Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Гідробіологія


Мантурова Оксана Василівна. Фітопланктон малих річок урбанізованих територій : Дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / НАН України; Інститут гідробіології. — К., 2006. — 169арк. — Бібліогр.: арк. 134-152.



Анотація до роботи:

Мантурова О.В. «Фітопланктон малих річок урбанізованих територій» – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.17 – гідробіологія. Інститут гідробіології НАН України, Київ, 2006.

На основі детальних досліджень угруповань фітопланктону малих річок Нивка, Либідь, Віта (м. Київ, басейн Дніпра), Латориця та Уж (басейн Дунаю), Золочівка, Луга та Солокія (басейн Західного Бугу), басейни яких повністю або частково розташовані на територіях міст, встановлено характер його розвитку. З’ясовано закономірності формування видового багатства, кількісних показників та видового різноманіття фітопланктону в залежності від типу трансформації русла (або його ділянок) та ступеню урбанізації, вираженого через густину населення. Показано, що найбільше видове багатство та високі показники кількісного розвитку відмічені в річках з зарегульованим руслом або періодичними змінами напрямку течії при середній густині населення. Проведено аналіз подібності фітопланктону річок урбанізованих територій різних регіонів та басейнів (Дніпра, Дунаю та Західного Бугу). Доведено, що вирішальним для формування структури та кількісного розвитку фітопланктону є тип трансформації русла та ступінь антропогенного навантаження.

  1. В складі фітопланктону досліджених урбанізованих річок та їх заплавних водоймах виявлено 349 видів (372 внутрішньовидових таксонів) водоростей з 8 відділів. З них найбільш широко представлені Bacillariophyta та Chlorophyta –161 (174) та 96 (104) видів відповідно. Видове багатство інших відділів значно менше: Euglenophyta – 40 (41), Cyanophyta – 31, Chrysophyta – 13 (14), Xanthophyta – 9, Dinophyta – 8, Cryptophyta – 4,.

  2. Найбільш різноманітно представлений фітопланктон річок, що мають природне русло і заплаву або каскад ставків (р. Віта та Нивка, 184 та 233 відповідно). Найменше видове багатство відзначено в річках з каналізованим руслом (р. Либідь та Полтва, 78 та 74 відповідно).

  3. В більшості випадків домінуючими групами в фітопланктоні є зелені та діатомові, які формують також основу показників кількісного розвитку. В окремих випадках спостерігаються спалахи розвитку представників інших відділів, що може свідчити про екстремальність умов в даному біотопі.

  4. Найвищі значення видового багатства, видового різноманіття та показників кількісного розвитку фітопланктону відзначені при помірному ступені антропогенного навантаження (якому відповідає густина населення в басейні що дорівнює 230 осіб/км2). Видове багатство та видове різноманіття залишається досить високим і при густинах населення на порядок вищих і нижчих, в той час показники кількісного розвитку змінюються в більш широких межах.

  5. Під впливом періодичних змін напрямку і швидкості течії, що відбуваються в результаті зміни рівня води в водосховищі головної річки, в гирловій ділянці притоку формується більш багатий фітопланктон, ніж власне в річці та прилеглих ділянках водосховища.. Найвищі кількісні показники розвитку фітопланктону відзначаються під час природної течії, особливо в напівпротічних біотопах коли відбувається вимивання планктону з усіх ділянок, які мають прямий гідравлічний зв’язок з руслом.

  6. Сукцесійні процеси в фітопланктоні урбанізованих річок, на відміну від річок, що залишились в природному стані, стиснуті в часі, про що свідчить часта зміна домінантів та різкі коливання показників кількісного розвитку.

  7. Встановлено, що в умовах періодичної екстремальної дії того чи іншого фактору в урбанізованих річках, розвиваються монодомінантні угруповання водоростей. Домінантами в таких випадках виступають представники Cyanophyta або Euglenophyta, при цьому зберігається досить високе видове різноманіття, що слугує резервом для розвитку водоростевих угруповань при черговій зміні умов.

  8. Видами-убіквістами, спільними практично для всіх біотопів досліджених річок були Stephanodiscus hantzcshii, Pseudodidymocystis planctonica, Desmodesmus

  9. Домінуючі комплекси в річках урбанізованих територій найчастіше сформовані за рахунок видів з широкою екологічною валентністю. Постійна зміна комплексів та їх складових з широкою екологічною валентністю забезпечує ефективну участь у процесах самоочищення в умовах високої варіабельності параметрів середовища.

  10. Для формування структури та кількісного розвитку фітопланктону вирішальне значення має ступінь урбанізації басейну та характер русла.

Публікації автора:

  1. Афанасьев С.А., Громова Ю.Ф., Мантурова О.В. Состав и структура пелагических группировок устьевой области р. Виты // Гидробиол. журн. – 1999. – 35, № 5. – С. 63–73. (Здобувач самостійно зібрала та обробила матеріал стосовно фітопланктонних угруповань, приймала безпосередню участь у написанні статті).

  2. Мантурова О.В. Градиентный анализ водорослевых сообществ урбанизированной реки (на примере р. Нивки) // Гидробиол. журн. – 1999. – 35, № 6. – С. 22–27.

  3. Мантурова О.В. Про зміни в фітопланктоні річок західного регіону України при транзиті через урбанізовані території // Наукові записки Тернопільського Державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. Спец. випуск “Гідроекологія”. – 2001. – № 3(14). – С. 64–66.

  4. Гриб Й.В., Мантурова О.В. Малі річки урбанізованих територій – сучасний екологічний стан, управління // Наукові записки Тернопільського Державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка. – 2002. – № 1 (16). – С. 85–92. (Здобувач самостійно збирала та обробляла матеріал, приймала безпосередню участь у написанні статті).

  5. Ткачук Н.Г., Громова Ю.Ф., Мантурова О.В., Северенчук Н.С. Структурно-функциональные особенности пелагических сообществ урбанизированного водного объекта (на примере протоки Коник)//Гидробиол. журн. – 2003. – 39, № 2. – С. 88–96. (Здобувач самостійно зібрала та обробила матеріал стосовно фітопланктонних угруповань, приймала безпосередню участь у написанні статті).

  6. Трылис В.В., Щербак С.Д., Мантурова О.В. Тенденции изменения структуры биоты под влиянием антропогенной модификации морфологии водотоков урбанизированных территорий // Экология городов и рекреационных зон. Материалы межд.научно-практ.конф. Одесса,25–26 июня 1998 г.– Одесса: "Астропринт", 1998. – С. 165–167. (здобувач зібрала та обробила 30% матеріалу, приймала безпосередню участь у написанні статті).

  7. Мантурова О.В. Водорості різнотипних водойм гирлової області річки Віти // Проблеми ботаніки та екології. Матер. конф. мол. вчених-ботаніків України. Ніжин–Ядути, 1999 р. – Ніжин: Наука-Сервіс, 1999. – С. 19.

  8. Мантурова О.В. Фітопланктон річки Либеді (м. Київ) // Проблеми ботаніки та екології. Матер. конф. мол. вчених-ботаніків України. Чернігів–Седнів, 2000. – Київ: Центр екологічної освіти та інформації, 2000. – С. 16.