Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Гулеватий Андрій Анатолійович. Формування психологічної готовності майбутніх фахівців з вищою освітою до використання комп'ютерної техніки : Дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Хмельницький національний ун-т. — Хмельницький, 2005. — 191арк. — Бібліогр.: арк. 161-181.



Анотація до роботи:

Гулеватий А.А. Формування психологічної готовності майбутніх фахівців з вищою освітою до використання комп’ютерної техніки. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – “Педагогічна та вікова психологія”. - Національна академія Державної прикордонної служби України, м. Хмельницький, 2005.

У дисертації проведено науковий аналіз проблеми психологічної готовності фахівців з вищою освітою до засвоєння та використання у професійній діяльності сучасної комп’ютерної техніки (КТ). Виокремлені структурні її компоненти: мотиваційна, когнітивна, операційно-процесуальна та емоційно-вольова готовності, експериментально та методами математичної статистики доведена правомірність їх існування.

У констатуючому експерименті виявлено відмінності у розвитку зазначених компонентів готовності у студентів та курсантів вищого цивільного та військового навчальних закладів. Робиться висновок про недостатній рівень розвитку мотиваційної та емоційно-вольової готовностей майбутніх фахівців з вищою освітою до використання комп’ютерної техніки у професійній діяльності.

Пропонується модель розвитку психологічної готовності студентів-економістів та курсантів-прикордонників до використання КТ у майбутній професійній діяльності. У експерименті, який передбачав проведення консультацій, бесід, ігор, тренінгів, ін., підтверджено ефективність їх впливу на формування психологічної готовності особистості майбутнього фахівця з вищою освітою до використання КТ у професійній діяльності.

За підсумками теоретико-експериментального дослідження зроблені наступні загальні висновки:

  1. Проблема психологічної готовності майбутніх фахівців з вищою освітою до використання КТ є малодослідженою у галузі педагогічної психології і має актуальне наукове та практичне значення. У дослідженнях вчених залишились поза увагою власне психологічні аспекти мотивації студентів ВНЗ та курсантів ВВНЗ до вивчення КТ та використання її у майбутній професійній діяльності, формування у них адекватних уявлень, знань про її можливості. Розкриті психологічні особливості професійної діяльності офіцера-прикордонника, фахівця-економіста, вимоги щодо комп’ютерної підготовки та сфери службового використання інформаційних засобів.

  2. Встановлено психологічні особливості взаємодії особистості з персональним комп’ютером, проблеми спілкування та діалогу з ним, вказується на основні завдання ВНЗ щодо формування інформаційної культури майбутнього офіцера, фахівця економіста.

  3. Запропонована та перевірена методами математичної статистики структура психологічної готовності особистості до використання КТ у професійній діяльності. Вона представляє собою єдність та взаємозв’язок таких компонентів готовності, як мотиваційного, когнітивного, операційно-процесуального та емоційно-вольового. Розкрито показники і критерії їх розвитку у курсантів та студентів.

  4. На основі розробленої структури психологічної готовності здійснено порівняльний констатуючий експеримент з вивчення особливостей розвитку зазначених компонентів готовності у курсантів НАДПСУ, студентів економічних спеціальностей ХІЕП, ХНУ. Робиться висновок про те, що у майбутніх офіцерів-прикордонників, студентів-економістів низький рівень розвитку мотивації до вивчення та засвоєння КТ. Слабко сформованими є такі важливі групи мотивів як професійно значущі та пізнавальні, які суттєво впливають на розвиток когнітивної, операційно-процесуальної та емоційно-вольової готовностей особистості до роботи на КТ.

  5. Виявлено значні проблеми з розвитку у майбутніх фахівців з вищою освітою когнітивного та операційно-процесуального компонентів готовності до використання КТ. Вони, окрім об’єктивного, мають суб’єктивний характер (неадекватна мотивація, негативні установки щодо вивчення КТ, низький рівень знань та навичок з шкільної програми інформатики, недостатній рівень усвідомлення професійної та особистісної значущості інформаційних засобів та ін.).

  6. Встановлено, що готовність курсантів та студентів до роботи на КТ суттєво знижується за рахунок недостатнього рівня розвитку їх емоційно-вольової готовності. Хвилювання, що виникають у значної частини майбутніх офіцерів та економістів, призводять до зниження результативності занять з ОІОТ, низького рівня сформованості знань та умінь щодо роботи на КТ.

  7. Запропонована теоретична модель формування психологічної готовності особистості майбутнього фахівця щодо використання КТ у майбутній професійній діяльності. До її структури входять психолого-педагогічні засоби, спрямовані на покращання розвитку всіх компонентів зазначеної готовності: мотиваційного, когнітивного, операційно-процесуального та емоційно-вольового.

  8. Проведено формуючий експеримент, апробована модель формування психологічної готовності студентів та курсантів до використання КТ у професійній діяльності. Її ефективність перевірена шляхом порівняння результатів формуючого впливу у двох експериментальних групах. Підтверджена гіпотеза дослідження щодо можливості корекції та розвитку необхідної психологічної готовності у майбутніх фахівців з вищою освітою.

Предметом подальших досліджень може стати вивчення впливу індивідуально-типологічних особливостей особистості на формування психологічної готовності до використання КТ, виявлення найбільш професійно важливих якостей особистості, що сприяють її успішній роботі з обчислювальною технікою та фаховій діяльності загалом.

Публікації автора:

  1. Гулеватий А.А. Проблеми психологічної готовності особистості до вивчення комп’ютерної техніки // Збірник наукових праць. - Вип 22. Ч. 2. - Хмельницький: Вид-во Національної академії ПВУ, 2003. - С.173 – 177.

  2. Гулеватий А.А. Інформаційна культура як основа психологічної готовності особистості до використання комп’ютерної техніки. // Збірник наукових праць. - Вип 23. Ч. 2. - Хмельницький: Вид-во Національної академії ПВУ, 2003. - С.36 – 42.

  3. Гулеватий А.А. Психологічна готовність студентів з особливими потребами до навчання роботі на комп’ютері // Актуальні проблеми навчання та виховання людей з особливими потребами / Тези доповідей IV Міжнародної науково-практичної конференції.- К. Університет “Україна”.- 2003. - С.111 – 112.

  4. Гулеватий А.А. Проблеми психологічної готовності студентів до застосування методів програмного навчання // Розвиток легкої промисловості і сфери побуту: проблеми, перспективи та підготовка фахівців / Матеріали регіональної науково-практично конференції. - Хмельницький: ХІКМ. - 2003.- С.76 – 82.

  5. Гулеватий А.А. Моделі мотивації і мотивування як психологічні конструкції // Збірник наукових праць. - Вип 30. Ч. 2.(Спецвипуск) - Хмельницький: Вид-во Національної академії ДПСУ, 2004. - С.78 – 80.

  6. Гулеватий А.А. Розвиток та корекція психологічної готовності майбутніх офіцерів-прикордонників до використання комп’ютерної техніки // Серія 12, Психологія. Збірник наукових праць. - К.: НПУ ім. М.П.Драгоманова, вип. 3 (27), 2005. - С.240 – 246.

  7. Гулеватий А.А. Інформаційна культура як основа психологічної готовності курсантів-прикордонників до використання комп’ютерної техніки. // Наукові записки. Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського. Серія: Педагогіка і психологія.
    Випуск №13, 2005. - С.208-210.

  8. Гулеватий А.А. Особливості формування психологічної готовності майбутніх фахівців з вищою освітою до використання комп’ютерної техніки. // Збірник наукових праць. - Вип. 33. Ч. 2. – Хмельницький: Вид-во Національної академії ДПСУ, 2005. - С.78 – 85.

  9. Гулеватий А.А. Формування психологічної готовності у курсантів та студентів до використання комп’ютерної техніки. - Методичні рекомендації. - Хмельницький: ХІЕП, 2005. - 27с.