Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Місцеве самоврядування


Сидоренко Владислав Володимирович. Формування механізмів реалізації прав громадян через місцеве самоврядування : дис... канд. наук з держ. управління: 25.00.04 / Донецький держ. ун-т управління. — Донецьк, 2006. — 185арк. — Бібліогр.: арк. 159-173.



Анотація до роботи:

Сидоренко В.В. Формування механізмів реалізації прав громадян через місцеве самоврядування. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за фахом 25.00.04 – Місцеве самоврядування. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2007.

У дисертаційній роботі одержали подальший розвиток питання вдосконалення механізмів реалізації прав громадян через підвищення ролі місцевого самоврядування за допомогою непрямої участі великої кількості громадян у прийнятті рішень на місцевому рівні за допомогою спеціальної інфраструктури – пунктів колективного доступу. У ході аналізу вперше були отримані багатофакторні моделі регресії впливу різних факторів на розвиток Інтернет-технологій для великих і малих міст. Результати аналізу говорять про необхідність самобутньої української моделі, в основі якої, може лежати принцип децентралізованої інтеграції, всупереч західній концепції централізованої інтеграції, що розроблялася в країнах з високим рівнем інформатизації.

Розроблено соціальний, правовий та економічний механізми залучення громадськості до управління територіями для їх участі в прийняті рішень, що дозволить реалізувати принципи децентралізації державного управління в умовах низької технологічної й соціальної готовності до впровадження сучасних інформаційних технологій, також реалізувати свої права на: вільне вираження своїх поглядів і переконань; вільний збір, зберігання й поширення інформації; одержання інформації від органів державного управління й місцевого самоврядування; доступ до ресурсів органів державного й місцевого управління, звернення до органів державного управління й місцевого самоврядування, участь в управлінні.

У дисертаційній роботі отримали подальший розвиток питання вдосконалення механізмів реалізації прав громадян через їх участь у прийнятті рішень на місцевому рівні за допомогою спеціальної інфраструктури - пунктів колективного доступу. Узагальнення теоретичного дослідження й отриманих у ході аналізу результатів дозволило зробити наступні висновки:

1. Реалізація прав громадян на вільне вираження своїх поглядів і переконань; вільний збір, зберігання й поширення інформації; вільне об’єднання для здійснення та захисту своїх прав; одержання інформації від органів державного управління й місцевого самоврядування; доступ до ресурсів органів державного управління й місцевого самоврядування; звернення до органів державного управління й місцевого самоврядування; участь в управлінні є найважливішими умовами та критеріями функціонування правової держави. Сучасний стан реалізації прав громадян на інформацію не може забезпечити активну участь громадян у житті держави. Ці права виступають сполучним елементом усієї системи основних прав. Тільки за умов створення дієвого механізму їх реалізації можна говорити про фактичну реалізацію особистих, політичних, соціальних, економічних, екологічних і культурних прав.

2. У результаті аналізу наукової літератури за темою дослідження встановлено домінування західної концепції інформаційного забезпечення взаємодії громадян і органів управління, що розроблялася в країнах з високим рівнем інформатизації (концепція централізованої інтеграції). Основа даної програми – Інтернет-технології. В роботі вперше були отримані багатофакторні моделі регресії впливу різних змінних на розвиток Інтернет-технологій для великих і малих міст Донецької області. Аналіз місцевих особливостей вказує на низький рівень соціальної й технологічної готовності до централізованого впровадження даної концепції. Виникає необхідність самобутньої української моделі, в основу якої, доцільно покласти принцип децентралізованої інтеграції.

3. Уперше розроблено соціальні, економічні та правові механізми, що зроблять ефективним реалізацію прав громадян через місцеве самоврядування в умовах сучасного стану інформаційної сфери. Соціальний механізм спрямовано на створення умов для рівного доступу всіх категорій громадян до важелів місцевого самоврядування та забезпечення належного рівня інформованості всіх категорій громадян про результативність роботи місцевих органів управління. Правовий механізм спрямовано на усунення обмежень в інформуванні громадян про діяльність місцевих органів, а також підвищення контролю за виконанням посадовими особами обов’язків визнання, дотримання та захисту прав громадян. Економічний механізм спрямовано на зацікавленість комерційних структур у створенні та підтримці інформаційної інфраструктури реалізації прав громадян, що надає широкі можливості швидкого децентралізованого створення пунктів колективного доступу громадян до органів місцевого самоврядування.

4. Розроблено інформаційну інфраструктуру реалізації громадянами своїх прав через органи місцевого самоврядування відповідно до українських реалій розвитку інформаційно-комунікаційної сфери, що містить пункти колективного доступу до органів місцевого самоврядування, сервер аналітичної обробки інформації, експертну систему, геоінформаційну карту підтримки прийняття управлінських рішень. Розміщення карти для вільного доступу до неї громадян дозволяє налагодити ефективний контроль за діяльністю органів місцевого самоврядування з боку громадян: які методи й прийоми були використані при вирішенні проблеми, які ресурси й експерти залучалися, які показники досягнуті.

5. Запропоновано методичні положення щодо врахування думки громадян органами місцевого самоврядування при прийнятті рішень відносно реалізації їх прав. Для забезпечення оперативності в прийнятті рішень, запропоновано механізм швидкого одержання інформації, у тому виді, в якому це необхідно особі, яка приймає рішення, що включає елементи: оперативний збір інформації про пріоритети громадян (буде здійснюватися шляхом «нав’язаного» анкетування через термінали публічного доступу); кількісна інтерпретація отриманих результатів, їх експертна оцінка; економіко-математичне обґрунтування рішення на основі оперативних даних пріоритетів громадян; підготовка звітів. Дані, які надходять із терміналів, піддані формалізації, що дозволяє їх використовувати як базу для різних математичних розрахунків. Дані про пріоритети громадян беруть участь в оптимізаційних розрахунках у вигляді вагових коефіцієнтів (при оптимізації розподілу коштів міського бюджету), а також після попередньої експертної обробки доступні особам, які приймають рішення у вигляді наочних таблиць, схем і діаграм. Результати розрахунків проходять інтерпретацію для нанесення їх на геоінформаційну карту. Отримана карта є наочним приладдям для особи, яка приймає рішення.

6. Удосконалено механізми використання оперативного обміну інформацією громадян і органів місцевого самоврядування для забезпечення їх впливу на процес прийняття рішень, щодо реалізації своїх прав. Запропоновано руйнування складних соціальних конструкцій, що призводять до узурпації великої кількості громадян, за допомогою руйнування монополії на комунікації. Думка кожного громадянина повинна бути безпосередньо доведена до особи, що приймає рішення. Із забезпеченням двосторонньої взаємодії великої кількості громадян і особи, що приймає рішення, не зможуть впоратися навіть найсучасніші інформаційні системи. На сьогоднішній день не існує технологій обробки природних запитів, що унеможливлює пряму реалізацію громадянами свого права на участь в управлінні, тому пропонується здійснювати це за допомогою непрямої участі (вплив на прийняття рішень).

7. Визначено, що програми забезпечення взаємодії громадян і органів управління повинні включати: технологічну підтримку – створення сприятливого середовища для розвитку інформаційно-комунікаційних технологій; цілеспрямоване створення й популяризацію пунктів колективного доступу громадян до органів управління; правову підтримку – зміни до чинних, а також прийняття нових законодавчих актів, що усувають бар’єри взаємодії громадян з органами управління; соціальну підтримку – доступність органів управління для різних категорій населення. При нагромадженні великої кількості інформації про вирішення типових проблем місцевого самоврядування виникне можливість внутрірегіональної взаємодії органів місцевого самоврядування за принципом «обмін найкращою практикою». Узагальнена інформація про пріоритети громадян, що надходить із органів місцевого самоврядування повинна стати основою для прийняття рішень органами державного управління. Таким чином, відбудеться природна інтеграція децентралізованих локальних інформаційних систем у механізм державного управління через органи місцевого самоврядування. У перспективі доцільне створення експертних систем, які надалі повинні еволюціонувати в регіональні, а потім і міжрегіональні (рівень країни).

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Сидоренко В.В. Пути использования сетевых технологий для повышения эффективности государственного управления // Зб. наук. пр. «Проблеми державного управління розвитком промислового потенціалу регіону». Серія: «Державне управління». – Т.V. – Вип. 39. – Донецьк: «Апекс», ДонДУУ. – 2004.– С.145-163.

2. Сидоренко В.В. Моделі мережевої взаємодії муніципальних органів влади з громадянами та суспільними організаціями при прийнятті рішень // Зб. наук. пр. «Актуальні проблеми державного управління». – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ «Магістр». – 2005. – №2: У 2 ч. – Ч.2. – С. 363-368.

3. Сидоренко В.В. Разработка механизма принятия решений в сфере муниципального управления // Зб. наук. пр. «Проблеми державного управління розвитком промислового потенціалу регіону». Серія: «Державне управління».– Т.VI. – Вип. 52. – Донецьк: ТОВ «Лебідь», ДонДУУ. – 2005. – С.120-127.

4. Сидоренко В.В. Участие граждан в оптимизации работы городского пассажирского транспорта // Зб. наук. пр. «Проблеми державного управління розвитком промислового потенціалу регіону». Серія: «Державне управління». –Т.VII. – Вип. 70. – Донецьк: Норд комп’ютер, ДонДУУ. – 2006. – С.92-101.

5. Сидоренко В.В. Вдосконалення механізмів реалізації прав громадян через місцеве самоврядування // Зб. наук. пр. «Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами». Серія: «Державне управління». – Т.VI. – Вип.72. – Донецьк: ДонДУУ. – 2006. – С.271-280.

6. Сидоренко В.В. Анализ работы с обращениями граждан (на примере Буденновского районного совета в г.Донецке) // Менеджер. – 2006. – №4 – С.113-119.

Друковані праці наукових конференцій, статті в інших виданнях:

1. Поважный С.Ф., Силаев В.И., Сидоренко В.В. Принятие управленческих решений в экономике ХХI века (на базе современных коммуникационных технологий) // Зб. наук. пр. «Економічні проблеми розвитку регіону і управління ефективністю діяльності промислових підприємств». Серія: «Економіка». – Т. IV. – Вип. 22. – Донецьк: ДонДАУ. – 2003. – С.3-17.

Особистий внесок: намічено зміни у прийнятті рішень, що відбудуться під впливом сучасних тенденцій в економіці та управлінні найближчим часом.

2. Сидоренко В.В, Силаев В.И. Совершенствование системы распределенного принятия управленческих решений (пути повышения отраслевого IQ) // Матеріали міжнар. наук.-техн. конф. «Контроль і управління в складних системах» (8-11 жовтня 2003 р.). – Вінниця.: «Універсум-Вінниця». – 2003. – С.215.

Особистий внесок: розроблено механізм розподіленої взаємодії експертів при прийнятті рішень.

3. Сидоренко В.В., Силаев В.И. Модель оптимального распределения инвестиций // Уголь Украины. – №5. – 2003. – С.8-11.

Особистий внесок: розроблено математичну модель оптимального розподілу інвестицій.

4. Силаев В.И., Сидоренко В.В. Шляхи підвищення ефективності використання наукового потенціалу країни // Вісті академії інженерних наук України. – К.: Академія інженерних наук України, Національний технічний університет України «КПІ». – №2. – 2004. – С.39-43.

Особистий внесок: розроблено математичну модель щодо визначення групи експертів для вирішення поставленої проблеми.

5. Сидоренко В.В. Интеграция информационных систем поддержки принятия решений органов местного самоуправления в механизм государственного управления // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. «Актуальні проблеми сучасних наук: теорія та практика» (16-30 червня 2006 р.) – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2006. – Т.11. – С.60-63.

6. Сидоренко В.В. Перспективи взаємодії органів державного управління з громадянами // Матеріали міжнар. наук.-техн. конф. «Актуальні проблеми управління розвитком об’єктів і процесів ринкової економіки» (5-6 жовтня 2006 р.) – Запоріжжя: ГУ «ЗІДМУ». – 2006. – Т.1. – С.74-76.

Навчальний посібник:

1. Виробничий менеджмент: Навч. Посібник / За заг. ред. д.е.н., проф. С.Ф. Поважного. – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – 493 с.

Особистий внесок: розроблено модель впливу факторів на якість прийнятого рішення (організаційних, політичних, психологічних і т. д.).