Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Міщенко Світлана Володимирівна. Формування ефективної структури фінансового сектору України : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Міщенко С.В. Формування ефективної структури фінансового сектору України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

У дисертаційній роботі обґрунтовано методологічні та методичні засади формування ефективної структури фінансового сектору України. Розкрито сутність фінансового сектору, його роль у сучасній фінансовій системі, особливості структурної побудови за основними ознаками, обґрунтовано критерії ефективної структури. Розроблено структурно-логічну схему оцінки стабільності фінансового сектору, доведено необхідність вдосконалення методики розрахунку порогових значень оцінюваних індикаторів фінансової стабільності, запропоновано економіко-статистичні моделі для визначення кількісного впливу розвитку фінансового сектору на економічне зростання та ефективність національного господарства.

Обґрунтовано використання концепції економічного капіталу для забезпечення стійкості фінансових установ, визначено відмінності показника економічного капіталу від регулятивного, переваги застосування для фінансових конгломератів і механізми використання з метою зниження ризику фінансової діяльності та забезпечення високої дохідності.

Доведено необхідність створення єдиного регулятора фінансового сектору, обґрунтовано основні засади та напрями консолідації органів регулювання і нагляду за діяльністю фінансового сектору з врахуванням довгострокової перспективи та запропоновано систему заходів щодо підвищення ефективності їх функціонування.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення важливого наукового завдання, що виявляється в обґрунтуванні методологічних і методичних засад формування ефективної структури фінансового сектору України. За результатами проведеного дослідження сформульовано наступні висновки, пропозиції та рекомендації, які відображають вирішення основних завдань дисертаційної роботи відповідно до поставленої мети.

1. За роки незалежності на основі банкоцентричної моделі в Україні сформовано фінансовий сектор, який розвивається динамічно, однак його структура ще залишається незбалансованою, а розвиток - непропорційним.

2. Під структурою фінансового сектору слід розуміти сукупність стійких зв’язків між його елементами, що забезпечують єдність, цілісність та належне виконання покладених на нього функцій. Особливості структурної побудови фінансового сектору безпосередньо впливають на забезпечення ефективності його функціонування.

3. Критеріями формування ефективної структури є стабільність, дохідність і керованість фінансового сектору, що забезпечує стабільність фінансової системи загалом. Ефективною слід вважати таку структуру, яка забезпечує необхідний рівень стійкості, дохідності та керованості фінансовим сектором і його складовими в контексті вимог щодо підтримки стабільності фінансової системи. Це визначає ефективність функціонування фінансового сектору в контексті забезпечення ефективності функціонування всієї економічної системи.

4. Розроблені економіко-статистичні моделі дозволили виявити основні фактори розвитку фінансового сектору та кількісно визначити вплив рівня його розвитку на економічне зростання і ефективність національного господарства. Відповідно до розрахунків, основними факторами розвитку фінансового сектору визначено рівень монетизації економіки, структура активів і пасивів фінансових установ, показники інвестиційної активності, а вплив фінансового сектору на економічний розвиток знаходить свій прояв у динаміці валового внутрішнього продукту та підвищенні продуктивності праці. При цьому монетарна складова формування структури та динаміки фінансового сектору не є вирішальною, як це можна було припустити, виходячи із інфляційного характеру розвитку економіки.

5. Доведено, що фінансовий сектор не стимулює розвиток інфляційних процесів, а, навпаки, абсорбує інфляційний тиск, даючи надлишковій грошовій масі певний часовий інтервал для позитивного включення в економічні процеси через інвестиційно-кредитні механізми.

6. Аналіз впливу рівня розвитку фінансового сектору на обсяги валового внутрішнього продукту та економічне зростання дозволив, залежно від впливу показника віддачі інвестицій на рівень продуктивності суспільної праці, обґрунтувати підходи до визначення інтенсивного та екстенсивного типу фінансового розвитку.

7. Основною метою розроблення та поширення індикаторів фінансової стабільності є запобігання можливим структурним дисбалансам та попередження кризових ситуацій у фінансовій сфері. Тому критеріями відбору індикаторів повинні бути відображення: ліквідності, дохідності, керованості та рівня ризику фінансових установ і фінансових ринків. Для вітчизняних умов найбільш прийнятними індикаторами попередження структурних дисбалансів можуть бути: обсяги та структура кредитування; обсяги зовнішніх запозичень; показники глибини фінансових ринків і ліквідності фінансових установ; індекс фондового ринку та спреди на боргові зобов’язання. Окрім того, доцільним є запровадження у практику статистичної звітності індексу цін на нерухомість, який би відображав динаміку іпотечного ринку.

8. Дослідження сутності економічного капіталу дозволило визначити, що його слід розглядати як економічну категорію, яка відображає систему відносин між фінансовою установою та її контрагентами з приводу оцінки потреби та формування певної суми капіталу для покриття можливих збитків за ризиками, що переймає на себе фінансова установа, забезпечення фінансової стійкості та конкурентоспроможності. Доведено, що концепція економічного капіталу передбачає його розгляд не як сукупності певних елементів регулятивного чи іншого капіталу, а як показника ризику, порівняного з обсягом капіталу. Використання показника економічного капіталу є доцільним для фінансових конгломератів, які поєднують банківську та страхову діяльність. У зв’язку з неспівпадінням ділових циклів цих видів бізнесу можливе взаємне страхування їх ризиків, що дозволяє зменшити обсяг економічного капіталу.

9. З метою оцінки загальної вразливості фінансового сектору до системного ризику доцільним є використання стрес-тестування. У процесі організації та оцінки результатів стрес-тестування на наглядові органи необхідно покласти виконання функцій методологічного та методичного забезпечення; розробки та оцінки результатів стрес-тестів системного характеру; обґрунтування порогових значень окремих показників (рівня ліквідності, валютного курсу, відсоткової ставки, цін фінансових активів, спредів); забезпечення єдиної інтерпретації результатів та системи їх оприлюднення.

10. З метою вдосконалення інституційної структури регулювання і нагляду за діяльністю фінансового сектору доцільно на базі Національного банку України створити єдиний регулятор, розробити основні засади та напрями консолідації органів регулювання і нагляду з врахуванням довгострокової перспективи, а також систему заходів для підготовки до створення єдиного наглядового органу та порядок дій установ фінансового сектору на перехідний період.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Міщенко С. В. Проблеми захисту прав кредиторів та врегулювання питань неплатоспроможності підприємств / С. В. Міщенко // Наукові праці НДФІ. Випуск 1(34). – 2006. – С. 139-143. (0,3 друк. арк.).

  1. Міщенко С. Вплив інвестиційної та бюджетно-податкової складових на розвиток фінансового сектору України / С. Міщенко // Світ фінансів. Випуск 4(9). – 2006. – С. 45-55. (0,8 друк. арк.).

  2. Міщенко С. В. Сучасна модель фінансової системи: порівняльний аналіз основних підходів / С. В. Науменкова, С. В. Міщенко // Фінанси України. – 2006. – № 6. – С. 44-56. (0,9 друк. арк.; дисертанту належить 0,45 друк. арк., обґрунтовано підходи до визначення фінансової системи, конкретизовано складові сучасної моделі фінансової системи за структурною побудовою).

  3. Міщенко С. Особливості формування сучасної моделі фінансової системи / С. Науменкова, С. Міщенко // Вісник Національного банку України. – 2006. – № 11. – С. 26-31. (1,0 друк. арк.; дисертанту належить 0,5 друк. арк., проаналізовано інфраструктурні перетворення фінансової системи, обґрунтовано вплив інтегрованого глобального фінансового ринку на вітчизняну фінансову систему, вивчено процеси консолідації фінансових установ).

  4. Міщенко С. В. Вплив фінансового сектору на функціонування економічної системи / І. О. Лютий, С. В. Міщенко // Фінанси України. – 2007. – № 3. – С. 14-28. (1,0 друк. арк.; дисертанту належить 0,5 друк. арк., досліджено особливості впливу фінансового сектору на економічну систему, проаналізовано структурні показники та вивчено основні диспропорції у розвитку фінансового сектору).

  5. Міщенко С. Вдосконалення інституційної структури нагляду за фінансовим сектором / С. Міщенко // Банківська справа. – 2007. – № 1.– С. 41-56.(1,0 друк. арк.).

  6. Міщенко С. В. Особливості підходів до визначення ролі фінансового сектору в умовах інтернаціоналізації економіки / С. Міщенко // Вісник КНУ імені Тараса Шевченка, № 92. – 2007. – С. 53-55. (0,3 друк. арк.).

  7. Міщенко С. В. Проблеми оцінки ефективності функціонування національних банківських систем / С. В. Міщенко// Регіональна економіка. – 2007. – № 3. – С. 155-160. (0,4 друк. арк.).

  8. Міщенко С. Сутність економічного капіталу та його роль у забезпеченні фінансової стійкості банку / С. Міщенко // Вісник Національного банку України. – 2008. – № 1. – С. 58-64. (0,9 друк. арк.).

  9. Міщенко С. Визначення основних факторів розвитку та ефективності функціонування фінансового сектору України / С. Міщенко // Банківська справа. – № 4. – 2008. – С. 31-47. (1,1 друк. арк.).

  10. Міщенко С. Стрес-тестування як інструмент діагностики фінансової стійкості банків / С. Науменкова, С. Міщенко // Вісник Національного банку України. – 2008. – № 5. – С. 18-23. (0,8 друк. арк.; дисертанту належить 0,4 друк. арк., проаналізовано методологічні та методичні засади організації стрес-тестування, обґрунтовано доцільність його використання для діагностики стану банківської системи та фінансового сектору).

  11. Міщенко С. В. Проблеми створення єдиного регулятора фінансового сектору / С. В. Міщенко // Соціально-економічні проблеми сучасного періоду України. Фінансовий ринок України: глобалізація та євроінтеграція. – № 1 (69). – Львів, 2008. – С. 412-422. (0,5 друк. арк.).

  12. Міщенко С. Критерії та показники оцінки стабільності функціонування фінансового сектору / С. Міщенко // Вісник Національного банку України. 2008. № 9. – С. 36 – 45. (1,4 друк. арк.).

В інших виданнях:

  1. Міщенко С. В. Проблеми вдосконалення фінансово-кредитних відносин / С. В. Міщенко // Економічні проблеми ринкової трансформації України: Тези доповідей Всеукраїнської наук.-практич. конф. 3-4 грудня 2002 р. – Львів : ЛБІ НБУ, 2002. – С. 167-168. (0,2 друк. арк.).

  2. Міщенко С. В. Особливості організації страхування кредитів та інвестицій / С. В. Міщенко // Материалы Всеукраинской научно-методической конференции 6-9 сентября 2005г. “Современные аспекты финансового управления экономическими процессами”. – Севастополь, Севастопольський національний технічний університет. – 2005. – С. 260-263. (0,3 друк. арк.).

  3. Міщенко С. В. Основні тенденції розвитку фінансового сектору України / С. В. Міщенко // Банківська система України в умовах глобалізації фінансових ринків: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. 18-20 жовтня 2006 р. – Черкаси: ЧБІ УАБС НБУ, 2006. – С. 73-75. (0,1 друк. арк.).

  4. Мищенко С. В. Трансформация финансового сектора Украины в условиях усиления интеграционных процессов / С. В. Мищенко // VI Международная научно-практическая конференция студентов, аспирантов и молодых ученых: “Страны с переходной экономикой в условиях глобализации”. - М. : РУДН, – 2007. C. 456-459. (0,4 друк. арк.).

  5. Міщенко С. В. Обґрунтування підходів до оцінки стабільності фінансової системи / С. В. Міщенко // Напрями розвитку фінансової системи України в сучасних умовах: Наук.-практ. конф., Київ, 23-24 березня. 2007 р. [У 2-х ч.].Ч.ІІ / Редкол. : І. Я. Чугунов та ін. – К. : НДФІ, 2007. – С. 51-56. (0,1 друк. арк.).

  6. Міщенко С.В. Управління капіталом і ризиком ліквідності банку / С. В. Міщенко // Банківська система України в умовах глобалізації фінансових ринків. Тези доповідей і виступів ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. 25 – 26 вересня 2008 р. – Черкаси: ЧІБСУБС НБУ, 2008. – С. 119-121. (0,1 друк.арк.).

  7. Міщенко С.В. Механізм формування ефективної структури фінансового сектора України / С. В. Міщенко // Розвиток фінансової системи України в умовах економічної глобалізації: Наук.-практ. конф., Київ, 15-16 квітня 2008 р. [У 2-х ч.].Ч.ІІ / Редкол.: І.Я.Чугунов та ін. – К. : Академія фінансового управління, 2008. – С. 50-55. (0,3 друк. арк.).