Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Андрійчук Іванна Петрівна. Формування позитивної Я-концепції особистості майбутніх практичних психологів у процесі професійної підготовки: дисертація канд. психол. наук: 19.00.07 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Андрійчук І.П. Формування позитивної Я-концепції особистості майбутніх практичних психологів у процесі професійної підготовки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова. Київ, 2003.

Дисертацію присвячено проблемі гармонізації Я-концепції особистості майбутніх практичних психологів у процесі професійної підготовки. Розкрито значення Я-концепції особистості в контексті підготовки майбутнього фахівця у галузі практичної психології; виявлено показники та особливості Я-концепції особистості студентів у процесі навчання у вузі; обгрунтовано можливість гармонізації Я-концепції особистості на основі активізації процесів самопізнання, самоаналізу та саморегуляції у студентів; сформульовано теоретичні положення, що лежать в основі формування позитивної Я-концепції особистості майбутніх практичних психологів, а саме: орієнтація на цінність особистісного досвіду як важливого компонента змісту освіти, активізація суб`єктності як умова становлення зрілої особистості, стимуляція осмисленого учіння в навчальній діяльності, реалізація суб`єкт-суб`єктної взаємодії викладачів і студентів у навчально-виховному процесі. Створено та апробовано концептуальну психолого-педагогічну модель особистісної підготовки майбутніх практичних психологів, яка включає систему організації роботи щодо гармонізації Я-концепції особистості майбутніх практичних психологів.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення проблеми формування позитивної Я-концепції особистості майбутніх практичних психологів у процесі професійної підготовки, що виявляється у розкритті особливостей цього процесу, визначенні показників Я-концепції особистості студентів, виділенні груп обстежуваних із різними проявами Я-концепції, а також визначенні особливостей гармонізації Я-концепції особистості студентів, розробці та апробації концептуальної психолого-педагогічної моделі формування позитивної Я-концепції особистості майбутніх практичних психологів.

  1. Центральною ланкою системи підготовки практичних психологів є особистісна підготовка, яка інтегрує всі інші елементи цієї системи. Саме тому професійна придатність не зводиться лише до рівня академічної підготовки. Психологові, який прагне досягти високої професійної майстерності, необхідні постійний самоаналіз, усвідомлення власних дій та вчинків, самоспостереження, здатність вести безперервний внутрішній діалог. Підготовка психологів-практиків повинна базуватись на врахуванні індивідуальних особливостей студентів і спрямовуватись на формування і розвиток їх позитивної Я-концепції.

  2. Модель особистості фахівця у галузі практичної психології включає важливі особистісні риси та якості, які можна об`єднати у понятті позитивна Я-концепція, показниками якої є адекватність і сталість самооцінки, високий рівень самоповаги, домінування інтернальних тенденцій локусу-контролю, відсутність суттєвих внутрішньоособистісних проблем та особистісної тривожності.

  3. Я-концепція особистості майбутнього практичного психолога – студента-першокурсника у більшої половини студентів характеризується дизгармонійністю, що проявляється у неадекватній самооцінці, екстернальному локусі контролю, особистісній тривожності, почутті неповноцінності і фрустраціях. У процесі професійної підготовки в умовах навчання у вузі відбуваються незначущі зміни в показниках Я-концепції особистості. Позитивна Я-концепція та тенденція до позитивної Я-концепції особистості до закінчення вищого навчального закладу виявляється лише у третини випускників, що з необхідністю ставить проблему пошуку шляхів активізації особистісного зростання майбутніх фахівців вже з першого року навчання.

  4. Перспективи особистісного зростання і, зокрема, гармонізації Я-концепції особистості майбутніх практичних психологів пов`язані з реалізацією в практиці принципів особистісно зорієнтованого навчання, ідей гуманістичного підходу. Практична реалізація гуманістичних тенденцій повинна опиратись на активізацію суб`єктної поведінки студентів на основі розвитку рефлексивних процесів (самоаналізу, самопізнання, самооцінювання і на цій основі саморозвитку), які лежать в основі особистісного самовизначення.

  5. Процес формування позитивної Я-концепції особистості майбутніх практичних психологів є ефективним, насамперед, за умови усвідомлення його шляхів і засобів як викладачами, так і самими студентами. Усвідомлення суті майбутньої психологічної діяльності та її особливостей в ході професійного навчання неминуче призводить до змін в уявленні про себе як потенційного суб`єкта цієї діяльності.

  6. В основі системи роботи щодо оптимізації умов становлення особистості практичного психолога повинна лежати суб`єкт-суб`єктна взаємодія викладачів і студентів. Гармонійні стосунки між викладачами та студентами є основою становлення особистості, в якій стосункам диктату, конфронтації протиставлене співробітництво, діалог. Навчання та виховання в діалозі створює умови, що сприяють реалізації творчих, особистісно-рівноправних взаємин викладача та студента. Особливу увагу необхідно приділяти розвитку рефлексії як основного механізму формування особистісних якостей професіонала, якому властиві відкритість і гуманістичність. Рефлексія повинна успішно використовуватись у різноманітних ситуаціях навчально-виховної комунікації.

  7. Передумовою особистісного зростання індивіда, що забезпечує цінність усвідомлення свого Я, умов у яких воно існує, потреб, які воно намагається реалізувати та оцінку власних можливостей і цінностей, котрі спонукають Я до активних дій, є процес самопізнання. Активізація розвитку особистісного самопізнання передбачає включення у навчальний процес діяльності студента засобів і прийомів безпосереднього та опосередкованого самопізнання, розвитку здібностей до самоспостереження, рефлексії, самоаналізу і самоконтролю.

  8. Важливою умовою гармонізації Я-концепції особистості майбутніх практичних психологів є формування позитивних установок на власну поведінку, зміна Я-концепції особистості студентів у позитивному напрямі. Свідоме чи напівсвідоме сприймання людиною себе як цінності, сприяє самоповазі, вибору соціально бажаної альтернативи поведінки, гарантує більш чи менш гармонійне ставлення до себе та оточуючих. Самоприйняття або адекватний образ Я особистості при загальній позитивній установці на себе є необхідною умовою для позитивних змін і реалізації можливостей саморозвитку.

  9. Реалізуючи в умовах професійної підготовки систему навчально-виховної роботи щодо гармонізації Я-концепції особистості майбутніх практичних психологів встановлено, що формування Я-концепції особистості повинно базуватися на особистісно зорієнтованому підході і опиратися на такі види навчально-виховної роботи: діяльність психологічної служби, яка функціонує у вузі; використання психології як засобу самопізнання та саморозвитку; організацію самостійної роботи студентів; систему навчальних практик. Інтерактивні форми роботи зі студентами та викладачами, які використовує психологічна служба вузу дозволяють активізувати, коригувати процеси самопізнання та саморозвитку. Зміст психологічних дисциплін може стати дієвим, якщо студент суб`єктивно засвоює інформацію, пропускає її через свій внутрішній світ. Організовуючи самостійну роботу потрібно використовувати такі форми і методи, які дозволяють цілеспрямовано керувати процесами розвитку самосвідомості особистості (ведення щоденників особистісного зростання, виконання індивідуальних навчально-дослідних завдань із саморефлексії та саморозвитку. Навчальні практики є додатковим стимулом особистісної рефлексії, можливістю для відпрацювання навичок і вмінь самоаналізу та самокорекції.

  10. Гармонізація Я-концепції особистості майбутніх практичних психологів повинна здійснюватись у різних формах і видах навчально-виховної роботи, які органічно взаємозв`язані та спрямовані на досягнення спільної мети (просвітницько-профілактичні бесіди, індивідуальні та групові консультації, активне соціально-психологічне навчання). Цілеспрямована система навчально-виховної роботи створює діалогічний простір, в якому відбувається реалізація природного і соціального потенціалу студентів, завдяки ініціюванню та підтримці викладачами активних форм самопізнання та саморозвитку, підсилення студентами власного особистісного потенціалу – через використання активних психологічних методів розвитку особистості, виявлення, розгортання та розв`язання конкретних життєвих і наукових ситуацій та проблем. Це проявляється у когнітивному (розширюється об`єм особистісних знань, розуміння себе та інших, з`являється новий погляд на життя, глибинне усвідомлення життєво-професійних цілей), емоційно-оцінному (зростає інтерес до власної особистості, до внутрішнього світу людини) та поведінковому (оволодівають новими методами, засобами і прийомами особистісного зростання, підвищується здатність до самовираження та самоуправління, самоконтроль і відповідальність) компонентах.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми формування позитивної Я-концепції особистості майбутніх практичних психологів. Зокрема, подальшого вивчення чекають питання, що стосуються впливу інших форм і методів навчання та виховання на процес гармонізації Я-концепції особистості майбутніх фахівців. Саме в дослідженні цих та інших напрямків проблеми ми вбачаємо перспективи нашої подальшої роботи.

Публікації автора:

  1. Андрійчук І.П. Проблема Я-концепції у зарубіжній та вітчизняній психології // Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України. – Київ, 2000. – Т.2. – Ч.1. – С.11-14

  2. Андрійчук І.П. Психолого-педагогічні умови становлення позитивної Я-концепції майбутніх практичних психологів // Психологія. Збірник наукових праць. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2002. – Випуск 15,– С.273-282

  3. Андрійчук І.П. Психолого-педагогічна система гармонізації Я-концепції майбутніх практичних психологів // Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України. – Київ, 2002. – Том ІV. – Ч.3. – С.14-20

  1. Андрійчук І.П. Роль Я-концепції в особистісному становленні практичного психолога // Збірник наукових праць: філософія, соціологія, психологія. – Івано-Франківськ, 2000. – Вип. 5. – Ч.1.- С.197-199

  2. Андрійчук І.П. Особливості формування позитивної Я-концепції особистості майбутніх практичних психологів // Психологія. Збірник наукових праць. – К.: НПУ імені М.П.Драгоманова, 2002. – Випуск 18. – С.189-193

  3. Андрійчук І.П. Дослідження особливостей Я-концепції майбутніх практичних психологів // Практична психологія та соціальна робота. – 2001.– №8. – С.11-14

  4. Андрійчук І.П. Проблема позитивної Я-концепції майбутніх практичних психологів // Матеріали III з’їзду Товариства психологів України “Творча спадщина Г.С.Костюка та сучасна психологія. До 100-річчя від дня народження академіка Г.С.Костюка”.– Київ, 2000.– С. 8-9

  5. Андрійчук І.П. Я-концепція особистості та тривожність // Матеріали Міжнародного конгресу “Стресы в повседневной жизни детей”. – Одеса, 2000. – С.4-5

  6. Андрійчук І.П. Проблема особистісної підготовки практичних психологів // Тези доповідей 5-ї науково-практичної конференції української спілки психотерапевтів “Особистість психотерапевта в терапевтичному полі ”.– Тернопіль, 2000. – С.57-60

  7. Андрійчук І.П. Християнська мораль і позитивна Я-концепція практичного психолога // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. 2001. – №1.– С.37-40

  8. Андрійчук І. Проблема гармонізації Я-концепції майбутніх практичних психологів // Економіка освіти: Збірка наукових праць НДУ “Економіка вищої освіти НДІ Вищої освіти АПН України”. – Тернопіль, 2001.– Т.1. – С.250-253

  9. Радчук Г.К., Андрійчук І.П. Психолого-педагогічні умови гармонізації Я-концепції майбутніх практичних психологів. Методичні рекомендації для викладачів вищих навчальних закладів та практичних психологів освіти. – Тернопіль, 2002. – 48 с. (70%).

  10. Андрійчук І. Особистісно зорієнтоване навчання як умова формування позитивної Я-концепції у майбутніх практичних психологів // Матеріали науково-практичної конференції “Ступенева освіта психологів-фахівців: бакалавр, спеціаліст, магістр”. – Львів, 2002. – С.3 -7

  11. Радчук Г., Андрійчук І. Реалізація системи роботи щодо гармонізації особистості майбутніх практичних психологів (з досвіду роботи кафедри практичної психології ТДПУ ім. В.Гнатюка) // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Психолого-педагогічні засади професійного становлення особистості практичного психолога і соціального педагога в умовах вищої школи”. – Тернопіль, 2003. – Ч.2. – С.43-49 (70%).

  12. Андрійчук І. Діяльність психологічної служби вузу як засіб активізації особистісного розвитку майбутніх практичних психологів // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Психолого-педагогічні засади професійного становлення особистості практичного психолога і соціального педагога в умовах вищої школи”. – Тернопіль, 2003. – Ч.3. – С.70-76

Анотації