Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Хімічні науки / Фізична хімія


29. Даценко Віта Василівна. Фізико-хімічні закономірності хімічного й електрохімічного розчинення міді в мідноаміачних розчинах: дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Даценко В.В. Фізико-хімічні закономірності хімічного й електрохімічного розчинення міді в мідноаміачних розчинах. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.04-фізична хімія. –Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна, Харків, 2004 р.

У дисертації розглянуто результати вивчення хімічного й електрохімічного розчинення міді у мідноаміачних розчинах. Встановлено основні закономірності даних процесів. Доведено, що каталітично-активними комплексами є змішані аква-аміачні комплекси [Cu(NH3)4(H2O)2]2+ і [Cu(NH3)3(H2O)3]2+, а інгібуючими – гідроксо-комплекси [Cu(Н2О)4(OH)2] і [Cu(Н2О)3(ОН)3]-. Запропоновано механізм розчинення міді у мідноаміачних розчинах з урахуванням процесів пасивації й участі каталітичних комплексів.

Розглянуто пошарову анодну пасивацію міді у мідноаміачних розчинах. Визначено послідовність формування пасивуючих поверхню міді сполук у мідноаміачних травильних розчинах при анодній поляризації електрода: CuCl, Cu2O і Cu2(ОН)3Cl. Кожна нова поверхнева сполука перешкоджає завершенню формування і модифікування структури попереднього шару. Під дією анодної поляризації в часі ущільнюється структура CuCl і Cu2O, і розпушується шар Cu2(ОН)3Cl. Показано можливість електрохімічного синтезу фунгіциду – тригідроксидхлориду диміді.

У дисертації узагальнено процеси, що протікають в об’ємі розчину та на поверхні електроду при хімічному та електрохімічному розчиненні. Встановлено, що при знятті дифузійних обмежень хімічне розчинення міді лімітується стадією передачі електрона між комплексами Cu(I) і Cu(II), а електрохімічне – послідовними пасиваційними поверхневими процесами. Встановлені закономірності дали можливість удосконалити існуючі технологічні процеси виготовлення друкованих плат та розробити новий спосіб обробки відпрацьованих мідноаміачних травильних розчинів.

1. Визначено основні закономірності розчинення міді в мідноаміачних розчинах, які полягають у тому, що швидкість розчинення її збільшується при зростанні швидкості стадії обміну електроном між Cu(I) і Cu(II) і формуванні каталітично-активних комплексів [Cu(NН3)42О)2]2+, [Cu(NН3)32О)3]2+. Частками, що інгібують розчинення міді, є гідроксокомплекси міді. Запропоновано багатостадійну схему іонізації міді з урахуванням пасивування її поверхні й участі каталітичних часток в утворенні біядерних комплексів {Cu(I) - Cu(II)}, що характеризуються швидким обміном електрона.

2. Встановлено синергізм дії галогенід-іонів і деяких органічних амінів стосовно процесу розчинення міді в мідноаміачних розчинах, що виражається в збільшенні швидкості розчинення міді, ємності розчинів за міддю й у стабілізації досить високого значення швидкості розчинення.

3. З'ясовано природу і послідовність пошарової електрохімічної пасивації міді в мідноаміачних розчинах. Зі збільшенням анодної поляризації на поверхні міді послідовно ростуть шари CuСl, Cu2О і Cu2(ОН)3Cl. Кожна нова поверхнева сполука перешкоджає завершенню формування і модифікування структури попереднього шару. Під дією анодної поляризації відбувається ущільнення структури Cu2О, більшою мірою – CuСl і розпушення – Cu2(ОН)3Cl. Показано можливість електрохімічного синтезу тригідроксидхлориду диміді.

4. Доведено, що продукти пасивації, які утворюються за хімічним й електрохімічним механізмами, розрізняються щільністю. Хімічно утворені шари більш пухкі, легко розчинні в надлишку аміаку і хлорид-іонів; електрохімічно утворені шари – щільні і добре зв'язані з поверхнею міді.

5. Обґрунтовано принципи підвищення ефективності процесу розчинення міді в мідноаміачних розчинах за рахунок введення бромідних і йодидних домішок, на основі чого удосконалено існуючі травильні розчини.

6. Вперше розроблено взаємозалежні технології травлення міді: реагентної обробки мідноаміачних ВТР з осадженням малорозчинних сполук міді і регенерацією травильного розчину; коригуванням ВТР відпрацьованими промивними водами і вилученням міді з аміачних промивних вод за допомогою іоніту.

7. Установлені закономірності протікання реакцій іонізації міді в мідноаміачних розчинах можуть слугувати теоретичною базою для розробки нових екологічно чистих ресурсозберігаючих технологій при розмірній обробці інших металів.