Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Якимчук Тетяна Петрівна. Фінансування підприємств за рахунок випуску облігацій : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Якимчук Т.П. Фінансування підприємств за рахунок випуску облігацій. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 — Гроші, фінанси і кредит. ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана", Київ, 2009.

У дисертації обґрунтовано сутність корпоративних облігацій, систематизовано види облігацій за класифікаційними ознаками, вивчено особливості формування економічних відносин між учасниками облігаційної позики, розроблено методичні підходи до визначення фінансової надійності підприємств-емітентів та систему коефіцієнтів співвідношення обсягу облігаційної позики та основних показників діяльності підприємства.

Розглянуто емісійні процеси на ринку корпоративних облігацій в Україні, починаючи з періоду його утворення, та виокремлено етапи його становлення та розвитку: докризове становлення ринку, посткризове становлення ринку, початковий розвиток ринку та активний розвиток ринку. Розкрито особливості емісійної діяльності підприємств гірничодобувної промисловості України з випуску облігацій і встановлено основні рестрикційні чинники фінансування цих підприємств за рахунок коштів, мобілізованих на ринку облігацій.

З урахуванням вітчизняного та зарубіжного досвіду державного регулювання ринку облігацій підприємств обґрунтовано теоретичні та розроблено практичні рекомендації щодо вдосконалення основних форм державного регулювання випуску та обігу облігацій в Україні. Запропонована багатофакторна модель залежності рівня процентної ставки за корпоративними облігаціями від інтегральних показників оцінки фінансової надійності підприємства-емітента. Особливу увагу приділено удосконаленню емісійної стратегії з випуску облігацій гірничодобувних підприємств.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється в обґрунтуванні теоретико-методичних засад корпоративного фінансування за рахунок випуску облігацій, яке має істотне значення для розвитку фінансів підприємств. Проведене дослідження дало змогу зробити такі висновки:

1. На основі узагальнення підходів до тлумачення сутності поняття “корпоративна облігація” визначено, що, з одного боку, це фінансовий інструмент, який визначає відносини позики, з іншого – це об’єкт договору між емітентом та інвестором, який встановлює право на фінансове зобов’язання. Корпоративна облігація – це емісійний борговий цінний папір з встановленою доходністю, шляхом випуску якого емітент (юридична особа) здійснює запозичення на фінансовому ринку, що засвідчує його зобов’язання сплатити та право кредиторів-власників облігацій вимагати погашення основної суми боргу (номіналу) та доходу (відсотка), а також можливість такого кредитора-власника облігацій здійснювати операції купівлі-продажу з метою отримання додаткового доходу.

2. Перелік класифікаційних ознак видів корпоративних облігацій, які мають практичну цінність, доповнено такими позиціями як: організаційно-правова форма та вид економічної діяльності підприємства-емітента; оцінка ризику дефолту.

3. Серед учасників облігаційної позики виділяються: емітенти, інвестори, опосередковані та інфраструктурні учасники, фінансові посередники та державні органи. Під економічними відносинами, що виникають між цими учасниками, розуміється сукупність зв’язків між суб’єктами корпоративної облігаційної позики, які об'єднуються на фондовому ринку задля реалізації фінансування інвестиційних проектів.

4. Достовірна оцінка фінансової надійності емітента корпоративних облігацій необхідна всім учасникам процесу облігаційного запозичення. Для емітента така оцінка фінансової надійності корисна тим, що дозволяє залучити кошти широкого кола потенційних інвесторів, проаналізувавши власну здатність до погашення зобов’язань, вже на початковому етапі випуску облігацій визначає параметри, які будуть привабливими для інвесторів. Обґрунтовано, що аналіз надійності корпоративних облігацій на основі публічної фінансової звітності їх емітентів має складатися з тринадцяти кількісних і чотирьох якісних показників.

5. Комплексний коефіцієнтний аналіз, який дозволяє здійснювати контроль за ефективністю використання коштів, залучених за рахунок емісії цінних паперів і управлінням боргом, доцільно проводити за такими напрямами: ефективності залучення облігаційної позики, цільового використання залучених коштів, забезпеченості облігаційної позики, обслуговування облігаційної позики.

6. На підставі аналізу емісій облігацій вітчизняними підприємствами з урахуванням тенденції розвитку економіки України виокремлено чотири етапи становлення та розвитку ринку корпоративних облігацій: докризове та посткризове становлення, початковий та активний розвиток ринку.

7. За результатами аналізу особливостей емісійної діяльності з випуску облігацій підприємствами гірничодобувної промисловості встановлено, що емітентами використовуються переважно закриті розміщення з набором таких параметрів: низькі процентні ставки у порівнянні з середньоринковими, високі номінали цінних паперів з орієнтацією на інвесторів – юридичних осіб, тривалий період обігу облігацій, сплата купонного доходу один раз на рік або одночасно з погашенням.

8. Враховуючи досвід функціонування вітчизняного та світових ринків корпоративних облігацій, запропоновано вдосконалити форми фінансових і організаційних методів регулювання ринку корпоративних облігацій України. З метою стимулювання емісій облігацій найчастіше використовується такий фінансовий метод як податкове регулювання. Вітчизняне законодавство щодо оподаткування процентів за корпоративними облігаціями інвесторів – фізичних осіб не стимулює їх до інвестицій у корпоративні боргові цінні папери. Це вимагає зниження ставки податку на процентний доход за облігаціями для інвесторів задля створення рівних можливостей доступу різних учасників на ринок цінних паперів.

9. Серед організаційних методів регулювання доведено необхідність реалізації довгострокових програм запозичень. Залучення інвестиційних ресурсів вугледобувними підприємствами за рахунок випуску облігацій повинно передбачати створення організаційних засад активізації інвестиційних процесів у державі, сприятливих умов для мобілізації ресурсів на ринку облігацій підприємствами вугледобувної промисловості, фінансового механізму реалізації практичних дій. Здійснення зазначених заходів дозволить підвищити ефективність використання бюджетних коштів і сприятиме розвитку підприємств вугледобування України.

10. При встановленні вартості облігаційної позики важливим питанням є прогнозування процентної ставки, яка при відкритому розміщенні має враховувати розвиток макроекономічної ситуації. Запропоновано для отримання кількісної характеристики впливу фінансової надійності підприємства-емітента на величину процентної ставки багатофакторну модель, яка базується на інтегральному показнику фінансового стану, інтегральному показнику забезпечення зобов’язань доходами підприємства та інтегральному якісному показнику оцінки фінансової надійності емітента.

11. Відповідно до необхідності залучення коштів за рахунок випуску боргових цінних паперів удосконалено емісійну стратегію виходу гірничодобувних підприємств на ринок корпоративних облігацій, що базується на функціонально-цільовій моделі організації випуску, обслуговування обігу облігацій та використання підприємством залучених коштів, яка включає стратегічне та поточне планування, оперативне управління, ведення обліку та формування звітності, аналіз і оцінку, стимулювання.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Якимчук Т. П. Теоретичні підходи до визначення поняття „облігація” / Якимчук Т. П. // "Наукові записки" Серія "Економіка" : зб. наук. праць. – Острог : Видавництво "Національний університет "Острозька академія", 2007. – вип. 9, Ч. 4. – С. 304–311, (0,3 друк. арк.).

  2. Якимчук Т. П. Особливості формування економічних відносин між суб’єктами корпоративної облігаційної позики / Якимчук Т. П. // Вісник Криворізького економічного інституту КНЕУ. – 2007. – №3. – С. 99–106, (0,7 друк. арк.).

  1. Якимчук Т. П. Особливості емісії облігацій підприємств харчової промисловості України / О. В. Мельник, Т. П. Якимчук // Фінанси, облік і аудит : зб. наук. праць / відп. ред. А. М. Мороз. – К. : КНЕУ, 2007. – вип. 9. 1 – С. 82–89, (0,33 друк. арк., особистий внесок автора: досліджено джерела зовнішнього фінансування діяльності підприємств, переваги залучення коштів за рахунок випуску облігацій, проаналізовано показники фінансового стану підприємств – 0,2 друк. арк.).

  2. Якимчук Т. П. Емісійна діяльність підприємств гірничодобувної промисловості з випуску корпоративних облігацій / О. В. Мельник, Т. П. Якимчук // Фінанси України. – 2008. – №1. – С. 118–126, (0,5 друк. арк., особистий внесок автора: досліджено структуру емітентів корпоративних облігацій гірничодобувної промисловості України за видами економічної діяльності, умови емісій корпоративних облігацій, їх розміщення та обіг, напрями активізації емісійної діяльності досліджуваних підприємств – 0,4 друк. арк.).

В інших виданнях:

  1. Якимчук Т. П. Корпоративні облігації як ефективний інструмент залучення позикових коштів підприємств / Якимчук Т. П. // Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання: матеріали міжнар. наук.-прак. конф., 3-5 черв. 2005 р. : тези доп. – Луцьк : Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. – С. 373–375, (0,14 друк. арк.).

  2. Якимчук Т. П. Проблемні питання визначення джерел фінансування господарської діяльності підприємств / Якимчук Т. П. // Динаміка наукових досліджень – 2006 : матеріали міжнар. наук.-прак. конф., 17-28 липн. 2006 р. : тези доп. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2006. – С. 50–52, (0,125 друк. арк.).

  3. Якимчук Т. П. Теоретичне обґрунтування сутності облігацій / Якимчук Т. П. // Загальноекономічні та фінансові аспекти формування інноваційного потенціалу регіону : матеріали всеукр. наук.-прак. конф., 29-30 берез. 2007 р. : тези доп. – Полтава : ПолтНТУ, 2007. – С. 196-198, (0,125 друк. арк.).

  4. Якимчук Т. П. Сучасні тенденції розвитку ринку облігацій в Україні та світі / Якимчук Т. П.// Наука: теорія і практика – 2007 : матеріали міжнар. наук.-прак. конф., 24-25 серп. 2007 р. : тези доп. – Пшемисль : Наука і освіта, 2007. – С. 34–36, (0,125 друк. арк.).

  5. Якимчук Т. П. Систематизація видів облігацій підприємств за класифікаційними ознаками / Якимчук Т. П. // Проблеми та перспективи розвитку підприємництва : матеріали міжнар. наук.-прак. конф., 14-15 груд. 2007 р. : тези доп. – Харків : Вид-во ХНАДУ, 2007. – С. 198–199, (0,08 друк. арк.).

  6. Якимчук Т. П. Визначення оптимальної організаційної структури облігаційної позики на підприємстві / Якимчук Т. П. // Фінанси, грошовий обіг і кредит в підвищенні добробуту населення України : матеріали всеукр. наук.-прак. конф., 16-18 трав. 2008 р. : тези доп. – Сімферополь : Національна академія природоохоронного та курортного будівництва, 2008. – С. 75–77, (0,125 друк. арк.).