Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Шкура Ірина Сергіївна. Формування і розвиток інвестиційних процесів у регіоні : дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Дніпропетровський ун-т економіки та права. - Д., 2005.



Анотація до роботи:

Шкура І.С. Формування і розвиток інвестиційних процесів у регіоні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування та регулювання економікою. – Дніпропетровський університет економіки та права, Дніпропетровськ, 2005.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і практичних основ управління інвестиційними процесами, визначенню фінансових та організаційних умов їх розвитку й активізації, розробці методологічних підходів до оцінки інвестиційного клімату регіонів та прогнозуванню джерел інвестиційних ресурсів.

На основі аналізу макроекономічних процесів виявлено основні напрямки стратегічного розвитку економіки України з визначенням ролі інвестиційних процесів для досягнення сталого економічного зростання. Вивчено сучасні та попередні підходи вітчизняних та закордонних економістів до сутності інвестицій та ролі держави в інвестиційній діяльності.

У дисертації розкрито поняття фінансового механізму інвестиційних процесів, як основи формування та розвитку інвестиційної діяльності. Досліджено фінансове забезпечення фінансового механізму інвестиційних процесів на макро- та мікрорівні.

Удосконалено систему регіональних факторів інвестиційних процесів, на основі якій розроблено модель оцінки впливу регіональних факторів на інвестиційні процеси. У результаті застосування цієї методики визначено рейтинги регіонів України за рівнем ділової активності, ризиків, економічного та соціально-демографічного розвитку.

Для активізації інвестиційної діяльності розроблено фінансовий механізм управління інвестиційною програмою розвитку регіону та запропоновано модель прогнозування джерел інвестиційних ресурсів.

1. В умовах трансформації економіки України першочерговим питанням є мобілізація необхідного обсягу інвестиційних ресурсів. Проведене в межах дисертації дослідження проблем формування і розвитку інвестиційних процесів у регіоні дає можливість більш глибокого вивчення теоретичної сутності інвестицій і інструментів державного регулювання інвестиційної діяльності, оцінки впливу системи регіональних факторів на інвестиційні процеси, активізації інвестиційної діяльності на регіональному рівні. Виявлені у процесі дослідження закономірності в інвестиційних процесах можуть бути використані для вирішення проблем регіонів, що виникають в умовах ринкових трансформацій, при розробці регіональних інвестиційних програм, для стимулювання розвитку регіонів.

2. Стимулювання інвестицій поряд з такими стратегічними напрямками як активізація інноваційної діяльності, структурна трансформація економіки країни, реформування банківської системи, розвиток фондового ринку є запорукою зростання економіки відповідно до особливостей економічного розвитку країни.

3. Для активізації інвестиційної діяльності необхідний комплексний підхід до виявлення дієвих методів, важелів і способів їхньої організації. Це дозволяє здійснити розроблена модель фінансового механізму інвестиційних процесів, розглянута як система взаємозалежних елементів, що забезпечує реалізацію функцій управління інвестиційними процесами при відповідному нормативному, правовому й інформаційному забезпеченні для досягнення цілей соціально-економічного розвитку країни. Фінансовий механізм інвестиційних процесів включає дві підсистеми: фінансове забезпечення і фінансове регулювання.

4. Аналіз джерел інвестиційних ресурсів на макро- і мікроекономічному рівнях продемонстрував, що сформувати істотний інвестиційний потенціал вітчизняної економіки можливо за рахунок мобілізації ресурсів із усіх можливих джерел, пріоритетними з який є ресурси населення і суб’єктів господарювання для макрорівня і позикові джерела фінансування для мікрорівня.

5. У результаті проведеного дослідження удосконалено систему регіональних факторів інвестиційного процесу, що включає природно-ресурсні, соціально-демографічні й економічні фактори, а також фактори ділової активності і ризику. Дані групи факторів з відповідними їм кількісними показниками увійшли в модель оцінки впливу регіональних факторів на інвестиційні процеси. Запропонована модель заснована на принципах прозорості методологічного підходу і показників, що використовуються, а також самостійності інвестора у визначенні значимості показників залежно від специфіки реалізованого проекту, що робить її більш гнучкою порівняно з існуючими методиками оцінки інвестиційного клімату.

6. Розроблено модель оцінки впливу регіональних факторів на інвестиційні процеси, яка апробована на даних Дніпропетровського регіону. За результатами дослідження виявлено тенденції уповільнення динаміки і зниження питомих соціально-економічних показників, у тому числі інвестиційної активності.

7. Виявлено основні напрямки структурної трансформації економіки Дніпропетровського регіону для реалізації інноваційної стратегії: децентралізація управління економікою, розширення повноважень регіонів; підтримка пріоритетних напрямків в економіці (паливно-енергетичний комплекс; соціальна сфера, виробництво товарів народного споживання і послуг, експортноорієнтована конкурентоспроможна продукція, медична і мікробіологічна промисловість); мобілізація інвестиційних ресурсів за рахунок економічно обґрунтованих нормативів амортизаційних відрахувань і створення галузевих і міжгалузевих фондів амортизації, випуску цінних паперів під конкретні проекти, розширення іпотечного кредитування; залучення ресурсів фінансово-кредитної сфери, іноземних інвестицій і коштів міжнародних фінансових організацій.

8. Розроблено модель прогнозування структури джерел інвестиційної діяльності в Дніпропетровськом регіоні, за результатами застосування якої виявлено основні тенденції у співвідношенні обсягів інвестиційних ресурсів на середньострокову перспективу.

9. З метою активізації інвестиційної діяльності в регіоні за рахунок збільшення частки кредитних ресурсів у фінансуванні інвестиційних процесів запропоновано комплекс заходів для вирішення проблем недоступності довгострокових кредитних ресурсів, низької стійкості банківської системи, високого рівня фінансових ризиків.

В умовах дефіциту інвестиційних ресурсів, так необхідних для підвищення рівня соціально-економічного розвитку країни, особливу актуальність набуває комплексний підхід до визначення основних методів і важелів стимулювання інвестиційної діяльності. Саме таку можливість і дає запропонована модель фінансового механізму інвестиційної діяльності, що лежить в основі формування і розвитку інвестиційних процесів.

Публікації автора:

1. Шкура И.С. Тенденции и условия иностранного инвестирования в экономику Украины // Академічний огляд. – 2002. – №1. – С.17–21.

2. Крамаренко Г.А., Шкура И.С. Пути мобилизации инвестиционных ресурсов на макроуровне // Экономика и управление. – 2003. – №5–6(42–43). – С.24–28.

Особистий внесок здобувача: визначено вплив кожної групи інвестиційних ресурсів на розвиток інвестиційних процесів.

3. Шкура И.С. Особенности формирования финансового механизма инвестиционных процессов // Академічний огляд. – 2003. – №2. – С.35–39.

4. Шкура И.С. Пути активизации инвестиционной деятельности отечественных предприятий в контексте кредитной политики коммерческих банков // Академічний огляд. – 2004. – №1. – С.42–47.

5. Шкура И.С. Региональные особенности оценки инвестиционного климата // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна – 2004. – №.634. – С.172–176.

6. Шкура И.С. Управление инвестиционными рисками на основе страховой защиты // Академічний огляд. – 2004. – №2. – С.49–52.

7. Шкура И.С. Переориентация коммерческих банков по итогам 2000 г. // Шляхи активізації вітчизняного виробництва: теорія та практика, проблеми підготовки фахівців. Матеріали Всеукраїнської наукової конференції (25–26 травня 2001 року). Хмельницький, ХІЕП, 2001. – С.102–105.

8. Шкура И.С. Проблемы реформирования пенсионного фонда // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Підвищення ролі фінансових відносин у комплексному соціально-економічному розвитку регіону”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С.28–30.

9. Шкура И.С. Некоторые аспекты инвестиционной деятельности в Украине // Матеріали VI Міжвузівської науково-практичної конференції “Проблеми ефективного регіонального та корпоративного управління в умовах невизначеності та динамічності зовнішнього середовища”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С.117–121.

10. Шкура И.С. Исследование инвестиционных рисков региона // Європейський вибір України: проблеми теорії та практика реалізації. Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ: ДУЕП, 2003. – С.122–124.

11. Шкура И.С. Роль облигаций на инвестиционном рынке // “Проблемы развития финансовой системы Украины и Крыма”: Сб. трудов межвузовской науч.-практ. конф. аспирантов и студентов г. Симферополь, 2004. – Симферополь: Изд. МОО “Центр Стабилизации”, 2004. – .С.303–304.