Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Офтальмологія


Ностопирьова Олена Іванівна. Формування рефракції у дітей, які мешкають на радіаційно забрудненій території : Дис... канд. наук: 14.01.18 - 2008.



Анотація до роботи:

Ностопирьова О.І. Формування рефракції у дітей, що проживають на радіаційно забрудненій території. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.18 – Офтальмологія. – Інститут очних хвороб і тканинної терапії ним. В.П. Філатова АМН України, Одеса, 2007.

Дисертація присвячена питанню формування рефракції у дітей, що проживають на радіаційно забрудненій території. Вперше проведено багатократне дослідження протягом 11 років дітей віком 6,5-17 років, що проживають в радіаційно забрудненій (РЗ) і “незабрудненій” (НЗ) місцевості однієї клімато-географічної зони. Відмічено прискорення еметропізації у дітей 7-12 років, що народилися після Чорнобильської аварії і проживають в РЗ, порівняно з аналогічними за віком дітьми з НЗ. Встановлено уповільнення рефрактогенезу у дітей 13-16 років з РЗ, що народилися до аварії на ЧАЕС. Ризик гіперметропії у дітей РЗ, що народилися до Чорнобильської аварії, у віці 15-16,5 років в 2,3 рази вищий, ніж у дітей аналогічного віку НЗ. Ризик міопії у дітей 15-16,5 років з РЗ в 1,9 рази вищий, ніж у дітей того ж віку з НЗ. Встановлена вища частота змішаного астигматизму в РЗ (1,6%) порівняно з НЗ (0,45%, р=0,03). Виявлені групи ризику порушень рефракції у школярів, що проживають в РЗ: наявність захворювань травного тракту, органів дихання, ЛОР-органів, патології сполучної тканини, алергічних захворювань (ризик виникнення міопії збільшується в 1,5-3 рази); відхилення у фізичному розвитку призводять до збільшення частоти міопії в 1,4 рази і гіперметропії в 1,3 рази порівняно з дітьми без вказаних відхилень).

1. Думки дослідників щодо стану рефракції дітей, що проживають на радіаційно забруднених територіях, суперечливі. Відсутні дані про взаємозв'язок міопії у дітей цих регіонів з соматичною патологією, недостатньо вивчено стан основних зорових функцій, немає відомостей про дослідження розміру очей у дітей даної популяції. Не проводились багаторічні порівняльні спостереження за станом рефракції у дітей радіаційно забрудненої і «незабрудненої» зон. Вивчення цієї проблеми необхідне для вирішення питань профілактики зорових розладів у дітей з контрольованих районів і призначення відповідного лікування.

3. Вперше виявлено, що формування рефракції (процес еметропізації) у дітей, які мешкають в “незабрудненій” і радіаційно забрудненій зонах, є різним: у дітей 7-12 років із “незабрудненої” зони, які народились після Чорнобильської аварії, еметропія відмічена в 9%, а у дітей забрудненої зони – в 26% випадків. У дітей 13-16 років, які народилися до Чорнобильської аварії, гіперметропія виявляється частіше в радіаційно забрудненій зоні (44%), ніж в “незабрудненій (17%), що є ознакою уповільнення рефрактогенезу.

3. Частота міопії у віковому інтервалі 7-16 років підвищується з 3,7% до 11,4% у дітей “незабрудненої” зони і з 4,2% до 29,4% у дітей радіаційно забрудненої зони. Ризик розвитку міопії у дітей 15-16 років радіаційно забрудненої зони, що народилися до Чорнобильської аварії, в 1,9 рази вищий, ніж у дітей ”чистої” зони.

4. Вперше встановлено, що у підлітків у віці 16-17,5 років на завершальній фазі рефрактогенезу частота міопії була різною залежно від часу народження щодо дати Чорнобильської аварії: у тих, що одержали опромінення в ембріональному періоді або на першому році життя – 11%; у віці 1-3 років – 29%; у дітей, які народилися через 4-6 років після аварії на ЧАЕС - 5%.

5. Одержані додаткові дані про те, що частота школярів зі зниженою гостротою зору для далечини в забрудненій і «незабрудненій» зонах була однаковою – 17,5%. Відмічена асиметрія в некоригованій гостроті зору між очима: у дітей радіаційно забрудненої зони в 35%, а у дітей «незабрудненої» зони в 2 рази рідше – в 18,5% випадків.

6. Уточнені дані про те, що у дітей у віці 15-16 років без офтальмопатології з радіаційно забрудненої зони об'єм абсолютної акомодації складав в середньому 8,0 дптр, а у школярів аналогічного віку “незабрудненої” зони – в 1,5 рази вище (12,0 дптр).

7. Встановлені чинники ризику порушень рефракції у дітей, що проживають на радіаційно забруднених територіях: захворювання травного тракту, органів дихання, ЛОР-органів, патологія сполучної тканини, алергічні захворювання збільшують ризик виникнення короткозорості в 1,5-3 рази; при відхиленні у фізичному розвитку (перевищення маси тіла порівняно з віковими нормами) відмічається збільшення частоти міопії в 1,4 рази і гіперметропії в 1,3 рази порівняно з дітьми без вказаних відхилень. За наявності патології сполучної тканини та захворювань крові збільшується частота астенопій у 3 рази.

Публікації автора:

1. Сердюченко В.И., Драгомирецкая Е.И., Ностопырева Е.И., Головко И.И. Соматический статус и физическое развитие детей и подростков как факторы риска разития миопии // Офтальмол. журн. – 2002. - № 2. – С. 4-8.

Автором проведено клінічне обстеження школярів, обробка та інтерпретація отриманих даних.

2. Ностопирьова О.І., Сердюченко В.І., Драгомирецька О.І. Радіоактивна забрудненість регіону мешкання і особливості стану рефракції у дітей і підлітків // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. Вип. 13. – Кн. 4. – Київ, 2004. – С. 393-400.

Автором проведено обстеження дітей, проаналізовано отримані дані, підготовлено матеріали для публікації.

3. Сердюченко В.І., Ностопирьова О.І. Віддалені спостереження за станом органа зору школярів, які постійно мешкають в радіоактивно забрудненому районі // Офтальмол. журн. – 2006. - № 3 (ІІ). – С. 152-155.

Автором проведено офтальмологічне обстеження школярів, обробка та аналіз отриманих даних.

4. Сердюченко В.И., Ностопырева Е.И., Драгомирецкая Е.И., Конопчук Н.П. Особенности формирования рефракции у детей радиационно загрязненной зоны // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крымского гос. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь: Издат. центр КГМУ, 2007. – Т. 143, ч. ІІ. – С. 160-161.

Автором проведено клінічне обстеження дітей, проведено аналіз отриманих даних та їх інтерпретація, підготовлено матеріали для публікації.

5. Сердюченко В.І., Корбутяк С.В., Ностопирьова О.І., Дідик В.С., Головко В.О., Головко І.І. Захворювання очей та стан зорово-нервового апарату школярів, що мешкають в районі Житомирської області з високим радіоактивним забрудненням // Матеріали 3-й симпозіуму “Діагностика та профілактика негативних наслідків радіації”, присвяченого пам’яті д.б.н. Е.В.Михайловської. – Київ, 1997. – С. 227-229.

6. Serdyuchenko V.I., Korbutyak S.V., Nostopireva E.I., Didik V.S., Golovko V.A., Golovko I.I. Results of a profound screening of schoolchildren living in a district of the Zhitomir region with radioactive contamination // Current рroblems in ophthalmology. Proceeding of the 1 st Polish-Ukrainian Conference in Ophthalmology. – Lublin, 1999. – Р. 251-253.

7. Сердюченко В.И., Ностопырева Е.И. Функциональное состояние органа зрения у детей из радиоактивно загрязненного района и его взаимосвязь с общим состоянием организма, возрастом и экологической характеристикой зоны обитания // Международный журнал радиационной медицины. – 2001. – Т. 3, № 1-2. – С. 286-287.

8. Сердюченко В.И., Драгомирецкая Е.И., Ностопырева Е.И., Головко И.И. Физическое развитие детей и подростков и общесоматический статус как факторы риска развития близорукости // ІІІ симпозіум з катарактальної та рефракційної хірургії. ІV Українсько-Польська конф. з офтальмології: Тези. – Київ, 2003. – С. 156-157.

9. Сердюченко В.І., Ностопирьова О.І., Бикова І.О., Савчук О.М. Зоровий профіль підлітків, що зазнали “Чорнобильського удару” у пренатальному і ранньому постнатальному періодах // ІІ конф. дитячих офтальмологів України “Сучасні технології діагностики та лікування очної патології у дітей”. – Тези та лекції, Судак, 2003. – С. 165-166.

10. Сердюченко В.І., Ностопирьова О.І. Стан офтальмопатології у школярів із радіаційно забрудненого району у віддалений після чорнобильської аварії період // Miedzynarodova konferencja choroby rogowki, twardowki i powierzchni oka oraz V Polsko-Ukrainska konferencja okulisticzna. Lublin, 2006. – PU-3-3.

11. Сердюченко В.І., Ностопирьова О.І., Драгомирецька О.І. Особливості рефрактогенезу у школярів з радіаційно забрудненого району // Наук.-практ. конф. з міжнародною участю “Актуальні проблеми медико-соціальної реабілітації дітей з інвалідизуючою очною патологією”. – Київ, 2006. – С. 215-217.

12. Сердюченко В.И., Драгомирецкая Е.И., Ностопырева Е.И.
Размер глаза по данным ультразвуковой биометрии у школьников и его взаимосвязь с антропометрическими показателями // Детская офтальмология. Итоги и перспективы: Материалы научно-практич. конф. 21-23 ноября. – Москва, 2006. – С. 228-229.