Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Смірнов Юрій Олексійович. Формування механізму управління фінансовою конкурентоспроможністю підприємства : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Смірнов Ю.О. Формування механізму управління фінансовою конкурентоспроможністю підприємства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка і управління підприємствами. – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України. – Маріуполь, 2007.

Дисертація присвячена проблемі формування механізму управління фінансовою конкурентоспроможністю підприємств чорної металургії України, реалізація якого дозволяє підвищити ефективність використання фінансових ресурсів і забезпечує зростання ринкової вартості підприємства.

Доведено необхідність розробки механізму управління фінансовою конкурентоспроможністю підприємств чорної металургії.

Запропоновано механізм управління фінансовою конкурентоспроможністю, що включає наступні блоки: формування мети і задач управління фінансовою конкурентоспроможністю підприємства; організація і координація; планування рівня фінансової конкурентоспроможності підприємства; мотивація і контроль; розробка рекомендацій щодо підвищення результативності.

На підставі математичних методів моделювання розроблена регресійна модель, що відображає вплив змін зовнішніх факторів на фінансовий результат підприємств чорної металургії. На підставі коефіцієнтів еластичності встановлені граничні значення цін на основні енергоресурси і прокат, при яких підприємства виходять на нульову рентабельність.

За допомогою методів кластерного і дискримінантного аналізу розроблена модель інтегральної оцінки фінансової конкурентоспроможності. На підставі класифікації підприємств за рівнем фінансової конкурентоспроможності запропонована система критеріїв оцінки основних фінансових показників.

Підсумком виконаного дослідження, заснованого на застосуванні загальнонаукових та спеціальних методів, є сукупність теоретичних, аналітичних і науково-методичних положень, що визначають концептуальні основи, аналіз практики і вирішення наукової задачі формування механізму управління фінансовою конкурентоспроможністю. Основні висновки полягають у такому:

1. Проведене дослідження показало, що поняття «конкурентоспроможність» є інтегральним і може застосовуватись до різних об’єктів, що обумовило різноманітність існуючих наукових підходів до розуміння економічної сутності цієї категорії. Їх можна умовно поділити на три групи. Перша орієнтована на конкурентоспроможність товарів, що випускають, друга - на частку й положення підприємства на ринку, а третя - на ефективність використання підприємством власних і позикових ресурсів. Така різноманітність обумовлена тим, що на конкурентоспроможність підприємства одночасно впливають різні фактори, як внутрішні, так і зовнішні.

2. Дослідження фінансового аспекту конкурентоспроможності обумовили уведення поняття «фінансова конкурентоспроможність підприємства». На основі систематизації ключових положень теорії конкуренції, структурування й класифікації понять конкурентоспроможності різних об'єктів управління, виявлені місце й роль фінансового аспекту конкурентоспроможності й сформульоване авторське поняття фінансової конкурентоспроможності підприємства. Фінансова конкурентоспроможність підприємства – це можливість здійснювати конкурентну боротьбу в ринкових умовах, підтримуючи таку структуру капіталу, яка забезпечує кредитоспроможність і зростання ринкової вартості підприємства.

3. Проведене дослідження показало, що на сьогодні не існує загальноприйнятих методик оцінки факторів фінансової конкурентоспроможності підприємства. Це обумовлено відсутністю єдиного теоретичного підходу до трактування сутності таких понять, як ліквідність, платоспроможність і фінансова стійкість. Використання показників ринкової капіталізації компанії, що торкають проблеми оцінки вартості підприємства, ринкової вартості акції, рівня реінвестування прибутку, дивідендної політики, неможливо через існуючий низький рівень розвитку фондового ринку.

4. Питання формування й функціонування механізму управління фінансовою конкурентоспроможністю підприємства практично не розглядаються в сучасній науковій літературі. На сьогодні розроблені моделі управління лише окремими факторами фінансової конкурентоспроможності. Під механізмом управління фінансовою конкурентоспроможністю підприємства варто розуміти сукупність управлінських впливів на основні фактори фінансової конкурентоспроможності, що забезпечують кредитоспроможність і зростання ринкової вартості підприємства в умовах конкурентної боротьби.

5. Аналіз тенденцій зміни фінансового стану металургійних підприємств України показав, що протягом усього досліджуваного періоду спостерігається позитивна динаміка зростання показника ліквідності активів, що відображає зростання фінансової конкурентоспроможності. Аналіз фінансової стійкості не виявив істотних змін показників автономності й довгостроковий фінансової незалежності. Однак слід зазначити позитивну динаміку зросту платоспроможності. Дослідження показників рентабельності виявило залежність фінансового результату від високої цінової мінливості світового ринку прокату. На підставі проведеного аналізу фінансового стану підприємств чорної металургії встановлені середньогалузеві значення основних фінансових показників, необхідних для розробки системи критеріїв оцінки фінансової конкурентоспроможності.

6. Проведений SWOT-аналіз металургійної галузі України дозволив виявити і узагальнити її сильні й слабкі сторони, а також виділити можливості і загрози для її подальшого розвитку. Це надало можливість систематизувати зовнішні фактори, що впливають на фінансову конкурентоспроможність підприємства. До групи зовнішніх факторів належать: зростання вимог до якості продукції, система сумісних світових інноваційних металургійних технологій, залежність від імпорту енергоресурсів й експортна орієнтація. До групи внутрішніх факторів належать: ліквідність активів, фінансова стійкість і прибутковість.

7. Дослідження тенденцій розвитку підприємств чорної металургії України виявило ряд негативних факторів. Головним із них є технологічне відставання галузі, що виражається у більш високій енергоємності виробництва прокату, у порівнянні зі стандартами ЄС. Висока експортна залежність вітчизняних підприємств спричиняє цілий ряд додаткових ризиків, викликаних жорсткою конкуренцією, коливаннями валютних курсів і митною політикою країн-імпортерів. Макроекономічна ситуація в Україні в останні роки характеризується зміцненням національної валюти в умовах високого рівня інфляції й залежністю внутрішнього ринку енергоресурсів від імпорту енергоресурсів.

8. Механізм управління фінансовою конкурентоспроможністю включає наступні основні блоки: формування мети і завдань управління фінансовою конкурентоспроможністю підприємства; організація й координація; планування рівня фінансової конкурентоспроможності підприємства; мотивація й контроль; розробка рекомендацій з підвищення результативності.

9. Аналіз цінової кон’юнктури світового ринку металопродукції показав, що рівень цін змінюється залежно від періоду циклу розвитку світової економіки, причому коливання носять значний характер. Методи математичного моделювання дозволили кількісно оцінити вплив зовнішніх факторів на величину прибутку до оподатковування. Аналіз коефіцієнтів еластичності показав, що найбільш впливовим є рівень експортних цін на прокат та електроенергію, у той час як зміни цін на кокс і природний газ характеризуються меншим впливом. На підставі коефіцієнтів еластичності розрахований граничний рівень цін на енергоресурси для існуючого рівня розвитку виробництва й технологій.

10. Розроблено авторський методичний підхід до розрахунку інтегрального коефіцієнту фінансової конкурентоспроможності на основі методів дискримінантного аналізу. Запропонований підхід до оцінки фінансової конкурентоспроможності підприємства дозволяє об'єктивно визначити вагомість кожного фінансового показника, не вдаючись до допомоги експертних оцінок, тим самим, усуваючи суб’єктивну складову. На основі даних фінансового аналізу побудовані дискримінантні функції для кожного року в період з 1999 по 2005. Проведене дослідження виявило, що інтегральний показник, отриманий шляхом підстановки фактичних даних за звітний період у дискримінантну функцію попереднього періоду, дозволяє об’єктивно оцінити рівень фінансової конкурентоспроможності підприємства в поточному періоді. Це надає можливість зробити висновок про те, що отримана модель дає можливість об'єктивно враховувати вплив майбутніх змін фінансових показників.

11. Класифікація підприємств на основі кластерного аналізу й дискримінантной функції дозволила встановити об'єктивні критерії для оцінки фактичних значень фінансових коефіцієнтів. Така можливість обумовлена тим, що значення інтегрального коефіцієнту дозволяє виділити кращі підприємства в металургійній галузі, фінансові показники діяльності яких можуть служити орієнтиром для інших. Установлено, що в різні часові періоди змінюється спрямованість й інтенсивність впливу окремих фінансових факторів на фінансову конкурентоспроможність.

Публікації автора:

Опубліковано у наукових фахових виданнях:

Основний зміст дисертації досить повно опублікований у наступних роботах:

1. Сайгина Т.Б., Смирнов Ю.А. Комплексная методика оценки финансовой устойчивости предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 192: В 4 т. Том ІІІ.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2004.– С. 836-840.

Особистий внесок здобувача: запропонована комплексна методика оцінки фінансової стійкості на основі фінансових коефіцієнтів.

2. Сайгина Т.Б., Смирнов Ю.А. Теоретические аспекты оценки финансовой устойчивости предприятий // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Вип. 75. Донецьк: ДонНТУ, 2004.– С. 134-138.

Особистий внесок здобувача: систематизовані існуючі теоретичні підходи до визначення поняття «фінансова стійкість», запропоновано авторське визначення цього поняття.

3. Желудев А.В., Сайгина Т.Б., Смирнов Ю.А. Оценка степени финансовой устойчивости предприятия на основе рекомендуемых значений финансовых показателей // Финансы, учет, банки: Сборник научных трудов. Выпуск.– Донецк: ДонНУ, Каштан, 2004.– С. 58-63.

Особистий внесок здобувача: за допомогою кластерного аналізу розроблені критерії оцінки основних фінансових показників для підприємств чорної металургії України.

4. Смирнов Ю.А., Сайгина Т.Б. Оцінка і управління фінансовим забезпеченням конкурентоздатності підприємства // Вісник Донецького державного університету управління «Менеджер». Науковий журнал.– Донецьк: МПП «ВІК».– 2005.– №3 (33).– С. 132-135.

Особистий внесок здобувача: розроблена методика оцінки фінансової конкурентоспроможності підприємства на основі інтегрального коефіцієнту.

5. Смирнов Ю.А., Сайгина Т.Б. Теоретические аспекты финансовой конкурентоспособности предприятия // Вісник Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Збірник наукових праць. Тематичний випуск: Технічний прогрес і ефективність виробництва. – Харків: НТУ «ХПІ».– 2006.– №14.– С. 36-41.

Особистий внесок здобувача: систематизовано фактори, що впливають на фінансову конкурентоспроможність підприємства. Запропоноване авторське визначення поняття «фінансова конкурентоспроможність підприємства».

6. Смірнов Ю.О. Фінансові аспекти забезпечення конкурентоспроможності підприємства // Вісник Донецького державного університету управління «Менеджер». Науковий журнал.– Донецьк: МПП «ВІК».– 2006.– №1 (35).– С. 138-140.

7. Смирнов Ю.А. Анализ чувствительности прибыли металлургических предприятий Украины к изменению конъюнктуры рынка металлопродукции и энергоресурсов // Металлургическая и горнорудная промышленность. – Дніпропетровськ: ООО «НИИ«Укрметаллургинформ», 2007. - №4. – С. 100-102.

Опубліковано за матеріалами наукових конференцій:

8. Сайгіна Т.Б., Смірнов Ю.О. Механізм впливу фінансових факторів на конкурентоспроможність підприємства // Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період: ІІІ Міжнар. наук.-практ. конференція у Хмельницькому економічному університеті. Ч.І.– Чернівці: Букрек, 2005. – С. 385-388.

Особистий внесок здобувача: досліджено вплив і систематизовано фінансові фактори конкурентоспроможності підприємства.

9. Смірнов Ю.О. Нехватка оборотных средств – причина финансовой неустойчивости предприятий // Проблеми забезпечення економічного розвитку підприємств: Всеукр. наук. конференція студентів і молодих вчених. –Ч. 2. – Донецьк: ДонУЕП, 2005. – С. 306-308.

10. Смірнов Ю.О. Фактори фінансової конкурентоспроможності підприємства // Актуальні проблеми економічного та соціального розвитку виробничої сфери: ІІІ Міжнар. наук. конференція молодих учених і студентів. – Т.2.– Донецьк: Донецький національний технічний університет, 2006.– С. 197-199.

11. Смірнов Ю.О. Финансовые аспекты конкурентоспособности предприятия // Фінансовий і банківський менеджмент: досвід та проблеми: VII Міжнар. наук. конференція студентів і молодих вчених. –Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2005. – С. 110-111.

12. Сайгіна Т.Б., Смірнов Ю.О. Класифікація підприємств за рівнем фінансової стійкості за допомогою кластерного аналізу // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу: ІІ Всеукр. наук. конференція студентів, аспірантів і молодих учених. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2005. – С. 186-187.

Особистий внесок здобувача: розроблена методика класифікації підприємств з рівня фінансової стійкості на основі фінансових коефіцієнтів за допомогою методів кластерного аналізу.

13. Смірнов Ю.О., Сайгіна Т.Б. Інтегральна оцінка рівня фінансової конкурентоспроможності підприємства // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу: VІІІ Всеукр. наук. конференція студентів, аспірантів і молодих учених. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2006. – С. 161-162.

Особистий внесок здобувача: на основі методів дискримінантного аналізу запропонована методика розрахунку інтегрального коефіцієнта фінансової конкурентоспроможності підприємства.

14. Смирнов Ю.А., Сайгина Т.Б. Оценка уровня финансовой конкурентоспособности предприятия // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу: ІІІ Всеукр. наук. конференція студентів, аспірантів і молодих учених. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2006. – С. 282-283.

Особистий внесок здобувача: досліджено і проаналізовано сучасні методики оцінки фінансової конкурентоспроможності підприємства.

15. Смірнов Ю.О. Анализ эластичности прибыли металлургических предприятий // Перспективи та пріоритети розвитку економічного аналізу: IV Всеукр. наук. конференція студентів, аспірантів і молодих учених. – Донецьк: ТОВ «Юго-Восток, Лтд», 2007. – С. 215-216.