Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Технічні науки / Стандартизація та сертифікація


Мухаровський Михайло Якович. Формування методичних та нормативних засад створення системи сертифікації персоналу : Дис... канд. наук: 05.01.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Мухаровський Михайло Якович. “Формування методичних та нормативних засад створення системи сертифікації персоналу ”. - Рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.01.02 – стандартизація, сертифікація та метрологічне забезпечення. Київський національний університет технологій та дизайну, Київ, 2008.

Дисертацію присвячено створенню наукових та методичних засад побудови системи сертифікації персоналу, інтегрованої з СУЯ, та забезпечення об’єктивності підтвердження компетентності персоналу. У роботі запропоновано наукові принципи та підходи побудови конфігурації моделі системи сертифікації персоналу, інтегрованої з СУЯ на основі процесного підходу та засадах інтеграції вимог міжнародних стандартів ISO/IEC 17024 та ДСТУ ISO 9001, яка адекватно відображає процеси, що в ній відбуваються та забезпечує формування і реалізацію ефективних управлінських рішень. Побудовано персоніфіковані моделі комплексної оцінки компетентності персоналу та модель екзаменації, використання якої підвищує об’єктивність ОСП щодо прийняття рішення про підтвердження компетентності персоналу. Започатковано нову послідовність оцінки компетентності персоналу: „особисті якості”; „знання та вміння”, що запобігає прийняттю хибних рішень про сертифікацію персоналу та сприяє зниження витрат користувачів послуг ОСП.

Запропоновано багатофакторну модель сумарної оцінки компетентності групи здобувачів, що застосовна для результативного моніторингу процесів ОСП. Розроблено систему критеріїв перебігу процесу сертифікації персоналу в керованих умовах, що базується на науково-обґрунтованих та запропонованих формулах узагальненого показника компетентності та величини відхилення реальних результатів від очікуваних для конкретного процесу оцінювання. Досліджено вплив компетентності аудиторів з сертифікації систем управління на якість та конкурентоспроможність продукції (послуг).

Запропоновано методичні рекомендації побудови, впровадження та збереження цілісності системи сертифікації персоналу ОСП. Для впровадження отриманих результатів складено узагальнений перелік документів, що дозволяє побудувати ефективно працюючий ОСП, підвищити рівень достовірності та об’єктивності оцінки компетентності персоналу та спростити проходження процедур акредитації та набуття членства в міжнародних організаціях.

1 Створено, на базі інтеграції вимог міжнародних стандартів ISO/IEC 17024:2003 та ISO 9001:2000, науково-методичні засади побудови системи сертифікації персоналу ОСП. Вперше запропонована конфігурація процесно-орієнтованої моделі системи сертифікації персоналу, інтегрованої з СУЯ. Доведено універсальний характер моделі системи сертифікації персоналу, інтегрованої з СУЯ, та можливість її застосування в діяльності будь-якого ОСП, незалежно від спеціальних критеріїв оцінки компетентності різних груп персоналу.

2 Розроблено наукові підходи побудови як персоніфікованих моделей комплексної оцінки компетентності, орієнтованих на сертифікацію окремих осіб, так і моделі сумарної оцінки компетентності групи здобувачів, яка забезпечує перехід від оцінки компетентності окремих осіб до оцінки компетентності групи осіб і далі – до оцінки (моніторингу) процесів ОСП.

3 Встановлено, що для запропонованих персоніфікованих моделей комплексної оцінки компетентності персоналу вирішальними факторами за силою впливу на прийняття рішення про сертифікацію персоналу є, по-перше, результати перевірки знань та вмінь аудитора – результати іспиту (41,8%) та, по-друге, результати оцінки особистих якостей аудитора (17%).

4 Доведено, що використання в діяльності ОСП запропонованої двохфакторної моделі екзаменації підвищує об’єктивність прийняття рішення про надання сертифікації та забезпечує надійність прогнозування результатів підтвердження компетентності окремими особами.

5 Доведено, що започаткування нової послідовності оцінки компетентності персоналу: «особисті якості»; «знання та вміння» – запобігає прийняттю хибних рішень про сертифікацію персоналу, які раніше переважно базувались на результатах оцінки фактору «знання та вміння», а не на її поєднанні з результатами оцінки фактору «особисті якості», і ще рідше – тільки на результатах оцінки окремо особистих якостей. Нова послідовність оцінки компетентності персоналу є ефективною в економічному аспекті для заявника, скорочення видатків якого відбувається за рахунок поетапного проведення сертифікації персоналу.

6 Встановлено, за результатами дослідження побудованої моделі сумарної оцінки компетентності групи здобувачів, значущість факторів для прогнозування рівня успішності групи здобувачів: «знання та вміння», «особисті якості» та «відносний показник стажу в галузі сертифікації».

7 Запропоновано науково-обґрунтовані розрахункові формули узагальненого показника компетентності та величини відхилення реальних результатів від очікуваних, які дозволили розробити систему критеріїв перебігу процесу сертифікації персоналу в керованих умовах. Перевірка запропонованої системи критеріїв шляхом порівняння вищезазначених величин, розрахованих за допомогою моделі сумарної оцінки компетентності групи здобувачів, і експериментальних, отриманих в за результатами практичної діяльності ОСП, довела її адекватність та результативність.

8 Доведено, що спільне використання запропонованих багатофакторних моделей «якості та конкурентоспроможності продукції» та «якості та об’єктивності сертифікації СУЯ», дозволяє визначити вплив фактору «компетентність персоналу – аудиторів з сертифікації СУЯ» на якість та конкурентоспроможність продукції (послуг). Встановлено, що опосередкована сила впливу досліджуваного фактору (15%) співставима з силою впливу на якість продукції безпосередньо виробничих факторів, таких як: «персонал підприємства» (18%), «політика та стратегія» (14%), «ресурси» (16%).

9 Запропоновано методичні рекомендації побудови і впровадження системи сертифікації персоналу та конкретні алгоритми виконання окремих етапів робіт, що враховують специфіку діяльності ОСП. Розроблено настанови щодо діяльності ОСП в умовах змін регламентуючих стандартів, які забезпечують збереження цілісності системи сертифікації персоналу.

10 Встановлена відповідність та сумісність міжнародних стандартів ISO/IEC 17024:2003 та ISO 9001:2000 дозволила розробити нормативне забезпечення системи сертифікації персоналу ОСП на засадах їх інтеграції. Складено узагальнений перелік раціонального за обсягом і змістом пакету документів, що дозволяє побудувати ефективно працюючий ОСП, підвищити рівень достовірності та об’єктивності оцінки компетентності персоналу та спростити проходження процедур акредитації та набуття членства в міжнародних організаціях.

11 Результати дисертаційної роботи покладено в основу розробки національних нормативних документів в галузі сертифікації персоналу, що набули чинності в системі сертифікації УкрСЕПРО, та спеціальних критеріїв ОСП для підтвердження компетентності фахівців у сфері якості, які забезпечують гармонізацію національних вимог з міжнародними. Отримані результати впроваджено в структурах Держспоживстандарту України. Економічний ефект від впровадження склав понад 120 тис. гривень.

Публікації автора:

1 Мухаровський М.Я., Глухова О.І., Рудовська Н.А. Персонал – новий об’єкт підтвердження відповідності // Стандартизація, сертифікація, якість. – 2002. – № 2. – С. 35-38.

2 Мухаровський М., Глухова О. Сертифікація персоналу – гарантований захист від некомпетентних та недобросовісних фахівців // Стандартизація, сертифікація, якість. – 2003. – № 2. – С. 28-33.

3 Мухаровський М., Глухова О., Ходинська А. Сертифікація персоналу в УкрСЕПРО: підсумки та аналіз // Стандартизація, сертифікація, якість. – 2004. – № 3. – С. 35-41.

4 Мухаровський М. Досвід сертифікації персоналу в національній Системі сертифікації УкрСЕПРО // Стандартизація, сертифікація, якість. – 2005. – №3. – С. 22-25.

5 Мухаровский М., Глухова О. Персонал – новий об’єкт підтвердження відповідності // Персонал. –2005. – № 11. – С. 84-87.

6 Мухаровський М.Я., Глухова О.І. Гармонізація національних вимог щодо сертифікації персоналу з європейськими - актуальний напрямок // Вестник „Крымское качество”. - 2005, №1.- С.49-51.

7 Мухаровський М., Глухова О., Карандєєв К. Сертифікація внутрішніх аудиторів - інструмент ефективного функціонування системи управління якістю.// Справочник кадровика. – 2006. – №2. – С. 81-85.

8 Хімічева Г. І., Мухаровський М.Я., Глухова О. І. Нормативне забезпечення діяльності органу сертифікації персоналу // Вісник КНУТД. – 2006. – №6. – С.22-30.

9 Хімічева Г. І., Мухаровський М. Я., Глухова О. І. Реалізація принципів TQM в діяльності органу з сертифікації персоналу // Вісник Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту ім. академіка В. Лазаряна. – 2006. – Вип. 13. – С. 194-197.

10 Мухаровський М., Глухова О., Карандєєва О., Хімічева Г. Сертифікація персоналу: огляд сучасних тенденцій // Стандартизація, сертифікація, якість. – 2006. – № 3. – С. 31-35.

11 Мухаровський М., Хімічева Г. Моделювання комплексної оцінки компетентності персоналу // Стандартизація, сертифікація, якість. – 2006. – № 5. – С. 34-39.

12 Мухаровський М., Хімічева Г., Глухова О. Моделювання процесів органу сертифікації персоналу // Стандартизація, сертифікація, якість. – 2006. – №6. – С. 53-61.

13 Волков О.І., Мухаровський М.Я, Хімічева Г.І. Дослідження результативності застосування багатофакторних моделей оцінки компетентності в діяльності органу сертифікації персоналу // Східно-європейський журнал передових технологій. – 2008. – № 4/5 (34).– С. 58-61.

14 Мухаровський М.Я., Ример В.Д., Глухова О.І. Підтвердження компетентності аудиторів з екології – передумова екологічного аудиту// Матеріали Міжнародного симпозіуму „Якість та довкілля – 2004”, Київ, 27-28 травня, 2004 року, С.344-350.

15 Мухаровський М.Я., Ример В.Д., Глухова О.І., Карандєєв К.Г. Досвід та перспективи підтвердження компетентності внутрішніх аудиторів системи управління якістю // Матеріали 4-ї Міжнародної науково-практичній конференції з діючими семінарами „Якість, стандартизація, контроль: теорія та практика (”КСК-4 2004”), 28-30 вересня 2004 року, Ялта.- Київ: АТМ України, С. 118-121.

16 Мухаровський М.Я. Досвід сертифікації персоналу в національній Системі сертифікації УкрСЕПРО // Матеріали 4-ї Міжнародної науково-практичній конференції з діючими семінарами „Якість, стандартизація, контроль: теорія та практика (”КСК-4 2004”), 28-30 вересня 2004 року, Ялта.- Київ: АТМ України, С. 116-118.

17 Мухаровський М.Я., Глухова О.І., Карандєєв К.Г. Сертифікація персоналу - інструмент ефективного функціонування системи управління якістю // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Підтвердження відповідності на залізничному транспорті: передовий досвід і напрямки розвитку”.- 2005, №3/2.- С.149-150.

18 Хімічева Г. І., Мухаровський М. Я., Глухова О. І. Алгоритм моделювання комплексної оцінки компетентності аудиторів // Матеріали 6-ї Міжнародної науково-практичній конференції з діючими семінарами „Якість, стандартизація, контроль: теорія та практика (”КСК-6 2006”), 26-28 вересня 2006 року, Ялта.- Київ: АТМ України, С. 201-203.