - Донецький національний університет, Донецьк, 2008.

Надана авторська точка зору щодо формування фінансового механізму управління інтелектуальною власністю, як засобу реалізації фінансової політики України. Визначено управління інтелектуальною власністю, як особливого об’єкту фінансових відносин. Проаналізовано процес формування структури і характеру дії фінансового механізму управління інтелектуальною власністю та побудована його загальна модель. Визначено ринок інтелектуальної власності та запропоновано його структуру. Детально розглянуті і проаналізовані складові фінансового механізму управління інтелектуальною власністю: фінансове забезпечення, фінансово-правове регулювання та інформаційне забезпечення. Досліджена стратегія розвитку фінансового механізму управління інтелектуальною власністю в умовах переходу України до інноваційної моделі розвитку. Запропоновано математичну виробничу модель визначення величини постійного приросту технічного прогресу від використання інтелектуальної власності та здійснено прогнозні показники за 2006-2010 роки. Здійснено реалізацію фінансового механізму управління інтелектуальною власністю в оборонно-промисловій галузі.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення, обґрунтовано та запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо формування та розвитку фінансового механізму управління інтелектуальною власністю. Результати дослідження дозволили зробити висновки теоретичного, методичного та практичного характеру, які зводяться до наступного:

  1. З позиції історичного зрізу становлення та розвитку фінансової науки органічною її складовою є формування фінансової політики, яка є зрізом реального економічного життя в сфері суспільної діяльності та відтворюється через сукупність заходів, спрямованих на мобілізацію і концентрацію на найважливіших напрямах економічного і соціального розвитку фінансових ресурсів. Фінансова політика управління інтелектуальною власністю - це відносно самостійна сфера діяльності держави та суб’єктів господарювання в сфері фінансово-інноваційних відносин. Ця діяльність спрямована на забезпечення інноваційними продуктами або інтелектуальним капіталом державної інноваційно-інвестиційної програми, спрямованої на розвиток підприємництва в Україні.

  1. Фінансовий механізм управління інтелектуальною власністю - це сукупність форм і методів фінансового впливу на соціально-економічний та інноваційний розвиток, що охоплює систему фінансового забезпечення, фінансового та нормативно-правового регулювання, інформаційного забезпечення, а також система фінансових індикаторів та фінансових інструментів, які дають змогу оцінити цей вплив. Фінансовий механізм управління інтелектуальною власністю є головним інструментом реалізації фінансової політики управління інтелектуальною власністю.

  2. Враховуючи специфіку інтелектуальної власності, автором цього дослідження розроблено загальну модель фінансового механізму управління інтелектуальною власністю. Управління інтелектуальною власністю - це діяльність, спрямована на отримання кінцевого фінансового результату - прибутку або іншого доходу внаслідок створення, використання та реалізації об'єктів права інтелектуальної власності в усіх галузях економіки.

  3. Ринок інтелектуальної власності (нематеріальних активів) - це сукупність трансформованих продуктів інтелектуальної власності, які комерціалізуються для отримання прибутку (фінансового результату); ринок інтелектуальної власності (нематеріальних активів) у сфері фінансів - це сфера обернення інтелектуального капіталу в процесі інноваційного підприємництва, і, одночасно, може розглядатись як фінансовий ресурс (інтелектуальний потенціал), який знаходиться у постійному русі: пошуку, розробці, випробуванні, використанні, вартість якого змінюється під впливом попиту та пропозиції. Ринок інтелектуальної власності може бути первинним і вторинним. Автором запропонована загальна структура ринку інтелектуальної власності.

  4. Автором цього дослідження запропоновано концептуальні засади формування моделі трансформації інтелектуальної власності в інноваційний продукт. Трансформація інтелектуальної власності в інноваційний продукт - це процес перетворення наукової ідеї в інтелектуальну власність, а потім в інноваційний продукт, який після впровадження, реалізації або надання у користування дозволяє власнику отримати прибутки, а державному бюджету - податки.

  5. Фінансове забезпечення управління інтелектуальною власністю - це забезпечення фінансовими ресурсами напрямів діяльності щодо формування та використання інтелектуальної власності. На думку автора, фінансове забезпечення управління інтелектуальною власністю реалізується на підставі встановленої системи фінансування, яке може здійснюватись за рахунок таких форм: самофінансування, у тому числі амортизаційних накопичень; залучення акціонерного капіталу; кредитування; бюджетних асигнувань, що дозволить залучити фінансові інвестиції в інноваційний сектор економіки.

  6. Дієвість фінансового механізму управління інтелектуальною власністю досягається наступними регуляторними заходами: 1) формування системи пільгового кредитування науково-інноваційних досліджень; 2) зменшення податкового навантаження на підприємства, які виробляють інноваційну продукцію; 3) підвищення ефективності використання коштів державного і місцевого інноваційних фондів та забезпечення повернення інноваційних позик; 4) запровадження регіонального механізму реінвестування доходів, одержаних від управління інтелектуальною власністю. До основних складових фінансового регулювання відносин між суб’єктами господарювання при управлінні інтелектуальною власністю віднесено: правові, фінансові і облікові (економічні) та організаційні заходи.

  7. Запропоновано модель фінансового механізму управління інтелектуальною власністю з урахуванням всіх складових фінансового механізму управління інтелектуальною власністю на кожному етапі створення, використання та реалізації інтелектуальної власності з урахуванням інформаційного забезпечення.

  8. На погляд автора стратегія розвитку фінансового механізму управління інтелектуальною власністю, як пріоритет національного економічного розвитку, має бути спрямована на досягнення наступних ключових цілей:1) зростання рівня доходів і якості життя населення за рахунок створення та реалізації конкурентоспроможної наукомісткої продукції, розвитку секторів економіки, покликаних формувати інтелектуальний і людський капітал; 2) технологічну і інтелектуальну модернізацію та заміну основних фондів у провідних галузях економіки; 3) забезпечення ресурсозбереження, що послабить залежність вітчизняної економіки від імпорту енергетичних і сировинних матеріалів.

10. В дисертаційній роботі автором запропоновано наступні етапи стратегічного розвитку фінансового механізму управління інтелектуальною власністю в умовах переходу до інноваційної моделі розвитку України: 1) удосконалення або впровадження законодавчих на нормативних актів щодо управління інтелектуальною власністю в частині пільгового оподаткування такої діяльності; 2) розбудова сучасної інфраструктури інноваційної діяльності; 3) розвиток науково-технічного потенціалу та кадрового забезпечення інноваційної діяльності; 4) створення механізмів переорієнтації інвестиційних потоків до високотехнологічних галузей виробництва; 5) створення та розвиток Державного інноваційного банку; 6) створення підприємств, що створюють та реалізують інтелектуальну власність, 7) закріплення позитивних тенденцій інноваційного розвитку.

11. Запропоновано математичну виробничу модель визначення величини постійного приросту технічного прогресу від використання нематеріальних активів та здійснено прогнозні показники використання нематеріальних активів за 2006-2010 роки. Прибуток від використання інтелектуальної власності у промисловості при рівномірному зростанні обсягів інновацій складе за вказаний прогнозний період – 66,4 млн. грн., надходження до бюджету - 16,61 млн. грн.

12. Запропонована та реалізована модель створення об’єктів права інтелектуальної власності, впровадження їх у виробництво та реалізацію, на підставі якої виконані розрахунки приросту прибутку при використанні інтелектуальної власності у виробництві нової техніки на підприємствах.

Публікації автора:

Статі у наукових фахових виданнях:

1. Борко Ю.Л. Окремі аспекти формування фінансової політики України / Ю.Л. Борко // Наукові праці НДФІ. – 2002. - № 3(18). - С. 59-65.

2. Борко Ю.Л. Фінансовий механізм використання нематеріальних активів – засіб реалізації фінансової політики держави” / Ю.Л. Борко // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право). – 2004. - № 3-4. - С 410-424.

3. Борко Ю.Л. Становлення фінансового ринку нематеріальних активів в Україні / Ю.Л. Борко // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – 2004. – Т. 1, № 195. - С. 19-28.

4. Борко Ю.Л. Фінансове забезпечення трансформації інтелектуальної власності в інноваційний продукт / Ю.Л. Борко // Економіка та підприємство: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. – 2004. - № 13. - С. 115-127.

5. Борко Ю.Л. Зростання фінансово-економічного потенціалу підприємств в умовах впровадження інтелектуальної власності / Ю.Л. Борко //Економіка і організація управління: Зб. наукових праць. – 2008. - № 3. – С.103 -109.

В інших виданнях:

6. Практичний посібник з оподаткування нематеріальних активів / О.Б. Бутнік-Сіверський, Ю.Л. Борко, В.В. Клявлін, О.Д. Святоцький, П.П. Крайнєв, Н.П. Лебідь. – К. - 2000. – 348 с. (Особистий внесок здобувача: розроблено методичне забезпечення оподаткування операцій з придбання та продажу нематеріальних активів.)

7. Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку нематеріальних активів / О.Б. Бутнік-Сіверський, Ю.Л. Борко, В.В. Клявлін, О.Д. Святоцький, П.П. Крайнєв, Н.П. Лебідь. – К. - 2000. – 348 с. (Особистий внесок здобувача: розроблено методичне забезпечення та практичні рекомендації з бухгалтерського обліку та фінансової звітності операцій з нематеріальними активами та їх амортизації і інвентаризації.)

8. Борко Ю.Л. Оподаткування операцій з нематеріальними активами / Ю.Л. Борко // Проблеми бюджетної політики України в умовах перехідної економіки : наук.-теор.конф. – К. - 2001. - С. 10-14.

9. Борко Ю.Л. Становлення та розвиток ноу-хау як об`єкта фінансово-господарських відносин / Ю.Л. Борко // Митне оформлення та оцінка інтелектуальної власності в умовах ринкової економіки: міжнар. наук.-практ. семінар: тези допов. – К. - 2001. - С. 52-59.

10. Борко Ю.Л. Строк корисного використання нематеріальних активів та їх амортизація / Ю.Л. Борко //Актуальні проблеми охорони інтелектуальної власності. - Алушта. - 2002. - С. 92-94.

11. Борко Ю.Л. Формування собівартості об’єктів інтелектуальної власності та їх рентабельність / Ю.Л. Борко //Проблеми розвитку фінансової системи України. – К. - 2002. - С. 43-48.

12. Борко Ю.Л. Амортизаційна політика нематеріальних активів та фінансовий механізм її реалізації / Ю.Л. Борко // Інтелектуальний капітал. – 2003. - № 4. - С. 31-39.

13. Борко Ю.Л. Формирование финансовой и учетной политики использования нематериальных активов / Ю.Л. Борко // Защита прав интеллектуальной собственности : проблемы и пути решения. - Алушта.- 2003. - С. 61-71.

14. Борко Ю.Л. Удосконалення первинного обліку нематеріальних активів у господарській діяльності підприємства / Ю.Л. Борко // Інтелектуальна власність – ключ до успіху в бізнесі. - Алушта. - 2004. - С. 65-75.

15. Борко Ю.Л. Фінансова стратегія інноваційної діяльності / Ю.Л. Борко // Питання інтелектуальної власності. Збірник наукових праць. - 2005. - № 3. – С. 384-392.

16. Борко Ю.Л. Теоретичні засади формування фінансової політики / Ю.Л. Борко // Питання інтелектуальної власності. Збірник наукових праць. – 2006. - № 4. - С. 386-419.

17. Економіко-правові проблеми в сфері інтелектуальної власності: Монографія / О.П. Орлюк, О.Б. Бутнік-Сіверський, С.Ф. Ревуцький, В.І. Нежиборець, Л.Ю. Федченко, Ю.К. Лапшов, Ю.Л. Борко. – К.: НДІ інтелектуальної власності АПрН України. - 2006.- 364 с. (Особистий внесок здобувача: розроблено формування фінансової та облікової політики інноваційної діяльності та механізм її реалізації.)