Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


168. Глущенко Юлія Анатоліївна. Формування місцевих бюджетів в Україні: дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Науково-дослідний фінансовий ін-т при Міністерстві фінансів України. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Глущенко Ю.А. Формування місцевих бюджетів в Україні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Науково-дослідний фінансовий інститут при Міністерстві фінансів України, Київ, 2004.

Дисертація присвячена теоретичним і практичним аспектам формування місцевих бюджетів України. В роботі розглянуто широке коло питань, пов’язаних з формуванням місцевих бюджетів у межах бюджетної системи України. Проведено аналіз структури доходів і видатків місцевих бюджетів регіону, запропоновано додаткові джерела поповнення місцевих бюджетів, обгрунтовано модель ефективності інвестицій, сформульовано особливості формування місцевих бюджетів в умовах реформування економіки. Розроблено порядок визначення обсягу міжбюджетних трансфертів між районним бюджетом та бюджетами міст районного значення, сіл та селищ Полтавської області. В роботі розглянуто особливості формування бюджетів в окремих зарубіжних країнах.

Результати дослідження дають підстави зробити такі висновки.

1. Обгрунтовано, що в бюджетній системі країни зростає роль місцевих бюджетів як основи соціально-економічного розвитку регіонів, проведення регіональної інвестиційної політики, соціального захисту населення. Обмеженість власних дохідних джерел місцевих бюджетів, відсутність дієвих стимулів у додатковому отриманні доходів ускладнюють можливість ефективного виконання місцевими органами влади своїх повноважень.

2. Доведено, що за умов проведення бюджетної реформи програмно-цільовий метод є чинником розв’язання проблеми формування доходів місцевих бюджетів та підвищення ефективності їх видатків.

3. Обгрунтовано принцип збалансованості формування місцевих бюджетів з урахуванням необхідності розширення джерел потенційних доходів, що мобілізуються на власній території, зокрема податків з прибутків та платежів за використання природних ресурсів. Як джерело збалансованості доходів районних бюджетів, яке не враховується при розрахунку обсягу міжбюджетних трансфертів, запропоновано вважати плату за землю у повному обсязі.

4. Доведено, що за умов діючої системи формування місцевих бюджетів збільшення кількості дотаційних бюджетів призводить до зниження ефективності використання одержаних коштів, зацікавленості в пошуку альтернативних джерел доходів, розвитку споживацьких настроїв з боку органів місцевого самоврядування. Порівняльний аналіз динаміки трансфертних платежів у доходах бюджетів України засвідчив факт збільшення їх частки в доходах місцевих бюджетів з 14,4 % в 1998 р. до 34,4 % у 2003 р. Дослідження показало, що розрахунок бюджетних трансфертів повинен здійснюватися з урахуванням податкового потенціалу та рівня соціально-економічного розвитку регіонів.

5. Практика формування доходів місцевих бюджетів, зокрема Полтавської області, дає підстави стверджувати, що розширення структури доходів місцевих бюджетів за рахунок джерел, які знаходяться на власній території, а саме податку на прибуток підприємств недержавної форми власності, слугуватиме основою стимулювання економічного і соціального розвитку регіонів.

6. Удосконалення податкової бази місцевих бюджетів регіону та здійснення її коригування обумовлено змінами порядку сплати податку з доходів фізичних осіб. Пропонується посилити контроль за надходженнями до місцевих бюджетів від податку з доходів фізичних осіб, які працюють у відокремлених підрозділах, філіях юридичних осіб за місцем їх знаходження.

7. Запропоновані методичні підходи до розрахунку обсягу міжбюджетних трансфертів між районним бюджетом та бюджетами міст районного значення, сіл та селищ Полтавської області, які забезпечують прозорість процесу формування місцевих бюджетів та уникнення неузгодженостей з приводу розподілу фінансових ресурсів.

8. Порівняльний аналіз структури доходів бюджету розвитку Полтавської області дав змогу встановити, що 60 % загальної суми надходжень складають трансфертні платежі, з них 39,6 % – субвенція із загального фонду місцевого бюджету, що створює додаткове його навантаження. Основними джерелами наповнення бюджету розвитку мають стати місцеві податки і збори, структура яких повинна розширитися за рахунок місцевого екологічного податку, готельного збору, 50 % відрахувань за газорозвідувальні роботи. Новим у побудові механізму формування в регіонах бюджетів розвитку повинно бути чітке розмежування функцій і видаткових повноважень бюджетів різних рівнів при зростанні відповідальності за розвиток та фінансове забезпечення підвідомчих територій.

9. Обгрунтовано теоретико-практичні засади фінансового вирівнювання місцевих бюджетів та необхідність удосконалення порядку вилучення понадпланових доходів, закріплених за місцевими бюджетами, в частині спрямування їх до обласних бюджетів для подальшого перерозподілу між бюджетами нижчих рівнів з метою стимулювання податкової активності та удосконалення діючої системи фінансового вирівнювання.

Публікації автора:

Статті у фахових наукових виданнях:

1. Полозенко Д.В., Глущенко Ю.А. Міжбюджетні взаємовідносини і регіональні інтереси // Фінанси України. – 2000. – № 11. – С. 3–7.

2. Глущенко Ю.А. Фінансове забезпечення регіону – запорука стабільності і розвитку держави // Наукові праці НДФІ. – 2000. – Вип. 10–11. – С. 207–209.

3. Глущенко Ю.А. Проблеми підвищення ефективності видатків місцевих бюджетів // Наукові праці НДФІ. – 2001. – Вип. 2(14). – С. 66–69.

4. Глущенко Ю.А. Роль місцевих бюджетів в умовах розвитку трансформаційної економіки регіону // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2002. – №4. – С. 79–82.

5. Глущенко Ю.А. Міжбюджетні відносини та фінансове забезпечення регіонів // Наукові праці НДФІ. – 2004. – Вип. 3–4. – С. 63-72.

Тези доповідей на конференціях:

6. Полозенко Д.В., Глущенко Ю.А. Міжбюджетні відносини на рівень сучасності // Перша міжвузівська наук.-практ. конф. у 2 ч. – Ч.1. – Проблеми активізації регіональної інвестиційної політики в сучасних умовах. – Дніпропетровськ: ДДФІ, 2000. – С. 242–243.

7. Глущенко Ю.А. Місцеві бюджети – важливий важіль підвищення ефективності виробництва // Проблеми фінансової політики в Україні: Наук.-практ. конф. – К.: НДФІ, – 2000. – С. 44–46.

8. Глущенко Ю.А. Ефективність використання коштів місцевих бюджетів // Проблеми бюджетної політики України в умовах перехідної економіки: Наук.-практ. конф. – К.: НДФІ, – 2001. – С. 29–30.

9. Глущенко Ю.А. Особливості бюджетного процесу в Україні на сучасному етапі // Проблеми розвитку фінансової системи України: Наук.-практ. конф. – К.: НДФІ, – 2002. – С. 64–70.