Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Балахонова Олеся Василівна. Формування регіональної промислової політики в умовах конкурентної економіки : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Балахонова О. В. Формування регіональної промислової політики в умовах конкурентної економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – Розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2008.

Дисертація присвячена теоретичним, методичним і практичним питанням формування і реалізації регіональної промислової політики в конкурент-ній економіці.

В роботі досліджено теоретичні підходи до організаційного управління реформуванням промисловості України та регіонального промислового виробництва на засадах програмно-цільового підходу. Визначено основні поняття і категорії процесу управління та його аналітичного забезпечення. Розроблено основні вимоги до формування регіональної промислової політики для Одеської області. Сформовано концептуальні заходи удосконалення механізму подолання промислового відставання регіону. Запропоновані напрямки побудови нових організаційно-економічних структур у регіоні. Розроблено методику економічної оцінки рівня якості і конкурентно-спроможності промислової продукції. Основні результати праці знайшли промислове впровадження в процесі розробки середньо- та довгострокових стратегій розвитку промислових підприємств і формування регіональних програм в умовах трансформаційної економіки.

В дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання щодо розробки механізму та інструментів формування регіональної промислової політики в умовах трансформаційної української економіки.

В ході дослідження доведено, що:

1. Для трансформаційної української економіки характерні наслідки її розвалу, а не циклічний рух. Тому структурна перебудова здійснюється шляхом адаптації виробництва до ринку, що може привести країну до перетворення на сировинний придаток. Становлення циклічності вітчизняної економіки можливе лише за пожвавлення внутрішнього ринку на засадах значних інвестицій у виробництво, пріоритетного розвитку науково-технічного прогресу, розробки та впровадження нової техніки, з врахуванням регіонального аспекту.

2. В процесі формування регіонального промислового ринку потрібно враховувати його специфіку, детерміновану територіальним поділом праці, історичними, природними і національно-демографічними особливостями території, а також його положення як невід’ємну складову національної економіки.

3. В дисертаційній роботі регіональна промислова політика в Одеській області має бути не антидепресійною, а структурно-інноваційною, що забезпечить не лише збереження, але й посилення ролі регіону в економіці України. Для цього в області є всі передумови: логістичний сервіс, потужний виробничий і науковий потенціал, висококваліфіковані кадри, зручне геостратегічне положення.

4. Автором запропоновано основи формування концепції і програми конверсії підприємств промислового комплексу регіону, основні організаційні блоки яких складають підпрограми: 1) визначальні процеси конверсії; 2) предметно-цільові; 3) забезпечувальні.

5. Промислове виробництво в Україні з періоду стабілізації переходить у нову якість — зростання. Темпи виробництва промислової продукції в 2006 р. склали – 106,2 %, в 2005 р. – 103,0 %, в 2004 р. – 112,0 %, у 2003 р. – 115,8 %. Промислова політика в країні визначається наступними документами: «Європейський вибір», «Стратегія стійкого розвитку і структурно-інноваційної перебудови української економіки на період 2004–2015 років», Програмою діяльності Кабінету Міністрів України.

В цілому по промисловості актуальним є приведення національного законодавства до норм ВТО, а для промислових підприємств, що займаються експортом своєї продукції (у першу чергу), важливе значення має впровадження системи управління якістю відповідно до вимог міжнародних стандартів ДСТУ (ISO-9000).

Пріоритетними напрямками розвитку машинобудування, на думку дисертанта, залишаються: створення систем машин і устаткування нового покоління для АПК, енергетики, транспорту і житлово-комунального господарства; створення конкурентноздатної елементної бази та комплектуючих виробів; збільшення обсягів випуску інноваційного устаткування; збільшення обсягів виробництва експортної та імпортозамінної продукції; створення виробництва для держзамовлення на військову техніку.

6. Використання програмно-цільового методу дисертантом розглядається як методична основа для науково обґрунтованої розробки регіональних програм. У цьому методі зроблена спроба реалізувати інженерний підхід. Такий підхід у даній роботі трактується як певна сукупність методичних прийомів і кроків, виконання яких дозволяє одержати деякий готовий до використання продукт. У дисертаційному дослідженні — це програма регіональної промислової політики для Одеської області.

7. Складність процесів структурної перебудови промислового виробництва вимагає апробації комплексних підходів до її реалізації, що обумовлює необхідність розробки і впровадження принципово нової цілісної промислової політики — як на загальнодержавному, так і на регіональному рівнях.

8. Проведені дисертантом дослідження діагностики промислового відставання підприємств машинобудування дозволили виявити і визначити шляхи виходу з кризи. Такий вихід із кризи може бути здійснений, насамперед, за допомогою розробки та реалізації механізму подолання промислового відставання, який би враховував особливості регіону, взаємодоповнюючи загальну державну концепцію реформ.

9. Створення на регіональному рівні організаційно-економічних структур у частині розвитку промислового виробництва спрямоване на вирішення, насамперед, соціальних проблем розвитку регіону, формування умов для регіонального використання і розвитку промислового потенціалу інфраструктури промислової діяльності в рамках конкретного регіону.

10. Для оцінки промислових виробів дисертант пропонує використовувати систему показників, яка включає: рівень якості, технічний рівень, конкурентноздатність. Розрахунок цих показників дасть можливість порівняти витрати на технічну підготовку виробництва нових виробів з майбутнім ефектом від їхнього впровадження і тим самим уникнути прийняття неефективних рішень.

Публікації автора:

Монографія

  1. Балахонова О. В. Промышленная политика в регионе / Институт проблем рынка и экономико-экологических исследований НАН Украины. – Винница: Книга-Вега, 2005. – 79 с. – Бібліогр. с. 71–79. (4,65 д. а.).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Балахонова О. В. Развитие корпоративных структур в Украине // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць ДНУ. – Дніпропетровськ, 2004. – Т. II., – Вип. 193. – С. 371–377. (0,4 д. а.).

  2. Балахонова О. В. Агентские издержки в корпоративном управлении // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць ДНУ. – Дніпропетровськ, 2004. – Т.III., – Вип. 194. – С. 770–781. (0,6 д. а.).

  3. Балахонова О. В. Систематизація об'єктів оподаткування // Економіка та держава. – 2004. – № 11 – С. 36–40. (0,3 д. а.).

  4. Захарченко В. И., Балахонова О. В., Кузьмина Т. С. Инвестиционная политика в условиях трансформации экономики // Бизнес-Информ. – 2004. – № 3–4 – С. 76 90. (1,3 д. а.). Особистий внесок здобувача – розробка класифікації інвестицій та напрямків державної інвестиційної політики.

  5. Захарченко В. І., Кіладзе Г. С., Балахонова О. В. Прогнозування підприємницького ризику на підприємствах регіону // Вісник технологічного університету Поділля. – 2004. – № 4 – С. 143–146. (0,8 д. а.). Особистий внесок здобувача – розробка етапів аналізу і прогнозування підприємницького ризику, класифікація витрат.

  6. Захарченко В. И., Балахонова О. В., Кузьмина Т. С. Управление гиб-кими производственными процессами на основе имитационного моделирования // Інженер – технолог – рабочий. – 2004. – № 12 – С. 12–15. (0,75 д. а.). Особистий внесок здобувача – розрахунок терміну обробки і послідовності проходження технологічних операцій.

8. Захарченко В. І., Балахонова О. В., Кіладзе Г. С. Мотиваційний механізм господарюючого суб'єкта на ринку техніки // Труды Одесского политехнического университета: Сб. науч. и произв.-практ. статей. – Одесса, 2004. С. 204–206. (0,4 д. а.). Особистий внесок здобувача – обґрунтування використання показника ”коефіцієнт споживчих якостей техніки” в сучасних ринкових умовах.

9. Балахонова О. В. Оценка конкурентоспособности новых изделий в промышленности // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – № 4 – С.154–158. (0,54 д. а.).

10. Балахонова О. В. Реформирование регионального промышленного комплекса на основе разработки долгосрочной стратегии // Экономические инновации: Сб. науч. работ. – Одесса, – 2007. – Вып. 28 – С. 26–33. (0,7 д. а.).

Тези доповідей

11. Балахонова О. В., Киладзе Г. С. Развитие корпораций в условиях глобализации рынка // Фондовий ринок і його роль у розвитку економіки держави: Міжнародна науково-практична конференція. – Миколаїв: 15–19 вересня 2004 р. – Миколаїв, 2004. – С. 87–91. Особистий внесок здобувача – характеристика глобальних та регіональних змін.

12. Захарченко В. І., Балахонова О. В., Киладзе Г. С. Мотиваційний механізм господарюючого суб’єкта на ринку техніки // Економічні проблеми розвитку промислового виробництва: Міжнародна науково-практична конференція. – Одеса: 5–8 жовтня 2004 р. – Одеса, 2004. – C. 204–206. Особистий внесок здобувача – розробка механізму регіонального ринку нової техніки.

13. Балахонова О. В. Государственное регулирование инвестиционной сферы // Динаміка наукових досліджень 2004: III Міжнародна науково-практична конференція. – Дніпропетровськ: 21–30 червня 2004 р. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 3–6.

14. Балахонова О. В. Совершенствование финансовой отчетности бюджетной организации // Макроекономічна політика в Україні: проблеми науки та практики: Міжнародна науково-практична конференція. – Харків: 20–21 листопада 2007 р. – Харків, 2007. – С. 11–13.