Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Щолокова Тетяна Вадимівна. Формування логістичної системи металургійного підприємства. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Щолокова Т.В. Формування логістичної системи металургійного підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (підприємства машинобудівної та металургійної галузей). – Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2007.

Дисертація присвячена розробці методичних і практичних підходів та вирішенню актуального науково-практичного завдання щодо формування логістичної системи металургійного підприємства. Обґрунтовано необхідність застосування логістичного підходу, методів і концепції логістики в управлінні матеріальними потоками. На основі аналізу процесу побудови логістичних систем виявлено основні чинники зовнішнього та внутрішнього середовища, а також їх вплив на організацію руху матеріальних потоків металургійних підприємств.

Запропоновано методичний підхід до прогнозування економічних показників, що базується на методах економіко-математичного моделювання та математичної статистики з поданням взаємозв’язків між параметрами в аналітичній і графічній формах. Розроблено модель логістичної системи, яка дозволяє комплексно представити структуру логістичної системи, визначати та контролювати обсяг матеріального потоку в будь-який ланці логістичного ланцюга та рівень логістичних витрат у собівартості продукції. Розробка аналітичного апарату на основі беллманівської теорії відновлення сприяла створенню нової логістичної концепції (ERC-концепції). В термінах цієї концепції була сформульована TVS-методика управління логістичними витратами, які виникають в логістичній діяльності підприємства.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування й вирішення актуального науково-практичного завдання щодо формування логістичної системи металургійного підприємства на основі розроблених концептуальної моделі логістичної системи та логістичної концепції управління матеріальними потоками. Основні висновки, одержані за результатами виконання поставленого завдання, полягають у такому.

  1. Одним із доступних й ефективних інструментів зміцнення позицій на ринку та покращення показників діяльності підприємств металургійної галузі є використання концепції логістики в організації руху матеріальних і супутніх потоків. У межах дослідження існуючих систем управління матеріальними потоками обґрунтовано доцільність використання концепції логістики та створення логістичної системи, яка містить у собі низку суттєвих переваг для підприємства.

  2. Формування логістичної системи здійснюється на основі деяких загальних принципів, таких, як: принцип ієрархічної систематизації, принцип мінімальності сукупних витрат, принцип TQM. У роботі сформульовано аналітичний апарат, що дозволив до названих принципів додати ще один: принцип рефлексивності принцип, який забезпечує відповідність локальним і глобальним законам рівноваги в економіці, робить певним і передбачуваним функціонування логістичної системи, забезпечує можливість моделювання логістичних операцій та їхнього обслуговування за допомогою комп'ютерних технологій.

  3. На підприємствах металургійної галузі, що утворюють складні логістичні ланцюги, використання проаналізованих моделей логістичних систем “тягнучого” й “штовхального” типів викликає певні складності. Ці моделі майже не здатні синхронізувати наскрізні матеріальні потоки в логістичному ланцюзі при заданих параметрах матеріального потоку, найважливішим з яких є рівень логістичних витрат. Відома модель оптимального розміру замовлення (EOQ) має суворі математичні обмеження, що робить її швидше ілюстративним, ніж робочим апаратом управління, а система JIT взагалі не має чіткої економіко-математичної моделі. Тому виникає необхідність створення гнучкої моделі логістичної системи, адаптованої до невизначеного зовнішнього середовища, критерієм побудови якої є рівень логістичних витрат.

  4. Специфіка обліку логістичних витрат полягає в необхідності виявлення всіх витрат, пов'язаних з конкретними логістичними процесами, а також в угрупованні витрат не щодо підрозділів підприємства, а щодо робіт й операцій, що поглинають ресурси. Запропоновано структурну класифікацію логістичних витрат за функціями логістичної системи та підхід до формування інформації про витрати, що дозволяє визначити розмір прибутку (збитку), одержуваного при виконанні окремого замовлення, шляхи зменшення витрат, виявити сховані логістичні витрати, показати як формуються витрати, пов'язані з обслуговуванням окремого клієнта, яка частка в них кожного з підрозділів.

  5. Оцінювання витрат, які виникають через відсутність інтегрованого управління матеріальним потоком, виявлення зайвих витрат при виконанні логістичних операцій дозволяє порівняти відповідність “мінімальної” вартості, яка пропонується постачальниками, фактичним витратам і вигодам завдяки дії таких факторів, як виконання рівномірного графіка постачань, зручність вантажно-розвантажувальних робіт, транспортування й забезпечення зберігання на території підприємства.

  6. На логістичні витрати впливає багато різних чинників. Визначено й досліджено фактори, що впливають на величину логістичних витрат підприємства: інтеграція зв’язків у ланцюзі, структура та функціональність витрат, якість виконання логістичних операцій. Приведення в дію кожного із зазначених факторів або їхніх груп здатне суттєво вплинути на величину витрат.

  7. Представлено логістичну ERC-концепцію, що визначає основним об’єктом управління глобальний ланцюг фінансово-виробничих відносин. Особливістю концепції, яка відрізняє її від інших логістичних концепцій, є інтегральний характер, що дозволяє адаптуватися до ринкового попиту та пропозицій. Основною ідеєю створення ERC-концепції було положення про те, що будь-яка продукція виробляється у відповідному глобальному ланцюзі, який складається з підприємств, котрі реалізують певний етап технологічного перетворення вихідної сировини. Таким чином, собівартість основної продукції формується з урахуванням діяльності всіх підприємств у глобальному ланцюзі фінансово-виробничих відносин. У зв'язку з цим виникає необхідність інтегрування цих підприємств у систему, що здійснює діяльність із мінімальними витратами при високій якості обслуговування споживчого попиту. Це досягається за допомогою використання діаграмної техніки, TVS-правил, законів відновлення.

  8. Розроблена економіко-математична модель логістичної системи металургійного підприємства зі складним багатостадійним виробничим процесом на основі інтегральних рівнянь беллманівського типу дозволяє контролювати рівень запасів у будь-який момент часу, оцінювати витрати підприємства при розміщенні та функціонуванні логістичної системи. Запропонована модель логістичної системи розглядається як ефективний мотивований підхід до управління матеріальним потоком з метою зниження витрат виробництва. Змістова практична частина підсумкової інформації міститься в економічному реєстраційному сертифікаті (ERC), який має п’ять обліково-аналітичних форм.

  9. Розроблено правила конструювання діаграм глобальних ланцюгів фінансово-виробничих відносин (TVS-правила), за допомогою яких відбувається формування структури логістичного ланцюга. Для оцінки показників функціонування логістичної системи запропоновано декілька параметрів і порядок їх розрахунку, що дозволяє при побудові логістичної системи враховувати такі чинники, як обсяг, рівень та ступінь комерціалізації логістичного ланцюга, вартість рівайвінгу, котрі впливають на вартість логістичних операцій, а отже, і на собівартість продукції. За допомогою аналітичного та графічного методів представлено класифікацію параметрів глобального логістичного ланцюга, розраховано значення показників, які характеризують рівень її розвитку або кризи.

  10. Формування інформаційного забезпечення моделі логістичної системи включає визначення основних етапів створення нової системи управління; характеристику інформації про учасників логістичного ланцюга, що використовується при формуванні логістичної системи; види та джерела інформації, яка повинна знаходиться в базах даних; створену комп'ютерну програму “БСК-1”, вихідним продуктом якої є проста карта постачань.

  11. Упровадження в практику розроблених у дисертації положень допомогло створити комплексний підхід до формування логістичної системи металургійного підприємства, що сприяло підвищенню виробничо-економічних показників.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях

    1. Житная И.П., Щелокова Т.В. Модификация внешнеэкономических связей Украины в условиях глобализации мировой экономики // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2002. – № 5(51). – С. 80-87.

    Особистий внесок здобувача: запропоновано класифікацію зовнішньоекономічних зв’язків металургійних підприємств й описано методи регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

      1. Житная И.П., Щелокова Т.В. Внешнеэкономическая деятельность предприятий Украины и проблема сокращения непроизводственных расходов в экспортно-импортных операциях // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2002.– № 12(58). Ч. 2. – С. 136-140.

      Особистий внесок здобувача: розглянуто деякі аспекти діяльності вітчизняних підприємств у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

      3. Щелокова Т.В. Стратификация форм внешнеэкономических связей в условиях рынка // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2003. – № 1(59). – С. 165-168.

      4. Щелокова Т.В. Аналитические методы в экономике и беллмановская теория восстановления // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2003. – № 12(70). – С. 252-258.

      5. Щелокова Т.В. Проблемы реформирования и базисные элементы внешнеэкономической деятельности предприятий Украины // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 177. Т.2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 539-546.

      6. Щелокова Т.В. Основы аксиоматической теории экономического анализа. Часть I // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 189. Т.2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 543-559.

      7. Щелокова Т.В. Основы аксиоматической теории экономического анализа. Часть II // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 190. Т.2. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 543-560.

      8. Щелокова Т.В. Анализ современных моделей микрологистических систем // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2005. – № 1(83). – С. 136-142.

      9. Щелокова Т.В. Учет и анализ логистических затрат в условиях ривайвинга. Часть I // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2006. – № 5(99). – С.122-130.

      10. Щолокова Т.В. Логістична система металургійного підприємства: поняття й принципи побудови // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 226. Т.3. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 603-613.

      Друковані матеріали наукових конференцій і праці в інших виданнях:

      11. Щелокова Т.В. Локальные законы равновесия в экономике // Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної конференції “Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті”. – Черкаси: Брама ІСУЕП, 2003. – С. 185-187.

      12. Житная И.П., Щелокова Т.В. Некоторые аспекты моделирования в экономике (строгие результаты) // Матеріали I Всеукраїнської науково-практичної конференції “Облік та контроль в управлінні підприємницькою діяльністю” – Кіровоград: КДТУ, 2003. – С. 43-50.

      Особистий внесок здобувача: описано модель фінансово-виробничих відносин в щодо беллманівської теорії відновлення.

      13. Житна І.П., Щолокова Т.В. Аналітичні моделі Беллмана в економіці // Тези доповідей VII Міжнародної науково-технічної конференції “Контроль і управління в складних системах (КУСС-2003)”. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2003. – С. 187.

      Особистий внесок здобувача: досліджено рівняння відновлення беллманівського типу й отримано явний вираз для стандартної функції відновлення.

      14. Щелокова Т.В. Логистическая концепция ERC // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”. Т. 2. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 94-95.

      15. Щелокова Т.В. Факториальная база и классификация уровней глобализации логистики // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених “Україна у світовій економічній спільноті”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 67-69.

      Авторські свідоцтва

      16. Хмеловський Т.Г., Щолокова Т.В. Комп’ютерна програма “БСК-1: Бухгалтерія”. Авторське свідоцтво № 7725 // Бюлетень Державного департаменту інтелектуальної власності. – 2003. – №3. – С. 390.

      Особистий внесок здобувача: на основі рівняння відновлення беллманівського типу були отримані вирази для стандартної функції відновлення, стандартної базової швидкості відновлення та стандартного закону відновлення, які послугували базою створення комп’ютерної програми.