Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Пеленьо Руслан Андрійович. Фізіологічний стан організму корів після згодовування грибниці Pleurotus ostreatus за різних систем їх утримання : Дис... канд. наук: 03.00.13 - 2009.



Анотація до роботи:

Пеленьо Р.А. Фізіологічний стан організму корів після згодовування грибниці Рleurotus ostreatus за різних систем їх утримання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. – Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького, Львів, 2008.

Дисертація присвячена проблемі впливу згодовування добавки, одержаної після культивування Pleurotus ostreatus, за різних систем утримання тільних сухостійних корів на їх фізіологічний стан, перебіг родового процесу, відновлення репродуктивної функції, склад молозива, розвиток та резистентність одержаних телят, молочну продуктивність корів і фізико-хімічні властивості молока.

Науково обґрунтовано вплив кормової добавки, одержаної після культивування Pleurotus ostreatus, введеної до раціону тільних сухостійних корів за різних систем утримання, на морфологічні, біохімічні та імунологічні показники крові новонароджених телят, їх резистентність і життєздатність. Вивчено біологічну цінність молозива та якість молока корів, яким згодовували добавку, одержану після культивування Pleurotus ostreatus, за умов прив’язної і безприв’язної систем утримання. Встановлена позитивна дія кормової добавки, введеної до раціону тільних сухостійних корів на енергію росту телят молочного віку на тлі різних умов утримання їх матерів. Запропоновано спосіб згодовування добавки, одержаної після культивування Pleurotus ostreatus, тільним сухостійним коровам, за різних систем їх утримання, який забезпечує поліпшення дородового і післяродового стану корів, підвищує клітинні фактори захисту приплоду.

На підставі результатів досліджень доведена біологічна доцільність згодовування коровам грибниці гливи звичайної, одержаної після збору 2-3 урожаю грибів, за умов прив’язної і безприв’язної систем їх утримання. Тривале введення кормової добавки до раціону корів спияє покращенню їх фізіологічного стану, біологічної цінності молозива, перебігу родів і відновлення репродуктивної функції, а також підвищує молочну продуктивність і якість молока.

У дисертаційній роботі отримано нові дані щодо впливу згодовування коровам кормової добавки, одержаної після культивування грибниці Pleurotus ostreatus, на їх фізіологічний статус і продуктивність, а також на морфологічні, біохімічні та імунологічні показники крові новонароджених телят, їх ріст у профілакторний період вирощування на фоні різних систем утримання їх матерів у сухостійний період. Експериментально обґрунтовано вплив кормової добавки на перебіг родового процесу і відновлення репродуктивної функції корів за умов прив’язної та безприв’язної систем утримання у сухостійний період і розроблено рекомендації з цих питань, визначено біологічну цінність молозива та молока і зроблено такі висновки:

1. Згодовування кормової добавки грибниці гливи тільним коровам, які утримувалися на прив’язі у сухостійний період (друга група), супроводжувалося підвищенням на 40-ий день дослідного періоду кількості еритроцитів і вмісту гемоглобіну в їх крові, порівняно з тваринами першої (контрольної) групи, відповідно на 12,3 і 9,9% та у корів четвертої дослідної групи, які мали вільний доступ до грубих кормів і мікорму за умов безприв’язного утримання, на 25,9 і 13,7% відповідно.

2. Згодовування сухостійним коровам протягом останніх двох місяців тільності кормової добавки субстрату грибниці Pleurotus ostreatus супроводжується вірогідним збільшенням вмісту у сироватці крові загального білка як за прив’язної, так і безприв’язної систем їх утримання, що обумовлено, в основному, вірогідним збільшення (р<0,05), порівняно з коровами контрольної групи, рівня 2-, 3-, - і -глобулінів.

3. Введення до раціону тільних сухостійних корів мікорму за безприв’язної системи утримання приводить до вірогідного зростання у молозиві і молоці сухої речовини (р<0,05) впродовж семи днів, тоді як за прив’язної системи утримання вміст сухої речовини у молозиві був вірогідно вищим (р<0,05) лише на 3-ій і 7-ий дні після отелення.

4. Додавання до раціону тільних корів другої і четвертої дослідних груп мікорму грибниці гливи звичайної у сухостійний період покращує показники їх відтворювальної здатності, зменшує тривалість послідової стадії, яка у корів контрольної групи становила 8,5 годин, другої, третьої і четвертої груп відповідно 6,7, 7,2 і 6,2 години та сервіс-періоду, який у корів контрольної групи тривав 100 днів, другої, третьої і четвертої груп – 76, 84 та 71 дні відповідно. Індекс осіменіння у корів контрольної групи становив 2,14, другої – 1,57, третьої – 1,71 і четвертої – 1,28.

5. Тривале згодовування кормової добавки міцелію Pleurotus ostreatus лактуючим коровам четвертої групи, за безприв’язної системи утримання, сприяло посиленню секреції компонентів молока, про що свідчить зростання середньодобових надоїв (р<0,05) з 2-го по 10-ий місяці лактації, а за прив’язної системи утримання (ІІ група) – з 5-го по 7-ий місяці порівняно з коровами контрольної групи. Середньодобовий надій молока натуральної жирності за лактацію у корів четвертої групи був вищим на 10,4%, порівняно з першою групою, тоді як у корів другої групи – вищим на 3,5%.

6. У молоці корів другої і четвертої груп, яким упродовж лактації до раціону вводили кормову добавку гливи звичайної (Pleurotus ostreatus), встановлено вищий вміст жиру – 3,51 і 3,61%, білка – 3,39 і 3,48% та лактози – 4,47 і 4,55%, порівняно з вмістом їх у молоці корів контрольної групи, який відповідно становив 3,38, 3,26 і 4,25%.

7. Телята дослідних груп відзначалися більшою масою тіла при народженні, яка була більшою у третій групі, матері яких споживали тільки корми раціону за безприв’язної системи утримання на 3,5%, в другій і четвертій групах, коровам яких згодовували грибницю за прив’язної і безприв’язної систем утримання, – відповідно на 7,1 і 11,0%, а також вищими середньодобовими приростами живої маси на 2,5, 6,3 і 10,2% у перші 20 діб життя, порівняно з ровесниками контрольної групи.

8. На ранній стадії постнатального онтогенезу у крові телят дослідних груп, порівняно з тваринами контрольної групи, відзначено вищий вміст загального білка, еритроцитів і гемоглобіну, рівень яких досягав на 20-ий день величин, що характерні для дорослих тварин. Збільшення живої маси телят другої, третьої і четвертої груп за період від народження і до відлучення відбувалося інтенсивніше і становило 8,5, 8,1 і 8,7 кг, проти 7,9 кг у контрольній групі.

9. Згодовування кормової добавки грибниці Pleurotus ostreatus тільним коровам у сухостійний період приводило до підвищення резистентності організму телят, про що свідчить зростання лізоцимної, бактерицидної і фагоцитарної активностей крові. Найвищі значення вказаних імунобіологічних показників відмічені у крові телят, матері яких утримувалися безприв’язно і мали вільний доступ до мікорму у складі грубих кормів.

10. Згодовування мікорму тільним коровам у сухостійний період, за різних систем їх утримання, зумовило вірогідно вищий вміст (р<0,05) в крові телят одноденного віку другої групи – глобулінів і четвертої групи – - і -глобулінів. У триденному віці вірогідно вищим (р<0,05), порівняно з контрольною групою, виявився лише вміст альбумінів у крові телят четвертої групи.

Публікації автора:

1. Пеленьо Р. А. Вплив годівлі та моціону сухостійних корів на розвиток та резистентність народжених від них телят / Р. А. Пеленьо, О. Я. Захарів // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С. З. Ґжицького. – 2002. – Т. 4, № 2, Ч. 5. – С. 241–247. (Дисертант брав участь у плануванні і проведенні досліду, провів дослідження та аналіз отриманих результатів і написав статтю).

2. Пеленьо Р. А. Вплив годівлі та утримання сухостійних корів на морфолого-біохімічні та імунологічні показники крові / Р. А. Пеленьо, О. Я. Захарів // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С. З. Ґжицького. – 2003. – Т. 5, № 2, Ч. 2. – С. 97–104. (Дисертант брав участь у проведенні досліду, визначенні фізіолого-біохімічних та імунологічних показників крові, узагальненні результатів досліджень і написав статтю).

3. Пеленьо Р.А. Вплив способу випоювання молозива на вміст імуноглобулінів у крові телят / Р. А. Пеленьо, О. Я. Захарів // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С. З. Ґжицького. – 2003. – Т. 5, № 2, Ч. 3. – С. 135–139. (Дисертант провів лабораторні дослідження крові, приймав участь в аналізі й узагальненні одержаних результатів, написав статтю).

4. Пеленьо Р. А. Вплив моціону тільних корів на вміст поживних речовин у молозиві, молочну продуктивність та швидкість видоювання / Р. А. Пеленьо // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С. З. Ґжицького. – 2004. – Т. 6, № 2, Ч. 4. – С. 38–43.

5. Кравців Р. Й. Особливості обміну білків крові сухостійних корів при згодовуванні їм за різного способу утримання грибниці гливи (Pleurotus ostreatus) / Р. Й. Кравців, О. Я. Захарів, Р. А. Пеленьо // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького. – 2008. – Т. 10, № 3, Ч. 2. – С. 113–118. (Дисертант організував проведення досліду, брав участь у визначенні білків крові сухостійних корів та написав перший варіант статті).

6. Пеленьо Р. А., Захарів О.Я., Семанюк В.І. Вплив згодовування грибниці Pleurotus ostreatus на молочну продуктивність за різного способу утримання корів / Пеленьо Р. А., О. Я. Захарів, В. І. Семанюк // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького. – 2008. – Т. 10, № 3, Ч. 2. – С. 204–209. (Дисертант організував і провів дослідження на виробництві, брав участь у аналізі та узагальненні одержаних результатів, описав їх у статті).

7. Патент 5700 U Україна, МПК 7 А23К1/12, А01К67/02. Спосіб підвищення молочної продуктивності корів та збереженості молодняку / Пеленьо Р. А., Захарів О. Я. ; заявник і патентовласник Львівська державна академія ветеринарної медицини імені С. З. Ґжицького. – № 20040806465 ; заявл. 03.08.04; опубл. 15.03.05, Бюл. № 3. (Дисертант самостійно провів експериментальну частину роботи, біометричну обробку даних, їх аналіз, оформлення матеріалів заявки виконано у співавторстві).

8. Методичні рекомендації з використання грибниці гливи в якості біостимулятора факторів імунітету телят, перебігу родового процесу, відтворювальної здатності, продуктивності та якості молока: Схвалені і рекомендовані до видання колегією управління ветеринарної медицини у Львівській області, протокол № 8 від 10 червня 2008 року / [Куртяк Б.М., Захарів О.Я., Семанюк В.І., Турко І.Б., Пеленьо Р.А.]. – Львів, 2008. – 10 с. (Дисертант провів виробничі та лабораторні дослідження, приймав участь в аналізі та узагальненні одержаних результатів).