Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка природокористування і охорони навколишнього середовища


Ривак Зоряна Мирославівна. Формування еколого-економічного механізму використання і відтворення лісоресурсного потенціалу регіону : Дис... канд. наук: 08.00.06 - 2007.



Анотація до роботи:

Ривак З.М. Формування еколого-економічного механізму використання і відтворення лісоресурсного потенціалу регіону. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.06 - економіка природокористуваня та охорони навколишнього середовища. - Національний університет водного господарства та природокористування Міністерства освіти і науки України, Рівне, 2007.

Дисертація присвячена питанням удосконалення еколого-економічного механізму використання і відтворення лісоресурсного потенціалу регіону в умовах переходу на ринкові засади господарювання. В роботі дано визначення суті лісоресурсного потенціалу та еколого-економічному механізму його використання і відтворення. Обґрунтовано концептуальні напрями подальшого вдосконалення еколого-економічного механізму використання і відтворення лісоресурсного потенціалу з урахуванням усіх складових, що відповідають сучасному етапу розвитку національної економіки. Досліджено виробничо-господарський стан лісового господарства та проблеми його фінансування.

Вперше запропоновано новий підхід щодо організації праці на лісогосподарських підприємствах та обґрунтовано організаційно-економічний механізм управління виробничою діяльністю підприємств лісового комплексу. Удосконалено організаційно-економічний механізм формування пріоритетних напрямів розвитку лісоресурсного потенціалу, який враховує економічно-орієнтовані напрямки використання лісових ресурсів і організаційно-правові та нормативні важелі лісогосподарської діяльності.

Основні результати дисертаційної роботи впроваджено у практику.

В дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення і представлено нові підходи щодо вирішення проблеми раціонального використання і відтворення лісоресурсного потенціалу в умовах реформування економіки України в процесі становлення її багатоукладної форми господарювання.

Це знайшло відображення в осмисленні та подальшій розробці теоретико-методичних положень та практичних рекомендацій з даної проблематики.

  1. Надмірна урбанізація, спричинивши погіршення стану навколишнього природного середовища, зумовила об’єктивну необхідність пошуку способів ведення господарської діяльності з урахуванням взаємозалежності економічних та природних чинників як цілісної еколого-економічної системи. Стосується це, перш за все нашої держави, де природні ресурси використовувались на виснаження, а в густонаселених регіонах розміщувались небезпечні шкідливі промислові підприємства. Це обумовлює необхідність екологізації виробництва, ефективного використання усіх наявних природних ресурсів і зокрема лісових, як важливого чинника екологізації довкілля.

  2. В роботі розглянуто засади еколого-економічної природи лісових ресурсів у відповідності до концепції сталого розвитку, що дає можливість вносити корективи в процесі ведення лісового господарства. При цьому проведені дослідження і визначено сукупність факторів, які визначають особливості використання і відтворення лісових ресурсів, досліджено фази лісокористування, розглянуто ліс як еколого-економічну систему взаємопов’язаних потенційних продуктів лісу, визначено характерні принципи еколого-економічної оцінки використання лісових ресурсів.

  3. Для успішного і ефективного використання лісоресурсного потенціалу в процесі реформування економіки пропонується більш якісна система показників, де знаходить своє відображення використання рекреаційних ресурсів, ресурсів побічного користування, мисливської фауни та недеревних продуктів лісу, що дає можливість визначати не лише повноту та інтенсивність лісоексплуатаційних робіт, але й враховувати еколого-економічні зміни деструктивного характеру, які відбуваються в біоценозі лісових підприємств.

  4. Розроблена модель оцінки виробничої діяльності при експлуатації лісових ресурсів з точки зору їх впливу на екологічні показники, яка базується на методах розв’язування оптимальних задач лінійного програмування з використанням симплекс-методу, на основі якого передбачається створення математичної моделі процесів, які досліджуються з поступовим приведенням її до оптимального розв’язку.

  5. На основі критичного аналізу і переосмислення теоретичних положень з позиції досягнень науково-технічного прогресу запропоновано впровадження у виробництво інновацій, які поєднують у собі систему машин і механізмів та сучасні найбільш досконалі технології для використання та відтворення лісоресурсного потенціалу, визначення реальних резервів підвищення ефективності господарювання на засадах підвищення соціально-економічних та екологічних функцій лісових насаджень. Вирішення цієї проблеми можливе лише виходячи з позиції ідеології ринкової системи господарювання, взаємодії усіх наявних складових господарського механізму, системи управління і розробки нових критеріїв розвитку лісогосподарського виробництва як цілісної економічної системи України.

  6. Процес становлення і розвитку лісоресурсного потенціалу проходив не однозначно в кожний історичний період і має свої характерні особливості. Найбільш вагомих результатів у використанні, відтворенні та охороні лісових ресурсів було досягнуто у 1960-1980 роках при створенні і функціонуванні двох типів комплексних лісових підприємств - лісгоспів і лісокомбінатів, які акумулювали в собі лісогосподарське, добувне та переробне виробництво в одну організаційну, технологічну і економічну складову господарської системи. Удосконалення організаційних форм підприємств лісового комплексу того періоду слід розглядати як об’єктивний еволюційний процес розвитку лісової галузі.

  7. Надмірна експлуатація лісів в минулому, відсутність необхідних лісовідновних заходів призвели до виникнення несприятливої вікової структури лісових насаджень, зменшення запасів деревини і зниження продуктивності лісостанів. Покращити вікову структуру, запобігти процесу виснаження лісів і підвищити їх продуктивність можливо лише за умови залучення додаткових інвестицій у лісове господарство. При цьому упродовж 20-25 років рубки головного користування слід зменшити на 15-20% порівняно з величиною розрахункової лісосіки. Це сприятиме збільшенню частки достигаючих і стиглих насаджень і доведе до 50 років середній їх вік.

  1. Аналіз виробничо-господарської діяльності показує, що за останні роки відбулись помітні зміни в розвитку лісогосподарського комплексу внаслідок чого проблема ефективності використання лісоресурсного потенціалу все тісніше пов’язується з раціональним споживанням лісових ресурсів, визначення оптимальних і екологічно доцільних меж роздержавлення і приватизації, покращення організаційно-виробничої структури управління лісовою галуззю. Більш ефективному вирішенню цих проблем значно сприятиме державна програма “Ліси України”, в якій визначені основні напрямки та джерела забезпечення збалансованого розвитку лісового господарства, спрямованого на посилення економічних, соціальних та екологічних функцій в умовах сталого розвитку.

  2. На основі Закону України “Про мораторій на проведення рубок на гірських схилах в ялицево-букових насадженнях Карпат”, Закону України “Про внесення змін до Лісового кодексу України” та інших законодавчих і нормативних документів розглянуто питання екологічно збалансованого лісокористування, відтворення лісових ресурсів, посилення захисних, водоохоронних, кліматорегулюючих, оздоровчих, санітарно-гігієнічних, рекреаційних та інших корисних функцій лісів для задоволення потреб суспільства.

  3. На сьогоднішній день переважна більшість лісових підприємств України використовує в процесі виробництва замість науково-обґрунтованих технологічних комплексів окремі набори випадкових машин та знарядь, технічний рівень яких досить низький. І як наслідок цього - неякісна розробка лісосік, відсутність природоощадних технологій при проведенні трелювальних робіт завдають значних економічних і екологічних збитків. У зв’язку з цим пропонується заміна тракторів і тягачів на трелювальних роботах парокінними упряжками, що дасть можливість максимально зберегти верхній слій ґрунту, рослинний покрив і підріст, знизити витрати пов’язані з утриманням механізмів, досягнути покращення ситуації щодо охорони навколишнього природного середовища.

  4. В еколого-економічному механізмі ефективності використання і відтворення лісоресурсного потенціалу, раціонального використання природних ресурсів і охорони довкілля важлива роль відводиться організаційним і правовим важелям у сфері менеджменту та вибору найбільш вагомих напрямків організації праці у суб’єктів господарювання. Саме тому пропонується новий підхід щодо організації праці на підприємствах лісового господарства. Суть його полягає в створенні невеликих за чисельністю мобільних бригад для виконання робіт по заготівлі та вивезенні лісу, садінні лісових культур і догляду за ними, виконанні робіт по захисту лісу як з числа працівників держлісгоспів, так і з залучених зі сторони робітників. При цьому у формуванні бригад з числа працівників лісових підприємств пріоритетним слід вважати створення сімейних бригад, які з часом можуть перетворюватись у малі підприємства сімейного типу. Цим колективам необхідно виділяти земельні площі для створення лісових насаджень і догляду за ними в процесі росту. Дані площі не повинні обмежуватись у розмірах і можуть бути приватизованими членами сімейних бригад.

  5. В ефективному веденні лісового господарства і раціональному використанні лісових ресурсів значна увага приділяється експорту лісу, який повинен проходити цивілізовано у відповідності до стандартів і вимог світової спільноти, не наносячи шкоди лісовому господарству і навколишньому природному середовищу. У цьому плані пропонується скоротити до мінімуму посередницькі структури і, перш за все ті, які недобросовісно відносяться до експертної діяльності, порушують чинне законодавство з цього приводу, провозять товар контрабандними методами, не сплачують податків у державний бюджет та інше.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

  1. Ривак З.М. Структура витрат у собівартості продукції в лісовому господарстві // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. - Львів: УкрДЛТУ. - 1998. - Випуск 8.4. - С. 210-216.

  2. Ривак З.М. Структура енергоносіїв у лісовій і деревообробній промисловості // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. - Львів: УкрДЛТУ. - 1999. - Випуск 9.8. - С. 185-188.

  3. Ривак З.М. Значення лісових ресурсів у економічній системі країни. // Збірник наукових праць. Випуск ХІ №4. НУВГП. - Рівне. - 2005. - С. 122-129.

  4. Римар М.В., Ривак З.М. Фінансові аспекти в процесі відтворення лісоресурсного потенціалу. // Збірник наукових праць. Випуск ХІІ №4. НУВГП. - Рівне. - 2006. - С. 139-143.

  5. Ривак З.М. Аналіз існуючих методів оцінки лісових ресурсів // Збірник наукових праць. Випуск 4. ТДТУ ім. І. Пулюя. - Тернопіль. - 2006. - С. 404-408.

  6. Ривак З.М. Лісові ресурси та проблема їх відтворення // Збірник матеріалів доповідей науково-практичної конференції “Проблеми модернізації лісоресурсної сфери в контексті просторового розвитку” // Збірник наукових праць Ради по вивченню продуктивних сил України. Випуск 4. - Київ.: НАН України - 2006. - С. 128-132.