Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


62. Головач Павло Ількович. Фізіологічний статус і продуктивність великої рогатої худоби на різних етапах постнатального онтогенезу за впливу інсуліну: дис... д-ра вет. наук: 03.00.13 / Львівська національна академія ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Головач П.І. Фізіологічний статус і продуктивність великої рогатої худоби на різних етапах постнатального онтогенезу за впливу інсуліну. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора ветеринарних наук із спеціальності 03.00.13 – фізіологія людини і тварини. – Львівська національна академія ветеринарної медицини імені С.З.Ґжицького, Львів, 2004.

У дисертації викладені особливості впливу інсуліну на вуглеводний, білковий та газоенергетичний обмін, газовий склад (О2 і СО2) артеріальної та венозної крові, морфофункціональні показники крові (гематокрит, кількість еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів, лейкограма, вміст гемоглобіну, кольоровий індекс, швидкість осідання еритроцитів), чинники клітинної (Т- і В-популяції лімфоцитів, фагоцитарна активність лейкоцитів) та гуморальної ланок (вміст імуноглобулінів, бактерицидна, комплементарна і лізоцимна активність сироватки крові) імунного статусу, а також продуктивність (м’ясну і молочну) та хімічний склад і калорійність м’язової тканини молодняку та молока у корів української чорно-рябої молочної породи на різних етапах постнатального онтогенезу (1 доба, 1, 3, 6, 18 місяців, 3-4, 6-7 та 12-13 років).

Дано ветеринарно-санітарну оцінку продуктів забою бугайців та молока корів різного віку, яким парентерально вводили за відповідними технологічними схемами інсулін. Визначено економічну ефективність від застосування інсуліну при відгодівлі молодняку та виробництві молока в тварин української чорно-рябої молочної породи різного віку в умовах тваринницьких ферм. Підготовлено рекомендації щодо технології застосування інсуліну у скотарстві з метою підвищення середньодобових приростів молодняку і молочної продуктивності корів української чорно-рябої молочної породи з врахуванням віку тварин.

У дисертації на основі проведених експериментів запропоновано новий науковий підхід, який полягає у дослідженні впливу інсуліну на окремі показники фізіологічного статусу (вуглеводний, білковий та газоенергетичний обмін, газовий склад артеріальної і венозної крові, морфофункціональні показники крові, чинники клітинної і гуморальної ланок імунного статусу) та продуктивність (м’ясну і молочну) у великої рогатої худоби української чорно-рябої молочної породи на різних етапах постнатального онтогенезу (1 доба, 1, 3, 6, 18 місяців, 3-4, 6-7, 12-13 років) із проведенням ветеринарно-санітарної експертизи продуктів забою молодняку і молока корів різного віку. Крім цього, рекомендовано проводити визначення економічної ефективності застосування інсуліну для підвищення продуктивності молодняку і корів у різні вікові періоди.

1.Тваринам української чорно-рябої молочної породи на різних етапах постнатального онтогенезу (1 доба, 1, 3, 6, 18 місяців, 3-4, 6-7, 12-13 років) притаманні породні і вікові особливості вуглеводного, білкового і газоенергетичного обміну, газового і морфологічного складу крові, лейкограми, ШОЕ, а також імунного статусу, які зумовлені особливостями генотипу, екстер’єру, інтер’єру та продуктивності тварин даної породи.

2. Інтенсивність вуглеводного і газоенергетичного обміну є найвищою у телят однодобового та одномісячного віку. З віком тварин української чорно-рябої молочної породи (особливо до 6-місячного віку) інтенсивність як вуглеводного, так і газоенергетичного обміну знижується. На найнижчому рівні показники вуглеводного і газоенергетичного обміну знаходяться у корів 12-13-річного віку.

3.Активність ферментів початкового етапу гліколізу і глікогенолізу (фосфоглюкомутази, фосфофруктокінази, фруктозодифосфатальдолази) на першому місяці життя телят зростає, потім до настання статевої зрілості – знижується, із настанням фізіологічної зрілості та у молодих корів – стабілізується, а у корів 12-13-річного віку – зменшується і знаходиться на найнижчому рівні.

Активність дихальних ферментів крові (карбоангідрази, сукцинат-дегідрогенази, цитохромоксидази і пероксидази) є найвищою у телят однодобового віку. З віком тварин активність дихальних ферментів крові знижується, особливо на ранніх етапах постнатального онтогенезу (до 6-місячного віку).

4.З віком тварин української чорно-рябої молочної породи змінюється також інтенсивність обміну білків. Телята однодобового віку характеризуються найнижчим вмістом в сироватці крові загального білка і g-глобулінів та найвищим рівнем альбумінів, a- та b-глобулінів. З віком тварин, особливо до 3 місяців, вміст загального білка і g-глобулінів, а також активність аспартат- і аланінаміно-трансфераз зростають, а тим часом рівень альбумінів, a- та b-глобулінів знижується. Після настання статевої зрілості телиць інтенсивність обміну білків у тварин української чорно-рябої молочної породи стабілізується і лише у 12-13-річних корів більшість показників білкового обміну (вміст альбумінів і g-глобулінів, активність аспартат- та аланінамінотрансфераз) вірогідно знижується.

5.Динаміка змін газового складу (О2 та СО2) артеріальної і венозної крові, а також артеріально-венозна різниця за О2 та венозно-артеріальна різниця за СО2 у тварин української чорно-рябої молочної породи на різних етапах постнатального онтогенезу в найбільшій мірі співпадає із характером змін показників легеневого газообміну (споживання О2, виділення СО2) і теплопродукції.

6.З віком у тварин української чорно-рябої молочної породи змінюється також інтенсивність гемопоезу. Кількість еритроцитів і лейкоцитів, вміст гемоглобіну в крові та кольоровий індекс є найбільшими у телят однодобового віку, тоді як число тромбоцитів в периферичній крові та показник ШОЕ у тварин цього віку знаходяться на найнижчому рівні. На ранніх етапах постнатального онтогенезу (до 6 місяців) інтенсивність еритро- і лейкоцитопоезу знижується, а тромбоцитопоезу – посилюється. У телят після настання статевої зрілості та у молодих корів рівень гемопоезу стабілізується і лише у корів 12-13-річного віку – знижується. У тварин 12-13 років в периферичній крові виявлено найменшу кількість еритроцитів (5,1±0,31012/л) і лейкоцитів (6,7±0,2109/л), а також зниження вмісту гемоглобіну (до 90,8±2,7 г/л, Р<0,05) та тромбоцитів (до 353,4±14,1109/л, Р<0,05).

7.Вікові особливості розвитку і функціонування у тварин української чорно-рябої молочної породи має також імунна система. У новонароджених телят вміст більшості показників клітинної і гуморальної ланок імунного статусу є невисоким. Упродовж першого місяця життя телят виявлено значне підвищення в крові чинників як клітинної, так і гуморальної ланок імунного статусу, зокрема вмісту імуноглобулінів та B-лімфоцитів, а також комплементарної і бактерицидної активності (Р<0,001). Після 3-місячного віку і до 6-7 років показники імунного статусу в крові знаходяться на високому рівні, а у корів 12-13-річного віку – знижуються.

8.Введення інсуліну (0,5 ОД/кг живої маси) молодняку і коровам української чорно-рябої молочної породи на різних етапах постнатального онтогенезу впливає позитивно на окремі показники обміну речовин (вуглеводів і білків) та енергії, гемопоезу (еритро- і лейкоцитопоезу), імунного статусу та продуктивність (м’ясну і молочну).

9. Вплив інсуліну на показники метаболізму, газоенергетичного обміну, газового і морфологічного складу крові, клітинної та гуморальної ланок імунного статусу, а також продуктивність (м’ясну і молочну) залежить від віку молодняку та корів української чорно-рябої молочної породи.

10.Застосування інсуліну згідно із запропонованими технологічними схемами сприяє активізації процесів метаболізму в організмі молодняку і корів, що проявляється підвищенням інтенсивності росту молодняку і надоїв молока у корів. Середньодобові прирости маси тіла у бугайців дослідних груп були вищими на 4,8-16,5 %, а добові надої молока – на 5,1-14,5 % (залежно від віку тварин).

11.Встановлена тенденція до покращення забійних показників (відсоток виходу туші і м’язової тканини, м’ясний коефіцієнт), якості та калорійності м’яса і молока, отриманого від тварин, яким вводили інсулін. При цьому, за фізико-хімічними та ветеринарно-санітарними показниками як яловичина, так і молоко відповідає вимогам чинних стандартів України.

12.Економічна ефективність застосування інсуліну як молодняку для підвищення інтенсивності росту, так і коровам для підвищення добових надоїв молока залежить від віку тварин, а також від схеми його застосування. Економічна ефективність застосування інсуліну бугайцям різного віку для підвищення середньодобових приростів коливається від 4,41 до 0,13 гривні з розрахунку на 1 тварину на місяць. Найвищою вона є у бугайців 6-7-місячного віку і становить 4,41 гривні за 2-кратного та 3,99 гривні на 1 тварину в місяць за 3-кратного введення гормону, що приблизно у 3-30 разів є вищою порівняно із бугайцями інших вікових груп. Економічна ефективність щодо застосування інсуліну для підвищення добових надоїв молока у корів різного віку коливається в межах від 12,89 гривень економічної вигоди до 5,49 гривень економічних втрат на 1 тварину на місяць залежно від віку корів і схеми його введення. Найвищою вона є у корів 6-7-річного віку (12,89-12,75 гривень), дещо нижчою - у корів 3-4-річного віку (8,58-4,23 гривень) і найнижчою - у 12-13-річних корів (5,49-4,41 гривень втрат).

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Головач П.І. Вікові особливості впливу інсуліну на активність фосфоглюкомутази крові у телят різного віку на ранніх етапах постнатального онтогенезу // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. – Львів, 1997. – Т. 2. – С. 130-131.

  2. Головач П.І. Особливості впливу інсуліну на активність фосфофруктокінази крові у телят різного віку на ранніх етапах постнатального онтогенезу // Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. – Львів: Віче, 1997. – Кн. 3. – С. 95-96.

  3. Головач П.І. Вікові особливості впливу інсуліну на активність фруктозодифосфатальдолази крові у телят різного віку на ранніх етапах постнатального онтогенезу // Зб. статей міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні проблеми біології, ветеринарної медицини, зооінженерії та технологій продуктів тваринництва”. – Львів, 1997. – С. 593-594.

  1. Головач П.І., Стояновський С.В. Вікові особливості впливу інсуліну на показники вуглеводного обміну у телят різного віку // Науково-технічний бюлетень Інституту фізіології і біохімії тварин УААН. – Львів, 1997. – Вип. 19(1). – С. 50-53. (Дисертант організував дослід, провів лабораторні дослідження, написав статтю).

  2. Головач П.І. Онтогенетичні особливості впливу інсуліну на активність деяких ферментів гліколізу крові у телят чорно-рябої породи // Фізіологічний журнал. – 1998. – Т. 44, №3. – С. 228.

  3. Головач П.І. Особливості впливу інсуліну на показники вуглеводного обміну крові у корів різного віку // Актуальні проблеми медицини, біології, ветеринарії і сільського господарства. – Львів: Віче, 1998. – Кн.4. – С. 281-283.

  4. Головач П.І. Вікові особливості впливу інсуліну на активність деяких ферментів анаеробного обміну вуглеводів крові у телят чорно-рябої породи // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім.С.З.Гжицького. – Львів, 1998. – Вип. 1. – С. 14-17.

  5. Головач П.І. Особливості впливу інсуліну на активність деяких ферментів анаеробного обміну вуглеводів крові у корів чорно-рябої породи різного віку // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім.С.З.Гжицького. – Львів, 1999. – Вип. 3, Ч. 1. – С. 22-24.

  6. Головач П.І. Особливості впливу інсуліну на інтенсивність газоенергетичного обміну у молодняка великої рогатої худоби різного віку // Науково-технічний бюлетень Інституту землеробства і біології тварин УААН (серія – фізіологія і біохімія). – Львів, 1999. – Вип. 1(3). – С. 15-18.

  7. Головач П.І. Вплив інсуліну на активність фруктозодифосфатальдолази крові у корів чорно-рябої породи різного віку // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім.С.З.Гжицького. – Львів, 2000. – Т.2, №1. – С. 12-14.

  8. Головач П.І. Вікові особливості впливу інсуліну на інтенсивність газоенергетичного обміну у корів чорно-рябої породи // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини ім.С.З.Гжицького. – Львів, 2000. – Т.2, №2, Ч. 2. – С. 49-51.

  9. Головач П.І. Вплив інсуліну на активність деяких дихальних ферментів крові у молодняка великої рогатої худоби різного віку // Науковий вісник Національного аграрного університету. – Київ, 2000. – Вип. 28. – С. 51-54.

  10. Головач П.І. Особливості впливу інсуліну на активність деяких дихальних ферментів крові у корів різного віку // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква, 2000. – Вип. 13, Ч. 2. – С. 54-58.

  11. Головач П.І. Особливості впливу інсуліну на газовий склад артеріальної і венозної крові у молодняка великої рогатої худоби різного віку // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини. – Харків, 2000. – Вип. 6 (30), Ч. 2. – С. 46-50.

  12. Головач П.І. Особливості впливу інсуліну на газовий склад артеріальної і венозної крові у корів різного віку// Ветеринарна медицина. Міжвід. тем. наук. зб. – Харків, 2000. – Вип.78, Т.2. – С. 54-60.

  13. Головач П.І. Вплив інсуліну на активність деяких трансаміназ у корів чорно-рябої породи різного віку // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького. – Львів, 2000. – Т.2, №3–4. – С. 23-25.

  14. Кравців Р.Й., Головач П.І., Цимбала В.І. Особливості впливу інсуліну на білковий обмін у молодняку великої рогатої худоби різного віку // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького. – Львів, 2001. – Т.3, №3. – С. 45-49. (Дисертант організував дослід, провів лабораторні дослідження, написав статтю).

  15. Головач П.І. Вплив інсуліну на білковий обмін у корів різного віку чорно-рябої породи // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини. – Харків, 2001. – Вип. 8 (32), Ч. 1. – С 213-216.

  16. Головач П.І. Особливості впливу інсуліну на активність деяких трансаміназ у молодняку великої рогатої худоби різного віку // Науково-технічний бюлетень Інституту біології тварин УААН. – Львів, 2001. – Вип. 1-2. – С. 212-215.

  17. Головач П.І. Онтогенетичні особливості впливу інсуліну на газоенерге-тичний обмін і дихальну функцію крові у великої рогатої худоби чорно–рябої породи // Фізіологічний журнал. – 2002. – Т.48, №2. – С.186-187.

  18. Головач П.І. Вплив інсуліну на легеневий газообмін і дихальну функцію крові у великої рогатої худоби української чорно-рябої молочної породи різного віку // Розведення і генетика тварин. Міжвід. тем. наук. зб. –К.:Науковий світ, 2002. –Вип.36. – С. 47-48.

  19. Головач П.І. Вікові особливості морфофункціональних показників крові у великої рогатої худоби української чорно-рябої молочної породи // Ветеринарна медицина. Міжвід. тем. наук. зб. – Харків, 2003. – Вип. 82. – С. 174-177.

  20. Головач П.І. Вікові особливості впливу інсуліну на гемопоез у телят на ранніх етапах постнатального онтогенезу // Вісник Білоцерківського державного аграрного університету. – Біла Церква, 2003. – Вип. 25, Ч. 2. – С. 50-54.

  21. Кравців Р.Й., Головач П.І., Дацьків О.М. Вікові особливості впливу інсуліну на показники клітинної і гуморальної ланок імунітету у телят на ранніх етапах постнатального онтогенезу // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького. – Львів, 2003. – Т.5, №2, Ч. 2. – С. 55-62. (Дисертант організував дослід, провів з методичною допомогою Дацьків О.М. лабораторні дослідження, написав текст статті).

  22. Кравців Р.Й., Головач П.І., Дацьків О.М. Вікові особливості клітинного і гуморального імунітету у великої рогатої худоби української чорно-рябої молочної породи // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького. – Львів, 2003. – Т.5, №2, Ч. 3. – С. 37-41. (Дисертант організував дослід, провів з методичною допомогою Дацьків О.М. лабораторні дослідження, написав текст статті).

  23. Головач П.І. Вплив інсуліну на продуктивність і хімічний склад м’язової тканини молодняку великої рогатої худоби української чорно-рябої молочної породи різного віку // Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького. – Львів, 2003. – Т.5, №3, Ч. 2. – С. 13-17.

Патенти

  1. Деклараційний патент 60199 А Україна, МПК 7 А01К67/02, А61К37/26. Спосіб підвищення молочної продуктивності і корекції функціональної активності імунної системи у молодих корів: Деклараційний патент 60199 А Україна, МПК 7 А01К67/02, А61К37/26 / Р.Й.Кравців, П.І.Головач, О.М.Дацьків, Я.С.Кравців. – №2003021788; Заявлено 28.02.2003; Опубл. 15.09.2003, Бюл. №9. – 4 с. (Дисертант організував дослід, провів лабораторні дослідження з методичною допомогою Дацьків О.М, підготовив заявку на патент).

  2. Деклараційний патент 62443 А Україна, МПК 7 А01К67/02, А61К38/26. Спосіб корекції імунного статусу і активізації синтезу білка у молодняку великої рогатої худоби: Деклараційний патент 62443 А Україна, МПК 7 А01К67/02, А61К38/26 / Р.Й.Кравців, П.І.Головач, О.М.Дацьків, Я.С.Кравців. – №2003032559; Заявлено 25.03.2003; Опубл. 15.12.2003, Бюл. №12. – 4 с. (Дисертант організував дослід, провів лабораторні дослідження з методичною допомогою Дацьків О.М, підготовив заявку на патент).


Рекомендації

  1. Головач П.І., Кравців Р.Й. Рекомендації з технології використання інсуліну у скотарстві. (Схвалені і рекомендовані до видання Науково-технічною радою Міністерства аграрної політики України, протокол №1 від 16 січня 2004 р.). –Львів: Манускрипт. – 2004. – 32 с. (Дисертант організував досліди, провів лабораторні та господарські дослідження, підготував рекомендації).

  2. Головач П.І., Кравців Р.Й. Рекомендації щодо показників фізіологічної норми морфологічного і біохімічного складу крові та факторів природної резистентності у великої рогатої худоби української чорно-рябої молочної породи на різних етапах постнатального онтогенезу. (Схвалені і рекомендовані до видання Науково-технічною радою Міністерства аграрної політики України, протокол №1 від 16 січня 2004 р.). – Львів: Манускрипт. – 2004. – 29 с. (Дисертант організував досліди, провів лабораторні дослідження, підготував рекомендації).

Матеріали наукових конференцій

  1. Головач П.І., Кусень В.В. Вплив різних доз інсуліну на активність ферментів гліколізу і морфологічний склад крові у великої рогатої худоби // Тези доповідей науково-практичної конференції молодих вчених “Вклад молодих вчених в інтенсифікацію с.-г. виробництва в світлі вимог XXVII з’їзду КПРС”. – Львів, 1986. – С. 24. (Дисертант організував дослід, провів лабораторні дослідження, написав тези).

  2. Зміна інтенсивності обміну речовин і енергії та морфологічного складу крові у молодняка великої рогатої худоби під впливом інсуліну / Стояновський С.В., Головач П.І., Кусень В.В., Цимбала В.І., Кисленко М.Ф., Ступницький Р.М.// Тези доповідей XII з’їзду Українського фізіологічного товариства ім. І.П. Павлова. – Львів, 1986. – С. 393-394. (Дисертант брав участь в проведенні досліду, виконав лабораторні дослідження морфологічного складу крові).

  3. Ефективність дії біологічно-активних речовин на фізіологічний стан і продуктивність молодняка великої рогатої худоби в умовах промислової годівлі / Цимбала В.І., Стояновський С.В., Головач П.І., Кисленко М.Ф. // Збірник матеріалів XIII з’їзду Українського фізіологічного товариства ім. І.П.Павлова. – Київ: Наукова думка, 1990. – Ч.2. – С. 170. (Дисертант брав участь в організації досліду, провів лабораторні дослідження, які стосувалися газоенергетичного обміну).

  4. Вивчення механізму дії інсуліну на окремі ланки обміну речовин та енергії у великої рогатої худоби / Стояновський С.В., Головач П.І., Кусень В.В., Кисленко М.Ф., Цимбала В.І. // Тези доповідей науково-практичної конференції “Проблеми і перспективи подальшого розвитку санаторно-курортної справи”. – Трускавець, 1991. – С. 210-211. (Дисертант брав участь в організації досліду, провів лабораторні дослідження, які стосувалися обміну вуглеводів).

  5. Cofactoric and substratic correction of immunodeficite of animals / Stupnyts’kyi R.M., Stoyanovs’kyi S.V., Kyslenko M.F., Tsymbala V.I., Holovach P.I., Romanyshyn V.P., Kostiuk S.S., Markiv A.M. // Ukrainian-Austrian symposium “Agriculture: Science and Practice” – Lviv, 1996. – P. 115-116. (Дисертант брав участь в організації досліду, провів лабораторні дослідження, які стосувалися обміну білків).

  1. Головач П.И. Влияние инсулина на активность некоторых дыхательных ферментов крови у крупного рогатого скота разного возраста // Тезисы докладов 3 международной конференции “Актуальные проблемы биологии в животноводстве”. – Боровск, 2000. – С 279-280.

  2. Krawciv R., Holowacz P. Osobliwy wplyw insuliny na zawarto w krwi metabolituw wglowodanowej gospodarki u bydla rnego wieku // I Polsko-Ukraiska konferencja naukowa “Nauki o zwiezrtach w XXI wieku”. – Krakow, 2001. – P. 89-94. (Дисертант організував дослід, провів лабораторні дослідження і статистичну обробку цифрових даних, написав статтю).

  3. Головач П.І., Кравців Р.Й., Цимбала В.І. Вікові особливості впливу інсуліну на легеневий газообмін і дихальну функцію крові у корів різного віку // Тези доповідей конференції, присвяченої 100-річчю від дня народження професора Я.П.Склярова “Механізми фізіологічних функцій в експерименті та клініці”. – Львів, 2001. – С. 26. (Дисертант організував дослід, провів лабораторні дослідження, написав тези).

  4. Головач П.І. Вікові особливості впливу інсуліну на активність деяких ферментів гліколізу, дихання та переамінування у молодняка великої рогатої худоби української чорно-рябої молочної породи різного віку // Матеріали міжнародної конференції присвяченої пам’яті професора І.В.Шостаковської. – Львів, 2002. – С. 96.