Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Весперіс Світлана Зієдонисівна. Формування організаційно-методичного забезпечення досліджень конкурентоспроможності підприємств машинобудування : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Весперіс С.З. Формування організаційно-методичного забезпечення досліджень конкурентоспроможності підприємств машинобудування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (машинобудування, агропромисловий комплекс, туристичні підприємства та підприємства рекреаційного комплексу). – Європейський університет, Київ, 2009.

Дисертація присвячена аналізу сучасного стану досліджень та оцінки конку-рентоспроможності промислової продукції і підприємств машинобудування в Україні, розробці і формуванню організаційно-методичного забезпечення таких досліджень.

Автором проведений аналіз сутності понять "конкуренція", "конкурентоспро-можність товару", "конкурентоспроможність підприємства" та на підставі авторського бачення сформульоване власне розуміння цих понять, яке послужило основою для подальшого дослідження; проаналізовано найпоширеніші методичні підходи до оцінки конкурентоспроможності; визначено традиційний підхід щодо інформаційного забезпечення досліджень конкурентоспроможності підприємств.

За результатами аналізу кон’юнктури ринку продукції підприємств машино-будування визначено основні фактори впливу на загальний обсяг продукції. Ґрунтов-ний аналіз об'єктів дослідження дозволив з’ясувати головні проблеми сучасних вагоноремонтних заводів, якими виявились обмеженість функцій, які реалізуються маркетинговою службою підприємств; відсутність єдиної інформаційної мережі підприємства; обмеженість функцій, які реалізуються службою контролю якості продукції. На основі аналітичних даних діяльності підприємств у дисертаційному дослідженні встановлено практичний взаємозв’язок обсягів реалізації підприємства і витрат на забезпечення якості продукції.

У дисертаційному дослідженні побудовано динамічну модель підприємства, яка дозволяє проводити порівняльний аналіз різних варіантів управлінських рішень, обґрунтовано і запропоновано до впровадження на досліджуваних підприємствах концепцію комплексного інформаційного забезпечення, а також проведено формуван-ня основних засад реалізації комплексної програми управління якістю.

Результатом дисертаційного дослідження є розробка основних засад формування організаційно-методичного забезпечення досліджень конкурентоспроможності підприємств машинобудування. У дисертації розв’язується важлива наукова проблема – розробка організаційного і методологічного апарату оцінки конкурентоспроможності машинобудівних підприємств та рекомендацій з адаптації промислового підприємства до ринкових умов господарювання.

В процесі проведення дисертаційного дослідження та реалізації основних поставлених завдань було проаналізовано наступні аспекти:

сучасні погляди на конкурентоспроможність та методичні підходи щодо її оцінки;

організаційне забезпечення досліджень конкурентоспроможності;

кон’юнктурний аналіз ринку продукції підприємств машинобудування;

методологічні аспекти оцінки конкурентоспроможності підприємств машинобудування та їх основної продукції;

методичні засади адаптації промислового підприємства до ринкових умов господарювання;

вирішення проблеми комплексного організаційного забезпечення досліджень конкурентоспроможності підприємств машинобудування;

можливість реалізації комплексної програми управління якістю.

Результати дисертаційного дослідження дають можливість зробити наступні основні висновки:

1. На основі проведеного аналізу основних визначень, що стосуються теми дисертаційного дослідження, сформульоване авторське бачення окремих понять:

- конкуренція - система управління суб’єктом своїми конкурентними перевагами для отримання перемоги або досягнення інших цілей у боротьбі з конкурентами за задоволення об’єктивних і суб’єктивних потреб у рамках законодавства;

- конкурентоспроможність товару – сукупність властивостей, що дозволяють задовольнити потреби конкретного споживача на конкретному ринку;

- конкурентоспроможність підприємства – система, що складається з безпе-рервно взаємодіючих факторів, і характеризує ступінь реалізації потенційних можливостей підприємства і утримання протягом тривалого періоду часу конкурент-них переваг.

2. Для проведення оцінки конкурентоспроможності підприємства на цільовому ринку найпоширенішими методами є модель БКГ, модель М.Портера, метод LOTS, ситуаційний аналіз (SWOT-аналіз), метод експертних оцінок, фінансово-економічний метод; метод картування стратегічних груп. Але, враховуючи, що нові задачі дослідження конкуренції вимагають і нових методів, виникла необхідність не тільки проведення класичних маркетингових досліджень, але була потрібна філософія і функція, пов'язана з ідентифікацією, пізнанням, пошуком результатів практики на підприємствах партнерів, конкурентів і в суміжних галузях, з метою їх використання на власних підприємствах для підвищення продуктивності. Подібна функція в системі підприємництва відома як бенчмаркінг, який розглядається як мистецтво виявлення того, що інші роблять краще нас і вивчення, удосконалення і застосування їх методів роботи.

3. Задача досліджень конкурентоспроможності є однією з основних задач маркетингових досліджень на підприємстві. У зв'язку з цим інформаційне забезпе-чення дослідження конкурентоспроможності повинне задовольняти загальним вимо-гам, що пред'являються до інформаційного забезпечення маркетингових досліджень, і загальних принципів проектування інформаційної системи підприємства. На основі проведеного аналізу трактувань поняття "інформація" автором зазначено, що інформація є особливим видом ресурсу, заснованому на ідеях і знаннях, накопичених в результаті науково-технічної діяльності людини, і представлений у формі, придатній для накопичення, реалізації та відтворення. Інформація посідає значне місце в економічній діяльності. Володіння інформацією зумовлює конкурентну перевагу: вона допомагає створювати інший товар швидше, вищої якості, в більшому обсязі та своєчасно позиціонувати його на ринку. Проте, в сучасній Україні не налагоджена належним чином робота по дослідженню, оцінці і прогнозуванню конкуренто-спроможності підприємств, оскільки маркетингові дослідження на багатьох з підприємств майже не проводяться. На основі глибокого аналізу сутності поняття маркетингових досліджень, визначено що маркетингові дослідження є систематичним процесом визначення цілей дослідження та їх постановки, аналізу об’єктивної ринкової інформації і розробки рекомендацій для прийняття конкретних управлінських рішень і методів їх реалізації для досягнення кінцевих результатів у діяльності фірми.

4. Застосування кореляційно-регресійного аналізу кон’юнктури ринку продукції підприємств машинобудування виявило основні фактори, що впливають на результа-тивність діяльності підприємств машинобудування - інноваційна діяльність підпри-ємств, яка дозволяє випускати більш конкурентоспроможну продукцію; своєчасність розрахунків замовників із підприємством за отримані товари та послуги, що дозволяє скоротити тривалість обороту обігових коштів та підвищити ефективність діяльності підприємств; динаміка змін цін на продукцію машинобудування; грошові доходи населення, які мають вплив на формування попиту як на ринку споживчої продукції, так і на промисловому ринку.

5. Детальний аналіз діяльності об’єктів дослідження дозволив з’ясувати основні їх проблеми. Основними з них є використання морально і фізично зношеного устаткування, значний середній вік працівників, практично відсутність висококвалі-фікованих працівників різних категорій персоналу, відсутність на більшості підприємств досліджень конкурентоспроможності, фактично відсутність робіт щодо поліпшення якості і попередження випуску бракованої продукції; всі заходи з управління якістю практично зосереджені на технічному контролі відповідності проведених ремонтних робіт вимогам нормативно-технічної документації.

Дисертаційне дослідження містить розрахунок інтегрального показника конкурентоспроможності для всіх об’єктів дослідження з використанням удоскона-леного методу "профілів" і висновки щодо динаміки конкурентного потенціалу досліджу вальних підприємств, а також конкурентоспроможності цих підприємств. Проведений розрахунок показує реальність управління конкурентним потенціалом підприємства.

6. Дисертаційне дослідження містить визначення рівня конкурентоспромож-ності промислової продукції на основі застосування комплексного методу оцінки, який ґрунтується на використанні комплексних показників якості продукції. Узагальнюючі проведені дослідження конкурентоспроможності продукції підприємств машинобудування, виявлено, що якість продукції має вирішальний вплив на конкурентоспроможність як продукції, так і підприємства в цілому. Проте якість для споживача є обов’язковою, але не достатньою для прийняття рішення про придбання продукції.

Узагальнюючі результати проведеного аналізу кон’юнктури ринку продукції підприємств машинобудування, оцінку конкурентоспроможності підприємств машинобудування та дослідження конкурентоспроможності продукції підприємств машинобудування, виділено, що головною функцією оцінки конкурентоспроможності промислового підприємства є виявлення його конкурентних переваг з метою його адаптації до зовнішніх і внутрішніх вимог середовища; розробка і впровадження комплексного інформаційного забезпечення на машинобудівних підприємствах буде сприяти підвищенню ефективності досліджень їх конкурентоспроможності; основним напрямком діяльності підприємств машинобудування, що дозволить випускати більш конкурентоспроможну продукцію, є інноваційна діяльність, і найважливішим її напрямком на підприємствах має стати реалізація комплексних програм управління якістю.

7. Для дослідження складної динамічної системи «Підприємство» і формування стратегії її розвитку у дисертаційному дослідженні застосовано метод імітаційного моделювання, що дозволяє краще зрозуміти реальну складну систему «Підприємство» і розробити механізм формування стратегії її розвитку, оскільки імітація дозволяє вивчати поведінку динамічних систем в режимі приведеного часу і передбачати результати їх функціонування. Побудова подібної моделі може використовуватись як теоретична основа безперервного вдосконалення діяльності підприємства по виявленню, підтримці і розвитку конкурентних переваг підприємства з метою формування його конкурентоспроможності. Крім того, проведення імітації є дешевим способом вивчення з погляду витрат на дослідження, часу його проведення і машинного часу. В межах дисертаційного дослідження інтерес представляло безперервне «налагодження» і поліпшення складної динамічної системи «Підприємство» з метою її адаптації до ринкових умов господарювання.

Результатом моделювання процесу ухвалення управлінських рішень має бути набір детально взаємопов'язаних описів рівнів стратегічного, тактичного і оператив-ного управління, починаючи з опису самого верхнього рівня системи і закінчуючи детальним описом деталей або операцій системи.

8. Формування організаційного забезпечення досліджень конкурентоспро-можності підприємств машинобудування, яке ґрунтується на концепції комплексного інформаційного забезпечення підприємства, дозволяє проаналізувати рух ін форма-ційних потоків з метою виявлення ступеня забезпеченості необхідною і достатньою інформацією для проведення досліджень конкурентоспроможності і прийняття відповідних рішень, її адресність; джерела і споживачів інформації; раціональність організації інформаційних потоків (визначити можливість дублювання документів і показників в них); ступінь мінімізації маршрутів проходження документів від джерела до споживача. Оптимальна організація інформаційного забезпечення є одним з основних чинників, що визначають ефективність досліджень конкурентоспроможності в цілому.

На основі розглянутих у дисертаційному дослідженні принципів проектування інформаційних систем визначено інформаційне забезпечення дослідження конкурен-тоспроможності підприємства, основною задачею якого є створення умов, що за без-печують раціональну обробку і швидке своєчасне надання потрібної користувачу інформації з визначенням його прав на її використання. Формування комплексної інформаційної системи досліджень конкурентоспроможності підприємства має охоплювати не лише інформаційні канали всередині підприємства, але і постачаль-ників і споживачів. Це можливо за умови створення відповідних АРМ.

Застосування у інформаційному забезпеченні описаних методів дослідження, оцінки, аналізу і прогнозування конкурентоспроможності підприємства дозволяє оперативно отримувати якісно нову інформацію, що охарактеризує реальне становище підприємства і його конкурентів в умовах ринкових економічних відносин, та підвищувати конкурентоспроможність підприємства.

9. Для збереження свого місця на ринку, машинобудівні підприємства повинні спочатку підняти якість виготовлення і знизити вартість витрат на ремонт через невисоку надійність. Керівництво підприємств повинно розпочати вирішення цієї задачі через модернізацію діючих механізмів управління, змінивши в них акценти з кількості на якість. Створення документованих систем управління якістю повинно супроводжуватись розробкою системи мотивації, яка залучає весь персонал до системи якості і спонукає працювати за її правилами, а також масовим навчанням персоналу підприємства принципам і методам менеджменту, управління, забезпечення якості.

Як було зазначено у дисертаційному дослідженні, якість залежить від великої кількості факторів технічного, економічного та соціально-психологічного характеру. Тому на підприємстві потрібно застосовувати великий арсенал методів, інструментів і засобів, згрупованих у три блоки - методи забезпечення якості; методи стимулювання якості; методи контролю результатів роботи з якості. Перехід на принципи тотального управління якістю TQM дозволяє по-іншому побудувати виробничі взаємовідносини. Основним правилом роботи стає постійне задоволення всіх вимог споживача за рахунок удосконалення своєї діяльності. Проте система якості обов’язково передбачає реєстрацію даних щодо властивостей купованої продукції й оцінки постачальників. Її функціонування можливе лише за умови своєчасного забезпечення виробництва всіма необхідними ресурсами. Тому важливого значення набуває вибір найкращого постачальника, який можна проводити на основі інтегральної оцінки, методика визначення якої наведена у дисертаційному дослідженні.

Викладені рекомендації і пропозиції пройшли апробацію на підприємствах машинобудівного комплексу України і одержали позитивні оцінки.