Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Коленко Ірина Олексіївна. Фізичний розвиток та структурно-функціональний стан кісткової тканини у дітей препубертатного і пубертатного віку, які проживають в регіонах з підвищеним вмістом фтору у питній воді. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2008.



Анотація до роботи:

Коленко І.О. «Фізичний розвиток та структурно-функціональний стан кісткової тканини у дітей препубертатного і пубертатного віку, які проживають в регіонах з підвищеним вмістом фтору у питній воді». – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – Педіатрія. – ДУ „Інститут педіатрії, акушерства і гінекології” АМН України, Київ, 2008.

Дисертація присвячена проблемі удосконалення методів діагностики і профілактики остеопенічного синдрому дітей препубертатного та пубертатного віку, які проживають в ендемічних за фтором регіонах.

На підставі результатів дослідження встановлено, що фізичний розвиток дітей пубертатного віку в умовах хронічної фтористої інтоксикації характеризується збільшенням чисельності дівчат (до 25%) з низьким фізичним розвитком за показниками маси тіла із порушенням становлення менструальної функції (42,1%), а також хлопців з низьким фізичним розвитком за показниками зросту (60%), що обумовлює їх дисгармонійний розвиток (до 43,3% - у дівчат і до 49,4% - у хлопців).

За результатами денситометричного обстеження, 25,4% школярів має остеопенічний синдром І-ІІ ступеня з кількісно-якісними змінами кісткової тканини та порушенням фізіологічних термінів формування піку кісткової маси. У підлітків зазначеного регіону, вміст фтору в крові перевищує допустимі концентрації у 1,5 рази з підвищенням рівня екскреції фторидів з сечею у 2,3 рази, що відбиває ступінь його накопичення в організмі і є діагностичним критерієм фтористої інтоксикації.

Доведено ефективність проведення комплексної програми з курсами остеопротективних препаратів у дітей з ендемічних за фтором регіонів з метою профілактики остеопенічного синдрому.

В дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та запропоновано вирішення наукової задачі - на підставі вивчення фізичного розвитку та структурно-функціонального стану кісткової тканини у дітей препубертатного та пубертатного віку, що проживають в регіонах з підвищеним вмістом фтору у питній воді, розробити систему комплексної профілактики остеопенічного синдрому.

  1. Стан здоров’я підлітків, що проживають в регіоні з підвищеним вмістом фтору у питній воді характеризується зниженням у 3 рази відсотку здорових дітей та збільшенням в контингенті до 87,3% хворих дітей, які мають хронічну соматичну патологію. Хронічні соматичні захворювання у таких дітей представлені патологією кістково-м’язової системи (89,8%), серцево-судинної системи (56,8%, зокрема, пролапсом мітрального клапану - у 28,4%), флюорозом (57,4%) хворобами шлунково-кишкового тракту (40,2%) та алергічною патологією (28,9%).

  2. Фізичний розвиток дітей пубертатного віку в умовах хронічної фтористої інтоксикації характеризується збільшенням чисельності дівчат (до 25%) з низьким фізичним розвитком за показниками маси тіла із порушенням становлення менструальної функції (42,1%), а також хлопців з низьким фізичним розвитком за показниками зросту (60%), що обумовлює їх дисгармонійний розвиток (до 43,3% - у дівчат і до 49,4% - у хлопців).

  3. Виявлено, що більше, ніж половина дітей, що проживають в екологічно несприятливому регіоні, мають дефіцит енергетичного забезпечення харчового раціону. Аналіз мінерального складу раціону дітей шкільного віку дозволив встановити недостатній вміст в ньому кальцію (близько 45 % потреби), що є одним із первинних факторів формування нутрієнтно-залежних розладів, в тому числі остеопенії.

  4. За результатами денситометричного обстеження, у 25,4% школярів із ендемічного за фтором регіону діагностовано остеопенічний синдром І-ІІ ступеня з кількісно-якісними змінами кісткової тканини, встановлено порушення фізіологічних термінів формування піку кісткової маси. Визначений тісний взаємозв’язок між показниками широкосмугового ослаблення ультразвуку, індексу міцності кістки та віком (відповідно r=0,72, r=0,62), зростом (відповідно r=0,67, r=0,53) і масою (відповідно r=0,77, r=0,67) обстежених.

  5. У підлітків, що проживають в ендемічному за фтором регіоні, вміст його в крові перевищує допустимі концентрації у 1,5 рази із підвищенням рівня екскреції фторидів з сечею у 2,3 рази, що відображує ступінь його накопичення в організмі і може, у сукупності з іншими показниками, бути діагностичним критерієм фтористої інтоксикації.

  6. В регіонах з підвищеним вмістом фтору у питній воді до 87,2% дітей мають вегетативну дисфункцію, яка характеризується переважно парасимпатикотонією з гіперсимпатикотонічною вегетативною реактивністю, що свідчить про порушення адаптаційних механізмів за рахунок напруження регуляторних систем.

  7. Встановлено позитивну динаміку щодо корекції остеопенічного синдрому під впливом комплексної профілактичної програми з курсовим призначенням остеопротективних засобів у підлітків з ендемічних з фтором регіонів, з відновленням показників структурно-функціонального стану кісткової тканини.

Публікації автора:

  1. Стан здоров’я та фізичний розвиток дітей, що проживають в регіоні з підвищеним вмістом фтору у питній воді. //Актуальні проблеми сучасної медицини. Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2005. – Т.5. №4(12). – С.28-30. (співав. Матієнко Н.В.) – Збір матеріалу, статистичну обробку даних та їх аналіз стосовно стану здоровья та фізичному розвитку дітей, що проживають в регіоні з підвищеним вмістом фтору у питній воді.

  2. Вікові особливості порушень структурно-функціонального стану кісткової тканини, стану здоров’я та фізичного розвитку дітей пре пубертатного та пубертатного віку, які проживають в регіоні з підвищеним вмістом фтору у питній воді. //Актуальні проблеми сучасної медицини. – 2006. – Том 6, випуск 3(15). – С.106-109. – Збір матеріалу, статистичну обробку даних та їх аналіз стосовно порушень структурно-функціонального стану кісткової тканини дітей, що проживають в регіоні з підвищеним вмістом фтору у питній воді.

  3. Стан фактичного харчування дітей та підлітків, які мешкають в регіоні з підвищеним вмістом фтору у питній воді // Современная педиатрия. – 2007. № 2 (15). – С. 62– 66. (співав. Подліанова О.І.) – Збір матеріалу, статистичну обробку даних та їх аналіз стосовно фактичного харчування дітей, що проживають в регіоні з підвищеним вмістом фтору у питній воді.

  4. Фізичний розвиток дітей, що проживають в регіонах з підвищеним вмістом фтору у питній воді // матеріали ІХ міжнар. конгресу студентів та молодих учених (Тернопіль, 21-22 квіт. 2005 р.). – С.90.

  5. Стан вегетативного гомеостазу у дітей, що проживають в регіонах з підвищеним вмістом фтору у питній воді. //Актуальні проблеми сучасної медицини. Вісник Української медичної стоматологічної академії.- Полтава, 2005.- Т.5. – №4(12). – С.72.

  6. Стан здоровя та фізичний розвиток дівчаток підлітків, які мешкають в регіоні з підвищеним вмістом фтору у питній воді // матеріали ІІІ наук.-практ. конф. [Актуальні питання охорони здоровя дівчат - підлітків], (Харків, 19-20 жовт. 2005 р.) – с. 117-120.

  7. Структурно-функциональное состояние костной ткани у детей и подростков: результаты украинско-беларусского исследования // матеріали ІІІ конгресу педіатрів України [Сучасні проблеми клінічної педіатрії], (Київ, 17-19 жовт. 2006 р.) – С 224–225.

  8. Структурно-функціональний стан кісткової тканини та особливості здоров’я дітей, що проживають у регіоні з підвищеним вмістом фтору у питній воді // матеріали наук.-практ. конф. з міжнародною участю [Діагностика, профілактика та лікування захворювань кістково-м’язової системи в людей різного віку], (Полтава , 26–28 квіт. 2006 р.) – с. 22.

  9. Особенности фактического питания у детей и подростков: результати украинско-беларусского исследования // зб. тез міжнар. наук.-практ. конф. [Остеопороз: епідеміологія, клініка, діагностика, профілактика та лікування], (Євпаторія, 5-8 верес. 2006 р.) – С.97-98.

  10. Структурно-функциональное состояние костной ткани у детей и подростков: результати украинско-беларусского исследования // зб. тез міжнар. наук.-практ. конф. [Остеопороз: епідеміологія, клініка, діагностика, профілактика та лікування], (Євпаторія, 5-8 верес. 2006 р.) – С.99-100.

  11. Фактори ризику остеопенічного синдрому у дітей, які проживають у фтористих регіонах. // Таврический медико-биологический вестник, 2008.-Т.11.№2.- С.87.