Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


125. Вернюк Наталія Олександрівна. Формування і функціонування регіонального ринку цукру: дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Миколаївський держ. аграрний ун-т. - Миколаїв, 2004. , табл.



Анотація до роботи:

Вернюк Н.О. Формування і функціонування регіонального ринку цукру. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. Миколаївський державний аграрний університет, Миколаїв, 2004.

У дисертації наведено результати теоретичних узагальнень щодо сутності та структури агропродовольчого ринку й визначено місце регіонального ринку цукру в ієрархічній системі його організації. Обґрунтовано основні організаційно-економічні та правові передумови формування і функціонування ринку цукру у Вінницькій області, встановлено його місце та роль у формуванні національного ринку. Оцінено існуючі тенденції у формуванні попиту і пропозиції на цукор у регіоні та проаналізовано їх вплив на цінову кон’юнктуру регіонального ринку цукру.

Для оцінки перспектив функціонування регіонального ринку цукру розроблено чотири варіанти прогнозу, які дають можливість врахувати різні варіанти розвитку цукробурякового підкомплексу регіону. Обґрунтовано основні напрями удосконалення економічних взаємовідносин між партнерами цукробурякового виробництва. Визначено комплекс заходів для підвищення ефективності економічного механізму регулювання регіонального ринку цукру та розроблено пропозиції щодо удосконалення його інфраструктури.

  1. Регіональний ринок цукру являє собою сукупність економічних взаємовідносин між товаровиробниками і споживачами з приводу купівлі-продажу продукції цукробурякового виробництва у межах певного територіального простору (регіону). Водночас він є тим економічним механізмом відносин, що пов’язує всі елементи обмінного процесу, створюючи умови для безперервного відтворювального процесу в цукробуряковому підкомплексі регіону.

Формування регіонального ринку цукру потребує розробки комплексного економічного механізму регулювання з оптимальним поєднанням державних і ринкових важелів управління розвитком цукробурякового підкомплексу, зумовлює необхідність створення ринкової інфраструктури, як важливої складової його ефективного функціонування.

  1. Сприятливі природно-кліматичні умови та нагромаджений досвід з вирощування цукрових буряків і виробництва цукру у Вінницькій області використовуються недостатньою мірою. У регіоні спостерігається чітка тенденція до зниження обсягів виробництва продукції цукробурякового підкомплексу. Площа посіву цукрових буряків за останні 12 років скоротилася практично удвічі, урожайність знизилася на 40%, що стало причиною зменшення валового урожаю з 5,7 млн.тонн у 1990 році до 2,1 млн.тонн у 2002 році. Зменшення обсягів пропозиції цукрових буряків пояснюється втратою економічного інтересу сільськогосподарських товаровиробників до вирощування цієї важливої культури; неврегульованістю економічних взаємовідносин із цукровими заводами тощо. Із традиційно прибуткової галузі буряківництво перетворилося на збиткову.

  2. Різке зниження пропозиції цукрових буряків є основною причиною зменшення обсягів виробництва цукру в регіоні. За досліджуваний період воно скоротилося з 843,1 тис. тонн у 1990 р. до 189,4 тис. тонн у 2002 р. Виробничі потужності наявних у регіоні цукрових заводів були забезпечені сировиною тільки на 28-41%. Внаслідок цього спостерігається скорочення тривалості виробничого періоду, збільшення втрат коренеплодів і цукру, зниження якості продукції, а у поєднанні із подорожчанням енергоносіїв та матеріально-технічних ресурсів це спричинило підвищення вартості переробки цукрових буряків і собівартості цукру.

  3. Тенденцію до зниження у досліджуваному регіоні має і попит на цукор через скорочення обсягів виробництва продукції харчової промисловості, де він є важливим технологічним компонентом, та зменшення обсягів його споживання населенням. Проте, навіть за цих умов регіон здатний забезпечувати власні споживчі потреби, які не перевищували за досліджуваний період 30% мінімального рівня виробництва.

  4. Характерною ознакою регіонального ринку цукру є його розбалансованість. Реалізація цукру товаровиробниками здійснюється хаотично, за заниженими цінами, без очікування сприятливої кон’юнктури ринку. У процесі збутової діяльності вони практично не користуються послугами наявних у регіоні складових інфраструктури. У структурі реалізації переважають бартерні операції, продаж населенню в рахунок оплати праці та орендної плати за землю і майно.

  5. Цінова ситуація на регіональному ринку цукру має тенденцію до поступового підвищення цін, однак темпи зростання собівартості цукру і цукрових буряків випереджають темпи підвищення реалізаційних цін, що є причиною збитковості більшості підприємств галузі. Така ситуація зумовлена і зменшенням обсягів реалізованих цукрових буряків та цукру маркетинговими каналами, де ціни на них значно вищі, і підвищенням частки їх реалізації за іншими каналами, з більш низькими цінами. Тобто, існує необхідність удосконалення збутового процесу та формування системи оптової торгівлі.

  6. В основу методичних підходів до обґрунтування прогнозу розвитку регіонального ринку цукру покладено принципи: раціонального розміщення буряківництва за критерієм ефективності використання природно-кліматичних умов та економічного потенціалу; відповідність попиту-пропозиції обсягів виробництва цукрових буряків і переробних потужностей цукрових заводів; матеріально-технічне й технологічне забезпечення вітчизняної інтенсивної технології виробництва цукрових буряків, стимулювання попиту на цукор. Розраховані нами обсяги товарної пропозиції цукру за різними варіантами прогнозу становили 221,9 тис.тонн, 319,8 тис.тонн, 414,8 тис.тонн, 495,2 тис.тонн.

  7. З метою узгодження економічних інтересів суб’єктів цукробурякового виробництва, підвищення його ефективності, посилення єдності та цілісності пропонується створення контрактних інтегрованих формувань. Розподіл кінцевих результатів їх виробничої діяльності пропонується проводити за ціновим або розподільчим методом, на основі нормативного методу планування і калькуляції собівартості цукрових буряків та їх переробки.

Для планування й оперативного контролю процесу виробництва цукрових буряків розроблено комп’ютерну програму визначення комплексних нормативів витрат на виробництво цукрових буряків за інтенсивною технологією з мінімальним використанням ручної праці. Програма дає змогу оперативно коригувати і контролювати виробничі витрати по кожній технологічній операції та видах витрат відповідно до змін виробничих умов та за будь-який період.

  1. Визначено комплекс заходів на державному та регіональному рівнях з метою забезпечення ефективності функціонування економічного механізму регулювання регіонального ринку цукру, що передбачає реалізацію пропозицій щодо впровадження регіональних квот на виробництво і реалізацію цукру – квоти “РА” та “РВ”. На основі прогнозованих обсягів виробництва цукру проведено їх розподіл за квотами та визначено можливості досліджуваного регіону у формуванні міжрегіональних й експортних фондів цукру.

  2. Запропоновано методичні підходи щодо вдосконалення інфраструктури регіонального ринку за рахунок формування ефективно діючої системи оптової торгівлі цукром. Її інтегратором на обласному рівні є Вінницька товарна універсальна біржа. На районному рівні пропонується сформувати відповідну мережу брокерських контор – агроторгових домів, які функціонуватимуть на кооперативних засадах, а їх засновниками будуть переробні та сільськогосподарські підприємства регіону.

  3. За результатами проведеної сегментації регіонального ринку пропонуються варіанти маркетингової стратегії щодо вибору цільового сегменту для реалізації цукру. В основу маркетингових стратегій розвитку бурякосіючих господарств пропонується покласти функціональні стратегії, спрямовані на максимально ефективне вирощування цукрових буряків високої якості та з мінімальними витратами; для цукрових заводів регіону – мінімізацію витрат у процесі переробки цукрових буряків та впровадження диверсифікаційних моделей виробництва.

Публікації автора:

У фахових виданнях

  1. Вернюк Н. Економічні взаємовідносини в цукробуряковому підкомплексі України //Вісник Тернопільської академії народного господарства. Науковий журнал. Випуск 16. 2000 р. – Тернопіль, вид-во ТАНГ “Економічна думка, 2000 р. – С. 148-149.

  2. Вернюк Н.О. Стан та перспективи регіонального розвитку цукробурякового виробництва /Збірник наукових праць/ За ред. канд. техн. наук, професора М.І.Самокиша. – Кам’янець-Подільський, 2000. – С. 291-293.

  3. Вернюк Н.О. Деякі аспекти оцінки кон’юнктури ринку цукру /Збірник наукових праць Уманської державної аграрної академії/ Редкол.: О.М.Геркіял та ін. – Умань, 2001. – Вип.52.-С.310-312.

  1. Вернюк Н.О. Роль маркетингу у формуванні регіонального ринку цукру /Збірник наукових праць/ За ред. канд. техн. наук, професора М.І.Самокиша. – Кам’янець-Подільський, 2001. – С. 296-300.

  2. Вернюк Н.О. Конкурентоздатність підприємств бурякового підкомплексу Вінницької області. /Збірник наукових праць Луганського державного університету/ за ред. В.Г.Ткаченко. – Луганськ: вид-во “Елтон”, 2002. – №14 (26). – С. 264-267.

  3. Бурик А.Ф., Вернюк Н.О. Економічні взаємовідносини в цукробуряковому підкомплексі Вінниччини //Економіка АПК. – 2001. – №2. – С. 58-62 (автору належить збір та обробка інформації щодо розвитку економічних взаємовідносин між партнерами цукробурякового виробництва Крижопільського району).

у інших виданнях

  1. Вернюк Н.О. Проблеми і перспективи регіонального розвитку цукробурякового виробництва// Україна в ХХІ столітті: концепції та моделі економічного розвитку/ Матеріали доповідей V Міжнародного конгресу українських економістів, м.Львів, 22–26 травня 2000р./ У двох частинах/ НАН України. Інститут регіональних досліджень. Редкол.: відповідальний редактор академік НАН України М.І.Долішній. – Львів, 2000. – С.293 – 295.

  2. Вернюк Н.О. Формування ринкової інфраструктури для підприємств цукробурякового підкомплексу. /Наукове видання ”Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК” (у чотирьох частинах)/ За ред. П.Т.Саблука. Частина 4. – К.: ІАЕ УААН, 2001. – С. 110 – 113.

  3. Вернюк Н.О. Сучасний стан регіонального ринку цукру./ Наукове видання “Ринкова трансформація економіки АПК: кол. монографія у чотирьох частинах./ За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. Ч.4. – К.:ІАЕ, 2002. – С.311 – 315.