Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


789. Семоненко Віктор Васильович. Формування конкурентного середовища у сфері послуг суспільного сектора економіки в умовах ринкової трансформації: дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Семоненко В. В. Формування конкурентного середовища у сфері послуг суспільного сектора економіки в умовах ринкової трансформації.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія.- Харківський національний університет ім. В.Н.Каразіна.- Харків, 2004.

Виділено два основних види державного монополізму в постсоціалістичній господарській системі - безпосередній і опосередкований (непрямий), і розкрито їхній взаємний вплив. Систематизовано аномалії розвитку конкурентного середовища в перехідній економіці. Розкрито співвідношення технологічного та інституційного монополізму.

Виявлено феномен хронічної збитковості деяких природних монополій в умовах інверсійної економіки. Визначено головні фактори ринкового реформування сфери послуг суспільного сектора. Обґрунтовано можливість двох основних варіантів проведення реформи житлово-комунального господарства – бюрократичного і демократичного. Сформульовано принципи формування конкурентного механізму в сфері послуг суспільного сектора .

Виявлено інституціональні обмеження розвитку нових форм організації попиту на послуги суспільного сектора і визначено шляхи подолання цих обмежень.

Головне наукове завдання, що було поставлене в дисертації – визначити специфіку формування конкурентного середовища в сфері послуг суспільного сектора економіки в умовах ринкової трансформації.

Для вирішення цього завдання було використано відповідні методи дослідження, які дозволили уточнити уявлення про особливості формування конкурентного середовища в перехідній економіці інверсійного типу.

Оскільки економіка України являє собою приклад саме інверсійної економіки, то теоретичний аналіз дозволив більш обгрунтовано підійти до визначення реальних проблем та перспектив реформування сфери послуг суспільного сектора на прикладі сфери житлово-комунальних послуг. Важливість наукового підходу до реформування підвищується у зв’язку з тим, що з прийняттям влітку 2004 р. Закону України «Про житлово-комунальні послуги», деякі практичні проблеми були вирішені не кращим чином. Зокрема, мешканці багатоквартирних будинків були фактично позбавлені права безпосереднього укладання договорів з постачальниками послуг.

Тому дисертант звернув особливу увагу на практичне вирішення проблеми удосконалення нормоутворення, що позволило обґрунтовано заходи щодо його удосконалення в сфері регулювання системи надання послуг життєзабезпечення в суспільному секторі шляхом:

одномоментного погашення заборгованості споживачів за комунальні послуги за рахунок компенсаційних сум, передбачених на відновлення заощаджень населення в Ощадбанку;

законодавчого закріплення можливості існування прямих договірних відносин між постачальниками житлово-комунальних послуг і споживачами - мешканцями багатоквартирних будинків;

реалізації принципу поквартирноі установки приладів обліку послуг водо- і теплопостачання в діючому житловому фонді з фінансуванням відповідних витрат з установки і технічного обслуговування цих приладів за рахунок постачальників;

належного врахування інтересів споживачів у процесі тарифоутворення на комунальні послуги, включаючи узгодження з організаціями споживачів структури й обґрунтованого розміру відповідних видів витрат, що включаються в тарифи на послуги, що поставляються;

встановлення офіційного нормативу граничної частки витрат на комунальні послуги в сумарних витратах домогосподарств, що враховує середню схильність (готовність) населення до оплати цих послуг і необхідність забезпечення оптимальної збираємості платежів за них.

Публікації автора:

Статті у фахових наукових виданнях:

1. Семоненко В. В. Особенности становления конкурентной среды в украинской экономике // Вісник Харківського національного університету ім.В.Н.Каразіна. Економічна серія .- Вип. 580.- Харків: ХНУ, 2003.- С. 64-67.

2. Семоненко В. В. Спрос на услуги общественного сектора и их предложение в условиях рыночной трансформации // Вісник Харківського національного університету ім.В.Н.Каразіна. Економічна серія .- Вип. 608.- Харків: ХНУ, 2003.- С. – 31-34.

3. Семоненко В. В. Принципы формирования конкурентного механизма в сфере жилищно-коммунального хозяйства // Вісник Харківського національного університету ім.В.Н.Каразіна. Економічна серія .- Вип. 630.- Харків: ХНУ, 2004.- С. 51-54.

Тези доповідей:

4. Семоненко В. В. Економічне обгрунтування тарифів на послуги природних монополій // Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”.- Том II.- Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003.- С. 76.

5. Семоненко В. В. Ефективність управління підприємствами ЖКГ // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Сучасні проблеми економіки підприємства”.- Том II.- Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003.- С. 145-146.

6. Семоненко В. В. Принципы реформирования сферы жилищно-коммунального хозяйства // Основные направления и проблемы совершенствования реформирования экономики Украины и Автономной Республики Крым: Сб. докл. и тез. межвуз. науч.-практ. конф. 7 апреля 2004 г.- Симферополь, 2004.- С. 69-75.