Грішнова Олена Антонівна. Формування людського капіталу в системі освіти і професійної підготовки: Дис... д-ра екон. наук: 08.09.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2002. - 434арк. - Бібліогр.: арк. 384-405.
Анотація до роботи:
Грішнова О.А. Формування людського капіталу в системі освіти і професійної підготовки. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, Київ, 2002.
У дисертаційній роботі досліджені науково-практичні особливості формування людського капіталу в перехідній економіці, розроблені теоретико-методологічні основи оцінювання освітньої та професійної складових людського капіталу, нові підходи до розрахунку ефективності інвестицій в освіту та професійну підготовку. Досліджено вплив нагромадження людського капіталу на стабілізацію соціально-економічного становища в Україні, зроблено прогноз відтворення людського капіталу.
Розроблено основні напрями вдосконалення організаційно-економічного механізму формування людського капіталу в перехідній економіці.
На захист виносяться результати комплексних досліджень з розвитку концепції формування й використання людських продуктивних сил у формі людського капіталу за напрямами, що випливають із мети та поставлених для її досягнення завдань. В дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове розв’язання наукової проблеми, що виявляється у теоретико-методологічному обгрунтуванні шляхів та напрямів вдосконалення формування людського капіталу в системі освіти та професійної підготовки в трансформаційний період в Україні.
Наявні в наш час в економіці України кризові явища, суперечливість здійснюваних реформ прямо зачіпають інтереси більшості людей, відбиваються на їх добробуті, рівні споживання, тривалості, якості і способі життя, мірі та напрямках трудової й соціальної активності. Негативні соціально-економічні тенденції в Україні, що домінують у перехідний період, значною мірою є наслідками недостатнього теоретичного і організаційно-методологічного обгрунтування процесів відтворення людських продуктивних сил, які виявляються в ринковій економіці у формі людського капіталу.
На економічній базі теорії людського капіталу історично і логічно викристалізувалася концепція людського розвитку. В Україні, на відміну від інших країн, усвідомлення значення концепції людського розвитку почало формуватися до і без поширення ідей теорії людського капіталу. Саме тому і донині важко знайти певні риси цієї концепції в практичних заходах, зокрема у документах стратегічної спрямованості, і найголовнішою причиною цього є неприйняття ідей теорії людського капіталу значною частиною вчених, політиків і керівників усіх рівнів. Без усвідомлення концепції людського капіталу, яка доводить пріоритетне значення розвитку людини для економічного зростання, ідеї людського розвитку втрачають своє економічне підгрунтя, залишаючись просто красивими деклараціями, час втілення яких відсувається на невизначене майбутнє. В дисертаційній роботі обгрунтовується пріоритетне значення людського капіталу в соціально-економічному відродженні країни, що створює науково-економічну основу для посилення в нашому суспільстві уваги до проблем високої кваліфікації, освіченості, професіоналізму, для поширення й реалізації ідей людського розвитку.
З огляду на цілковиту недослідженість проблем формування людського капіталу в Україні, доробком автора є подальший теоретико-методологічний розвиток теорії людського капіталу стосовно умов перехідної економіки, зокрема у трактуванні базових категорій, розробці системи показників оцінювання, методики визначення ефективності, дослідженні соціально-економічних наслідків та опрацюванні соціально-економічного механізму формування людського капіталу.
Багаторівневість категорії людський капітал обумовлює диференційований підхід до дослідження проблем його формування на макро-(мезо-), мікроекономічному та особистісному рівнях В роботі визначено та систематизовано чинники формування людського капіталу в перехідний період в Україні, виявлено їхню специфіку та тенденції розвитку, що дозволило суттєво конкретизувати завдання всіх рівнів прийняття рішень в галузі відтворення людських продуктивних здібностей.
Дослідження процесів формування людського капіталу в контексті концепції людського розвитку приводить до висновку, що вдосконалення якостей людей, яке досягається передусім освітою та професійною підготовкою, стає запорукою і змістом всього суспільного (в тому числі економічного) прогресу. В зв’язку з цим освіта та професійна підготовка повинні посісти провідне місце в системі суспільних пріоритетів. Саме ці сфери створюють умови накопичення і розвитку сукупного людського капіталу, який не просто є джерелом економічних можливостей, але й характеризує дієздатність економіки на всіх рівнях. Крім того, держава через систему освіти та професійної підготовки сприяє забезпеченню вищого рівня людського розвитку та соціальних гарантій особи, що знов-таки сприяє економічному зростанню.
Проведений автором аналіз проблем реформування освіти в перехідній економіці дозволив виявити прогресивні та негативні тенденції у розвитку вищої та професійно-технічної освіти в Україні, їхній вплив на формування людського капіталу, на можливості реалізації основних ідей концепції людського розвитку. В роботі містяться конкретні пропозиції щодо напрямів вдосконалення та підвищення ефективності функціонування цих сфер освіти.
Ринкові перетворення в Україні не будуть успішними, якщо докорінних змін не станеться у ключовій – виробничій ланці. Здійснення таких радикальних заходів, як зміна форм власності, демонополізація економіки, створення ринкової інфраструктури ще не означає автоматичного вирішення величезної маси проблем, пов'язаних з упорядкуванням виробничого життя підприємств. Потрібні рішучі дії, значні зусилля, копітка організаційна робота для приведення виробничих відносин на мікрорівні у відповідність з макроекономічними перетвореннями. Важливою складовою системи оптимізації соціально-трудових відносин на підприємстві має бути організаційно-економічний механізм розвитку персоналу, забезпечення його конкурентоспроможності.
Визначальною умовою активного інвестування в людський капітал на всіх рівнях є висока ефективність цих інвестицій. Наш аналіз ефективності освіти та професійної підготовки в Україні в цілому підтверджує положення теорії людського капіталу, хоча й виявляє певні національні особливості. Зокрема це виявляється у високій диференціації ефективності різних освітньо-професійних рівнів та меншій економічній вигідності інвестицій в людський капітал порівняно з альтернативними економічними проектами в сучасних умовах. Тобто, для реалізації концепції нарощення людського капіталу України необхідні також кардинальні зміни в системі оплати праці та механізмі фінансування освіти і професійної підготовки.
10. Нагромадження людського капіталу є могутнім чинником стабілізації соціально-економічного становища в Україні. Зокрема, проведене нами дослідження доводить позитивний вплив підвищення рівня освіти та професійної підготовки на зайнятість населення. Це дало можливість обгрунтувати важливі висновки стосовно політики працевлаштування і політики у сфері освіти. Виявлені закономірності й зроблені висновки доцільно використовувати при пошуках чинників підвищення ефективності навчальних програм та при розробці програм по створенню нових робочих місць. Враховуючи їх, державна політика зайнятості має орієнтуватися, з одного боку, на розширення доступності і підвищення якості професійної освіти, а, з іншого, – на захист і розширення зон висококваліфікованої праці в національній економіці.
Визначення залежності таких соціально-економічних параметрів як доход і гендерні відмінності конкурентоспроможності працівників на ринку праці від зростання рівня освіти та професійної підготовки громадян України, показали суттєві національні особливості прояву основних закономірностей теорії людського капіталу в перехідний період, зокрема щодо вікової динаміки заробітків, суттєвої залежності доходів громадян від характеристик підприємств та особливостей регіонального ринку праці, збільшення гендерної нерівності, які обумовлюють специфіку інвестування в людський капітал в Україні.
11. Проаналізовані в роботі тенденції і взаємозв’язки в суспільно-економічному й історичному процесах, що мають об’єктивний і фундаментальний характер та впливають на відтворення людського капіталу, дозволили спрогнозувати цей процес на найближче майбутнє і запропонувати основні напрями цілеспрямованої політики держави щодо відтворення людського капіталу, що зможе переломити негативні тенденції і стати могутнім поштовхом для соціально-економічного відродження України.
12. Завдання ефективного відтворення людських продуктивних сил вимагають суттєвого вдосконалення організаційно-економічного механізму формування людського капіталу. В дисертації теоретично обгрунтовано та розроблено основні напрями цього вдосконалення, які полягають у нових підходах до державного регулювання цих процесів, виявленні шляхів вдосконалення вищої та професійно-технічної освіти, створенні ефективної системи освіти дорослих та розвитку соціального партнерства в питаннях забезпечення конкурентоспроможності працівників.
Публікації автора:
Монографії, брошури
Грішнова О. А. Людський капітал: формування в системі освіти і професійної підготовки. – К.: Т-во “Знання”, КОО, 2001. – 254 с.- 18,0 др. арк. (Рецензії: Україна: аспекти праці. – 2002. - №1. - С.51; Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. пр. –К.: АМУ. –2002. –Вип. 10. - С.55-60; Зайнятість та ринок праці: Міжвід. наук. зб. –К.: РВПС України НАН України. –2002. –Вип. 16. - С.117-119).
Соціально-економічний механізм регулювання ринку праці та заробітної плати / Д.П.Богиня, Г.Т.Куліков, В.М. Шамота, Л.С.Лисогор, Л.І.Долгова, В.О.Тимофеєв, В.І.Костриця, В.О.Мандибура, О.А.Грішнова, М.В.Семикіна, О.М.Левченко, Н.В.Дудіна. – К.: І-т економіки НАН України, 2001. – 300 с. Особистий внесок: проаналізовано зарубіжний досвід підтримання конкурентоспроможності робочої сили і визначено напрями його застосування в Україні (с.167-184).
Інтеграція молоді в сучасні економічні відносини: щорічна доповідь Президентові України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України про становище молоді в Україні (за підсумками 2000 року) / І.Л.Демченко, О.О.Яременко, О.М.Балакірєва, А.Л.Баланда, Т.В.Безулік, Л.Ф.Беленок, Є.І.Бородін, К.О.Ващенко, В.М.Гищак, В.А.Головенько, О.А.Грішнова, Л.С.Лісогор, О.В.Макарова, А.М.Павленко, О.В.Позняк, В.Т.Пухлій, Л.О.Ричік, М.В.Рябова, В.В.Синявський, Л.М.Черенько. - К.: Український ін-т соціальних досліджень, 2001. – 166 с. Особистий внесок: проаналізовано ринкову трансформацію системи професійної освіти, підготовку спеціалістів з вищою освітою, професійно-технічну підготовку молоді (с.56-74).
Шляхи вдосконалення професійної підготовки кадрів, перепідготовки вивільнених працівників, безробітних та інших категорій незайнятого населення / В.А.Савченко, Н.О. Павловська, В.О. Покрищук, А.В. Гергель, О.А. Грішнова. – К.: НЦ ЗРП, 1994. – 61 с. Особистий внесок: обгрунтовано основні напрями підвищення ефективності професійної підготовки робітничих кадрів в профтехучилищах і на підприємствах (с.26-31).
Статті у наукових фахових виданнях
Грішнова О. А. Розвиток персоналу на підприємствах: вітчизняні проблеми та шляхи їх розв’язання // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: економіка. – 2002. – Вип. 58. –С.30-38.
Грішнова О. А. Ефективність освіти як чинник мотивації інвестицій в людський капітал // Регіональні перспективи. – 2002. – №3-4 (22-23). – С.69-72.
Грішнова О. А. Система освіти та професійної підготовки в інфраструктурі ринку праці // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. пр. – К.: АМУ. – 2002. – Вип. 10. – С.21-29.
Грішнова О. Гендерні особливості конкурентоспроможності громадян на українському ринку праці // Україна: аспекти праці. – 2001. – № 4. – С. 3-8.
Грішнова О. А. Людський капітал України: сучасний стан та динаміка змін // Проблеми формування ринкової економіки: Міжвід. наук. зб. – К.: КНЕУ. – 2001. – Спец. вип. – С.71-80.
Грішнова О. Методологічні проблеми оцінки людського капіталу // Формування ринкової економіки в Україні: Наук. зб. – Львів.: Інтереко. – 2001. –Вип. 8. – С.81-90.
Грішнова О.А. Освіта дорослих: економічне і соціальне значення та пріоритетні напрями розвитку в Україні // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. пр. – К.: АМУ. – 2001. – Вип. 9. – С.81-86.
Грішнова О. А. Освіта і професійна підготовка як чинники економічного зростання // Науковий вісник Волинського державного університету імені Лесі Українки. – Луцьк: Вежа. – 2001. – Вип. 3. – С.80-86.
Грішнова О. А. Дослідження залежності доходів громадян України від рівня освіти з позицій теорії людського капіталу // Вісник Технологічного університету Поділля. Серія екон. наук. – 2001. – № 2. Ч. 3. – С. 142-147.
Грішнова О. Вплив рівня освіти на зайнятість: теоретичний та емпіричний аналіз // Україна: аспекти праці. – 2001. – №6. – С.3-11.
Грішнова О. А. Регіональні чинники формування людського капіталу // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Социально-трудовые отношения в современных экономических условиях: Сб. науч. тр. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2001. – Т.2. – С. 271-277.
Грішнова О. А. «Людський капітал» в системі економічних категорій // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: економіка. – 2001. – Вип. 49. – С.35-40.
Грішнова О.А. Роль держави у формуванні людського потенціалу // Вісник Тернопільської академії народного господарства. Тернопіль: Економічна думка. – 2001. – Вип. 16. – С. 120-122.
Грішнова О. А. Cоціальне партнерство в питаннях забезпечення конкурентоспроможності робочої сили: перспективи для України // Вісник Східноукраїнського національного ун-ту. Екон. науки. Луганськ. – 2001. – № 8 [42]. – С. 23-28.
Грішнова О. А. Якість робочої сили – запорука конкурентоспроможності підприємства // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – Суми: СДУ. – 2001. – № 1-2.– С.144-150.
Грішнова О. А. Людський потенціал як чинник економічної безпеки людини, підприємства, суспільства // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб. наук. праць. – К.: ВПЦ «Київський університет» . – 2001. – Вип. 26. – С.405-409.
Грішнова О. А. Формування якості робочої сили та конкурентоспроможності працівника в процесі інвестування в людський капітал // Конкурентоспроможність у сфері праці: Зб. наук. пр. – К.: І-т економіки НАН України. – 2001. –С.117-126.
Грішнова О. А. Економічні аспекти формування людського капіталу в сім’ї // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – Суми: СДУ. – 2001. – № 3-4. – С.230-237.
Грішнова О. А. Зарубіжний досвід фінансування освіти та перспективи його застосування в Україні // Наукові праці НДФІ. – К.: НДФІ. – 2000. – Вип. 10-11. – С. 214-222.
Грішнова О. Інтелектуалізація праці: українські проблеми на тлі світових тенденцій // Україна: аспекти праці. – 2000. – № 7. – С. 24–27.
Грішнова О.А. Людський капітал підприємства: проблеми дослідження, розвитку, використання // Теорії мікро-макроекономіки: Зб. наук. пр. – К.: АМУ. – 2000. – Вип. 6. – С.90-98.
Грішнова О. А. Інвестиції в людський капітал як чинник економічного і соціального прогресу // Зб. наук. пр. Черкаського інженерно-технологічного ін-ту. Серія: економ. науки. – Черкаси: ЧІТІ. – 2000. – С.15-20.
Грішнова О.А. Професійна освіта та ринок праці: тенденції взаємовпливу // Зайнятість та ринок праці: Міжвід. наук. зб. К.: РВПС України НАН України. – 2000. – Вип. 12. – С.123-132.
Грішнова О. А. Роль держави у збереженні і реалізації професійного потенціалу Української економіки // Регулювання зайнятості та оплати праці в перехідній економіці: Зб. наук. пр. – К.: І-т економіки НАН України. – 1999. – С.31-35.
Грішнова О., Смоловик П. Освіта й професійна мобільність як чинники конкурентоздатності робочої сили // Україна: аспекти праці. – 1999. – № 1. – С. 3–8. Особистий внесок: висвітлено питання вливу освіти на конкурентоздатність працівників, інфраструктури ринку праці (с.3-5).
Грішнова О. А. Особливості пропозиції праці на ринку України // Зайнятість населення та оплата праці в перехідній економіці: Зб. наук. пр. – К.: І-т економіки НАН України. – 1998. – С.29-35.
Грішнова О. Проблеми ринкової трансформації освіти та професійної підготовки // Україна: аспекти праці. – 1998. – № 1. – С. 26–28.
Грішнова О. А. Вдосконалення системи професійної освіти в умовах формування національного ринку праці // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Серія: екон. науки. – 1997. – Вип. 37. – С.179–188.
Грішнова О. А. Соціально-економічні перетворення в Україні і зміни у механізмі трудової мотивації // Мотиваційні основи ефективної праці в умовах ринкової трансформації економіки: Зб. наук. пр. – К.: І-т економіки НАН України. – 1996. – С.57-60.
Грішнова О. А. Удосконалення професійної підготовки кадрів в системі збалансування ринку праці // Формування ринку праці і реформа заробітної плати в Україні: Зб. наук. пр. – К.: І-т економіки НАН України. – 1995. – С.63-66.
Статті у інших наукових виданнях
Грішнова О.А. Людський капітал підприємства: його значення та методи оцінювання // Теоретичні та прикладні питання економіки. Зб. наук. пр. – К.: КНУ ім. Т.Шевченка. – 2002. – Вип. 1. – С. 322-329.
Грішнова О. А. Освіта як система формування людського капіталу // Рідна школа. – 2002. – № 4. – С. 3-5
Грішнова О. А. Ринкова адаптація вищої освіти: тенденції, проблеми та шляхи їх вирішення // Вища школа. – 2001. – №2-3. – С.22-33.
Грішнова О. А. Економічне значення освіти та професійної підготовки // Економіка і управління. – 2001. – №3. – С. 22-30.
Грішнова О.А. Підвищення заробітної плати як передумова економічного зростання та соціального розвитку економіки // Оплата праці: проблеми теорії та практики: Зб.наук. праць. – Луцьк: «Вежа», 2000. – С.84-88.
Матеріали наукових конференцій
Грішнова О.А. Формування й розвиток людського капіталу в організації // Матеріали Х міжнар. наук.-практ. конференції “Управління організацією: регіональні аспекти”. – К.: ІВЦ “Політехніка”. – 2002. – С.80.
Грішнова О.А.Податкова політика щодо підвищення якості робочої сили: зарубіжний досвід та можливості його застосування в Україні //Зб. наук. праць за матеріалами наук.-практ. конф. “Податкова політика в Україні та її нормативно-правове забезпечення”: В 2 ч. – Ірпінь: АДПС України. – 2001. – Ч. 1. – С.124-127.
Грішнова О.А. Значення економічної підготовки у формуванні конкурентоспроможності спеціаліста // Матеріали ІІ міжнар. наук.-практ. конф. “Економічна освіта: проблеми і перспективи”. – Черкаси: Українська рада з економічної освіти. – 2001. – С.16-18.
Грішнова О.А. Технократичні та гуманістичні моделі управління працею: принципи, умови застосування, наслідки функціонування // Матеріали VІІІ міжнар. наук.-практ. конф. “Теорія і практика управління організацією з погляду тисячоліть”. – Київ: Політехніка. – 2001. – С.76-78.
Грішнова О.А. Вища освіта як самостійна соціально-економічна цінність // Матеріали засідання круглого столу “Нова генерація і ринок праці”. – К.: “Слов’ян. Ун-т”. – 2001. – С.45-46.
Гришнова Е.А. Экономическое и социальное значение развития высшего образования в Украине // Тезисы Всероссийской науч.-практ. конф. «Высшее образование в России: достижения и перспективы». – Екатеринбург: Урал. гос. экон. ун-т. – 2001. – С.16-19.
Грішнова О.А. Проблеми оцінки і збереження освітнього потенціалу робочої сили // Сб.науч.трудов по материалам науч.-практ. конф. «Пути реформирования экономики Украины на современном этапе». – Приложение № 4(9) к научному журналу «Персонал». – К.: МАУП. – 2000. –С.178-180.
Грішнова О.А.Навчання та підвищення кваліфікації персоналу на вітчизняних підприємствах: тенденції, проблеми та шляхи їх вирішення // Соціальні пріоритети ринку праці в умовах структурної модернізації економіки. Наукові доповіді міжнар. наук.-практ. конф.: В 2 т. – К.: Мінпраці та соціальної політики України, РВПС України НАН України, Український інститут соціальних досліджень. – 2000. – Т. 1. – С.293-301.
Грішнова О.А. Посилення економіко-управлінського напряму професійної підготовки як засіб гуманітаризації вищої освіти // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Вища освіта в Україні: реалії, тенденції, перспективи розвитку”: в 4 ч. – К.: АПН України. – 1996. – Ч.ІV. – С.52-54.
Навчальні посібники
Богиня Д.П., Грішнова О.А. Основи економіки праці: Навч. посіб.- К.: Знання-Прес, 2000. – 313 с. (автору належить 14 др. арк.) Особистий внесок: охарактеризовано особливості національного ринку праці; висвітлено теорію людського капіталу, методологію визначення ефективності інвестицій в освіту; розкрито економічну сутність освіти та професійної підготовки, їхню роль в інфраструктурі ринку праці; викладено сутність заробітної плати в сучасних умовах.
Економіка підприємства: Навч. посіб. / А.В.Шегда, Т.М. Литвиненко, М.П.Нахаба, Д.О.Баюра, Л.І.Воротіна, В.Ф.Горянський, О.А.Грішнова, М.В. Голованенко, М.М.Діденко, В.А.Євтушевський, Н.І.Ігнатович, А.В.Лагода, В.І.Савчук, Т.Б.Харченко; За ред. А.В.Шегди. - К.: Знання-Прес, 2001. – 335 с. (автору належить 2,5 др. арк.) Особистий внесок: охарактеризовано персонал як ключовий ресурс підприємства; висвітлено питання ефективності праці; розкрито економічну сутність і методику розробки безтарифної моделі організації заробітної плати в сучасних умовах.
Экономика предприятия: учебно-методическое пособие для студентов экономического факультета / Е.А. Гришнова, М.П. Нахаба, В.Н. Макоцеба. Под ред. Е.А. Гришновой. – Бердянск: БИП, 1997. – 96 с. (автору належить 6 др. арк.) Особистий внесок: висвітлено питання державного регулювання економічної діяльності підприємств, ефективного використання ресурсів підприємства, ціноутворення, організації заробітної плати.
Управление предприятием и организация производства: учебно-методическое пособие для студентов экономического факультета / Е.А. Гришнова, М.П. Нахаба, Н.Л. Неумытый. Под ред. Е.А. Гришновой. – Бердянск: БИП, 1997. – 187 с. (автору належить 8 др. арк.). Особистий внесок: висвітлено основні питання управління підприємством в сучасних умовах.