Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Криворучко Ярина Юріївна. Формування і розвиток взаємовідносин машинобудівного підприємства з бізнес- партнерами : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Криворучко Я.Ю. Формування і розвиток відносин машинобудівного підприємства з бізнес-партнерами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 Економіка та управління підприємствами (машинобудування та приладобудування). – Національний університет «Львівська політехніка».

Дисертаційну роботу присвячено науковому обґрунтуванню і розробленню теоретичних та методичних засад формування і розвитку взаємовідносин машинобудівного підприємства з бізнес-партнерами. Проаналізовано концепції ланцюга та мережі вартості у контексті відносин між підприємствами, представлено основні напрями та типи цінності відносин між ланками ланцюга чи мережі вартості та здійснено перспективний аналіз комплексу машинобудування.

Сформовано й обґрунтовано схему формування цінності відносин, побудовано семантичну модель оцінювання та розвитку цінності відносин між бізнес-партнерами із виокремленням та розкриттям суті взаємопов’язаних етапів даної моделі, здійснено апробацію запропонованої семантичної моделі для підприємства-виробника та його клієнтів. Класифіковано стратегії розвитку елементів цінності відносин, розроблено методичні положення для розвитку елементів цінності відносин між підприємствами та викладено методичні положення щодо обґрунтування та реалізації інноваційно-інвестиційних проектів на основі врахування інтересів обох сторін відносин.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання формування та розвитку взаємовідносин машинобудівного підприємства з бізнес-партнерами, що сприятиме покращенню конкурентних позицій підприємств у сучасному мінливому середовищі, забезпечить інструментарій для підвищення ефективності спільної роботи з бізнес-партнерами. За результатами дисертаційного дослідження можна зробити висновки теоретико-методичного характеру та науково-практичного спрямування:

1. Відсутність єдиного підходу до трактування понять «вартість», «цінність» та «корисність» у контексті ланцюгів та мереж формування вартості зумовила необхідність у визначенні причин такої різноманітності застосовуваних термінів до деколи ідентичних понять та їх уточнення на предмет специфічних особливостей та відмінностей, сфер застосування, обґрунтування причин використання терміну «цінність відносин», що дасть змогу ефективніше застосовувати сучасну літературу в управлінні підприємствами.

2. У сучасних умовах функціонування підприємств, що потребують щораз нових специфічних здатностей, зокрема швидкої реакції та адаптації до змін, особливо цінною є здатність своєчасного застосування ресурсів, знань та навичок. Проте часто необхідний їх набір не може забезпечити лише одне підприємство. Це змушує підприємства шукати партнерів для співпраці та формувати з ними тривалі відносини з метою забезпечення стійких конкурентних позицій у майбутньому. За таких тенденцій важливою є здатність підприємств до аналізу потенційних та дійсних відносин з іншими підприємствами з метою їх якнайефективнішого використання. Для виявлення невирішених проблем у дисертаційній роботі систематизовано сучасні напрями аналізу цінності відносин між бізнес-партнерами. В результаті виділено такі три напрями: цінність відносин з позиції покупця, з позиції продавця, та цінність відносин з позиції відносин «продавець-покупець»; та виявлено, що саме третій напрям формування цінності відносин є найменш дослідженим з огляду на ряд причин, обґрунтованих у роботі. Це у свою чергу дасть можливість економістам ефективніше аналізувати відносити із бізнес-партнерами та управляти ними.

3. На основі перспективного аналізу діяльності підприємств у секторі машинобудування визначено, що тенденції розвитку діяльності підприємств спрямовані у бік формування партнерських відносин як у межах сектору, так і з підприємствами суміжних секторів, особливо сектору металургії та оброблення металу. Це підкреслює актуальність досліджень не лише з наукової, але й практичної точки зору.

Для оцінки ключових чинників формування відносин між бізнес-партнерами, порівняння привабливості бізнес-партнерів, а також оцінювання та аналізу можливих напрямів та чинників розвитку відносин між машинобудівним підприємством та бізнес-партнерами з врахування позицій обох партнерів у відносинах, розроблено семантичну модель оцінювання та розвитку відносин між бізнес-партнерами, використання якої дозволяє керівникам підприємств комплексно оцінити усі грані взаємодії із бізнес-партнерами. Дослідження різних типів відносин між промисловими підприємствами на основі запропонованої семантичної моделі дало змогу: по-перше, виявити принципи зміни важливості елементів цінності відносин із розвитком відносин між бізнес-партнерами; по-друге, якісно оцінити взаємовідносини між бізнес-партнерами з метою виявлення пріоритетів розвитку відносин для кожної зі сторін та наявності можливостей і перспектив їх розвитку.

4. Отримали подальшого розвитку методичні положення щодо формування цінності відносин між промисловими підприємствами на предмет структури елементів цінності відносин із виділенням їх широкого переліку, що і лягло в основу побудованої семантичної моделі оцінювання та розвитку відносин між бізнес-партнерами. Така структуризація цінності відносин між машинобудівним підприємством та бізнес-партнерами дає змогу менеджерам комплексно оцінити аналізовані відносини з позицій обох партнерів у відносинах.

5. Визначено, що, незалежно від типу відносин, реальні оцінки відносин кожною зі сторін відрізняються від бажаних показників, що створює простір для розвитку відносин між бізнес-партнерами. З метою визначення напрямів і заходів для розвитку відносин запропоновано матрицю розвитку елементів цінності відносин. Дана матриця служить інструментом для оцінки доцільності і потреб у розвитку елементів відносин з врахуванням позицій партнерів у відносинах, визначення оптимального типу стратегії для певного елемента цінності відносин. Реалізацію відповідної стратегії для кожного з елементів цінності відносин запропоновано ґрунтувати за представленими напрямами розвитку елементів цінності відносин, що забезпечить можливість бізнес-партнерам в особі керівників підприємств використовувати альтернативні напрями розвитку елементів цінності відносин залежно від мети діяльності кожного з підприємств у відносинах та провідної ідеї формування відносин між партнерами.

6. Обґрунтовано розвиток одного з елементів цінності відносин між підприємствами за удосконаленими методичними положеннями щодо обґрунтування та реалізації інноваційно-інвестиційних проектів на основі врахування інтересів обох сторін у відносинах між підприємствами та доведено, що застосування запропонованих методичних положень забезпечує для обох бізнес-партнерів синергічні ефекти як у кількісних, так і в якісних показниках. Застосування даних положень у діяльності підприємств дасть змогу керівникам більш раціонально використовувати наявні інвестиційні ресурси для розвитку цінності відносин із бізнес-партнерами.

7. На підставі результатів здійсненого дисертаційного дослідження можна запропонувати:

Міністерству промислової політики України та Міністерству економіки України при розробленні нормативних документів та рекомендацій щодо формування та розвитку відносин між промисловими підприємствами з метою забезпечення їх конкурентоспроможності не лише на національному, а й на міжнародному рівні, рекомендувати підприємствам застосовувати семантичну модель оцінювання та розвитку відносин між промисловими підприємствами.

Міністерству освіти і науки України рекомендується використовувати теоретичні та методологічні положення дисертації щодо формування та розвитку відносин між бізнес-партнерами під час вивчення дисциплін «Інтегровані матеріальні потоки», «Оптимізація логістичних цілей», «Функціональна логістика», «Логістика», «Логістичні системи», «Стратегічний маркетинг», «Інформаційні системи маркетингу», «Маркетингові дослідження», «Маркетинг інновацій».

Публікації автора:

Монографія:

  1. Криворучко Я.Ю. Оцінювання і розвиток відносин між бізнес-партнерами: [монографія]. / Н.І. Чухрай, Я.Ю. Криворучко. – Львів: Растр-7, 2008. – 360 с. (Особистий внесок: запропоновано і апробовано методику оцінювання і розвитку відносин між бізнес-партнерами у контексті сучасних ринкових тенденцій).

У наукових фахових виданнях:

  1. Криворучко Я.Ю. Дослідження пріоритетів у формуванні відносин між бізнес-партнерами / Н.І. Чухрай, Я.Ю. Криворучко // Актуальні проблеми економіки. – К.: ВНЗ «Національна академія управління», 2008. – №7 (85). – С. 137–142. (Особистий внесок: проведено дослідження пріоритетів у формуванні відносин між бізнес-партнерами у машинобудуванні та представлено результати даного дослідження).

  2. Криворучко Я.Ю. Забезпечення ефективного розвитку відносин між бізнес-партнерами на основі аналізу позицій партнерів / Я.Ю. Криворучко // Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНЕУ. – Чернівці: Книги-ХХІ, 2008. – Вип. ІІ. Економічні науки. – С. 151–157.

  3. Криворучко Я.Ю. Реалізація інноваційно-інвестиційних проектів в системі взаємовідносин машинобудівного підприємства з бізнес-партнерами / Я.Ю. Криворучко // Зб. наук. праць професорсько-викладацького складу і аспірантів: Теорії мікро-макроекономіки. – К.: Академія муніципального управління, 2008. – Вип. 31, Т. 1. – С. 155–159.

  4. Криворучко Я.Ю. Концепція цінності у маркетингу / Я.Ю. Криворучко // Вісник Національного університету «Львівська політехніка»: Логістика. – Львів: Видавництво НУ «ЛП», 2007. – № 594. – С. 100–106.

  5. Криворучко Я.Ю. Методичний підхід до оцінювання та розвитку відносин між підприємствами / Я.Ю. Криворучко // Вісник Хмельницького національного університету. – Хмельницький, 2007. – №6: Економічні науки, Том 3. – С. 249–254.

  6. Криворучко Я.Ю. Методичні засади впровадження концепції партнерського маркетингу на підприємстві / Я.Ю. Криворучко // Вісник Національного університету «Львівська політехніка»: Логістика. – Львів: Видавництво НУ «ЛП», 2006. – № 552. – С. 56–61.

  7. Криворучко Я.Ю. Реалізація концепції відносин у межах внутрішнього середовища підприємства / Я.Ю. Криворучко // Вісник Національного університету «Львівська політехніка»: Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. – Львів: Видавництво НУ «ЛП», 2006. – № 567. – С. 266–271.

  8. Криворучко Я.Ю. Маркетинг взаємовідносин на споживчому ринку: теоретичні аспекти та напрями практичної реалізації / Я.Ю. Криворучко // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: Видавництво ДНУ, 2006. – Вип. 221: в 3 т., Т. І. – С. 68–73.

В інших виданнях:

  1. Криворучко Я.Ю. Впровадження інноваційно-інвестиційних проектів на основі залучення бізнес-партнерів у машинобудуванні / Я.Ю. Криворучко // Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України: міжнар. наук.-пр. конф., 22 – 24 трав. 2008 р.: матер. конф. – Дніпропетровськ, 2008. – Т. 2. – С. 79–81.

  2. Криворучко Я.Ю. Розвиток відносин із міжнародними бізнес-партнерами у контексті посилення конкурентних позицій машинобудівних підприємств / Я.Ю. Криворучко // Транскордонне співробітництво як фактор активізації євроінтеграційних процесів: XVII міжнар. наук.-пр. конф., 6 – 7 трав. 2008 р.: матеріали конф. – Чернівці, 2008. – С. 30–33.

  3. Криворучко Я.Ю. Деякі аспекти відносин між підприємствами у контексті ланцюга та мережі підприємств / Я.Ю. Криворучко // Сучасні проблеми економіки та управління: ІІ міжнар. наук.-пр. конф., присвячена відзначенню 70-річчя з дня народження В. Чорновола, 7 груд. 2007 р.: матеріали конф. – Львів, 2008. – С. 224–227.

  4. Криворучко Я.Ю. Аналіз цінності зв’язків між підприємствами / Я.Ю. Криворучко // Обліково-аналітичне забезпечення системи менеджменту підприємства: наук.-пр. конф., 20-22 квіт. 2007 р.: тези доповідей. – Львів, 2007. – С. 111.

  5. Криворучко Я.Ю. Поняття «цінності» у маркетингу / Я.Ю. Криворучко // Молодь України в соціально-економічних процесах ХХІ століття: V Регіон. наук. конф., 19 квіт. 2007 р.: зб. доповідей. – Луцьк, 2007. – С. 157–158.

  6. Kryvoruchko Y. Ukraine in Global Economy: threats and possibilities for industrial companies / Y. Kryvoruchko // European Union and its new neighborhood: addressing challenges and opportunities: international scientific conference, 18-20 oct. 2006: volume of papers. – Vilnius: Mykolas Romeris University, 2006. – P. 179–191.

  7. Криворучко Я.Ю. Проблеми розвитку міжнародної кооперації українських підприємств / Я.Ю. Криворучко // Маркетинг та логістика в системі менеджменту: VІ міжнар. наук.-пр. конф., 9-11 лист. 2006 р.: матеріали конф. – Львів, 2006. – С. 166.

  8. Криворучко Я.Ю. Обґрунтування програми заходів партнерського маркетингу щодо кінцевих споживачів / Я.Ю. Криворучко // Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти: ІІІ міжнар. наук.-пр. конф., присвячена 45-й річниці Полтавського університету споживчої кооперації України, 10-12 травня 2006 р.: матеріали конф. – Полтава, 2006. – С. 35–37.

  9. Криворучко Я.Ю. Інновації і промисловість: пріоритети розвитку / Я.Ю. Криворучко // Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики: міжнар. наук.-пр. конф., 11-13 трав. 2006 р.: тези доповідей – Львів, 2006. – С. 96.

  10. Криворучко Я.Ю. Особливості маркетингу підприємства за умов зовнішньоекономічної діяльності / Я.Ю. Криворучко // Соціально-економічний розвиток України в умовах глобалізації світової економіки: ІІІ наук.-пр. конф., 24 квіт. 2006 р.: збірник доповідей. – Луцьк, 2006. – С. 72–75.

  11. Криворучко Я.Ю. Корпоративна культура і її вплив на зв’язки із зовнішніми і внутрішніми клієнтами / Я.Ю. Криворучко // Філософські пошуки. Філософ і філософія в сучасному світі: форми присутності і відповідальність. – 2006. – Вип. ХХ. – С. 352–356.