Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Одаренко Тетяна Євгеніївна. Формування механізму оцінювання та стимулювання діяльності працівників будівельних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Одаренко Т.Є. Формування механізму оцінювання та стимулювання діяльності працівників будівельних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.00.04 економіка і управління підприємствами (економіка
будівництва) – Харківська національна академія міського господарства, Харків, 2009.

Дисертація присвячена науковому обґрунтуванню вирішення сучасної науково-практичної проблеми - оцінювання та стимулювання діяльності працівників будівельних підприємств.

У роботі вдосконалені: механізм оцінювання діяльності працівників будівельних підприємств, який, на відміну від існуючого, враховує характер робіт (складність, напруженість і умови роботи), якість їх виконання, інтенсивність їх проведення; механізм стимулювання керівників і фахівців будівельних підприємств, шляхом встановлення залежності оплати праці від кількісної оцінки складності праці фахівця, чинників складності робіт, значущості критерію
оцінки складності робіт; механізм стимулювання робочих будівельних підприємств, який на відміну від існуючого враховує не тільки тарифний коефіцієнт працівника, а й суму коефіцієнтів, які характеризують кваліфікацію робітника, напруженість і умови роботи, роботу в різних регіонах країни і за кордоном (вахта, зміна); систему матеріальної відповідальності, яка діє на будівельних підприємствах; систему показників оцінювання трудового потенціалу бригади будівельних підприємств з використанням параметрів, які обумовлені режимом, ходом і характеристиками робіт.

Подальшого розвитку в дисертаційній роботі отримало застосування методу аналітичного вирівнювання при аналізі терміну виконання будівельних робіт, з розподілом робіт на ті, що проводяться рівномірно, рівноприскорено, із змінним прискоренням, за експонентою.

1. На основі системного аналізу вітчизняного й зарубіжного досвіду
оцінювання діяльності працівників будівельних підприємств, їх матеріального і нематеріального стимулювання виявлено, що єдиної системи оцінювання та стимулювання до цього часу не створено. Внаслідок детально проведеного аналізу встановлено, що кожна галузь господарства має свою систему
оцінювання та стимулювання. У роботі запропоновані й досліджені методи оцінювання працівника і результатів його діяльності, проведено аналіз можливості їх застосування на будівельних підприємствах. До них, зокрема, відносяться підходи до оцінювання праці керівного складу, фахівців і бригад.

2. У результаті теоретичного аналізу уточнено визначення термінів «мотив» – це відповідне реагування працівників на конкретну ситуацію, яке формується під впливом внутрішніх і зовнішніх факторів; запропоновано визначення терміну «мотивація праці» - це сукупність заходів, що мають за мету посилення зацікавленості працівника в підвищенні продуктивності й поліпшенні якості результатів своєї праці. В основі мотивації лежать фактори, що змушують людину діяти й посилюють її дії. Основні з них: потреби, інтереси,
мотиви й стимули. Уточнено визначення термінів «оцінювання діяльності працівника» як цілеспрямованого процесу визначення рівня ефективності виконання працівником своїх посадових обов’язків шляхом порівняння певних характеристик працівника (професійно-кваліфікаційного рівня, ділових якостей) і результатів праці з відповідними параметрами, вимогами, еталонами та «стимулювання праці» як процесу зовнішнього впливу на працівника за допомогою використання системи матеріальних і нематеріальних чинників для його спонукання до конкретних дій або процесів, більш повної реалізації наявного трудового потенціалу.

3. Удосконалено й обґрунтовано послідовність оцінювання діяльності працівника і схему розробки та впровадження оціночного механізму для будівельних підприємств: встановлення мети, визначення завдань, функцій і принципів оцінювання праці, вибір методів і розробка методик оцінювання праці,
здійснення контролю за оцінкою праці.

4. Використовуючи основні підходи до управління потребами й інтересами працівників будівельних підприємств, сформована функціонально гнучка математична модель оплати праці працівників (керівників і фахівців), яка враховує фонд основної заробітної плати, що розраховується на основі присвоєних працівнику тарифних коефіцієнтів і коефіцієнтів якості виконуваних ним функцій. Оцінка складності праці фахівця задана у вигляді нелінійної залежності від окремих чинників складності функцій і значущості критерію оцінки складності функцій. Запропоновано розподілити на стимулюючі складові існуючі тарифні ставки, що визначені галузевою угодою між Українською державною будівельною корпорацією «Укрбуд» та Профспілкою працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України. Тарифну ставку пропонується формувати з урахуванням складності, напруженості й умов роботи. Побудовано математичні моделі залежності тарифної ставки від категорії робіт: рівномірної, рівноприскореної (рівноуповільненої), змінного прискорення та за експонентою.

5. Запропоновано розділити матеріальну відповідальність на три складові: а) за завдані матеріальні збитки; б) за нанесені «моральні» збитки; в) за адміністративні порушення. Обґрунтовано способи розрахунку розмірів компенсацій за збитки для окремих працівників і колективів підрозділів будівельних підприємств, а також відповідний інформативний вплив на працівників.

6. Сформована й обґрунтована збалансована система показників будівельних підприємств, побудована її модифікація з використанням моделі
оцінювання та стимулювання діяльності працівників. Для великих підприємств запропонована система показників на основі інтегральних характеристик
ефективності діяльності підприємства за поділом персоналу на адміністративний, загально виробничий і персонал основного виробництва, для малих – на основі натуральних показників й застосуванні методу центру ваги.

У дисертаційний роботі обґрунтовано розробки і впровадження оцінювання та стимулювання діяльності працівників будівельних підприємств, запропонований комплексний механізм мотивації працівників будівельних підприємств, реалізація якого надасть можливість значно підвищити ефективність підприємств будівельної галузі.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

особисті

  1. Одаренко Т.Е. Исследование особенностей функционирования производственного потенциала строительных бригад и их роль в оценке возможностей роста экономической результативности строительных организаций / Т.Е. Одаренко // Коммунальное хозяйство городов. - 2004. -
    № 59. - С. 33-41.

  2. Одаренко Т.Є. Аспекти формування тарифної ставки робітника будівельного підприємства / Т.Є. Одаренко // Економіка та держава. - 2008. - №5. -
    С. 104-108.

  3. Одаренко Т.Є. Про особливості формування тарифної системи оплати
    робітників будівельних підприємств / Т.Є. Одаренко // Економіка: проблеми
    теорії та практики. – 2007. - Т. 5, №233 – С. 1300-1307.

  4. Одаренко Т.Е. Особенности внедрения гибкой системы дополнительных социальных льгот на строительных предприятиях / Т.Е. Одаренко // Коммунальное хозяйство городов. - 2008. - № 83. – С. 333-337.

  5. Одаренко Т.Є. Методичні особливості визначення матеріальної відповідальності працівників структурних підрозділів будівельних підприємств /
    Т.Є. Одаренко // Коммунальное хозяйство городов. - 2008. - № 82. – С. 322-326.

  6. Одаренко Т.Є. Розробка системи матеріальної відповідальності працівників з урахуванням особливостей будівельних підприємств / Т.Є. Одаренко //
    Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2008. - №23. – C. 129-134.

  7. Одаренко Т.Є. Формування модифікованої ЗСП для будівельних підприємств з використанням моделі проекції оцінювання та стимулювання діяльності працівників / Т.Є. Одаренко // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2008. - № 24. – C. 92-104.

у співавторстві

  1. Одаренко Т.Е. Задачи подготовки специалистов-экономистов для строительной отрасли на современном этапе развития экономики Украины / Одаренко Т.Е., Стадник Г.В., Киевец С.В. // Коммунальное хозяйство городов. - 2005. - № 62. - С.43-56.

Особистий внесок здобувача - сформульовані вимоги до рівня кваліфікації фахівців з боку виробничих структур будівельної галузі.

  1. Одаренко Т.Е. Механизм материального стимулирования труда работников предприятия / В.А. Пасичный, Т.Е. Одаренко // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. - 2005. - № 663. - С. 94-96.

Особистий внесок здобувача - удосконалено деякі елементи механізму стимулювання діяльності робітників будівельних підприємств.

  1. Одаренко Т.Е. Рекомендации по формированию фондов заработной платы отдельных групп работников строительной фирмы / В.А. Пасичный,
    Т.Е. Одаренко // Коммунальное хозяйство городов. - 2006. - № 77. - С. 230-234.

Особистий внесок здобувача - сформовано загальні моделі тарифної ставки робітника.

  1. Одаренко Т.Є. Оцінка виробничого потенціалу трудових колективів на підприємствах будівельної галузі / Т.Є. Одаренко, В.О. Пасічний // Україна: аспекти праці. – 2008. - №1. – С. 45-50.

Особистий внесок здобувача - сформульовано основні напрями оцінювання праці робітників на будівельних підприємствах і система показників оцінювання трудового потенціалу бригади.

Друковані праці конференцій:

Особисті

  1. Одаренко Т.Е. Особенности внедрения гибкой системы дополнительных социальных льгот на строительных предприятиях / Т.Е. Одаренко // Системотехнические основы полидименсионального формирования синергетического инвестиционного цикла в строительной отрасли – 2007: междунар. научно-практ. конф., 16-19 окт. 2007 г.: материалы конф. – ХНАГХ, 2007. – С. 63-65.

  2. Одаренко Т.Є. Методичні особливості визначення матеріальної відповідальності працівників структурних підрозділів будівельних підприємств /
    Т.Є. Одаренко // Устойчивое розвитие городов. Управление проектами и программами городского и регионального развития – 2008: VІ междунар. научно-практ. интернет-конф., май 2008 г.: материалы конф. - ХНАГХ, 2008. – С. 80-82.

  3. Одаренко Т.Є. Формування механізму та стимулювання працівників будівельних підприємств / Т.Є. Одаренко // Общественно-экономические науки – 2008, Ч.3: ХХХІY научно-техн. конф. преподавателей, аспирантов и сотрудников ХНАГХ, 12-14 мая 2008 г.: - ХНАГХ, 2008. - С. 110-111.

у співавторстві

  1. Одаренко Т.Е. Задачи подготовки специалистов-экономистов для строительной отрасли на современном этапе развития экономики Украины / Стадник Г.В., Киевец С.В., Одаренко Т.Е. // Обеспечение условий эффектив-ности роста предприятий строительной отрасли на основе совершенствования экономических структур – 2004: Междунар. научно-практ. конф., 19-22 ноября 2004 г.: материалы конф. – ХНАГХ, 2004. - С. 76-79.

Особистий внесок здобувача – встановлено значення підготовки спеціалістів-економістів для будівельної галузі.

16. Одаренко Т.Е. Механизм материального обеспечения мотивации высоких результатов трудовой деятельности работников строительных предприятий / В.А. Пасичный, Т.Е. Одаренко // Усовершенствование экономических структур строительной отрясли в условиях трансформации экономики Украины к рыночным условиям - 2005: Междунар. научно-практ. конф., 17-19 окт. 2005 г.: материалы конф. – ХНАГХ, 2005. - С. 73-74.

Особистий внесок здобувача – визначено основні найважливіші складові механізму матеріального забезпечення мотивації високих результатів діяльності працівників будівельних підприємств.

  1. Одаренко Т.Е. Механизм материального стимулирования труда работников предприятия / Т.Е. Одаренко, В.А. Пасичный // Эволюция научных знаний и современные проблемы экономической теории – 2005: Междунар. научно-теор. конф.,
    19 апреля 2005 г.: материалы конф. - Харьковский национальный университет им. Каразина, Национальный фармацевтический университет, Северо-восточный научный центр НАН и МОН Украины, 2005. – С. 62-63.

Особистий внесок здобувача – згруповано деякі елементи матеріального стимулювання праці працівників підприємств.

  1. Одаренко Т.Е. Рекомендации по формированию фондов заработной платы отдельных групп работников строительной фирмы / Т.Е. Одаренко,
    В.А. Пасичный // Экономика строительной отрасли на пути её интеграции к
    синергетическим системам – 2006: Междунар. научно-практ. конф., 17-19 окт. 2006 г.: материалы конф. - ХНАГХ, 2006. – С. 121-123.

Особистий внесок здобувача – встановлено нормативні значення коефіцієнтів, що відображають трудовитрати кожної з груп працівників будівельної фірми, заробітна плата яких відноситься до загальновиробничих витрат.

  1. Одаренко Т.Е. Специфика оценки и стимулирования качества выполненых строительно-монтажных работ / Т.Е. Одаренко, В.А. Пасичный // Общественно-экономические науки – 2006, Ч. 3: ХХХIII научно-техн. конф. преподавателей, аспирантов и сотрудников ХНАГХ, 11-13 мая 2006 г.: материалы конф. – ХНАГХ, 2006. – С. 133-134.

Особистий внесок здобувача – визначена специфіка будівельної галузі щодо оцінювання та стимулювання якості будівельно-монтажних робіт, визначено шляхи розрахунку компенсацій за нанесені збитки підприємству й матеріальної відповідальності працівників.