Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Глєбова Алла Олександрівна. Формування cистеми управління транспортними підприємствами : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Глєбова А.О. Формування системи управління транспортними підприємствами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 економіка і управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Полтавський університет споживчої кооперації України. – Полтава, 2008.

Дисертація присвячена розробці теоретичних і практичних рекомендацій щодо формування системи управління транспортними підприємствами в умовах ринкової економіки та реформування транспортної галузі. Особлива увага приділяється підприємствам залізничної галузі. Досліджено сутність основних понять «реструктуризація», «реорганізація», «корпоративна реструктуризація», «реінжиніринг» та обґрунтовано доцільність їх використання як інструментарію процесу формування системи управління, яка б була ефективна і конкурентоспроможна. Узагальнено сучасні підходи до реструктуризації системи управління підприємствами, визначено особливості формування системи управління транспортними підприємствами на сучасному етапі розвитку економіки України. У дисертації досліджено вплив факторів зовнішнього середовища на систему управління транспортними підприємствами, проведено моніторинг соціально-економічних показників розвитку транспортних підприємств, здійснено оцінювання системи управління транспортними підприємствами. Запропоновано напрями формування конкурентних переваг системи управління транспортними підприємствами. Обґрунтовано рекомендації щодо вдосконалення формування системи управління транспортними підприємствами.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нові підходи до формування системи управління транспортними підприємствами у процесі реформування транспортної галузі.

Результати проведеного дослідження дозволяють зробити такі висновки:

1. Досліджено сутність основних категорій процесу формування системи управління підприємствами в трансформаційних умовах, а саме: «реструктуризація», «реорганізація», «корпоративна реструктуризація», «реінжиніринг» та обґрунтовано доцільність їх використання як інструментарію процесу формування системи управління, який використовується для формування конкурентоспроможної системи управління.

2. Узагальнено підходи до реструктуризації системи управління підприємствами в умовах динамічного зовнішнього середовища, на основі методу наукової абстракції, який дозволив визначити взаємозв’язок цілей та інструментів реструктуризації системи управління підприємствами, яка спрямована на підвищення ефективності діяльності підприємства, виведення його з кризової ситуації та підвищення ринкової вартості.

3. Визначено особливості формування системи управління транспортними підприємствами на сучасному етапі розвитку економіки України з урахуванням світового досвіду, практики функціонування вітчизняних підприємств, які полягають у стратегічній ролі залізничних підприємств, їх залежності від інфраструктури економіки, геополітичного становища України, державної політики регулювання розвитку залізничного транспорту, що дозволило визначити передумови здійснення корпоративної реструктуризації на залізничних підприємствах.

4. Проведено дослідження впливу трансформаційних процесів в економіці України на систему управління транспортними підприємствами на основі використання економіко-статистичних методів, через визначення проблем і перспектив функціонування транспортних підприємств, що дозволило визначити шляхи підвищення ефективності через проведення низки організаційно-управлінських змін у системі управління, які направлені на усунення слабких сторін транспортних підприємств.

5. Проведено оцінювання системи управління залізничними підприємствами на основі використання методів аналізу та синтезу програм їх розвитку, що дозволило визначити стримуючі фактори їх розвитку (велике соціальне навантаження, низький рівень фінансування та повільні темпи ринкових перетворень). Зокрема, було визначено, що на сьогодні для залізничних підприємств, які відносяться до допоміжної діяльності доцільно застосовувати заходи по підвищенню ефективності їх діяльності (реструктуризація активів та пасивів, маркетингової та кадрової політики тощо). Для залізничних підприємств основної діяльності існує гостра потреба у використанні заходів, які пов’язані з виведенням з кризової ситуації і необхідністю пошуку внутрішніх та зовнішніх резервів стабілізації.

6. Здійснено дослідження структурних змін на підприємствах залізничного транспорту на основі аналізу основних форм перетворень, що дозволило обґрунтувати доцільність процесу корпоративної реструктуризації їх системи управління на сучасному етапі. Визначено, що існуючі потужності залізничного транспорту не задовольняють потреби економіки України.

7. Обґрунтовано механізм корпоративної реструктуризації підприємств залізничного транспорту у процесі їх реформування через визначення його методів, мотивів, цілей, етапів, що дозволило сформувати конкурентоспроможну систему управління, яка сприяє збалансуванню інтересів держави та підприємств транспортної галузі.

8. Запропоновано методичний підхід до здійснення організаційних змін в системі управління транспортними підприємствами з урахуванням принципу оптимальності Р.Белмана. На основі проведених розрахунків зроблено висновок щодо проведення організаційних змін у системі управління доцільно у 2009 році, що дозволить привести систему управління залізничного підприємства у відповідність до вимог зовнішнього середовища.