Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Бєльчева Тетяна Федорівна. Формування готовності майбутніх учителів до складання та розв`язування навчально-пізнавальних завдань у початковій школі : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Бєльчева Т.Ф. Формування готовності майбутніх учителів до складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань у початковій школі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. – Кіровоградський педагогічний університет імені Володимира Винниченка. – Кіровоград, 2008.

Дисертація присвячена проблемі формування готовності майбутніх учителів до складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань у початковій школі. Проаналізовано стан розробки проблеми в науково-педагогічній та методичній літературі. Визначено, теоретично обґрунтовано суть та структуру готовності майбутніх учителів до складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань у початковій школі, критерії та рівні сформованості досліджуваного виду готовності, методи та форми професійної підготовки.

Обґрунтовано та розроблено модель підготовки майбутніх учителів до складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань у початковій школі, що окреслює взаємозв’язки компонентів даної системи, умов та принципів професійної педагогічної підготовки. Впровадження даної моделі охоплює різні форми та методи роботи викладачів психолого-педагогічних дисциплін та методистів педагогічної практики. Ефективність розробленої моделі, умов формування досліджуваної професійної готовності та впровадження у навчальний процес спецкурсу «Педагогічне керівництво складанням і розв’язуванням навчально-пізнавальних завдань у професійній діяльності вчителя початкових класів» доведено кількісними та якісними показниками формувального експерименту. Кількісний, на основі використання методів математичної статистики (Манна-Уітні, Вілкоксона, Пірсона) і якісний аналіз обробки отриманих результатів формувального експерименту підтвердив ефективність розробленої структурно-функціональної моделі підготовки майбутнього вчителя до складання та розв’язування НПЗ у початковій школі, зокрема сформульованих у гіпотезі організаційно-педагогічних умов формування даної професійної готовності, зафіксував позитивну динаміку її генези.

Основні результати науково-педагогічного дослідження проблеми готовності студентів до складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань у майбутній професійній діяльності в початковій школі викладено у висновках:

1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення науково-педагогічної проблеми формування готовності майбутніх вчителів початкових класів до складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань у професійній діяльності. Вирішення проблеми дозволяє усунути загальне протиріччя між сучасними вимогами підготовки майбутнього вчителя до складання і розв’язування завдань у освітній практиці початкової школи та реальним низьким рівнем його готовності до цього виду професійної діяльності через відсутність цілеспрямованої спеціальної підготовки.

2. Проведений у ході констатувального експерименту аналіз науково-педагогічних джерел і досліджень, освітньої практики у початковій школі та педагогічних університетах виявив відсутність цілеспрямованої, систематичної роботи щодо формування готовності майбутнього вчителя початкових класів до використання навчально-пізнавальних завдань у професійній діяльності. Тому педагогічна діяльність викладачів дисциплін педагогічного циклу педуніверситетів потребує корекції з метою удосконалення процесу формування готовності студентів до складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань у майбутній професійній діяльності.

3. Педагогічний феномен готовності педагога до цього виду діяльності ґрунтується на засадах теорії навчально-пізнавальних завдань, їх використання у професійній діяльності вчителя початкових класів. У ході дослідження було встановлено, що професійна готовність учителя до застосування завдань, починаючи від дидактичної цілі їх складання до розв’язування учнями у навчальному процесі, є системним поліаспектним феноменом і складається з п’яти взаємопов’язаних між собою компонентів: ціле-мотиваційного (дидактичного цілепокладання, мотивації використання завдань і задач у дидактичних технологіях); когнітивного (результату пізнавальної діяльності у процесі використання навчально-пізнавальних завдань); операційного (володіння вміннями та навичками зі складання та розв’язування завдань технологічного характеру); креативного (оригінальне складання і розв’язування завдань); рефлексивно-інтеграційного (пізнання, усвідомлення і аналіз учителем власної професійної діяльності із використанням навчально-пізнавальних завдань, створення на цій основі індивідуальної дидактичної системи).

4. Критеріями сформованості готовності до складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань у майбутніх вчителів початкових класів є професійна спрямованість на їх використання у навчальному процесі (реалізація дидактичного цілепокладання, уміння розв’язувати навчально-професійні завдання та задачі на використання навчально-пізнавальних завдань у навчальному процесі), уміння використовувати операції технологічного характеру зі складання і розв’язування навчально-пізнавальних завдань, уміння будувати індивідуальну дидактичну систему навчання із використанням різних завдань.

5. На основі визначених критеріїв і показників обґрунтовано рівні сформованості інтегральної готовності до складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань у професійній діяльності вчителя початкових класів: початковий (інтуїтивний), достатній, високий (творчий).

6. Обґрунтовано, що необхідними організаційно-педагогічними умовами формування готовності майбутніх учителів початкової школи до складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань у професійній діяльності є такі: широке та послідовне наскрізне використання викладачами вищих навчальних закладів у процесі професійно-педагогічної підготовки майбутніх учителів початкових класів різноманітних і різнорівневих завдань; включеність студента у творчий пізнавальний процес із складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань; розробка, впровадження педагогічної технології постановки та розв’язування навчально-професійних завдань і задач з добором відповідних форм і методів навчання; розробка та впровадження навчального спецкурсу «Педагогічне керівництво складанням і розв’язуванням навчально-пізнавальних завдань у професійній діяльності вчителя початкових класів»; збагачення змісту професійно-педагогічної підготовки студентів знаннями про складання та розв’язування завдань (типологія, дидактичне цілепокладання, методи, алгоритми та ін.) та сучасними ідеями, концепціями, дидактичними технологіями, які їх використовують; забезпечення цілеспрямованої реалізації студентами умінь і навичок складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань не лише при вивченні теоретичних навчальних курсів, а й у процесі професійної діяльності під час педагогічної практики.

7. За результатами аналізу теоретичних засад та педагогічної практики використання завдань у початковій школі та ВНЗ була розроблена і апробована структурно-функціональна модель підготовки майбутнього вчителя початкових класів до складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань, ключовим елементом якої є дотримання визначених педагогічних умов формування готовності до цього виду діяльності.

8. Впровадження розробленої експериментальної моделі підготовки майбутніх учителів початкових класів до складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань у початковій школі охоплює різні форми та методи роботи викладачів всіх педагогічних дисциплін і керівників педагогічної практики. В основу експериментального навчання покладено розроблену технологію розв’язування професійно-орієнтованих завдань, навчально-професійних задач на використання завдань у навчальному процесі, педагогічних задач-ситуацій та технологію проблемного навчання.

9. Кількісний, на основі використання методів математичної статистики Манна-Уітні, Вілкоксона, Пірсона та якісний аналіз обробки отриманих результатів формувального експерименту підтвердив ефективність розробленої структурно-функціональної моделі підготовки майбутнього вчителя до складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань у початковій школі, зокрема сформульованих організаційно-педагогічних умов формування готовності до складання та розв’язування навчально-пізнавальних завдань у майбутній професійній діяльності, зафіксував позитивну динаміку генези вказаної готовності.

Проведене дослідження, звичайно, не вичерпує всіх аспектів поставленої проблеми. До подальших перспективних напрямків вирішення досліджуваної проблеми слід віднести:

- розвиток педагогічної майстерності вчителів початкових класів із складання і розв’язування НПЗ у системі післядипломної освіти та самоосвіти;

- визначення найбільш ефективних дидактичних технологій використання навчально-пізнавальних завдань та їх оптимальної взаємодії в початковій школі.

Публікації автора:

Навчально-методичні посібники

  1. Бєльчева Т.Ф. Педагогічне керівництво складанням і розв’язуванням навчально-пізнавальних завдань у професійній діяльності вчителя початкової школи. – Мелітополь: вид-во «Мелітополь», 2007. – 62 с.

Наукові статті у фахових виданнях

  1. Бельчева Т.Ф. Подготовка будущих учителей начальных классов к реализации задачного подхода в обучении // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2003. – Вип. 28. – С. 369-373.

  2. Бєльчева Т.Ф., Бєльчев П.В. Впровадження системи дидактичних вправ (СДВ) за допомогою комп`ютера // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 1999. – Вип. 13. – С. 121-124.

  3. Бєльчева Т.Ф. Засоби організації навчально-творчої діяльності студентів під час вивчення предметів педагогічного циклу // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр. – Київ-Запоріжжя, 2002. – Вип. 26. – С. 70-75.

  4. Бєльчева Т.Ф. Навчально-пізнавальна задача як об’єкт розумової діяльності молодших школярів // Рідна школа. – 2006. – №1. – С. 20-21.

  5. Бєльчева Т.Ф. Підготовка до роботи над розв`язанням пізнавальних задач як реалізація особистісної професійної програми майбутнього вчителя початкової школи: Зб. наук. праць Бердянського державного педагогічного університету (Педагогічні науки). – Бердянськ: БДПУ, 2006. – №1. – С. 139-146.

  6. Бєльчева Т.Ф. Підготовка майбутніх вчителів початкових класів до складання та структурування навчально-пізнавальних завдань на уроках читання // Педагогіка вищої та середньої школи: Зб. наук праць. – Кривий Ріг: КДПУ, 2006. – Вип. 15. – С. 106-114.

  7. Бєльчева Т.Ф. Розв’язання навчально-пізнавальних задач як спосіб формування життєвих цінностей молодших школярів: Зб. наук. праць Бердянського державного педагогічного університету (Педагогічні науки). – Бердянськ: БДПУ, 2006. – №3. – С. 29-33.

  8. Бєльчева Т.Ф. Формування готовності майбутніх вчителів до педагогічної діяльності у початковій школі // Проблеми сучасної педагогічної освіти: Зб. статей. – Ялта: РВВ КГУ, 2006. – Вип. 11. – Ч.1. – С. 37-43.

  9. Бєльчева Т.Ф., Молодиченко В.В., Сердюк І.А. Комунікативні задачі як спосіб формування розумових дій молодших школярів на уроках розвитку мовлення: Зб. наук. праць Бердянського державного педагогічного університету (Педагогічні науки). – Бердянськ: БДПУ, 2004. – №3. – С. 16-22.

  10. Бєльчева Т.Ф. Модель становлення професійних мотивів майбутнього вчителя початкових класів у антропологічному вимірі // Постметодика. – 2006. – №7. – С. 206-211.

  11. Бєльчева Т.Ф. Складання і розв'язування навчально-пізнавальних завдань у педагогічному процесі як професійне вміння майбутнього вчителя початкової школи // Педагогіка і психологія формування творчої особистості: проблеми і пошуки: Зб. наук. пр./ Редкол.: Т.І.Сущенко (голов. ред.) та ін. – Запоріжжя. – 2007. – Вип. 44. – 404 с. – С.67-73.

Статті у збірниках матеріалів на конференцій

  1. Бєльчева Т.Ф. Технологія формування узагальнених розумових дій учнів початкової школи як засіб підтримки розвитку компетентності особистості // Розвиток життєвої компетентності учнів у загальноосвітньому навчальному закладі: Матеріали Всеукраїнської науково-пошукової конференції: 7-8 жовтня 2004 р. – Київ-Запоріжжя, 2005. – С. 49-52.

  2. Бєльчева Т.Ф. Формування технологічного підходу до педагогічної діяльності у майбутніх вчителів // Проблеми професійної підготовки школи майбутнього: Зб. матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції. Мелітопольський державний педагогічний університет. 30-31 жовтня 2001 р. В 2-х т. – Мелітополь, 2002. – Т.2. – С. 146-148.

  3. Бєльчева Т.Ф., Фефілова Т.В. Підготовка майбутніх вчителів почат-кових класів до застосування комп’ютерних навчально-пізнавальних завдань на уроках математики // Актуальні проблеми підготовки педагогічних кадрів до творчої професійної діяльності: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (16-17 листопада 2006р.). –Мелітополь: МДПУ, 2006. – С. 7-8.

  4. Бєльчева Т.Ф. Проблеми педагогічного керівництва складанням і розв’язуванням навчально-пізнавальних завдань у професійній діяльності вчителя початкової школи // Особливості управління сільською школою на сучасному етапі розвитку суспільства: Зб. матеріалів конференції / Редкол.: В.Я. Ястребова (голов. ред.) та ін. – Запоріжжя. – 2007. – С. 23-27.

  5. Бєльчева Т.Ф. Досвід організації співпраці вищого навчального закладу та школи з художньо-творчого розвитку учнівської молоді // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Мелітополь: Видавництво “Сана”, 2003. С.156-161.