Лещенко Жанна Анатоліївна. Формування інсулінорезистентності у нащадків щурів з гестаційним діабетом за урахуванням впливу соціально-емоційного стресу (експериментальне дослідження) : дис... канд. біол. наук: 14.01.14 / Державна установа "Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я.Данилевського АМН України". — Х., 2008. — 181арк. — Бібліогр.: арк. 151-181.
Анотація до роботи:
Лещенко Ж. А. «Формування інсулінорезистентності у нащадків щурів з гестаційним діабетом за урахуванням впливу соціально-емоційного стресу (експериментальне дослідження)» – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 14.01.14 – ендокринологія. Державна установа «Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського Академії медичних наук України», Харків, 2008.
Дисертацію присвячено дослідженню ролі гестаційного діабету матері у формуванні інсулінорезистентності в нащадків за урахуванням впливу соціально-емоційного стресу.
У роботі встановлено патогенетичне значення гормонально-метаболічних негараздів у матері в період вагітності у формуванні ендокринопатій у нащадків, верифіковано індукуючий вплив гестаційного діабету та модулюючий – пренатального соціально-емоційного стресу в розвитку інсулінорезистентності у нащадків. Ідентифіковано мультифакторний характер формування загальної інсулінорезистентності за включенням печінкової, жирової й м’язової складових (активація глікогенолізу, глюконеогенезу, ліполізу) та домінуюче значення зниженої чутливості до інсуліну щодо глюкозного дисбалансу у нащадків першого покоління від матерів з гестаційним діабетом. Виявлено суттєві статеві розбіжності ґенезу інсулінорезистентності у нащадків від матерів з гестаційним діабетом: показано, що у самців гестаційні метаболічні порушення індукують розвиток усіх складових загальної інсулінорезистентності – печінкової, м’язової та жирової, а у самиць доведено провідний внесок інсулінорезистентності жирової тканини на тлі нормальної чутливості до дії гормону в міоцитах та гепатоцитах. Встановлено, що соціально-емоційний стрес на тлі діабетичного стану в період вагітності матері проявляє виразний потенціюючий ефект на розвиток усіх структурних компонентів загальної резистентності до інсуліну у нащадків-самців, та не впливає на її розвиток у самиць. Верифіковано, що поєднання діабетичного стану зі стресом під час вагітності матері потенціює підвищену чутливість організму нащадків до додаткового постнатального стресування короткочасною гіпокінезією. Застосування антиоксидантної вітамінотерапії в період препубертату виказує виразний реабілітуючий ефект щодо розвитку у нащадків дисліпідемії та інсулінорезистентності, індукованих експериментальним гестаційним діабетом та/або соціально-емоційним стресом у матерів
У дисертаційній роботі проведено теоретичне та експериментальне узагальнення наукової інформації щодо патогенетичного значення гормонально-метаболічних негараздів у матері в період вагітності для формування ендокринопатій у нащадків, встановлено індукуючий вплив гестаційного діабету та модулюючий – пренатального соціально-емоційного стресу в розвитку інсулінорезистентності у нащадків, верифіковано наявність статевого диморфізму формування її структури, визначено каузальну роль інсулінорезистентності стосовно ґенезу інтолерантності до глюкози .
У нащадків першого покоління від матерів з гестаційним діабетом ідентифіковано мультифакторний характер формування загальної інсулінорезистентності за включенням печінкової, жирової й м’язової складових (активація, глікогенолізу, глюконеогенезу, ліполізу) та домінуюче значення зниженої чутливості до інсуліну щодо глюкозного дисбалансу (інтолерантність до глюкози за умов відносної інсулінової недостатності).
Виявлено суттєві статеві розбіжності формування інсулінорезистентності у нащадків матерів з гестаційним діабетом. У нащадків-самців гестаційна гіперглікемія індукувала розвиток усіх складових загальної інсулінорезистентності – печінкової, м’язової та жирової, на відміну від самиць, у яких встановлено вагомий внесок інсулінорезистентності жирової тканини на тлі нормальної чутливості до дії гормону в міоцитах та гепатоцитах.
Встановлено, що соціально-емоційний стрес на тлі діабетичного стану в період вагітності матері проявляє виразний потенціюючий ефект на розвиток усіх структурних компонентів загальної резистентності до інсуліну, зокрема інсулінорезистентність гепатоцитів, адипоцитів та міоцитів у нащадків-самців, та не впливає на її розвиток у самиць.
Моделювання лише соціально-емоційного стресу в першому триместрі вагітності матері індукувало зниження інтегральної чутливості до гіпоглікемічного впливу інсуліну у нащадків-самців з періоду пубертату, а у самиць – в статевозрілому віці.
Поєднання діабетичного стану з раннім пренатальним стресом під час вагітності матері потенціює підвищену чутливість організму нащадків до додаткового постнатального стресування короткочасною гіпокінезією. Виявлено статевий диморфізм реакції, а саме підвищену реактивність до пошкоджуючих чинників у нащадків-самців.
Застосування антиоксидантної вітамінотерапії в період препубертату мало виразний реабілітуючий ефект щодо розвитку діабетичної дисліпідемії та інсулінорезистентності у нащадків, індукованих гестаційною інсуліновою недостатністю та/або соціально-емоційним стресом у матерів.
Публікації автора:
Лещенко Ж., Полторак В., Красова Н. Вплив материнського гестаційного діабету на показники глюкозного гомеостазу та інсулінорезистентність у нащадків щурів популяції Вістар // Експериментальна і клінічна медицина. – 2004. – № 4. – С. 44-47. (Дисертант брав участь у постановці експерименту, особисто виконував набір матеріалу, біохімічні дослідження, статистичну обробку та оформлення результатів у вигляді статті).
Вплив соціально-емоційного стресу за умов експериментального гестаційного діабету на функцію панкреатичних бета-клітин та чутливість до інсуліну у нащадків щурів лінії Вістар / В. Полторак, Н. Красова, Ж. Лещенко, О. Гладких // Клінічна та експериментальна патологія. – 2004. – Т. 3, № 2. – С. 150-152. (Дисертант брав беспосередню участь у постановці експерименту, особисто здійснював набір матеріалу, біохімічні дослідження).
Лещенко Ж. Вплив антиоксидантної вітамінотерапії на показники толерантності до глюкози та інсулінорезистентності у нащадків матерів з гестаційним діабетом // Проблеми ендокринної патології. – 2005. – № 2. – С. 71-74.
Лещенко Ж., Красова Н., Полторак В. Вплив раннього пренатального стресу за умов гестаційного діабету в матері на розвиток інсулінорезистентності та дисліпідемії в нащадків // Буковинський медичний вісник. – 2005. – Т. 9, № 2. – С. 150-152. (Дисертант брав участь у постановці експерименту, особисто виконував набір матеріалу, біохімічні дослідження, статистичну обробку та оформлення результатів у вигляді статті).
Лещенко Ж. Вплив короткочасної гіпокінезії на показники інсулінорезистентності у нащадків матерів з гестаційним діабетом та соціально-емоційним стресом під час вагітності // Ендокринологія. – 2007. – Т. 12, № 1. – С. 100-106.
Пат. 5819 Україна, МПК7 А61В 5/145, G01N 33/48. Спосіб оцінки реакції організму на стрес / Л.Ю. Сергієнко, Т.С. Грінченко, Т.В. Бондаренко, О.В. Картавцева, В.В. Полторак, Ж.А. Лещенко, Н.С. Красова (UA). – № 20040907262; Заяв. 06.09.04; Опубл. 15.03.05, Бюл. № 3. – 3 с. (Дисертант брав беспосередню участь у отриманні експериментальних даних та їх аналізі).
Диагностика, профилактика и терапия эндокринопатий у потомков матерей с гестационным диабетом / Ю. Караченцев, Н. Кравчун, В. Полторак, Т. Грінченко,Т. Левченко, М. Горшунська, Л. Сергієнко, Н. Красова, Ж. Лещенко // Метод. рекомендації / Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського АМН України: К.-Х., 2005. – 21 с. (Дисертант брав беспосередню участь у отриманні експериментальних даних та їх аналізі, що стало підгрунтям для розробки рекомендацій для дітей від матерів з гестаційним діабетом).
Impact of maternal social stress against the background of gestational diabetes on glucose homeostasis and insulin resistance in female offspring / Z. Leshchenko, V. Poltorak, N. Krasova, Y. Karachentsev and A. Gladkih // Diabetologia. – 2002. – Vol. 45, Suppl. 1. – Abstract 893. – P. A288. (Дисертант брав участь у постановці експерименту, особисто виконував набір матеріалу, біохімічні дослідження, статистичну обробку та оформлення результатів у вигляді тез).
Maternal social stress increases insulin resistance and dislipidaemia in male offspring of gestational diabetes mothers / Z. Leshchenko, V. Poltorack, N. Krasova, A. Gladkih // Diabetologia. – 2004. – Vol. 47, Suppl.1. – P. A229. (Дисертант брав участь у постановці експерименту, особисто виконував набір матеріалу, біохімічні дослідження, статистичну обробку та оформлення результатів у вигляді тез).
Gender differences of insulin resistance development in offspring of gestational diabetic mothers / Z. Leshchenko, V. Poltorak, N. Krasova, A. Gladkih // Diabetologia. – 2007. – Vol. 50. – Suppl. 1.- Abstract 893. – P. A288. (Дисертант брав участь у постановці експерименту, особисто виконував набір матеріалу, біохімічні дослідження, статистичну обробку та оформлення результатів у вигляді тез).