Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Угляренко Олена Миколаївна. Формування фінансових ресурсів підприємств (на прикладі підприємств спиртової галузі України) : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Київський національний економічний ун-т. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Угляренко О.М. Формування фінансових ресурсів підприємств (на прикладі підприємств спиртової галузі України). — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 — Фінанси, грошовий обіг і кредит. — Київський національний економічний університет, Київ, 2005.

Дисертаційна робота присвячена теоретичним і практичним питанням формування фінансових ресурсів підприємств. В роботі висвітлено теоретичні питання визначення економічної сутності фінансових ресурсів підприємств, закономірностей їх формування та впливу на фінансово-господарську діяльність; на основі вдосконалення класифікації джерел фінансових ресурсів підприємств, досліджено їх економічну сутність, фактори та важелі, що впливають на їх розмір; проведено дослідження надходження виручки від реалізації як передумови формування джерел надходження і джерел повернення фінансових ресурсів підприємств.

Здійснено аналіз складу і структури власних і запозичених (в тому числі позичкових, залучених і транзитних) джерел фінансових ресурсів заводів концерну “Укрспирт”, на основі якого визначено причини втрати власних фінансових ресурсів заводів галузі. Значну увагу приділено дослідженю впливу оподаткування на формування фінансових ресурсів підприємств в спиртовій промисловості і розробці пропозиції щодо вдосконалення податкової політики стосовно державних підприємств з виробництва спирту, а саме: введення оптимальної единої ставки акцизного збору на спирт і використання консолідованої системи визначення податку на прибуток заводами спиртової промисловості. Визначено шляхи підвищення ефективності формування фінансових ресурсів підприємств спиртової промисловості України і запропоновано створення спеціального фонду на рівні концерну “Укрспирт” для надання поворотної фінансової допомоги заводам з метою зменшення витрат за користування банківськими позичками.

У дисертации зроблено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання, що полягає у дослідженні економічної природи фінансових ресурсів підприємств, сутності і класифікації джерел їх формування та факторів і важелів, що впливають на формування фінансових ресурсів підприємств. Результати проведеного дослідження дозволили зробити ряд висновків теоретико-методологічного та науково-практичного характеру, зокрема:

  1. Фінансові ресурси як одне з фундаментальних понять фінансів підприємств у фаховій літературі часом ототожнюється з капіталом та вхідними грошовими потоками і не має однозначного тлумачення. Дослідження сутності фінансових ресурсів підприємств дозволило синтезувати основні характеристики щодо цього поняття (джерело формування, цільове призначення, мета формування і використання) та обґрунтувати його як кошти, залучені в господарський оборот підприємства із різних джерел з метою отримання економічних вигод та призначених для забезпечення поточної і інвестиційної діяльності. Формування фінансових ресурсів підприємств в дисертації розглядається як динамічний процес, в якому поєднуються стадії надходження і використання фінансових ресурсів, пов’язані із зміною форми вартості.

  2. В результаті дослідження джерел формування фінансових ресурсів обґрунтовано їх визначення як складової фінансового потенціалу підприємств. В проведеному дослідженні дістало подальшого розвитку питання класифікації джерел фінансових ресурсів за правом власності, при якій пропонується у складі запозичених (фінансових ресурсів, що не належать підприємству за правом власності) виділяти позичкові, залучені і транзитні джерела фінансових ресурсів. Також запропоновано розрахунок обсягу транзитних джерел фінансових ресурсів, що дозволить врахувати їх розмір при визначенні потреби у позичкових коштах.

  3. Здійснений в дисертації аналіз формування фінансових ресурсів підприємств державної форми власності концерну “Укрспирт” за 2000-2003 роки дозволив зробити висновок про практичну відсутність грошових коштів на рахунках підприємств при наявності джерел формування фінансових ресурсів. Однією з причин цього є порядок, за якого використання фінансових ресурсів відбувається раніше часу їх формування, що обумовлюється чинною податковою та обліковою політикою. Наслідком цього є використання власних, позичкових і залучених фінансових ресурсів не за призначенням, що спричиняє постійну їх нестачу, необґрунтоване нарощування заборгованостей. В результаті підприємства з виробництва спирту, які повинні бути високорентабельними і сплачувати значні обсяги податків до бюджету, фактично є збитковими, а їх платежі до бюджету суттєво зменшились за останні роки.

  4. З метою вдосконалення процесу формування фінансових ресурсів на основі чинного законодавства з оподаткування підприємств в роботі обґрунтована пропозиція щодо необхідності зміни діючого порядку сплати акцизного збору таким чином, щоб вона відбувалась після надходження коштів на банківський рахунок (касу) підприємства. Це зменшить іммобілізацію фінансових ресурсів і в цілому покращить фінансовий стан підприємств. Збільшенню розміру транзитних джерел фінансових ресурсів заводів сприяло б збільшення терміну сплати акцизного збору до бюджету.

  5. З метою збільшення чистої виручки від реалізації спирту за рахунок підвищення його попиту та ліквідації пільг з оподаткування акцизним збором оборотів з продажу спирту, доводиться доцільність введення единої ставки акцизного збору в розмірі 0,6 грн за один літр стовідсоткового спирту. При цьому проведені розрахунки показують, що цей захід не зменшить надходжень до бюджету акцизного збору від заводів концерну “Укрспирт” .

  6. В результаті аналізу причин збитковості підприємств виявлено, що однією з них у період 2000-2003 років є перевищення в середньому у 3,6 рази суми оподатковуваного прибутку над обліковим. Для запобіганя подальшого збільшення витрат на сплату податку на прибуток рекомендується запровадження консолідованої в рамках концерну “Укрспирт” системи визначення оподатковуваного прибутку та податку на прибуток. Запровадження такої консолідованої системи дозволить забезпечити сплату податку на прибуток з реального оподатковуваного прибутку галузі та зменшить втрату власних фінансових ресурсів заводів концерну. Розроблена двоетапна система розподілу консолідованого податку на прибуток між підприємствами концерну, яка забезпечує сплату цього податку лише заводами, які мають бухгалтерський прибуток.

  7. Іммобілізацію фінансових ресурсів заводів концерну обумовлює чинний порядок включення до скоригованого валового доходу суми приросту балансової вартості інвентарних запасів. Виробництво спирту є сезонним і потребує перерахунку залишків інвентарних запасів в кінці виробничого циклу, який починається в серпні і закінчується у травні (в літні місяці передбачено закриття заводів на ремонт). Для запобігання іммобілізації власних фінансових ресурсів рекомендується встановити річний податковий період державним заводам з виробництва спирту по податку на прибуток не з 1 січня до 31 грудня звітного року, а з 1 червня поточного року по 31 травня наступного року.

  8. З метою зменшення витрат за користування банківськими кредитами, спрощення залучення і оперативності отримання позичкових коштів пропонується на рівні концерну “Укрспирт” створити спеціальний фонд для надання поворотної фінансової допомоги заводам. Кошти цього фонду формуватимуться за рахунок частини чистого прибутку прибуткових заводів. З метою їх стимулювання направляти частину чистого прибутку на формування спеціального фонду пропонується встановити плату за передачу коштів на рівні середньої депозитної ставки комерційних банків.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Угляренко О.М. Теоретичні аспекти визначення поняття “фінансові ресурси підприємств” // Формування ринкової економіки: Міжвідомчий науковий збірник. Заснов. у 1992 р. Вип. 11 / Відп. Ред. О.О. Бєляєв. К.: КНЕУ. – 2003. — С. 184-193. — 0,54 др.арк.

  2. Угляренко О.М. Визначення оподатковуваного прибутку та його вплив на формування фінансових ресурсів підприємств // Фінанси України, - 2004. - №2. С. 94-100. - 0,29 др.арк..

  3. Угляренко О.М. Дебіторська і кредиторська заборгованість та їх вплив на формування фінансових ресурсів підприємств // Вестник СевГТУ. Вып.54: Экономика и финансы: Сб. науч. Тр. / Редкол.: В.И.Плаксин (отв.ред.) и др.; Севастоп. нац. техн. Ун-т. Севастополь: Изд-во Сев НТУ. – 2004. - С. 111-121. - 0,49 др.арк.

  4. Угляренко О.М. Проблемні питання встановлення рівня податкового навантаження по акцизному збору на державні заводи спиртової промисловості України // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 196: В 4т. Том ІІ. – Дніпропетровськ: ДПУ. – 2004. - С. 341-347. - 0,29 др. арк.

В інших виданнях:

  1. Угляренко О.М. Проблеми справляння акцизного збору з оборотів по реалізації спирту, виготовленого українськими виробниками // Теорія і практика перебудови економіки. Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. Черкаси, 25-27 листопада 2002 року. / Відповід. Ред. В.І. Хомяков. – Черкаси: ЧДТУ. – 2002. - С. 243 – 245. - 0,1 др. арк.

  2. Угляренко О.М. Фінансово-економічні наслідки перерахунку залишків інвентарних запасів для цілей оподаткуванняч для промислових підприємств України // Бюджетно-податкова політика: теорія, практика, проблеми: Матеріали науково-практичної конференції. Ірпінь: Національна академія ДПС України. – 2004. - С. 441 – 444. - 0,17 др. арк.

  3. Угляренко О.М. Державна монополізація спиртового ринку: історичний і економічний досвід // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сучасні проблеми економіки підприємства”. – Том ІІ. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 138-140. - 0,1 др.арк.