Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Островецький Віталій Ігорович. Формування податкових надходжень бюджету в умовах трансформації економіки України : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / Науково-дослідний фінансовий ін-т при Міністерстві фінансів України. — К., 2006. — 222арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 179-190.



Анотація до роботи:

Островецький В.І. Формування податкових надходжень бюджету в умовах трансформації економіки України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – Фінанси, грошовий обіг і кредит. – Науково-дослідний фінансовий інституту при Міністерстві фінансів України, Київ, 2006.

Досліджуються теоретико-методологічні і організаційні засади та практичні аспекти формування податкових надходжень бюджету в умовах трансформації економіки України. Розкрито сутність формування податкових надходжень бюджету як складової системи бюджетно-податкового регулювання, а також узагальнено досвід їх формування у країнах з розвиненою та перехідною економікою. Здійснено дослідження становлення системи формування податкових надходжень бюджету в Україні, в рамках якого розкрито процес планування та виконання податкових надходжень в розрізі окремих їх складових у системі бюджетно-податкового регулювання та підготовлено пропозиції щодо підвищення ефективності функціонування цієї системи в цілому. В дослідженні розкриваються методологічні засади прогнозування податкових надходжень, визначається сутність перспективного прогнозування податкових надходжень як вагомої складової планування бюджету і на цій основі здійснюється їх прогнозування на середньострокову перспективу.

За результатами проведеного дослідження теоретико-методологічних та організаційних засад формування податкових надходжень бюджету в умовах трансформації економіки України зроблено наступні висновки:

1. Аргументовано, що в умовах трансформації економіки державне регулювання економічних процесів здійснюється в рамках розробки та впровадження заходів економічної політики, у складі елементів якої провідну роль відіграє система бюджетно-податкового регулювання. Податкові надходження, особливості формування яких визначаються необхідністю здійснення раціонального розподілу ВВП та прискорення темпів його реального зростання, фінансовими потребами держави щодо реалізації державних програм та забезпечення фінансово-бюджетної збалансованості, а також заходами податкової політики, є одним із основних елементів системи бюджетно-податкового регулювання.

2. Дослідження характеру та джерел утворення податкових надходжень, а також взаємодії органів влади між собою та платниками податків дозволяє розкрити сутність формування податкових надходжень бюджету як складову системи бюджетно-податкового регулювання, яка полягає у сукупності фінансових відносин, що виникають у процесі розробки і реалізації податкової політики та формування дохідної частини бюджету. Встановлено, що результативність формування податкових надходжень бюджету визначається ефективністю та узгодженістю дій органів державного управління щодо її досягнення в процесі розробки та адекватного втілення у податковому законодавстві заходів податкової політики, планування та прогнозування цих надходжень, а також податкового адміністрування.

3. Аналіз статистичної звітності щодо виконання бюджетів у країнах з розвиненою та перехідною економікою свідчить, що в структурах доходів цих країн домінують податкові надходження, які утворюють до 90 відсотків їхніх бюджетних доходів. Основною тенденцією сучасної податкової політики у країнах з розвиненою та перехідною економікою є поступове зниження податкового навантаження у комплексі із підвищенням ефективності податкового адміністрування. Це пояснюється уніфікацією податкових систем в рамках певних економічних союзів, залученням зовнішніх інвестицій, податковою конкуренцією між країнами. Структура дохідної частини зведеного бюджету України в розрізі окремих статей доходів наближується до структур доходів бюджетів країн розвиненою та перехідною економікою. За розміром перерозподілу ВВП зведений бюджет України знаходиться на рівні або дещо відстає від цих країн. Частка податкових надходжень у структурі доходів Державного бюджету України останнім часом коливається на рівні 70 відсотків, бюджетів органів місцевого самоврядування – 80 відсотків.

4. В ході дослідження встановлено, що основними чинниками, які визначають динаміку та обсяги податкових надходжень бюджету, є податкова політика та показники соціального та економічного розвитку України. Виявлено існування оберненої залежності між часткою податкових надходжень у ВВП та темпами економічного зростання і на цій основі розглянуто декілька способів стимулювання зростання економіки в рамках проведення податкової політики: зниження ставок оподаткування; списання, реструктуризація та відстрочення податкових боргів; надання податкових пільг платникам податків за галузевою, територіальною та професійною ознаками. Із перелічених способів стимулювання економічного зростання як найбільш нейтральний та економічно обґрунтований обрано зниження ставок оподаткування.

5. В дослідженні пропонується знизити ставку оподаткування ПДВ до 18 відсотків. Це дозволить: утримати зростання індексу споживчих цін, а відповідно і зменшення інфляційної складової зростання ВВП в Україні; забезпечити рівномірність розподілу податкового навантаження між платниками податку та стимулювання економічного зростання між видами економічної діяльності. За розрахунками, виконаними із застосуванням спеціально розробленого методичного підходу, втрати Державного бюджету України у 2006 р. внаслідок зниження стандартної ставки оподаткування ПДВ до 18 відсотків можуть складати майже 3,5 млрд.грн., або 0,7 відсотка ВВП. Розглядаючи питання щодо зниження ставки оподаткування ПДВ, пропонується розробити та одночасно впровадити систему компенсаційних заходів, спрямованих на забезпечення стабільного зростання бюджетних доходів в умовах зниження податкового навантаження. Компенсаційні заходи повинні розроблятися у напряму уточнення та розширення бази оподаткування, вдосконалення податкового адміністрування, головним чином ПДВ та податку на прибуток підприємств, а також шляхом введення податку на нерухоме майно (нерухомість), підвищення ефективності адміністрування податкових і неподаткових надходжень та управління державною власністю.

6. За результатами аналізу планування та виконання планових показників надходжень податку на прибуток підприємств в України встановлено, що цей податок має значні фіскальні резерви. З метою підвищення точності його планування та результативності виконання, а також посилення ролі цього податку у формуванні податкових надходжень бюджету України пропонується: розробити систему заходів щодо забезпечення погашення податкового боргу по сплаті податку підприємствами, що перебувають у державній власності; вдосконалити правила оподаткування прибутку підприємств, що здійснюють підприємницьку діяльність у сфері розваг та грального бізнесу; вжити заходів щодо підвищення рівня сплати податку фінансовими корпораціями відповідно до декларованих ними фінансових результатів. Також запропоновано заборонити відносити до складу валових витрат платника податку суми нарахованих податків, зборів (обов’язкових платежів).

7. Для підвищення ефективності планування та виконання надходжень ПДВ, посилення його ролі у механізмі бюджетного регулювання пропонується: відмовитися від застосування вексельної форми сплати ПДВ з ввезених на територію України товарів; вдосконалити механізм бюджетного відшкодування ПДВ на основі здійснення такого відшкодування у грошовій формі за умови відсутності у такого платника податку балансових збитків; з метою мінімізації випадків ухилень від сплати ПДВ, зменшення рівня економічної привабливості діяльності, спрямованої на незаконну мінімізацію податкових зобов’язань, пропонується вдосконалити податкову накладну з ПДВ. Податкові накладні мають бути бланками суворої звітності та реалізовуватися платникам ПДВ органом державної податкової служби України за місцем реєстрації такого платника.

8. Встановлено, що методологічні засади прогнозування податкових надходжень утворюються сукупністю методів і способів їх прогнозування та визначаються динамікою, структурою і джерелами утворення цих надходжень, а також організацією процесу податкового прогнозування. Визначено основні етапи планування податкових надходжень бюджету на наступний бюджетний період: 1) розробка попереднього прогнозу податкових надходжень бюджету на наступний бюджетний період (далі – прогнозу), що здійснюються окремими органами виконавчої влади; 2) узагальнення пропозицій відповідним структурним підрозділом Міністерства фінансів України; 3) формування першого варіанту прогнозу та його погодження зі всіма учасниками процесу прогнозування податкових надходжень бюджету; 4) розгляд прогнозу на засіданні уряду; 5) розгляд прогнозу, що подається в складі проекту закону України про Державний бюджет України на наступний бюджетний період у комітетах Верховної Ради України; 6) розгляд прогнозу на пленарному засіданні Верховної Ради України; 7) прийняття Закону України про Державний бюджет України.

9. З метою вдосконалення перспективного прогнозування податкових надходжень пропонується: запровадити сценарний підхід до підготовки прогнозних показників обсягів податкових надходжень бюджету України на середньострокову перспективу, які враховуватимуть можливі корегування податкової та бюджетної політики; підвищити якість інформаційного обміну між органами виконавчої влади, що відповідають за підготовку прогнозів соціального та економічного розвитку України та перспективних прогнозів податкових надходжень; забезпечити систематизацію основних підходів економічного прогнозування, що використовуються при підготовці прогнозних розрахунків податкових надходжень на середньострокову перспективу та їх інтеграцію у комплексну систему прогнозування соціального та економічного розвитку України. Визначено, що перспективне прогнозування має здійснюватися по кожному джерелу податкових надходжень окремо, із врахуванням особливостей бази оподаткування та середньострокових очікувань динаміки показників, що її визначають, а також податкової політики на цей період.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях, монографіях:

1. Островецький В.І. Податкові надходження в системі державних фінансів країн з перехідною економікою // Наукові праці НДФІ. – 2000. – №12. – С.102–109 (0,4 друк. арк.).

2. Островецький В.І. Податок на додану вартість: проблеми адміністрування та можливі шляхи їх вирішення // Наукові праці НДФІ. – 2004. – № 3–4 (26–27). – С.109–119 (0,6 друк. арк.).

3. Островецький В.І. Деякі підходи до оцінки ефективності податкової системи України // Вісник Львівської державної фінансової академії: зб. наук. статей. Економічні науки. – Львів. – 2005. – №7. – С. 47–57 (0,7 друк. арк.).

4. Островецький В.І. Обґрунтування заходів бюджетної та податкової політики щодо стимулювання економічного зростання // Наукові праці НДФІ. – 2006. – №1 (34). – С.46–54 (0,5 друк. арк.).

5. Островецький В.І. Підходи до розмежування загальнодержавних податків між державним та місцевими бюджетами України / Збірник наукових праць професорсько-викладацького складу і аспірантів Академії муніципального управління. – Київ. – 2006. – №22. – С.64–68 (0,3 друк. арк.).

6. Білостоцька В.О., Островецький В.І. Податкове навантаження в Україні // Фінанси України. – 2002. – №12. – С.75–79 (особистий внесок: виявлення тенденцій зміни податкового навантаження на економіку України – 0,2 друк. арк.).

7. Гасанов С.С., Кудряшов В.П., Островецький В.І. Збільшення бюджетних доходів у короткостроковому періоді // Наукові праці НДФІ. - 2005. - №1 (30). – С. 11-19 (особистий внесок: підготовка пропозицій щодо збільшення обсягів податкових надходжень Державного бюджету України у короткостроковій перспективі – 0,2 друк. арк.).

В колективних монографіях:

8. Податок на додану вартість та прогнозування його надходжень до бюджету: Монографія, М.Я.Азаров, Ф.О. Ярошенко, Т.І. Єфименко та ін. – К. : НДФІ, 2004. – 344 с. (особистий внесок: п.1.1. «Податок на додану вартість та його запровадження в Україні» виявлено етапи становлення ПДВ у країнах з розвиненою та перехідною економікою, а також його запровадження і розвиток в Україні (C.827; 0,3 друк. арк.); п. 1.2. «Методи обчислення податку на додану вартість» проаналізовано переваги та недоліки основних методів обчислення ПДВ (С.2849; 0,4 друк. арк.); п. 1.3. «Оцінка надходжень ПДВ на основі аналізу макроекономічних показників» виявлено тенденції щодо темпів росту надходжень ПДВ та основних показників соціального та економічного розвитку України (С.5079; 0,2 друк. арк.); п. 1.4. «Фактори, що впливають на динаміку обсягів ПДВ» розкрито основні фактори, що визначають динаміку надходжень ПДВ до Державного бюджету України (С. 80106; 0,3 друк. арк.); п.1.5. «ПДВ-рахунки та досвід їх застосування»проаналізовано досвід Болгарії щодо запровадження ПДВ-рахунків (С. 107141; 0,4 друк. арк.); п. 1.6. «Нормативне забезпечення адміністрування та прогнозування ПДВ»розкрито особливості нормативного забезпечення адміністрування ПДВ в Україні (С.142175; 0,3 друк. арк. ).

9. Державна фінансова політика та прогнозування доходів бюджету України / М.Я.Азаров, Ф.О. Ярошенко, Т.І. Єфименко та ін. – К. : НДФІ, 2004. – 712 с. (особистий внесок: п. 1.2. «Чинники, які враховують при проведенні бюджетної політики» виявлено чинники, що враховуються при проведенні бюджетної політики в Україні (С.5168; 0,2 друк. арк.); п. 1.4. «Цілі бюджетної політики на короткострокову перспективу»розкрито загальні цілі окремих складових бюджетної політики на короткострокову перспективу (С. 99117; 0,2 друк. арк.).

10. Бюджетна політика у контексті соціально-економічного розвитку України / Т.3 : Розвиток системи податків як основи зміцнення державних фінансів, К. : НДФІ, 2004 – особистий внесок: п. 1.5. «Масштаби та причини податкової заборгованості платників перед бюджетом» проаналізовано динаміку податкового боргу в Україні ( С. 7176: 0,1 друк арк.).

В інших виданнях:

11. Островецький В.І. Роль податкової системи у мобілізації доходів бюджету України // Проблеми фінансової політики в Україні. Наук.-практ. конф. – К. : НДФІ, 2000. – С.182–186 (0,34 друк. арк.).

12. Островецький В.І. Прогнозування та оцінка доходів бюджету // Проблеми бюджетної політики України в умовах перехідної економіки: Наук.-практ. конф., К. : 2001 р./ Редкол.: Г.О.П’ятаченко (голова) та ін. – К. : НДФІ, 2001. – С. 141–145 (0,32 друк. арк.).

13. Островецький В.І. Оподаткування доходів фізичних осіб: оцінка пропозицій // Матеріали наук.-теорет. конф. «Проблеми розвитку фінансової системи України» – К. : НДФІ, 2002. – С.249–255 (0,3 друк. арк.).

14. Островецький В.І. Податок на додану вартість – джерело доходів державного бюджету // Матеріали наук.-теорет. конф. «Проблеми розвитку державних і місцевих фінансів» – К. : НДФІ, 2003. – С. 264–268 (0,36 друк. арк.).

15. Островецкий В.И. Планирование и прогнозирование доходов бюджета // Теория и практика управления. – 2004. – №12. – С.19–24 (0,52 друк. арк.)

16. Емец А.В., Островецкий В.И. Некоторые подходы к анализу эффективности налогообложения внешнеэкономических операций// Теория и практика управления. – 2005. – №1. – С.27–32 (особистий внесок: обґрунтування доцільності відмови від застосування вексельної форми сплати ПДВ з ввезених на територію України товарів (0,3 друк. арк.).

17. Островецкий В.И. Некоторые вопросы по управлению доходами государственного бюджета Украины // Теория и практика управления, 2005. – №3. – С.42–46 (0,37 друк. арк.).