Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Піхоцька Oльга Миколаївна. Формування і розвиток системи місцевих податків і зборів в Україні : Дис... канд. наук: 08.04.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Піхоцька О.М. Формування і розвиток системи місцевих податків і зборів в Україні. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 - фінанси, грошовий обіг і кредит. - Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2006.

Дисертація присвячена проблемам формування фінансових ресурсів органів місцевого самоврядування, основним джерелом доходів яких є місцеві податки і збори, процесу формування місцевого оподаткування, визначення його ролі в системі діяльності місцевих органів влади та держави в цілому. В роботі проведено комплексне дослідження системи місцевого оподаткування, показано його роль і місце в економічній системі держави.

В результаті аналізу існуючої практики справляння місцевих податків і зборів доведено необхідність реформування місцевого оподаткування, удосконалення механізмів справляння місцевих податків по забезпеченню повного і своєчасного надходження місцевих податків і зборів до місцевих бюджетів.

Обґрунтовано проблеми місцевого оподаткування, їх наслідки та розроблено і запропоновано пропозиції щодо внесення змін і доповнень до проекту Податкового кодексу України, інших законодавчих актів, перегляду переліку місцевих податків і зборів, включення до їх складу майнових податків з метою забезпечення органів місцевого самоврядування фінансовими ресурсами, необхідними для виконання їх функцій і завдань.

Дослідження проблем становлення і розвитку системи місцевого оподаткування, їх ролі в економічній системі держави в період ринкової трансформації національної економіки України дозволили зробити наступні висновки і пропозиції:

  1. Економічна сутність системи місцевого оподаткування полягає в тому, що вона забезпечує органи місцевої влади фінансовими ресурсами для здійснення функцій, передбачених Конституцією України та іншими законодавчими актами. Надходження місцевих податків і зборів забезпечує проведення соціальної політики вирівнювання рівнів соціального та економічного розвитку територій, а також комплексного розвитку територій. Таким чином, основне призначення місцевих податків і зборів полягає у створенні необхідної фінансової бази для місцевого самоврядування.

  2. Протягом останніх років відбувається значне розширення функцій і завдань місцевого самоврядування, проте воно не супроводжується одночасним і адекватним збільшенням обсягів фінансових ресурсів, які надходять в розпорядження місцевої влади. Така невідповідність призвела виникнення суперечності у функціонуванні місцевих бюджетів, яка вимагає свого вирішення.

  3. Доведено необхідність та запропоновано при проведенні реформування системи місцевого оподаткування, розширити склад місцевих податків і зборів та повноваження органів місцевого самоврядування щодо їх запровадження і справляння. Встановлений законодавством України перелік податків не повинен обмежувати податкову ініціативу органів місцевої влади. У випадку неприйняття встановлених податків на своїй території місцевими радами доцільно надати право податковим органам стягувати їх за мінімальними ставками на користь держави. Доцільним є створення двох груп податків: 1) тих, що повністю регламентуються центральною владою; 2) тих, що самостійно встановлюються місцевою владою.

  4. Враховуючи, що на теперішній час в Україні місцеві податки і збори практично майже не виконують свої функції, оскільки, місцеві ради, в першу чергу, найбільш масові – сільські, не мають потужних об’єктів оподаткування, основу місцевого оподаткування повинні складати майнові податки: податок на майно, податок на транспортні засоби. Як різновид місцевих доцільно розглядати податок на прибуток підприємств. За умови надання таким податкам статусу місцевих вони почнуть відігравати суттєву роль у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування.

  5. Система місцевих податків і зборів повинна будуватись таким чином, щоб поєднувати ініціативу органів місцевого самоврядування із завданнями на державному рівні у межах гнучкого правового поля.

  6. Запропоновано створити надійну правову основу застосування місцевих податків і зборів, яка б гарантувалась Конституцією України, окремими спеціальними законами та вирішити на законодавчому рівні питання розмежування сфер діяльності та взаємодії органів місцевого самоврядування і державної податкової служби на базі інформаційного обміну між ними.

  7. Важливим напрямом удосконалення системи місцевих податків і зборів слід вважати створення інформаційної бази на основі використання сучасних комп’ютерних технологій, що забезпечить постійний моніторинг та контроль за надходженням місцевих податків і зборів до місцевих бюджетів.

Публікації автора:

У фахових наукових виданнях

  1. Піхоцький В.Ф., Піхоцька О.М. Удосконалення системи оподаткування // Щорічник наукових праць. Інвестиції і реструктуризація економіки регіону. Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Випуск ХІ / ІРД НАН України. – Львів. – 2000. – с. 415-420. Особистий внесок автора: обґрунтовується необхідність віднесення прибуткового податку з громадян до місцевих.

  2. Піхоцька О.М Місцеві податки і збори через призму Податкового кодексу України // Економіка. Фінанси. Право. – 2003. - №1. – с. 28-33.

  3. Піхоцька О.М. Місцеві податки і збори у забезпеченні фінансової самостійності органів місцевого самоврядування // Фінанси України. – 2003. - №5. – с. 46-49.

Тези наукових конференцій

  1. Буряк П.Ю., Піхоцька О.М. Особливості сучасної бюджетної політики на рівні адміністративного району та шляхи її удосконалення // Соціально-економічні та екологічні проблеми розвитку адміністративних районів. Наукові доповіді міжнародної науково-практичної конференції (м.Тернопіль, 17-18 квітня 1997р.) / Інститут регіональних досліджень НАН України; Редкол.: Долішній М.І. (відп.ред.) та ін. – Львів: 1997. – с. 28-31 (частина ІІ). Особистий внесок автора: обґрунтовуються напрями зміцнення доходної частини місцевих бюджетів за рахунок власних доходів.

  2. Піхоцька О.М. Напрями удосконалення бюджетної системи України // Щорічник наукових праць. Становлення фінансової системи України та шляхи її стабілізації. Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Випуск ХІІ, частина 1. / НАН України. Інститут регіональних досліджень. За матеріалами міжнародної науково-практичної конференції. Львів, 2000. – с. 45-51.

  3. Піхоцька О.М. Міжбюджетні відносини: суть, проблеми, розвиток // Бюджетно-податкова політика в Україні (проблеми та перспективи). Збірник наукових праць за матеріалами науково-практичної конференції (20-22 грудня 2001р.). – Ірпінь: Академія ДПС України, 2002. – с. 472-475.