Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Медична реабілітація, фізіотерапія та курортологія


868. Ященко Світлана Григорівна. Фізіотерапевтичні методи корекції адаптаційних процесів у студентів, що прибувають на навчання в Крим: дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / Кримський республіканський науково-дослідний ін-т фізичних методів лікування та медичної кліматології ім. І.М.Сєченова. - Ялта, 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Ященко С.Г. Фізіотерапевтичні методи корекції адаптаційних процесів у студентів, що прибувають на навчання в Крим. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.33. – курортологія і фізіотерапія. – Кримський НДІ фізичних методів лікування і медичної кліматології ім. І.М.Сєченова.

Дисертація присвячена вивченню можливостей застосування ароматерапии засобом “Поліол” у поєднанні з магнітотерапією, з метою корекції адаптаційних процесів в іноземних студентів, що прибувають на навчання в Крим.

Проведено порівняльну оцінку адаптаційних процесів у студентів – іноземців із застосуванням ароматерапії і магнітотерапії в поєднанні з загартуванням і лікувальною фізичною культурою.

Обрані методи корекції активно впливають на перебіг адаптаційних процесів, що підтверджується визначенням адаптаційного потенціалу серцево–судинної системи й аналізом лейкоцитарної формули, а також в нормалізації прооксидантно – антиоксидантної рівноваги.

Сукупність отриманих результатів є підставою для використання ароматерапії препаратом “Поліол” у поєднанні з магнітотерапією низькочастотним магнітним полем, що біжить, для корекції адаптаційних процесів в іноземних студентів в умовах поліклініки чи санаторію - профілакторію.

1. В роботі досліджено особливості адаптаційних процесів в іноземних студентів до нових кліматичних факторів та умов життєдіяльності, які проявляються у зниженні психофізіологічних функцій, порушенні адаптації серцево-судинної системи, стимуляції процесів перекисного окислення, на підставі чого науково обґрунтовано застосування комплексу заходів (низькочастотної магнітотерапії, ароматерапії, лікувальної фізичної культури та загартування), спрямованих на зменшення негативного впливу нових умов на здоров’я студентів.

2. Вивчення реакції серцево-судинної системи на нові умови шляхом визначення адаптаційного потенціалу показало, що серед усіх досліджених студентів у 46,9 – 58,8% випадків виявлена функціональна напруженість механізмів регуляції. Використання низькочастотної магнітотерапії у сполученні з ароматерапією, лікувальною фізкультурою й загартуванням, викликало позитивну динаміку досліджуваних показників: тільки у 21,88 - 38,24 % студентів напруження зосталось, тоді як при застосуванні лише лікувальної фізичної культури та загартування такий стан, був у 63,64% обстежених.

3. При дослідженні прооксидантно – антиоксидантного статусу у студентів – іноземців - у 91,51% обстежених виявився підвищений зміст вторинних продуктів у різний термін адаптації, у той час як при проведенні корекції адаптаційних процесів такі показники були характерні для початкового періоду адаптації. Концентрація вторинних продуктів перекисного окислення ліпідів зв’язана зворотнім кореляційним зв’язком з адаптаційним потенціалом (r =-0,640; р < 0,05).

4. Виявлено зростання активності ферментів антирадикального захисту, зокрема, супероксиддисмутази, на 33,11 - 46,47 % на дію зовнішніх факторів. Активність супероксиддисмутази зв’язана прямим кореляційним зв’язком з адаптаційним потенціалом (r = 0,739; р < 0,05)

5. У студентів, при визначенні рівню адаптації до нових умов за допомогою аналізу лейкоцитарної формули, тільки в 32% випадків були відзначені найбільш сприятливі реакції тренування та активації. Після проведених заходів у 85,11% студентів реєструвалися реакції активації, 14,89% - реакції тренування, стресових станів виявлено не було.

6. Проведені психофізіологічні дослідження виявили зниження рівня уваги на момент першого обстеження у всіх досліджуваних на 19,51 - 25,69 %. Після застосування корекції адаптаційних процесів: розходження оставалися достовірними (23,99%, у порівнянні з групою контролю) лише в групі, де магнітотерапія в сполученні з ароматерапією не проводились.

7. Результати проведених досліджень свідчать про те, що основним напрямком оптимізації адаптації студентів є проведення корекції адаптаційних процесів у найближчий термін після прибуття на навчання з використанням ароматерапії у сполученні з магнітотерапією, загартуванням та лікувальною фізичною культурою з урахуванням стану серцево–судинної системи та психофізіологічних показників.

Публікації автора:

1. Горлов А.А., Чирский Н.В., Ященко С.Г. Экологические аспекты ультрафиолетовой радиции солнца и ее влияние на адаптационные реакции // Таврический медико- биологический вестник.- 2001. Т.IV.- №4.-С. 135-137.

2. Ященко С.Г. Влияние процессов адаптации на состояние здоровья иностранных студентов - медиков // Сб. трудов Крымского республиканского НИИ ФМЛ И МК им. И.М. Сеченова. - 2000. - Т. XI.- С. 170 - 177.

3. Ященко С.Г. Обоснование применения низкочастотной магнитотерапии в коррекции адаптационных процессов у иностранных студентов - медиков // Вестник физиотерапии и курортологии. - 2002. - № 3.- С. 69 - 71.

4. Ященко С.Г. Активация перекисного окисления липидов и увеличение длительности адаптационных процессов у иностранных студентов // Вестник физиотерапии и курортологии. - 2002. - № 4.- С. 43 - 45.

5. Ященко С.Г Значимость влияния климатических условий на течение адаптационных процессов // Таврический медико - биологический вестник.-2002.- Т. V. - № 4. - С 96-98.

6. Ященко С.Г. Анализ лейкоцитарной формулы для определения типов адаптационных реакций у иностранных студентов // Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. - Симферополь, 2002. - Т. 138. - Ч. 1. - С. 247 - 248.

7. Ященко С.Г. Изменения адаптационного потенциала у иностранных тудентов, обучающихся в КГМУ // Таврический медико - биологический вестник.-2003.- Т. VI. - № 1. С. 145-148.

8. Шибанов С.Э., Ященко С.Г. Эффективность комплексной физиопрофилактики дизадаптационных состояний у студентов // Вестник физиотерапии и курортологии.- 2003. - №4.- С. 37-39.

9. Ященко С.Г. Влияние процессов адаптации на состояние здоровья студентов - медиков // Материалы I республиканского конгресса физиотерапевтов и курортологов Крыма - Евпатория - 2001. - С. 54.

10. Ященко С.Г. Влияние климатических условий на адаптационные процессы // Материалы II республиканского конгресса физиотерапевтов и курортологов Крыма - Евпатория - 2002. - С. 46.

11. Ященко С.Г. Применение некоторых физиотерапевтических методов в коррекции адаптационных процессов у студентов - иностранцев, обучающихся в КГМУ с учетом биоэтических аспектов // Материалы межвузовской научно - практической конференции молодых ученых. -Симферополь. - 2003. - С.42 - 47.

12. Ященко С.Г. Применение физиотерапевтических методов в коррекции адаптационных процессов у иностранных студентов // Материалы III конгресса физиотерапевтов и курортологов Автономной республики Крым - Евпатория - 2003. - С.70.

13. Ященко С.Г. Пути оптимизации адаптационных процессов // Материалы научно – практической конференции «Актуальные вопросы реабилитации детей из регионов антропогенного загрязнения». Евпатория. 2003.- С.29-30.

14. Ященко С.Г. Особенности использования физиотерапевтических методов в оптимизации адаптационных процессов у иностранных студентов // Тезисы докладов научно – практической конференции, посвященной 105 – летию со дня рождения С.И. Георгиевского. Симферополь. 2003.- С. 48 – 49.