Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Бабич Микола Миколайович. Формування ефективних ринкових земельних відносин в аграрних підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Бабич М.М. Формування ефективних ринкових земельних відносин в аграрних підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (економіка сільського господарства і АПК).Миколаївський державний аграрний університет, Миколаїв, 2008.

У роботі розкрито результати теоретичних та практичних досліджень формування та розвитку ринкових земельних відносин. Проведено аналіз трансформації складу земельного фонду регіону, концентрації сільськогосподарських земель та ефективності використання їх за формами господарювання; досліджено розвиток і сучасний стан організації ринкових відносин у використанні земель сільськогосподарського призначення.

Обґрунтовано основні напрями щодо формування ефективних ринкових відносин у використанні земель сільськогосподарського призначення. Розроблено методику визначення ціни земель сільськогосподарського призначення як товару, запропоновано визначення оптимальних та максимально допустимих розмірів орендної плати. Розроблено схему організації земельного аукціону на регіональному рівні.

1. Земельні відносини – це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. У ринкових умовах, особливо на сучасному етапі розвитку земельної реформи в Україні, найбільшого значення набуває право володіння. Реалізація останнього у розвинутих країнах відбувається через механізм земельного ринку.

2. Становлення та розвиток ринку сільськогосподарських земель в Україні має свою специфіку: по-перше, порівняно з іншими країнами з ринковою економікою, по-друге, порівняно з іншими ринками (наприклад, ринком основних засобів). Принципи формування та розвитку ринку сільськогосподарських земель в Україні можна розділити за двома класифікаційними ознаками, дотримання яких забезпечується через механізм державного регулювання та через механізм ринкового регулювання. Причому, їх здійснення на практиці можливе лише за умови реалізації певних передумов.

3. Ринок земель сільськогосподарського призначення – це система економічних та правових відносин з перерозподілу власності на землі сільськогосподарського призначення. При визначенні елементів формування та функціонування ринку сільськогосподарських земель слід використовувати економіко-організаційний механізм.

4. Враховуючи сучасні завдання економічної оцінки землі, в тому числі на регіональному рівні, доцільно: визначати диференціальну ренту І на основі нормативних, а не фактичних показників витрат на вирощування зернових, для конкретної агровиробничої групи ґрунтів (через урожайність зернових); доповнити формули розрахунку економічної оцінки земель сільськогосподарського призначення як засобу виробництва та об’єкта власності (поправочними коефіцієнтами на відстань земельної ділянки від ринків збуту та її екологічність, сумою компенсації (штрафів)); застосовувати розроблену автором методику визначення ціни земель сільськогосподарського призначення як товару, призначеної для визначення стартової ціни при купівлі-продажу, міні та заставі.

5. Проведений аналіз трансформації земельного фонду в Миколаївській області дає підстави для висновку про значні структурні зрушення у складі земельного фонду за категоріями землевласників і землекористувачів та формами власності, особливо щодо сільгоспугідь. Співвідношення державної і приватної власності на сільськогосподарські землі станом на 01.01.2007р. складає 1:2,68. Найвищий рівень концентрації сільськогосподарських земель в області у сільгосппідприємствах. Середній розмір нового агроформування по області – 7,9 га. Найбільші за площею сільськогосподарські товариства – в середньому 1200,7 га, а найменші – індивідуальні та особисті господарства населення - відповідно по 0,5 та 8,3 га.

6. Аналіз ефективності використання сільськогосподарських угідь показав, що в області найвищого рівня її досягли господарства населення. Проте аналіз динаміки інтенсивності використання землі показав, що у господарствах населення за період з 1991 по 2005 рр. відбувся спад виробництва на 13,1%, у той час як у сільгосппідприємствах – лише на 3,1%. Фермерські господарства поки що не займають провідного місця в аграрному секторі області. Однак встановлено, що зі збільшенням обсягів землекористування фермерських господарств зростають і показники ефективності їх діяльності. Отже, ефективний розвиток господарств нерозривно пов'язаний із збільшенням розмірів їх землекористування.

7. Розвиток ринкових відносин у використанні земель сільськогосподарського призначення в Миколаївській області має певні особливості. Переважаючими на ринку сільськогосподарських земель є орендні операції. Проте економічна складова ринку оренди за період з 2001 р. по 2007 р. зазнала значних змін: зменшилась частка орендованих сільськогосподарських земель (на 10,1%), кількість укладених договорів оренди земельних ділянок сільгоспугідь (на 16,7%), площа орендованої землі на одного орендатора та орендодавця (відповідно на 64,3 та 4,0%), при цьому орендна плата за 1 га сільгоспугідь зросла на 44,4%, а середній термін договору оренди збільшився з 1-3 до 5 років. На основі запропонованої нами методики визначення рівня розвитку земельного ринку встановлено, що найшвидшими темпами ринок купівлі-продажу земельних ділянок земель державної та комунальної власності розвивається у Березанському районі.

8. Формування ефективних ринкових земельних відносин у використанні сільгоспземель потребує: удосконалення механізму земельних відносин в АПК; визначення оптимальних цін на земельні ділянки на основі їх обґрунтованої економічної оцінки; формування належної інфраструктури ринку земель і забезпечення ефективного його функціонування.

9. Кінцевою метою формування інфраструктури земельного ринку є забезпечення ефективного його функціонування, в тому числі окремих складових якими є: ринки купівлі-продажу, оренда, застави (іпотеки) та міни. Розроблено пропозиції щодо формування належної інфраструктури земельного ринку, виходячи з необхідності розвитку його основних складових: земельних торгів та аукціонів (за розробленою схемою організації земельного аукціону на регіональному рівні); іпотеки в сільському господарстві (визначено передумови реалізації іпотечного кредитування земель сільськогосподарського призначення на сучасному етапі розвитку земельних відносин).

10. Вибір напрямів реформування та регулювання земельних відносин в аграрній сфері повинен здійснюватися шляхом удосконалення земельного законодавства та економічними методами через систему економічних регуляторів. Проведені дослідження дозволили визначити основні напрями вдосконалення договору оренди земельної ділянки та механізму обчислення і справляння податку за сільськогосподарські угіддя. Із метою забезпечення справляння плати за землю та орендної плати відповідно до чинного законодавства здійснено розрахунки загального рентного доходу та нормативної грошової оцінки ріллі, багаторічних насаджень, пасовищ та сіножатей у районах Миколаївської області у розрізі агрокліматичних груп ґрунтів; для визначення розміру орендної плати з урахуванням бажаного прибутку чи валової продукції орендар може скористатися запропонованою нами методикою або безпосередньо розрахунками оптимальних і максимально допустимих розмірів орендної плати в Миколаївській області. Необхідність законодавчого регулювання ринкових земельних відносин в Україні найбільше стосується земельного ринку – основне завдання якого створення прозорого ринку земель, регульованого державою, для чого необхідно доопрацювати і прийняти низку Законів України.

11. На основі запропонованої нами методики визначення стартової ціни на землю та індикаторів розраховано стартові ціни на землі сільськогосподарського призначення як засобу виробництва (11385 грн. за 1 га), як об’єкта власності (12017 грн. за 1 га) і як товару (12083 грн. за 1 га) по Миколаївській області в середньому та по адміністративних районах на основі їх обґрунтованої економічної оцінки.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Бабич М.М. Особливості реформування ринку сільськогосподарських земель / М. М. Бабич // Економіка АПК. – 2006. - №12. – С. 65-67.

  2. Бабич М.М. Принципи формування ринку аграрних земель / М. М. Бабич // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Випуск 228: В 4 т. – Т.ІV. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 889-893.

  3. Бабич М.М. Особливості становлення та розвитку ринку сільськогосподарських земель в Україні / М. М. Бабич // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. – Луцьк, 2007. - №12. – С.78-83.

  4. Бабич М.М. Удосконалення механізму орендних відносин у сільському господарстві / М. М. Бабич // Економіка і регіон. Полтава. – 2007. - №3 (14). – С.54-58.

  5. Бабич М.М. Формування і ефективне функціонування належної інфраструктури ринку земель – земельні аукціони / М. М. Бабич // Вісник Харк. нац. ун-ту сільського господарства: Економічні науки. Вип. 54. – Харків: ХНТУСГ, 2007р. – С. 49-55.

  6. Бабич М.М. Необхідність та можливість реалізації механізму іпотечного кредитування сільськогосподарських земель / М. М. Бабич // Регіональний бізнес економіки та управління. – Вінниця, 2007. - №4 (16). – С.64-68.

  7. Бабич М. М. Оптимізація розмірів орендної плати за землю / М. М. Бабич // Вісник аграрної науки Причономор'я. – Миколаїв: Вид-во МДАУ, 2007. – Випуск №2 (43). – С. 93-98.

В інших виданнях:

  1. Бабич М.М. Елементи та механізм формування ринку сільськогосподарських земель в Україні / М. М. Бабич // Відтворення господарського комплексу регіону: методологія, механізми, інструментарій: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції. – Т. 2. – Чернівці: Книги – ХХІ, 2007. – С. 295-301.

  2. Бабич М.М. Вплив правового регулювання земельних відносин на трансформацію складу земельного фонду Миколаївської області / М. М. Бабич // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції "Загальноекономічні та фінансові аспекти формування інноваційного потенціалу регіону". – Полтава: ПолтНТУ, 2007. – С. 7-9.

  3. Бабич М.М. Теоретичні аспекти ринку сільськогосподарських земель в Україні / М. М. Бабич // Аграрна наука – виробництву: Тези доповідей V державної науково-практичної конференції, м. Біла Церква, 23-25 листопада 2006 р. Ч.2. – Біла Церква, 2006. – С. 34-35.

  4. Бабич М.М. Ринок земель сільськогосподарського призначення в Україні і специфіка його формування / М. М. Бабич // Стратегія ресурсозберігаючого використання аграрно-економічного потенціалу на основі активізації інноваційно-інвестиційної діяльності – об’єктивна передумова інтеграції країни в Світове співтовариство: Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції 18 травня 2007 р. Частина 2 – Тернопіль: ТНЕУ, 2007. – С. 9-10.