Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Кошелєва Олена Георгіївна. Формування механізму регулювання розвитку малого підприємництва в Україні : дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2006.



Анотація до роботи:

Кошелєва О.Г. Формування механізму регулювання розвитку малого підприємництва в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економіки. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2006.

Дисертацію присвячено питанням теоретичного та методичного забезпечення формування механізму розвитку малого підприємництва в Україні. Проаналізовано теоретичні засади малого підприємництва в логічному та історичному аспектах. Розглянуто сутність державного регулювання малого підприємництва та теоретично-методичні передумови формування організаційно-економічного механізму регулювання розвитку малого підприємництва. Виявлено залежність розвитку малого підприємництва від регіональних особливостей та розроблено систему кореляційно-регресійних моделей. Визначено елементи механізму регулювання розвитку малого підприємництва та запропоновано напрямки їх удосконалення. Запропоновано франчайзинговий механізм створення мережі субконтрактації як засіб інтеграції малого і великого бізнесу в промисловості. Дістали подальшого розвитку методи оцінки ефективності заходів щодо реалізації регіональних програм сприяння розвитку малого підприємництва з урахуванням ефекту, який одержується на макро-, мезо- та мікрорівнях.

У дисертаційній роботі на основі проведених досліджень здійснено теоретичне узагальнення і практичне вирішення актуальної науково-практичної задачі, яка полягає в удосконаленні організаційно-економічного механізму регулювання малого підприємництва в Україні, що дозволило сформулювати такі висновки:

1. Уточнено сутність поняття «мале підприємництво», а саме: це підприємницька діяльність, здійснювана суб'єктами змішаної економіки при певних установлених законами, державними органами або іншими представницькими організаціями критеріях (показниках), що конституюють сутність цього поняття. За своєю економічною природою воно являє собою діалектичну єдність двох сторін: економічного змісту - специфічний сектор економіки, форма економічної активності, метод господарювання і соціальної форми - ґрунтується на ініціативі, творчості і динамізмі.

2. Аналіз стану формування механізмів державного регулювання підприємництва в Україні і за рубежем дозволив установити таке: більшість механізмів формуються шляхом логічних побудов в описовій формі без розробки структурно-логічних моделей, що дозволяють більш точно визначити їхній зміст і об'єкт діяльності; розроблювальні механізми, як правило, охоплюють одну будь-яку частину загального процесу, не формується комплекс механізмів, що включає в себе весь загальний процес об'єкта діяльності; одним із головних недоліків у побудові господарських механізмів є те, що багато авторів підходять до вирішення цієї проблеми односторонньо і не розглядають її з точки зору комплексного, системного підходу.

3. Механізм державного регулювання підприємницької діяльності повинний передбачати розробку заходів і засобів за кожним напрямком процесу регулювання, технології прийняття рішень на основі взаємодії з об'єднаннями підприємців, а також здійснення відповідного контролю за реалізацією рішень.

4. Проведений аналіз тенденцій розвитку малого підприємництва показав, що даний сектор економіки в Україні ще істотно не впливає на розвиток національної економіки і не розвивається досить енергійно, щоб забезпечити динамічне зростання свого потенціалу поряд із загальним поліпшенням стану економіки в країні. Розвиток малих підприємств знаходиться в залежності від регіональних факторів (економічного і природно-ресурсного потенціалу, розвитку ринкової інфраструктури, людського потенціалу, організаційного забезпечення або системи підтримки малого підприємництва й ін.), яким необхідно приділяти значну увагу при розробці і впровадженні концепції і програми підтримки малого підприємництва на рівні регіону.

5. Відсутність найважливіших компонентів організаційно-правового і фінансово-економічного механізму, що забезпечують успішне функціонування малих підприємств, таких як прогресивна правова база підтримки підприємництва, пільгове кредитування і посильний податковий режим суб’єктів підприємницької діяльності, призвели до деформованої (порівняно із розвиненими країнами) галузевої структури малого підприємництва.

7. Система податкового законодавства не узгоджується із системою підприємницького законодавства. Податкова система може діяти цілеспрямовано тільки в тому випадку, якщо є державні програми, що чітко визначають пріоритети промислової і наукової політики, у зв'язку з якими надаються податкові пільги і бюджетні субсидії.

8. Удосконалення організаційно-економічного механізму регулювання розвитку підприємництва необхідно здійснювати за такими напрямками: удосконалення правової основи функціонування малого підприємництва; удосконалення системи оподаткування суб'єктів підприємницької діяльності; впровадження системи подолання адміністративних бар'єрів; розробка і реалізація державних програм підтримки малого підприємництва з урахуванням регіональних особливостей; удосконалення інфраструктурного забезпечення малого підприємництва; формування стратегії наукового забезпечення малого підприємництва; формування системи кадрового забезпечення підприємницької діяльності; створення системи економічного і суспільногоконтролю за державною службою; сприяння взаємодії малого і великого бізнесу.

9. Взаємодія великого і малого бізнесу в промисловості повинна служити одним із важелів регулювання підприємництва, що забезпечує економічну стабільність і фінансову стійкість малих підприємств, їх конкурентоздатність на існуючих і нових ринках. На базі Донецької торгово-промислової палати і її регіональних відділень пропонується створення регіональної мережі субконтрактингових центрів, які будуть забезпечувати функціонування системи кооперованих постачань продукції, товарів, робіт і послуг промислового характеру між великими, середніми і малими підприємствами регіону.

10. Результатами удосконалення системи підтримки малого підприємництва може бути: створення нових робочих місць і зменшення безробіття; збільшення обсягу виробництва і реалізації продукції і послуг; зменшення кількості банкрутств; створення конкурентного середовища на відповідних ринках; формування системи стимулювання розвитку малих підприємств у пріоритетних галузях і на територіях пріоритетного розвитку; формування «середнього класу» – соціального прошарку власників і підприємців.

11. Проведене дослідження показало, що для стійкого розвитку суб'єктів малого підприємництва в Україні необхідне створення системи регулювання і підтримки підприємництва, яка б забезпечувала постійний, цілеспрямований, скоординований і комплексний вплив на умови діяльності малих підприємств, процеси розвитку малого підприємництва в цілому. Створення такої системи повинно спиратися на наявний досвід, ресурси й організаційні структури, зацікавлені в розвитку малого підприємництва. До розробки проектів такої системи або її окремих елементів необхідно підходити з позицій досягнення максимального кінцевого ефекту з мінімальними ресурсними витратами.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Кошелєва О.Г. Активізація інноваційної діяльності і підвищення конкурентоспроможності продукції малих підприємств// Торгівля і ринок України. - Донецьк: ДонДУЕТ. - 2000. – Вип. 11. – Т. 1. – С.98-103.

  2. Кошелева Е.Г. Необходимость разработки бизнес-плана в малом бизнесе // Вісник Технологічного ун-ту Поділля. Економічні науки. – 2000. - №4. – Ч.3. – С.130-133.

  3. Кошелева Е.Г. Система государственной поддержки и регулирования малого бизнеса // Регион, город, предприятие в условиях переходной экономики. – Донецк: ИЭПИ НАН Украины. – 2000. – С.107-110.

  4. Кошелева Е.Г. Международная финансовая поддержка малого предпринимательства в Украине // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2002. – Ч.2. – С.418-421.

  5. Кошелева Е.Г. Американский опыт регулирования предпринимательской деятельности // Проблемы развития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: региональный аспект. – Донецк: ДонНУ. – 2003. – Ч.1. – С.164-167.

  6. Кошелева Е.Г. Регуляторная политика Украины относительно малого предпринимательства: современное состояние и перспективы // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2004. – С.153-160.

Матеріали наукових конференцій

  1. Краснова В.В., Кошелева Е.Г. Региональная поддержка малого бизнеса// Регіоналізація економіки і здійснення адміністративної реформи в Україні: Матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф., присвяченої 80-річчю ДДТУ та 250-річчю м. Дніпродзержинська (18-19 трав. 2000 р.). – Дніпродзержинськ. – 2000. – Ч.1. – С.107-109. Особистий внесок – розглянуто особливості регіональної підтримки малого бізнесу.

  2. Кошелева Е.Г. Особенности управления предприятием в малом бизнесе// Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління: Матеріали міжнар. наук.-практ. конф. – Харків: ХНУ ім. В.Н. Каразіна. – 2000. – С.41.

  3. Кошелева Е.Г. Франчайзинг как форма сотрудничества малого и крупного предприятия // Труди Всеукраїнської наук. конф. студентів та молодих учених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання». – Донецьк: ДонНУ. – 2000. – Ч.1. – С.113-115.

  4. Кошелева Е.Г. Синергетический аспект развития малого бизнеса // Теорія та практика управління у трансформаційний період: Тези доп. всеукраїнської наук.-практ. конф. (Донецьк, 4-6 жовт. 2001 р.). – Т.1: Теоретико-методологічні аспекти трансформаційних процесів управління. Форми і методи державного управління. – Донецьк: ІЕП НАН України. – 2001. – С.305-309.

  5. Краснова В.В., Кошелева Е.Г. Правовая основа функционирования малого бизнеса: За матеріалами наук. конф. «Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: європейські порівняльні студії» // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль: Екон. думка. – 2001. – №18-3 (Спец. вип.). – С.176-180. Особистий внесок автора – проаналізовано законодавчі акти з регулювання розвитку підприємств малого бізнесу в Україні.

  6. Кошелева Е.Г. Предпосылки создания механизма регулирования развития малого бизнеса // Праці Другої міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання». – Донецьк: ДонНУ. – 2002. – Ч.1. – С.258-260.

  7. Кошелева Е.Г. Налогообложение субъектов малого предпринимательства: анализ и основные проблемы // Материалы III межрегион. науч.-практ. конф. «Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития» (21-22 нояб. 2003 г.). – Донецк: ДонГУЭТ. – 2003. – С.492-497.

  8. Кошелева Е.Г. Государственное регулирование субъектов малого бизнеса // Праці IV Міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених «Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання». – Донецьк: ДонНУ. – 2003. – Ч.2. – С.174-175.

  9. Краснова В.В., Кошелева Е.Г. Государственное регулирование малого бизнеса в Украине // Труды науч.-практ. конф. с междунар. участием «Предприятиятието на ХХI-ви век – проблеми и предизвикательства». – Свищов: Стопанска академия «Д.А. Ценов». – 2003. – Т.2. – С.207-211. Особистий внесок автора – визначено особливості державного регулювання суб’єктів малого підприємництва в Україні.

Навчальні посібники та інші видання

  1. Кошелева Е.Г. Лизинговые операции в малом бизнесе // Технічний прогрес та ефективність виробництва: Вісник Харківського державного політехнічного ун-ту. – Харків: ХДПУ. – 2000. – Вип. 122. – С.253.

  2. Кошелєва О.Г. Податкове регулювання діяльності підприємств // Економіка й організація базових галузей промисловості: Навч. посібник. – Донецьк: ДонНУ. – 2004. – С.321-329.