Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


30. Буцяк Василь Іванович. Фізіолого-біохімічний статус корів при забрудненні довкілля важкими металами та способи зниження їх надлишку в організмі: дис... д-ра с.-г. наук: 03.00.13; 03.00.16 / Львівська національна академія ветеринарної медицини ім. С.З.Гжицького. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Буцяк В.І. Фізіолого-біохімічний статус корів при забрудненні довкілля важкими металами та способи зниження їх надлишку в організмі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук за спеціальностями 03.00.13 – фізіологія людини і тварин та 03.00.16 – екологія.- Львівська національна академія ветеринарної медицини імені С.З.Ґжицького, Львів, 2004.

Дисертація присвячена вивченню моніторингу важких металів у трофічному ланцюгу живлення та особливостей нагромадження важких металів у ґрунті, надходження їх у вегетативну частину рослин, трансформацію токсикантів органами і тканинами корів, а також їх вплив на фізіологічні показники та продуктивність тварин. Це зумовлено, насамперед, високим вмістом важких металів у кормах, вирощуваних у зонах техногенного забруднення, що призводить до порушення обміну речовин. Продуктивність тварин знаходиться у прямій залежності від інтенсивності обміну речовин, який у значній мірі визначається генетичним потенціалом, що проявляється фенотипово і залежить від ефективного використання поживних речовин раціону, умов утримання та факторів зовнішнього середовища.

Встановлено, що рослини володіють селективною здатністю нагромаджувати важкі метали. Комбінована дія йонів свинцю та кадмію підсилює трансформацію рослинами кадмію, а йони цинку, навпаки, пригнічують її. Використання цеолітового борошна дрібного помелу, як кормової добавки у дозі 20 і 30 г на 1 к.од. у раціоні корів на відгодівлі та лактуючих корів дозволило зменшити рівень свинцю, кадмію та ртуті в органах і тканинах до концентрацій, що не перевищували МДР, а також підвищити молочну (на 15,3%) та м’ясну (на 18,8%) продуктивність тварин з одночасною нормалізацією фізіолого-біохімічних та метаболічних процесів в організмі тварин.

Досліджено міграцію важких металів в окремих ланках біологічного ланцюга живлення в локальній зоні техногенного навантаження. Доведено ефективність використання цеолітового борошна в корекції кругообігу важких металів в довкіллі, їх позитивний вплив на метаболічні процеси та продуктивність корів, а також якість отриманої від них продукції.

1. Рівень йонів важких металів (Cd; Pb; Hg; Zn) в ґрунтах у радіусі понад 15 км від Миколаївського гірничо-цементного комбінату перевищує МДР. Найвища концентрація досліджуваних токсичних речовин у ґрунті зареєстрована в умовах низької швидкості повітря, підвищеної вологості. З посиленням вітру та зниженням вологості вміст важких металів значно зменшується. У холодну пору року ступінь забруднення вищий, ніж у теплу пору. Із підвищенням кислотності ґрунтів збільшується рівень доступних для рослин йонів металів, що сприяє значному нагромадженню їх рослинами.

2. Акумулятивна здатність рослин залежить від їх видових особливостей. Зелена маса конюшини та гичка цукрових буряків найбільше акумулюють кадмій; кукурудза – свинець; злакові кормові культури – цинк; солома пшенична та гичка цукрових буряків – ртуть.

3. За експериментально змодельованого сумісного забруднення ґрунту солями кадмію, свинцю та цинку (2 і 3 ГДК), надходження важких металів у вегетативну частину рослин значною мірою визначаються антагоністичними і синергічними взаємодіями токсичних елементів. Сумісний вплив йонів Pb2+ і Cd2+ підвищує акумуляцію останнього вегетативною частиною кукурудзи на 14,8%, а йони Zn2+, навпаки, пригнічують її на 21,3%.

4. Внесення різних меліорантів органічної та неорганічної природи попереджує надходження важких металів до рослин, яких вирощують на забруднених ґрунтах в умовах локального антропогенного навантаження. Найбільш перспективними в цьому напрямку є меліоранти неорганічної природи – цеоліти, що володіють унікальними адсорбуючими властивостями.

5. Посилення антропогенного впливу на довкілля вимагає постійний моніторинг важких металів з метою запобігання отруєнь і підтримання резистентності та високої продуктивності тварин. Дослідження вмісту важких металів, а особливо ртуті в крові корів у перші місяці тільності дозволить виявити і попередити можливість токсикозу та запропонувати необхідні профілактичні і лікувальні заходи.

6. Антропогенне забруднення кормів та питної води солями важких металів негативно впливає на фізіологічний стан корів, що проявляється у поганому поїданні корму, загальному пригніченні, зниженні резистентності.

7. Під впливом важких металів пригнічується функціональна активність симбіотичної мікрофлори рубця, порушується їх проліферація, морфологія і кінетика росту, що призводить до зменшення їх кількості та збільшення патогенної мікрофлори. Целюлозолітична активність мікроорганізмів пригнічується на 36,0%, зменшується на 31,8 тис/мм3 кількість інфузорій, яке супроводжується зменшенням утворення на 43,5% летких жирних кислот.

8. В локальній зоні антропогенного навантаження знижується рівень загального білка на 21,3%, зростає кількість залишкового азоту, вільних амінокислот і сечовини відповідно на 19,4; 35,8 та 108,6%. Концентрація кетонових тіл у крові, молоці та сечі зросла на 31,8; 37,8 та 66,3% відповідно.

9. Концентрація метаболітів вуглеводного обміну в крові корів ТзОВ “Зубра”: суми цукрів, глюкози, фруктози, пірувату та неорганічного фосфору була вищою від концентрації метаболітів вуглеводного обміну в крові корів ТзОВ “Зоря” відповідно на 11,1; 66,3; 27,2; 28,5 та 37,8%, а рівень пентоз та лактату були нижчими на 26,4 і 28,5%.

10. Проведені дослідження вказують на наявність певних особливостей активності, механізмів дії та регуляції окремих ферментних систем гліколізу і ПФШ у еритроцитах, сироватці крові, органах та тканинах корів. Встановлено, що за умов нашого експерименту, активність ЛДГ, альдолази сироватки крові пригнічується на 34,5 і 24,8%, а Г-6-ФДГ, 6-ФГДГ, трансальдолази, транскетолази, альдолази, ГФІ та ФФК еритроцитів крові гальмується відповідно на 41,6; 40,9; 30,3; 28,0; 35,4; 24,8 та 16,8%. Щодо гальмування активності ферментів у органах (печінці, скелетному та серцевому м’язах), то найбільше інгібується ЛДГ з умовно сумарним відсотком 76,5%, ГФІ – 53,7%, Г-6-ФДГ – 45,7% та альдолаза – 26,9%. Ацетат свинцю в концентрації 600 мкг/л викликає значне гальмування окремих ферментних процесів гліколізу в еритроцитах крові корів.

11. В організмі лактуючих корів, які утримувались в умовах локального антропогенного забруднення, інтенсивно нагромаджуються йони Zn2+; Cd2+; Pb2+; Hg2+ з коефіцієнтом акумуляції відповідно 13,8; 12,5; 4,9 та 3,6%.

Акумуляція важких металів органами і тканинами має значний діапазон коливань та органно-тканинну специфіку, що вказує на функціонування спеціальних механізмів адаптації та включення токсичних елементів у метаболічні процеси на органному і тканинному рівнях.

12. Використання цеоліту як адсорбенту сприяло підвищенню зв’язування важких металів у шлунково-кишковому тракті та виведенню їх з організму тварин. Під впливом цеоліту коефіцієнт акумуляції йонів свинцю, кадмію та ртуті знизився на 40,9; 33,2 і 44,5%.

В органах і тканинах концентрація йонів Cd2+ знизилась на 5,0 – 43,5% ; йонів Pb2+ - на 26,8 – 67,1; йонів Hg2+ – 16,7 – 60,0%, рівень йонів Zn2+ знизився у печінці, селезінці і крові на 2,3; 11,5 та 43,7%, а у нирках, серці, легенях, м’язовій і кістковій тканинах, навпаки, зріс на 29,6; 29,8; 8,0; 39,1 та 46,8%. Природні цеоліти сприяли збільшенню на 13,7; 13,1; 23,6 та 2,4% рівнів важких металів (Cd2+; Pb2+; Hg2; Zn2+) у калових масах дослідних корів, з одночасним зменшенням їх на 5,2; 4,4; 13,2; 1,6% у сечі.

13. Використання цеолітового борошна дрібного помелу в кількості 30 г на 1 к.од. як кормової добавки за умов локального техногенного забруднення є найбільш оптимальною та економічно ефективною дозою, яка забезпечує підвищення молочної продуктивності корів на 15,3%, рівня білка на 0,03% та вмісту жиру на 0,11% у молоці.

Концентрація йонів кадмію, свинцю та ртуті в молоці знаходились у межах МДР, що відповідає санітарно-гігієнічним вимогам державного стандарту України (ДСТУ 3662-97”Молоко коров’яче незбиране”).

14. Згодовування цеолітового борошна у дозі 20 г на 1 к.од. протягом відгодівлі корів, дозволяє одержати екологічно чисту продукцію забою корів за умов підвищеної кількості важких металів у кормовому раціоні. Використання цеоліту позитивно впливає на процеси обміну білків, перерозподіл фракцій глобулінів, що позитивно відбивається на фізіологічному стані тварин, показниках приросту (середньодобовий приріст зростає на 16,8-18,0%) та білкового якісного показника продуктів забою, який зріс на 20,6%.

15. Дія природних цеолітів проявляється у здатності регулювати ферментні системи рубцевого метаболізму, що супроводжується активацією анаболічних процесів у організмі жуйних тварин, які позитивно впливають на формування їх продуктивних якостей.

Згодовані цеоліти частково відновлюють активності окремих ферментних систем гліколізу та ПФШ перетворення вуглеводів як в еритроцитах, так і в органах корів. Так, при згодовуванні коровам дослідної групи цеолітового борошна в дозі 30 г на 1 к.од в еритроцитах активності Г-6-ФДГ та 6-ФГДГ відновлюються відповідно на 34,2 і 36,8%, трансальдолази та транскетолази – на 10,0 і 7,9%, а ЛДГ – 50,0% (печінка –28,6, серцевий м’яз – 12,5, скелетний м’яз – 8,9%), ГФІ, Г-6-ФДГ, альдолаза відповідно 29,1, 26,4 та 12,6% (печінка – 21,1, 16,2 та 7,7%, серцевий м’яз – 7,3, 6,7 та 2,3%, , скелетний м’яз – 0,7, 3,5 та 7,2%). В експериментальних умовах внесений цеоліт запобігає гальмуванню ацетатом свинцю використання фруктозо-1, 6-дифосфату на 36,2%, приросту лактату на 27,5%, неорганічного фосфору та глюкози відповідно на 66,6 та 81,2%.

Публікації автора:

1.Буцяк В.І. Вуглеводи та їх метаболізм у тварин: Навчальний посібник, рекомендований до друку навчально-методичною комісією Міністерства аграрної політики України, протокол №3 від 15.02.2002.-Львів. 2002.-115с.

2.Кравців Р.Й., Буцяк В.І. Трансформація важких металів ґрунтами за умов техногенного навантаження //Сільський господар.-2002.-№1-2.-С.5-8. (Здобувач провів дослідження вмісту важких металів у локальній зоні антропогенного забруднення, а також вивчив закономірності їх міграції залежно від джерела забруднення)

3.Кравців Р.Й., Буцяк В.І. Вплив антропогенного фактору на вміст важких металів у кормових культурах //Біологія тварин.-2002.-Т.4, №1-2.-С.189-192. (Здобувач забезпечив організацію досліду, провів дослідження про коефіцієнт трансформації важких металів кормовими рослинами)

4.Буцяк В.І. Дослідження комбінованого впливу важких металів на процеси трансформації іонів кадмію // Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Ґжицького.-2002.-Т.4(№2), ч.4.-С.3-5.

5.Буцяк В.І. Міграція рухомих форм важких металів у вегетативну масу рослин на фоні дії цеоліту //Вісник Полтавської державної аграрної академії.-2002.-№2-3.-С.29-30.

6.Кравців Р.Й., Буцяк В.І. Вплив цеолітів на процеси гліколізу в еритроцитах крові корів за умов дії ацетату свинцю //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Ґжицького.-2002.-Т.4, №1.-С.68-70. (В умовах in vitro здобувачем досліджено вплив цеоліту на інгібування ацетатом свинцю процесів гліколізу в еритроцитах корів)

7. Кравців Р.Й., Буцяк В.І. Вплив цеолітів на рухомі форми важких металів у ґрунті та кумуляція їх рослинами //Сільський господар.-2002.-№7-8.-С.6-7. (Здобувач забезпечив проведення досліду, дослідив адсорбуючі властивості цеоліту, використання якого обмежує кумуляцію важких металів рослинами, підготував статтю до друку)

8. Буцяк В.І. Трансформація важких металів із корму в молоко на тлі дії цеоліту //Вісник Сумського національного аграрного університету.-2002.-Випуск 6.-С.585-588.

9. Буцяк В.І. Кумуляція важких металів кормовими культурами у локальних зонах антропогенного забруднення //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Ґжицького.-2002.-Т.4(№2), ч.5.-С.21-26.

10. Буцяк В.І. Сорбційна активність і профілактична ефективність цеолітів у живленні корів//Передгірне та гірське землеробство і тваринництво. –Львів-Оброшино, 2002.-Випуск 44.-С.119-124.

11. Буцяк В.І. Вплив меліорантів органічної та неорганічної природи на трансформацію важких металів рослинами //Збірник наукових праць Уманської державної аграрної академії.-2002.-№55.-С.19-25.

12. Макух Є.М., Буцяк В.І. Тканинні особливості активності окремих НАДФ- і НАД-залежних дегідрогеназ у корів //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Ґжицького.-2002.-Т.4, №1.-С.12-14. (Здобувач брав участь в узагальненні даних літератури про метаболізм вуглеводів у різних тканинах корів і підготовці статті до друку)

13. Кравців Р.Й., Буцяк В.І. Вплив важких металів на метаболізм вуглеводів та активність ферментів у крові корів //Вісник аграрної науки.-2003.-№2.-С.43-46. (Здобувачем проведено узагальнення результатів досліджень метаболізму вуглеводів та ферментних систем переамінування в організмі корів і підготував статтю до друку)

14. Буцяк В.І. Вплив цеолітів на активність ферментів пентозо-фосфатного шляху перетворення вуглеводів в еритроцитах крові корів за умов техногенного навантаження //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Ґжицького.-2003.-Т.5(№2), ч.2.-С.15-19.

15. Буцяк В.І. Активність деяких ферментів гліколізу у крові корів за умов антропогенного навантаження солями важких металів //Науковий вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини імені С.З.Ґжицького.-2003.-Т.5(№2), ч.3.-С.15-19.

16. Буцяк В.І. Негативна дія солей свинцю та ртуті на репродуктивні функції корів //Тваринництво України.-2003.-№8.-С.11-12.

17. Кравців Р.Й., Буцяк В.І. Вплив важких металів на активність ферментів перетворення вуглеводів у еритроцитах корів //Сільський господар.-2003.-№5-6.-С.9-10. (Здобувач забезпечив проведення досліду і відбір матеріалів для біохімічних досліджень, дослідив вплив важких металів на інтенсивність метаболічних процесів перетворення вуглеводів у еритроцитах корів, підготував статтю до друку)

18. Буцяк В.І., Буцяк Г.А. Вплив цеоліту на якісні показники продуктів забою та обмін білків сполучної тканини //Сільський господар.-2003.-№7-8.-С.10-12. (Здобувач дослідив вплив цеолітового борошна на метаболічні процеси обміну білків сполучної тканини та якісні показники продуктів забою і підготував статтю до друку)

19.Кравців Р.Й., Буцяк В.І. Вплив кормової добавки на амінокислотний склад крові корів за умов техногенного навантаження//Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького.-2003.-Т.5(№3), ч.2.-С.48-54. (Здобувачем проведено узагальнення результатів дослідження впливу мінеральної кормової добавки на амінокислотний склад крові корів)

20.Буцяк В.І., Кравців Р.Й. Вплив цеолітів на трансформацію важких металів органами і тканинами корів за умов антропогенного навантаження// Біологія тварин.-2003.-Т.5, №1-2.-С.306-310. (Здобувач дослідив корекцію кормової мінеральної добавки на трансформацію важких металів органами та тканинами корів)

21.Кравців Р.Й., Буцяк В.І. Використання цеолітів за хронічної інтоксикації жуйних//Сільський господар.-2003.-№9-10.-С.4-6. (Здобувач забезпечив організацію досліду, провів узагальнення результатів дослідження і підготував статтю до друку)

22.Буцяк В.І. Вплив довкілля на активність ферментів обміну вуглеводів у тканинах корів//Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького.-2003.-Т.5(№3), ч.4.-С.80-85.

23.Буцяк В.І. Вплив важких металів на активність трансальдолази та транскетолази в еритроцитах крові корів//Збірник наукових праць Харківської державної зооветеринарної академії “Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини”. - 2003.-В. 11(35), ч.2.-С.327-331.

24.Буцяк В.І. Вплив важких металів на метаболізм вуглеводів у корів //Науковий вісник Дніпропетровського державного аграрного університету.-2003.- № 2.-С.124-126.

25.Буцяк В.І. Використання цеолітів у раціонах корів за умов антропогенного забруднення//Науковий вісник Львівської національної академії ветеринарної медицини імені С.З.Гжицького.-2003.-Т.5, (№4).-С.12-16.

26.Буцяк В.І. Морфо-біохімічні показники крові корів за умов антропогенного навантаження//Сільський господар.-2003.-№ 11-12.-С.12-14.

27.Кравців Р.Й., Буцяк В.І. Вплив важких металів на продуктивність та обмін речовин у лактуючих корів//Вісник аграрної науки. - 2004.-№1.-С. 29-31. (Здобувач забезпечив проведення досліду і відбір матеріалу для біохімічних досліджень, дослідив вплив важких металів на симбіотичну мікрофлору рубця та анаеробні та аеробні процеси перетворення вуглеводів, підготував статтю до друку)

28.Деклараційний патент України UA 61795 7 A01G29/00 Спосіб запобігання нагромадженню солей важких металів зеленою масою кормових культур в умовах техногенного забруднення/Кравців Р.Й., Буцяк В.І., Буцяк Г.А.- Заявлено 30.04.2003, Опубл. 17.11.2003, Бюл.№11.-2 c. (Дисертант вивчив оптимальні дози використання адсорбенту та дослідив ефективність їх використання)

29.Деклараційний патент України UA 63334 A 7 A01K67/02, A23K1/00 Спосіб підвищення продуктивності і одержання високоякісної продукції великої рогатої худоби в умовах техногенного навантаження солями важких металів/Кравців Р.Й., Буцяк В.І.- Заявлено 04.04.2003, Опубл. 15.01.2004, Бюл.№ 1.-2 c. (Пошукувач провів експериментальні дослідження щодо визначення оптимальної дози природних адсорбентів для корів різного напрямку продуктивності)

30.Буцяк В.І., Кравців Р.Й. Використання цеолітів як адсорбентів важких металів у локальній зоні антропогенного навантаження/Методичні рекомендації схвалені та рекомендовані до видання на засіданні секції виробництва та переробки продукції тваринництва і птахівництва науково технічної ради Міністерства аграрної політики України, протокол № 6 від 9 грудня 2003, Київ, 2003.-25с. (Здобувачем розроблено методику використання адсорбентів з метою попередження надмірного надходження важких металів до організму корів)