Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Технологія тугоплавких неметалічних матеріалів


Салєй Аркадій Аркадійович. Фізико-хімічні основи виробництва спеціальних цементів з використанням відходів гірничо-металургійного комплексу : Дис... д-ра наук: 05.17.11 - 2008.



Анотація до роботи:

Салєй А.А. Фізико-хімічні основи виробництва спеціальних цементів з використанням відходів гірничо-металургійного комплексу. – Рукопис.

Дисертації на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.17.11 технологія тугоплавких неметалічних матеріалів. Державний вищий навчальний заклад “Український державний хіміко-технологічний університет”, Дніпропетровськ, 2008.

Дисертаційна робота присвячена розробці теоретичних основ одержання цементів спеціального призначення з використанням відходів гірничо-металургійного комплексу шляхом спрямованого формування фазового складу продуктів високотемпературного синтезу і гідратації в характерних для вказаних цементів системах. Визначено співіснування алітової і сульфоферитною фаз, що слуговало підставою для розробки методики розрахунку складу сировинної суміші для отримання алітосульфоферитного клінкеру заданого мінералогічного складу. Встановлено закономірності мінералоутворення при випалі клінкерів і вивчені їх властивості.

Обґрунтовано диференційований підхід до регламентованої дисперсності сировинної суміші, враховуючи фізико-механічні властивості застосовуваних сировинних матеріалів.

Розроблені нові склади в’яжучих композицій, які містять у своєму складі алітосульфоферитні клінкери низькотемпературного випалу та володіють такими властивостями, як відсутність усадки та розширення при твердненні. Розроблено технологію виробництва цементів спеціального призначення з використанням відходів гірничо-металургійного комплексу та наведені результати промислових випробувань.

В результаті виконання дисертаційної роботи вирішена актуальна науково-технічна проблема створення технології виробництва нових спеціальних цементів з використанням відходів гірничо-металургійного комплексу.

Проведені теоретичні й експериментальні дослідження дозволяють сформулювати наступні висновки:

1. Розроблені фізико-хімічні основи малоенергоємних технологій виробництва цементів загальнобудівельного і спеціального призначення, які полягають у спрямованому формуванні фазового складу клінкерів і продуктів гідратації цементів на їх основі.

2. Створена, уточнена і доповнена база погоджених термодинамічних даних, а також розроблено програмне забезпечення з її використанням для розрахунку основних термодинамічних параметрів хімічних сполук в оксидній системі CaO–MgO–Al2O3–SiO2, які входять до мінералогічного складу доменного гранульованого шлаку. Виконаний термодинамічний аналіз реакцій мінералоутворення в системі, що включає кальцит, мінерали доменного гранульованого шлаку, каолініт, гематит і відповідає за якісним складом промисловій сировинній суміші, дозволив встановити ймовірність і послідовність перебігу хімічних реакцій, а також порівняти теоретичні передумови протікання реакцій з експериментальними даними.

3. Виконані розрахунки термодинамічних характеристик сполук у системі CaO–Fe2O3–SiO2–CaSО4, які характерні для алітосульфоферитних клінкерів, що дозволило встановити загальні закономірності протікання реакцій у вказаній системі. Встановлено, що формування кінцевого складу продуктів синтезу відбувається шляхом кристалізації мінералів з розплаву, склад якої відповідає монокальцієвому фериту, та залежить від загальної основності системи. Досліджено кінетику процесу і послідовність мінералоутворення в зазначеній системі і вперше встановлено співіснування алітової фази портландцементного клінкеру і сульфоферитів кальцію, що визначило розробку методики розрахунку складу сировинної суміші для випалу алітосульфоферитного клінкеру.

4. Встановлено, що зміна дисперсності доменного гранульованого шлаку в межах 8-20 мас.% залишку на ситі № 008 практично не впливає на температуру його плавлення, що свідчить про відсутність необхідності помелу шлаку в суміші до високих значень дисперсності. При цьому з огляду на різну розмелювальність компонентів сировинної суміші дисперсність шлаку в об’ємі суміші, що подрібнюється, завжди знаходиться на більш низькому рівні, ніж вапняку, і саме шлак, в основному, формує залишок на контрольному ситі.

5. Виявлено, що при використанні доменного гранульованого шлаку в якості алюмосилікатного компонента сировинної суміші величина його дисперсності в досліджуваному інтервалі її зміни практично не впливає на кінетико-енергетичні параметри процесу клінкероутворення, формування мінералогічного складу клінкеру і його гідравлічну активність, що покладено в основу удосконалення технології виробництва цементу. При цьому випал клінкеру з застосуванням грубомелених шлаковмісних сировинних сумішей відбувається без ускладнень, формування та існування обмазки у високотемпературних зонах обертової печі стабільне, вміст вільного оксиду кальцію в клінкері знаходиться в межах, визначених вимогами стандарту.

6. Встановлено, що застосування висококремнеземистих відходів гірничо-металургійного комплексу дозволяє формувати мінералогічний склад в’яжучих композицій, що характеризуються підвищеним у порівнянні з портландцементним клінкером гідравлічним потенціалом.

7. Розроблено новий склад сировинної суміші для одержання клінкерної добавки (Пат. 49260 А. Украина. МКИ С 04 В 7/35. Сырьевая смесь для получения расширяющей добавки в цемент), яка у композиції з портландцементним клінкером і гіпсовим каменем забезпечує одержання безусадочних і розширювальних цементів; запропоновано склади в’яжучих композицій, які дозволяють у залежності від кількості в них алітосульфоферитного клінкеру і співвідношення фаз у ньому одержувати безусадочний і розширювальний цементи.

8. Запропоновано склади молольного завантаження першої камери сировинного млина і режим роботи сепараторів, що дозволили підвищити на 12-16% продуктивність помольної установки при одержанні необхідної тонини помелу сировинного борошна. Розроблено технічні умови на залізовмісні продукти (відходи виробництва гірничо-металургійного комплексу) для цементної промисловості і технологічний регламент на виробництво клінкеру з їх використанням, що дозволило знизити витрату карбонатного й алюмосилікатного (доменний гранульований шлак) компонентів сировинної суміші та зменшити витрати на її приготування і випал. Запропоновано склади в’яжучих композицій, розроблені технічні умови на розширювальний цемент, технологічний регламент на виробництво алітосульфоферитного клінкеру та розроблено технологію виробництва безусадочного та розширювального цементів з використанням вказаного клінкеру, виробництво якого засновано на використанні відходів гірничо-металургійного комплексу. Сумарний річний економічний ефект від запропонованих у роботі заходів склав 1439589,4 грн.

Публікації автора:

1.Салей А.А. Свойства композиционных цементов, включающих высокожелезистые сульфоминеральные клінкера / А.А.Салей, В.А.Шемшур, О.С.Наумов, Н.Б.Сиволоб // Придніпровський науковий вісник “Технічні науки”. – 1998. – №110 (177). – С. 53–56.

Здобувачем обгрунтувані склади композиційних цементів з використанням алітосульфоферитних клінкерів.

2. Салей А.А. Методика расчета сырьевых смесей на получение сульфоферритных клинкеров / А.А.Салей, В.А. Кулик, Г.Т.Цыганков, О.С. Наумов, В.А.Шемшур, Е.В.Титарук // Вопросы химии и химической технологии. – 1999. – №4. – С. 22–25.

Здобувачем виконано аналіз існуючих методик розрахунку складу сировинних сумішей для отримання сульфатованих клінкерів; надані пропозиції щодо методики розрахунку складу для отримання завданого мінералогічного складу алітосульфоферитного клінкеру.

3. Кулик В.А Повышение активности цементов формированием оптимальной дисперсности при помоле и модифицированием минералогического состава клинкера / В.А. Кулик, А.Ф.Шевченко, А.А.Салей, Л.В.Захарова, А.В. Косенко, И.Н.Дворниченко // Вопросы химии и химической технологии. – 2000. – №2. – С. 59-62.

Здобувачем показана можливість отримання в’яжучих, які характеризуються підвищеною швидкістю набору міцності і вміщують у своєму складі алітосульфоферитні клінкери.

4. Шевченко О.Ф. Вплив довжини першої камери на параметри роботи трубних кульових млинів / О.Ф.Шевченко, В.О.Кулік, А.А.Салєй // Вопр. химии и хим. технологии. – 2001. – №3. – С.45-47.

Здобувачем обґрунтована доцільність скорочення довжини першої камери млинів та запропонований асортимент молольного завантаження.

5. Салей А.А. Выявление закономерностей формирования минералогического состава сульфоферритных клинкеров / А.А.Салей, О.С. Наумов // Вопросы химии и химической технологии. – 2001. – №2. – С. 75–78.

Здобувачем зроблений аналіз результатів комплексу методів дослідження та встановлена послідовність мінералоутворення при синтезі алітосульфоферитних клінкерів.

6. Салей А.А. Термодинамический анализ пиросиликатных реакций в системе СаО–Fe2O3–SiO2–CaSO4 / А.А.Салей, В.И.Шеин, О.С.Наумов // Вестник Национального технического университета “ХПИ”. – 2001. – Часть 1. – Вып.23. – С. 3–8.

Здобувачем встановлена термодинамічна перевага перебігу хімічних реакцій в системі СаО–Fe2O3–SiO2–CaSO4.

7. Салей А.А. Алитосульфоферритные клинкеры и специальные цементы с их применением / А.А.Салей, Г.Т.Цыганков, О.С.Наумов // Вопросы химии и химической технологии. – 2001. – №6. – С. 50-54.

Здобувачем встановлено, що в залежності від хіміко-мінералогічного складу алітосульфоферитних клінкерів та його кількості в складі в’яжучих композицій можливо отримання безусадних та розширювальних цементів.

8. Салей А.А.. Утилизация отходов сталеплавильного производства / А.А.Салей, А.Н.Стоянов, О.С.Наумов, А.А.Сигунов // Металлургическая и горнорудная промышленность. – НМетАУ (г. Днепропетровск). – 2002. – № 7 (213).– С.254-256.

Здобувачем показано, що синтезовані сульфатовані клінкери при використанні в якості компонента сировинної суміші конвертерного шлаку представлені в основному співіснуючими алітовою та сульфоферитною фазами, а цементи з їх використанням характеризуються відсутністю усадки та розширенням при твердненні.

9. Салей А.А. Термодинамический анализ реакций гидратации в системах 2СаОFe2O3CaSO4 – СaSO42H2O – Ca(OH)2 – H2O и 3СаО3Fe2O3CaSO4 – СaSO42H2O – Ca(OH)2 – H2O / А.А.Салей, В.А.Кулик, А.А.Сигунов // Вопросы химии и химической технологи. – Днепропетровск. –2003. – № 5. – С.52-55.

Здобувачем встановлена перевага протікання реакцій гідратації сульфоферитів кальцію при отриманні різних співвідношень продуктів реакцій та максимального їх виходу.

10. Кулик В.А. Влияние зернового состава цемента на процессы твердения бетона / В.А.Кулик, А.А.Салей, А.Я.Белый, И.С.Стрельченко, В.В. Пипа // Вопр. химии и хим. технологии. – 2003. – №1. – С.47-51.

Здобувачем проаналізовано вплив зернового складу портландцементу на швидкість формування міцності з метою встановлення оптимальної його дисперсності при виробництві цементів, які володіють спеціальними властивостями.

11. Кулик В.А. Оптимизация составов закладочных смесей. Часть 1. Анализ химико-минералогического состава и физико-технических показателей шлаков Донецко-Приднепровского региона / В.А.Кулик, А.А.Салей, Т.В.Кравченко, А.А.Сигунов, И.С.Стрельченко // Вопр. химии и хим. технологии. – 2004. – №2. – С.54-60.

Здобувачем встановлено, що помелоздатність доменних гранульованих шлаків залежить від їх хіміко-мінералогічного складу та ступеня кристалічності.

12. Шевченко О.Ф. Оптимизация работы трубных шаровых мельниц / О.Ф.Шевченко, В.О.Кулік, Л.В.Захарова, А.А. Салей // Вестник НТУ “ХПИ”. – Харьков. – 2004 – №32. – С.11-17.

Здобувачем проведена систематизація проблем тонкого помелу матеріалів в силікатній промисловості та встановлено, що підвищення ефективності роботи млинів можливо шляхом підбору співвідношення довжин їх камер з подальшим підбором асортименту молольного завантаження.

13. Салєй А.А. Термодинамічні дослідження процесів мінералоутворення при синтезі клінкеру / А.А.Салєй, В.О.Кулік, В.М.Пунагін, О.О.Сігунов // Вопросы химии и химической технологии. – Днепропетровск. – 2005. – № 3. – С.62-65.

Здобувачем здійснено вибір найбільш переважних, з термодинамічної точки зору, реакцій в присутності мінералів доменного гранульованого шлаку та встановлена послідовність мінералоутворення.

14. Салей А.А. Анализ состояния системы СаО–Fe2O3–CaSO4–H2O / А.А.Салей, В.А.Кулик, Г.Т.Цыганков, Т.В.Кравченко, А.А.Сигунов // Вопросы химии и химической технологии. – Днепропетровск. – 2005. – № 1. – С.71-75.

Здобувачем встановлені умови існування стабільних фаз в досліджуваній системі в залежності від концентрації іонів в розчині та співвідношення вихідних компонентів.

15. Захарова Л.В. Влияние природы материалов на их размалываемость и формирование дисперсности продуктов помола / Л.В.Захарова, В.А.Кулик, А.А.Салей, А.Ф.Шевченко, А.А.Сигунов, Н.С.Алексеева // Вестник национального технического университета “ХПИ”. – Харьков. – 2005. – № 52. – С. 127-137.

Здобувачем встановлено, що такий алюмосилікатний компонент сировинної суміші, як доменний гранульований шлак на певних стадіях помелу виступає в якості мозольного тіла за відношенням до вапняку та формує, в основному, залишки на контрольному ситі.

16. Оптимизация составов закладочных смесей. Часть 2. Сравнительная оценка гидравлической активность твердеющих шлаков /Кулик В.А., Салей А.А., Кравченко Т.В., Сигунов А.А., Стрельченко И.С., Журавская Е.А. // Вопр. химии и хим. технологии. – 2005. – № 4. – С.38-41.

Здобувачем встановлено, що в процесі формування дисперсної системи кристалічна фаза шлаку виступає як мікроцильпебс за відношенням до склофази і формує, в основному, залишки на контрольному ситі та впливає на активність шлаку.

17. Салей А.А. Применение конвертерных шлаков в производстве специальных цементов и изучение процессов их гидратации / А.А.Салей, В.А.Кулик, А.А.Сигунов, М.А.Навин, К.Г.Низяев, А.Н.Стоянов // Металлургическая и горнорудная промышленность. – Днепропетровск. – 2006. – № 7 (241). – С. 254-259.

Здобувачем здійснено обґрунтування доцільності використання конвертерних шлаків в технології виробництва алітосульфоферитних клінкерів і спеціальних цементів з їх використанням.

18. ШевченкоА.Ф. Увеличение производительности трубных шаровых мельниц 3,215 м ОАО “Югцемент” / А.Ф.Шевченко, А.А.Салей, А.А.Сигунов, О.А.Трутнева, А.В.Саржевский, А.Б.Запорожец // Вопр. химии и хим. технологии. - 2007.-№ 2. – С. 48-52.

Здобувачем, з метою підвищення продуктивності млинів, обґрунтована необхідність врахування співвідношення довжин їх камер і підбору асортименту молольного завантаження.

19. Кулік В.О. Дослідження кінетики мінералоутворення при випалі сировинних сумішей з різною дисперсністю / В.О.Кулік, А.А.Салєй, О.Ф.Шевченко, Т.В.Кравченко, О.О.Сигунов // Вопр. химии и хим. технологии. – 2007. – № 6. – С. 24-27.

Здобувачем обґрунтована доцільність досягнення необхідної дисперсності сировинної суміші, яка вміщує доменний гранульований шлак, без негативного впливу на кінетико-енергетичні параметри випалу клінкеру.

20. Кулік В.О. Фізико-хімічні аспекти отримання клінкеру із грубодисперсної сировинної суміші, яка містить доменний гранульований шлак / В.О.Кулік, А.А.Салєй, О.Ф.Шевченко, О.О.Сігунов // Вестник национального технического университета “ХПИ”. – Харьков. – 2007. – №27. – С. 7-14.

Здобувачем показана недоцільність помелу шлаковмісних сировинних сумішей до високих значень дисперсності, через те, що саме шлак є основним компонентом, формуючим рідку фазу.

21. Шевченко А.Ф. Сравнение методов подбора ассортимента мелющих тел трубных шаровых мельниц / А.Ф.Шевченко, А.А.Салей // Вопросы химии и химической технологии. – Днепропетровск. – 2008. – №2. – С. 148-152.

Здобувачем здійснено аналіз рекомендованих методів підбору молольного завантаження та обґрунтовано здійснення підбору асортименту в залежності від зменшуваної крупності матеріалу.

22. Кулик В.А. Особенности минералообразования в присутствии конвертерного шлака / В.А.Кулик, А.А.Салей, Щеглова М.Д., Л.В.Захарова, А.Ф.Шевченко, В.В.Гаевой. Депон. в ГНТБ Украины 01.06.95, №1398-УК 95. – 4с.

Здобувачем встановлено особливості перебігу реакцій мінералоутворення в присутності конвертерного шлаку та обґрунтовано доцільність його використання в технології виробництва цементів.

23. Пат. 49260 А. Украина. МКИ С 04 В 7/35. Сырьевая смесь для получения расширяющей добавки в цемент / Наумов О.С., Салей А.А., Кулик В.А.; – №2001106753; заявл. 03.10.2001; опубл.16.09.2002, бюл. №9. – 2с.

Здобувачем, з метою підвищення гідравлічного потенціалу твердіючої системи, обґрунтована доцільність використання суміші колошникового пилу та відходів збагачення залізних руд у складі сировинної суміші для отримання розширювальної добавки.

24. Матеріали першої Міжнародної конференції “Наука і освіта 98”, Дніпропетровськ –Одеса – Кривий Ріг – Київ – Харків – Дніпродзержинськ / Салей А.А., Шемшур В.А., Наумов О.С., Сиволоб Н.Б // Специальные цементы на основе высокожелезистого сульфоминерального клинкера // – Том 5. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 1998. – С. 185.

Здобувачем встановлені кількісні співвідношення компонентів для отримання безусадочних та розширювальних цементів та здійснена систематизація отриманих результатів.

25. Черевко В.П., Кулик В.А., Салей А.А., Стоянов А.Н., Шемшур В.А. Утилизация сталеплавильных шлаков в производстве вяжущих материалов // Труды ІХ Международной научно-технической конференции “Теория и практика кислородно-конвертерных процессов”. – Днепропетровск: МетАУ. – 1998. – С.103.

Здобувачем обґрунтована доцільність використання конвертерних шлаків у виробництві цементів як загальнобудівельного, так і спеціального призначення.

26. Салєй А.А., Сиволоб Н.Б., Наумов О.С., Шемшур В.О. Відходи збагачення залізних руд Криворізьких гірничо-збагачувальних комбінатів – залізовмісна корегуюча добавка при виробництві портландцементу // Тези допов. VIII Всеукраїнської наукової конференції аспірантів та студентів “Охорона навколишнього середовища та раціональне використання природних ресурсів”. – Том 1. – Донецьк. – 1998. – С. 101.

Здобувачем обґрунтувана можливість використання вказаних відходів у технології виробництва цементу.

27. Салей А.А., Кулик В.А., Наумов О.С., Шемшур В.А. Использование техногенных материалов в технологии производства специальных цементов // Материалы Международной научно-технической конференции “Ресурсо- и энергосберегающие технологии в химической промышленности и производстве строительных материалов”. – Минск: БГТУ. – 2000. – С. 205–206.

Здобувачем показана можливість отримання, в залежності від природи залізовмісного компонента сировинної суміші, сульфоферитних клінкерів різноманітного мінералогічного складу та цементів, що володіють такими властивостями, як відсутність усадки та розширення при твердненні.

28. Салей А.А., Кулик В.А., Наумов О.С. Привлечение отходов черной металлургии в производство специальных цементов // Матеріали четвертої Міжнародної конференції “Наука і освіта 2001”, Дніпропетровськ – Дніпродзержинськ – Харків – Черкаси – Житомир. – Том 10. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2001. – С. 39.

Здобувачем показано, що в залежності від природи залізовмісного компонента суміші можливо отримання сульфоферитного клінкеру, який забезпечує отримання спеціальних цементів.

29. Салєй А.А., Кулік В.О., Шевченко О.Ф., Наумов О.С. В’яжучі композиції зі спеціальними властивостями // Труды 2 Международной научно-технической конференции “Композиционные материалы”. – К.: НТУУ “КПИ”. – 2001. – С.37.

Здобувачем обґрунтований вибір речовинного складу в’яжучих композицій, що володіють відсутністю усадки та розширенням при твердненні.

30. Наумов О.С., Салей А.А., Кулик В.А. Модифицированные клинкера низкотемпературного синтеза // Матеріали першої Всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна наукова 2001”, Дніпропетровськ – Дніпродзержинськ – Донецьк - Слов’янськ. – Том 3. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2001. – С. 36.

Здобувачем показана можливість отримання алітосульфоферитних клінкерів при температурах значно нижчих температури випалу портландцементного клінкеру.

31. Сигунов А.А., Наумов О.С., Салей А.А. Утилизация конвертерных шлаков в производстве вяжущих материалов // Хімія і хімічна технологія – 2002: Тези доп. Всеукр. науково-техн. конф. студ. та асп., Дніпропетровськ, 2002. – С.33.

Здобувачем здійснені дослідження з можливості використання конверторних шлаків при виробництві клінкеру та цементів, які характеризуються відсутністю усадки та розширенням при твердненні.

32. Сигунов А.А., Салей А.А. Термодинамический анализ реакций гидратации в системах 2СаОFe2O3CaSO4 – СaSO42H2O – Ca(OH)2 – H2O и 3СаО3Fe2O3CaSO4 – СaSO42H2O – Ca(OH)2 – H2O // Перспективні напрямки розвитку науки і технології тугоплавких неметалевих і силікатних матеріалів: Тез. доп. наук.-техн. конф., Дніпропетровськ, 2003. – С.17.

Здобувачем досліджено вплив температури на формування кінцевих продуктів реакцій гідратації сульфоферитів кальцію.

33. Закономерности тонкого измельчения материалов. /А.Ф.Шевченко, В.А.Кулик, Л.В.Захарова, В.Д.Савченко, А.А.Салей, А.А.Сигунов.// Науково-технічна конференція “Перспективні напрямки розвитку науки і технології тугоплавких неметалевих і силікатних матеріалів”. – Дніпропетровськ. – 2003. – С.21-22.

Здобувачем отримані результати, які свідчать про необхідність підбору асортименту молольного завантаження в залежності від фізико-механічних властивостей матеріалу подрібнюваного матеріалу.

34. Влияние совместного и раздельного помола на формирование гранулометрического и химического состава продуктов размола цементной сырьевой смеси. / Л.В.Захарова, В.А.Кулик, А.Ф.Шевченко, А.А.Салей, А.А.Сигунов. // І Міжнародна науково-практична конференція “Науковий потенціал світу 2004”. – Дніпропетровськ. – 2004. – С. 8-9.

Здобувачем встановлено, що при помелі шлаковмісних сировинних сумішей доменні гранульовані шлаки виступають в якості молольного тіла за відношенням до інших компонентів сумішей та формують, в основному, залишки на контрольному ситі.

35. Сигунов А.А., Салей А.А. Термодинамические исследования процессов минералообразования при синтезе клинкера/ Тези доповідей ІІ Міжнародної науково-технічної конференції студ. та молод. вчених “Хімія і сучасні технології” – Дніпропетровськ. – 2005. – С.215.

Здобувачем за допомогою термодинамічного аналізу обґрунтована послідовність мінералоутворення в присутності доменного гранульованого шлаку.

36. Салей А.А, Кулик В.А., Сигунов А.А., Навин М.А. Изучение процессов гидратации сульфоферритных клинкеров // Физико-химические проблемы в технологии тугоплавких неметаллических и силикатных материалов: Тезисы докладов науч.-техн. конф. / УГХТУ.– Дн-ск, 2006. – С. 20-21.

Здобувачем показана необхідність застосування вапно- та гіпсовмісних матеріалів при виробництві безусадочних і розширювальних цементів з використанням сульфоферитних клінкерів.

37. Изучение процесса сепарации в условиях получения грубодисперсных сырьевых смесей / Кулик В.А., Салей А.А., Сигунов А.А., Шевченко А.Ф. // Зб. тез ІІІ Міжнар. наук.-техн. конф. “Хімія і сучасні технології” – Дніпропетровськ, – 2007. – С. 176.

Здобувачем зроблено аналіз роботи відцентрових сепараторів і систематизовані результати досліджень з метою підвищення продуктивності помольної установки в цілому.