Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


397. Костирко Лідія Андріївна. Формування механізму фінансової стратегії сталого розвитку підприємства: дис... д-ра екон. наук: 08.04.01 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Костирко Л.А. Формування механізму фінансової стратегії сталого розвитку підприємства. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий облік та кредит. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2004.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних і науково-методичних основ формування адаптивного механізму фінансової стратегії сталого розвитку підприємства. Виявлено фінансові проблеми сучасного розвитку підприємств і визначено передумови ефективної фінансової стратегії. На основі використання системного підходу розроблено концептуальні засади побудови механізму фінансової стратегії сталого розвитку підприємства, сформовано його структуру та складові елементи. Розроблено організаційно-методичну модель, структуру та процедури стратегічної діагностики, що складає аналітичний фундамент адаптивного механізму фінансової стратегії. Запропоновано методичні підходи до комплексної оцінки та прогнозування потенціалу фінансово-економічної стійкості підприємства. Обґрунтовано доцільність і сфери застосування методів стратегічної діагностики та економіко-математичного моделювання при виборі фінансової стратегії сталого розвитку в умовах нестабільності оточуючого середовища. Сформовано принципи та методичний підхід до прогнозування сталого розвитку підприємства на основі його стратегічної вартості. Розроблено і апробовано науково-методичні рекомендації щодо вибору та визначення цільових параметрів оптимальної фінансової стратегії та її інформаційного забезпечення.

У дисертації виконано теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення актуальної проблеми формування адаптивного механізму фінансової стратегії підприємства в умовах ринкових трансформацій господарства з метою забезпечення його сталого економічного зростання. Результати дослідження дозволили сформулювати висновки концептуального, теоретичного та науково-практичного спрямування.

  1. У теоретичному плані – розвинуто фундаментальні та науково-методичні основи формування механізму фінансової стратегії сталого розвитку підприємства.

    1. Визначено сучасні тенденції та на їх основі розкрито протиріччя, що перешкоджають сталому розвитку підприємства, а також теоретично обґрунтовано необхідність і передумови формування відповідного механізму його фінансової стратегії. Розроблено теоретичні та організаційно-методичні основи дослідження механізму фінансової стратегії сталого розвитку на основі застосування системного підходу. З урахуванням положень теорії фінансів розкрито економічну сутність категорії “підприємство” та наведено його системну характеристику як об’єкту фінансового управління. Обґрунтовано, що сталий розвиток підприємства обумовлюється єдністю таких функцій підприємницької діяльності: корисність, відновлення, безперервність, пропорційність. На цій основі структуровано стратегічні цілі, визначено індикатори та пріоритетні аспекти забезпечення сталого розвитку підприємства. Показано, що на вектор його фінансово-економічної стійкості впливають різні чинники, які динамічно змінюються. Тому необхідно періодично переглядати стратегічні пріоритети і орієнтири економічного зростання вартості підприємства.

    2. Розроблено концептуальні основи механізму фінансової стратегії виходячи із гармонійної єдності відтворювання капіталу на різних стадіях його руху. Обґрунтовано, що в мінливих умовах господарювання найважливішим стає пропорційний аспект відтворення, оскільки саме пропорційність забезпечує належну стійкість і відновлення вартості капіталу підприємства. Тому у дослідженні використано балансовий підхід, у рамках якого за критерієм ліквідності перегруповано статті активів і пасивів на фінансові та нефінансові. Відповідно з удосконаленою структурою балансу визначено взаємозв’язки між показниками чистих активів і пасивів підприємства.

    3. Визначено керовані параметри та засоби регламентації процесів збереження і відновлення вартості підприємства, які склали основу формування механізму фінансової стратегії. Обґрунтовано, що з позиції економічної сутності категорії “капітал” і закономірностей його кругообігу одним із важливих атрибутів підприємства є його здатність виконувати відтворювальну функцію – створювати нову вартість. В основу ефективності управління вартістю підприємства покладено ключові характеристики, що визначають особливості протікання процесів збереження і відновлення вартості: перспективну дохідність і фінансово-економічну стійкість. Виходячи з такого методологічного підходу до проблеми визначено і досліджено керовані важелі фінансового управління стійкістю: беззбитковість (у запропонованій інтерпретації); структура капіталу; рівень ризику. Розвинуто методологічний підхід до визначення оптимальної структури капіталу, що полягає у структуруванні запропонованого алгоритму та модифікації моделей, які визначають функціональні залежності між керованими параметрами вартості підприємства: витрати, прибуток і ризик, чистий дохід і структура капіталу.

    4. Обґрунтовано методологічні основи механізму фінансової стратегії сталого розвитку та запропоновано його модель, що складається із чотирьох ключових блоків: стратегічного позиціювання; механізму підтримки; організаційно-методичного базису та процедури формування фінансової стратегії; механізму її реалізації. На базі цієї моделі розроблено алгоритм формування та вибору оптимальної фінансової стратегії, який конкретизує елементи, послідовність дії механізму та методичні процедури її вибору. Запропоновано методичний підхід до визначення оптимального вектора сталого розвитку підприємства, який відображає залежність між темпом приросту потенціалу фінансової стійкості та його провідними чинниками: часткою реінвестування прибутку, рентабельністю продажу, ресурсовіддачі (з урахуванням структури капіталу) і коефіцієнту фінансової залежності, обіговості власного капіталу.

    1. В аналітичному плані – сформовано і використано організаційно-методичний базис стратегічної діагностики потенціалу фінансово-економічної стійкості для вибору оптимальної фінансової стратегії сталого розвитку підприємств.

      1. Концептуально обґрунтовано новий комплексний підхід до стратегічної діагностики потенціалу фінансово-економічної стійкості та послідовності її процедур: визначення цільової функції у вигляді інформаційної моделі дерева цілей; обґрунтування та вибору системи індикаторів; оцінки потенціалу фінансово-економічної стійкості на основі індивідуальних та інтегральних показників; параметризації і нормування цільових векторів фінансової стратегії та вибору її доцільної альтернативи. Пріоритетні напрями стратегічної діагностики (фінансова рівновага, ефективність операційної та фінансової діяльності підприємства) використано як системоутворюючу ознаку в інтегрованій оцінці потенціалу фінансово-економічної стійкості для нормування цільових векторів і вибору оптимальної фінансової стратегії.

      2. Регламентовано основні процедури фінансового планування як центрального етапу механізму підтримки фінансової стратегії та обґрунтовано його модель, яка встановлює системний зв’язок стратегічних і тактичних фінансових планів. Розроблено єдиний підхід до збалансування індикаторів активу та пасиву фінансового плану через узгодженість трьох елементів активу: обсягу (потужності) виробництва та його структури, витрат і виручки від реалізації. Запропоновано формувати пасив фінансового плану з урахуванням таких чинників, як максимізація вартості підприємства та мінімізація ризику реалізації фінансової стратегії. Розроблено пропозиції щодо упорядкування інформаційного забезпечення фінансового планування на основі використання інформації зі зворотним зв’язком.

      3. Обґрунтовано методичний підхід до прогнозування сталого розвитку підприємства на основі його стратегічної вартості, запропоновано процедуру корегування вартості підприємства за допомогою спеціально розробленого критерію якості, який дозволяє враховувати відхилення, обумовлені застосуванням різних методів оцінки та показників ризику та інфляції.

      4. Запропоновано інтегровану модель інформаційного забезпечення механізму реалізації фінансової стратегії на всіх її етапах, яка передбачає збалансоване функціонування таких його елементів: стратегічної діагностики, фінансового планування, стратегічного обліку вартості, фінансового контролінгу. Визначено процеси збору, обробки та модифікації інформації, яка забезпечує зворотний зв’язок у сфері створення вартості продукту на окремих сегментах діяльності підприємства.

      2.5. Розроблено інтегровану оцінку чутливості фінансових показників і ризику до змін і на основі її використання рекомендовано: удосконалену класифікацію видів і чинників ризику; модель комплексної оцінки ризику; способи оцінки його впливу на вибір та ефективність реалізації фінансової стратегії. Проведено комплексну оцінку ризику, яка дозволила обґрунтувати вибір і визначення зон синергійного ефекту фінансової стратегії сталого розвитку підприємства.

      2.6. Обґрунтовано, що в мінливих умовах оточуючого середовища при виборі фінансової стратегії необхідно враховувати особливості формування структури капіталу. Запропоновано методичні підходи до визначення оптимальної структури капіталу, на основі яких установлено функціональні залежності між його елементами. Модифіковано модель взаємозв’язку рентабельності власного капіталу та структури капіталу, яка враховує крім основних (інфляція, ризик, податки) додаткові фактори: обсяг виробництва; термін погашення позикового капіталу; різниця між компенсаційною ставкою та встановленим відсотком.

      2.7. Запропоновано методику комплексної оцінки потенціалу фінансово-економічної стійкості підприємства та обґрунтовано структурно-ієрархічну модель формування її інтегрального показника. Вона є аналітичним базисом для проведення рейтингового аналізу та вибору фінансової стратегії підприємства. Розроблений підхід дозволив акцентувати увагу на внутрішніх і зовнішніх оцінках фінансово-економічної діяльності, визначати резерви підвищення її ефективності, а також зони вибору фінансової стратегії за ознаками: оптимальна, можлива, припустима, нерекомендована, неприпустима.

      1. У практичному плані – розроблено прикладні рекомендації щодо побудови адаптивного механізму фінансової стратегії сталого розвитку підприємства та конкретні пропозиції щодо забезпечення ефективного її впровадження.

        1. Розроблено пропозиції з комплексної оцінки потенціалу фінансово-економічної стійкості на основі індивідуальних та інтегральних показників для нормування цільових векторів і вибору параметрів стратегії сталого розвитку підприємства.

        2. Запропоновано структурно-ієрархічну модель формування інтегрального показника потенціалу фінансово-економічної стійкості підприємства, використання якого дозволяє ранжувати підприємства за рівнями фінансово-економічної стійкості та ідентифікувати їх теперішній стан і тип поведінки і обґрунтувати вибір доцільної альтернативи фінансової стратегії сталого розвитку підприємства.

        3. Запропоновано механізм реалізації фінансової стратегії, який включає чотири блоки: розробка стратегічного фінансового плану, прогнозування сталого розвитку підприємства на основі його стратегічної вартості, комплексна оцінка ризику фінансової стратегії, інформаційне забезпечення контролю за реалізацією фінансової стратегії. Практичне застосування адаптаційного механізму фінансової стратегії виконано за допомогою пакета прикладних програм Microsoft Excel, що дозволяє оптимізувати процедуру сценарних розрахунків і нормування показників стратегічного фінансового плану.

        4. Розроблено рекомендації та процедури щодо складання стратегічного фінансового плану та прогнозних балансів для різних сценаріїв (варіантів) і вибору з них найменш ризикованого, який відповідає умовам відтворення вартості підприємства. Запропоновано механізм фінансового контролю, що дозволяє упорядковувати процес реалізації фінансової стратегії і цим підвищити його ефективність.

        Основні результати і рекомендації дисертації впроваджено на промислових підприємствах і в навчальному процесі.

Публікації автора:

Монографії

  1. Костырко Л.А. Стратегия финансово-экономической деятельности хозяйствующего субъекта: методология и организация. – Луганск: ВНУ, 2002. – 560 с. (Рец. на монографію надруковано в журналі “Актуальні проблеми економіки”. – 2003. – №5 (23). – С. 91-92).

  1. Костырко Л.А. Аналитическая оценка стратегических направлений управления формированием ресурсной базы коммерческого банка // Управление ресурсной базой коммерческого банка. – Луганск: ВУГУ, 1999. – С. 123-177.

  2. Костырко Л.А. Управление структурой капитала коммерческого банка // Управление ресурсной базой коммерческого банка. – Луганск: ВУГУ, 1999. – С. 65-84.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Костырко Л.А. Методические основы оценки результативности использования финансовых ресурсов предприятия // Вісник Східноукраїнського державного університету. – 1998. - № 5 (15). – Ч. 2. – С. 38-43.Костырко Л.А. Аудит традиционных банковских операций // Бизнес-Информ. – 1998. – № 19. – С.57-63.

  2. Костырко Л.А., Пащенко Т.В., Соловей Н.М. Источники формирования финансовых ресурсов // Бизнес-Информ. – 1999. – №3-4. – С. 122-127.

Особистий внесок: визначено мету і підґрунтя ефективної діяльності підприємства та перелік першочергових завдань щодо аналізу використання його фінансових ресурсів.

  1. Kostyrko L.A. The Mechanism of Repair Manufacture Economy Management as a Main Reserve of Growth of its Activity Efficiency // Cpgyrts-technolgia. – 1999. – № 3. – P. 15-16.

  2. Костырко Л.А. Стратегия управления финансами хозяйствующих субъектов на территории приоритетного развития // Прометей: регіональний зб. наук. праць з економіки. – Донецьк: СП ТОВ "ДЕГІ", ІЕПІ НАН України. – 2000. – Вип. 2 (3). – С. 88-90.

  3. Костырко Л.А. Оптимизация структуры капитала в управлении финансовой деятельностью предприятия // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. – Луганськ: СУДУ. – 2000. – Вип. 1 (1). – С. 148-155.

  4. Костырко Л.А. Методологические аспекты управления финансами хозяйствующего субъекта // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. – Луганськ: СУДУ. – 2000. – № 3. – С. 31-37.

  5. Костырко Л.А. Управление оборотным капиталом в реализации адаптивной стратегии финансового оздоровления хозяйствующего субъекта // Маркетинг: теорія і практика. – Луганськ: СУДУ. – 2000. – № 4. – С. 110-119.

  6. Kostyrko L.A. Kontroling jako narzedzie zarzadzania finansami // Ekonomika, organzacja, przedsiebiorstwa. – 2001. – №8 (619). – С. 82-85.

  7. Костырко Л.А. Экономико-математическое моделирование оценки результативности использования финансовых ресурсов хозяйствующего субъекта // Вісник Східноукраїнського державного університету. – 2000. – № 3(25). – С. 67-70.

  8. Костырко Л.А. Методологические основы финансовой оценки устойчивости и платежеспособности предприятия // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2001. – № 12 (46). – С. 108-116.

  9. Костирко Л.А. Методологічні основи стратегії фінансово-економічної діяльності підприємства // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2001. – № 18. – С. 39-42.

  10. Костырко Л.А. Мониторинг управленческого учета при формировании финансовой стратегии хозяйствующего субъекта // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. – Луганськ: СУНУ. – 2001. – Вип. 5. – С. 139-142.

  11. Костырко Л.А. Механизм формирования финансовых отношений хозяйствующего субъекта // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. – Луганськ: СНУ. – 2001. – №4. – С. 74-78.

  12. Костырко Л.А. Финансовый контроллинг – функция управления и поддержки устойчивости хозяйствующего субъекта // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины (Актуальные проблемы реформирования экономики в регионе). – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2002. – С. 179-183.

  13. Костырко Л.А. Исследование стратегических задач управления финансово-экономической деятельностью хозяйствующего субъекта // Економіка промисловості. – 2002. – Вип. 3 (17). – С. 209-216.

  14. Костырко Л.А. Моделирование процесса выбора стратегии финансово-экономической деятельности хозяйствующего субъекта // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. – Луганськ: СУНУ. – 2002. – Вип. 8. – С. 151-161.

  15. Бузько И.Р., Костырко Л.А. Проблемы инвестиционной привлекательности реального сектора экономики региона // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2002. – Ч. 1. – С. 57-60.

Особистий внесок здобувача: проаналізовано стан інвестиційної діяльності промислових підприємств Луганського регіону і запропоновано шляхи підвищення її ефективності.

  1. Костырко Л.А., Дубель В.С., Кривуля П.В. Эффект финансового рычага как сложная функциональная зависимость // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. – Луганськ: СУНУ. – 2002. – Вип. 7. – С. 64-79.

Особистий внесок здобувача: запропоновано методичний підхід до модифікації критерію ефективності фінансового важеля та його використання для розрахунку оптимальної структури капіталу.

  1. Костирко Л.А. Модифікація показників фінансової звітності при прогнозуванні фінансової стійкості в інфляційній економіці // Держава та регіони. Сер. Економіка та підприємництво. – 2002. - №3. – С. 90-94.

  2. Костырко Л.А. Аналитическое исследование управляемых параметров эффективности финансово-экономической деятельности // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2002. – Вип. 3. – С. 197-201.

  3. Костырко Л.А. Анализ потенциала операционной деятельности хозяйствующего субъекта // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2002. – №5(51). – С. 110-117.

  4. Костирко Л.А. Інформаційне забезпечення у розробці механізму фінансово-економічної стратегії // Вісник Технологічного університету Поділля: Економічні науки. – 2003. – №5. – Ч. 2. – Т. 2. – С. 38-42.

  5. Костырко Л.А. Финансовая диагностика в стратегическом управлении хозяйствующего субъекта // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2003. – Ч. 3. – С. 716-721.

  6. Костирко Л.А. Оцінювання ризику в плануванні стратегії підприємства // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2004. – № 1. – С. 65-72.

  7. Костырко Л.А. Реализация экономических интересов различных групп участников рыночных отношений в обеспечении устойчивого развития хозяйствующего субъекта // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2004. – Ч. 2. – С. 540-542.

Публікації в матеріалах конференцій

  1. Костырко Л.А., Тищенко В.В. Реализация и оперативное управление финансовой стратегией хозяйствующего субъекта // Матеріали V Міжнар. наук.-практ. конф.: "Управління організацією: діагностика, стратегія, ефективність" (8-9 квіт. 1998 р.). – Київ – Трускавець: КНЕУ, НТУУ “КПІ”, ДДПУ. – 1999. – Ч. 2. – С. 337-338.

Особистий внесок здобувача: запропоновано перелік першочергових завдань і методів, що необхідні для реалізації фінансової стратегії господарюючого суб’єкту.

  1. Костырко Л.А. Адаптивная стратегия финансового оздоровления хозяйствующего субъекта // Тези доп. IV Міжнар. наук.-практ. конф. “Маркетинг: теорія і практика” (24-27 трав. 2000 р.). – Ялта-Луганськ: СУДУ. – 2000. – Т. 1. – С. 127-128.

  2. Костырко Л.А. Формирование стратегии финансового потенциала предприятия // Теорія та практика управління у трансформаційний період: Тези доп. Всеукраїнської наук.-практ. конф. – Т.3. Промислові підприємства в умовах економічної трансформації (4-6 жовт. 2001 р.). – Донецьк: ІЕП НАН України. – 2001. –С. 45-48.

  3. Костырко Л.А. Выбор приоритетов при формировании стратегии управления финансами хозяйствующего субъекта // Тези доп. Першої Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Маркетингові дослідження в Україні” (15-19 трав. 2001 р.). – Ялта-Луганськ: СНУ. – 2001. – С. 83-84.

  4. Костырко Л.А. Информационное обеспечение при разработке стратегии управления финансами хозяйствующего субъекта в условиях инфляции // Матеріали міжнар. конф. “Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?” (21-22 бер. 2001 р.). – Донецьк: ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського. – 2001. – Т. 1. – С. 245-249.

  5. Костырко Л.А. Формирование механизма тактического финансового планирования хозяйствующего субъекта: [По материалам межрегиональной науч.-практ. конф. "Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития"] (21-23 лист. 2002 р.) // Финансы, учет, банки. – Донецк: ДонНУ. – 2002. – Вып. 8. – Ч. 1. – С. 355-360.

  6. Костырко Л.А. Диагностика финансово-экономической устойчивости хозяйствующего субъекта // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. “Стратегія інноваційного розвитку підприємств України” (17-20 вер. 2003 р.). – Київ: КНУТД. – 2003. –С. 46-51.

  7. Костырко Л.А. Комплексная оценка риска в принятии управленческих решений // Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. "Вплив ринку і державного регулювання на розвиток фінансово-кредитної системи України" (16 трав. 2003 р.). – Харків: ХІБМ. – 2003. – С. 116-121.

Навчальні посібники

  1. Костырко Л.А. Финансовый анализ. – Луганск: ВУГУ, 1998. – 200 с.

  2. Костырко Л.А. Банковский аудит. – Луганск: ВУГУ, 1998. – 220 с.