Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Коломицева Олена Віталіївна. Формування ринково орієнтованої системи регіонального продовольчого комплексу (на прикладі Черкаської області) : Дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. — К., 2005. — 251арк. — Бібліогр.: арк. 217-232.



Анотація до роботи:

Коломицева О.В. Формування ринково орієнтованої системи регіонального продовольчого комплексу ( на прикладі Черкаської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, м. Київ, 2005.

Дисертацію присвячено розробці методологічних основ та обґрунтуванню основних напрямів підвищення ефективності розвитку продовольчого комплексу регіону в умовах трансформації економіки.

В роботі поглиблено зміст поняття „регіональний продовольчий комплекс”, обґрунтовано формування функціонально-галузевої структури ПК Черкаської області, проведено дослідження тенденцій розвитку основних сфер продовольчого комплексу. Здійснено економічну оцінку організаційно-господарських форм інтеграції суб’єктів продовольчого ринку. Розроблено концептуальні напрями та прогноз розвитку основних сфер регіонального продовольчого комплексу.

Основні результати роботи впроваджені в діяльність галузевих підприємств продовольчого комплексу регіону.

В дисертації розроблені та запропоновані теоретико-методологічні засади і практичні рекомендації по вдосконаленню функціонування галузей продовольчого комплексу регіону на основі пріоритетності розвитку харчової промисловості в сучасних економічних умовах. Проведені дослідження дозволяють зробити такі висновки.

  1. Науково обґрунтовано, що проблеми забезпечення продовольством населення регіонів і країни в цілому належать до пріоритетних напрямів економічних досліджень. З огляду на економічні зміни в державі та відповідні зміни в соціально-економічному середовищі функціонування продовольчого комплексу деякі поняття і питання потребують подальшого вдосконалення. До цих питань належать подальше узагальнення поняття і структури РПК, методики оцінки ефективності його функціонування на рівні регіону та ін.

  2. Враховуючи й аналізуючи підходи до визначення сутності, значення та структури продовольчого комплексу, а також організаційно-економічні зміни, які відбулися в суспільстві, поглиблено і розкрито економічну сутність поняття „регіональний продовольчий комплекс”, що являє собою сукупність галузей і ланцюгів господарювання, пов’язаних між собою горизонтальними і вертикальними зв’язками з приводу виробництва, переробки і реалізації продовольчої продукції, головною метою яких є забезпечення продовольством регіону, орієнтуючись на максимальне використання місцевих ресурсів, а також переваги територіального поєднання різних галузей виробництва.

  3. На принципово нових засадах, враховуючи розвиток ринкових відносин, запропоновано функціонально-галузеву п’ятисферну структуру РПК, що включає, на відміну від існуючих, як окрему складову сферу маркетингової служби. Структура продовольчого комплексу має такі складові: I – виробництво cільськогосподарської сировини (окрім виробництва непродовольчої сировини), рибне господарство, розлив мінеральних вод, соляна промисловість; II – галузі харчової та переробної промисловості; III – оптова і роздрібна торгівля; IV – маркетингова служба; V – виробнича інфраструктура. Аналіз продовольчого комплексу області в такому аспекті дозволяє встановити ступінь взаємозалежності і збалансованості не тільки між окремими галузями, а також і між функціональними ланками, зв’язки між якими обумовлені послідовністю здійснення технологічного процесу.

  4. Запропонована система методологічних принципів розвитку продовольчого комплексу регіону щодо визначення закономірностей його розвитку, які, на відміну від існуючих розробок, об’єднані у дві групи: загальноекономічні принципи (максимальної соціально-економічної ефективності; територіального поділу праці; збалансованості та пропорційності; системності та комплексності; оптимальності; проблемної орієнтації; субсидіарності) і специфічні принципи (міжгалузевої взаємодії; раціонального розміщення; самофінансування; маневреності та адаптивності).

  5. На основі діючих методичних підходів поглиблено зміст категорії ефективність продовольчого комплексу, яка включає в себе ряд складових: техніко-технологічну ефективність, економічну ефективність, ефективність використання досягнень НТП, ефективність територіального розміщення ланок РПК, ефективність управління маркетинговою діяльністю, соціальну ефективність, екологічну ефективність. Виділення як окремої складової ефективності управління маркетинговою діяльністю обумовлено важливістю маркетингової інфраструктури в діяльності сучасного РПК.

  6. Оцінено фактичний стан та динамічні характеристики сільськогосподарського виробництва як основної ланки продовольчого комплексу області за період з 1990 по 2003 р. Вони свідчать про скорочення обсягів валової продукції та спад виробництва сировинних підприємств, який спричинив зниження обсягів виробництва в переробній промисловості продовольчого комплексу, що, у свою чергу, позначилося на зменшенні рівня споживання населенням області основних продуктів харчування.

  7. Аналіз територіальної структури продовольчого комплексу за допомогою індексу середньодушового виробництва продовольчої продукції дозволяє зробити висновок про значний ступінь диференціації рівнів територіальної концентрації і розвитку виробництва продовольства в межах районів Черкаської області. На основі виявлених відмінностей здійснене зонування адміністративних районів за рівнем середньодушового виробництва та обсягом виробництва продовольчої продукції. Проведене зонування стало підґрунтям для розробки шляхів оптимізації розміщення продуктивних сил на основі повного використання ресурсного потенціалу області, що дозволяє підвищити рівень забезпечення населення регіону продовольством.

  8. Доведено, що прискорення темпів розвитку РПК можливе за умови розвитку організаційно-господарських форм інтеграції харчової та переробної промисловості з сільськогосподарськими товаровиробниками, які дають можливість оптимізувати рух потоків ресурсів і товарів усередині комплексу. Досягнення позитивної динаміки можливе за умови використання сукупності методів та інструментів, за допомогою яких регулюється господарська діяльність продовольчого комплексу. Вдосконалено та обґрунтовано економічний механізм регулювання РПК на основі взаємоузгодженості його складових: цінової, податкової, фінансово-кредитної, торгівельної, зовнішньоекономічної, інвестиційної, соціальної політики, прогнозування та планування, організаційних форм економічних відносин.

  9. Обґрунтовано необхідність вирішення питання щодо забезпечення ресурсозбереження в продовольчому комплексі протягом всього технологічного ланцюжка та визначено, що основними напрямами збереження ресурсів є: більш раціональна переробка вторинних відходів; спорудження ємкостей для зберігання сільськогосподарської сировини на території переробних підприємств; організація зберігання овочів і картоплі в місцях виробництва; забезпечення сільськогосподарських виробників спеціалізованим транспортом для доставки сировини на переробні підприємства; оновлення матеріально-технічної бази тощо.

  10. Враховуючи обмеженість фінансових ресурсів, визначено пріоритети розвитку як у межах продовольчого комплексу Черкаської області, так і в межах окремих сфер. На рівні сфер головним пріоритетним підрозділом повинна стати харчова промисловість та перероблення сільськогосподарської продукції, яка відзначається більш швидким оборотом капіталів, вищою ефективністю виробництва та інвестиційною привабливістю галузі. Базуючись на традиційній сільськогосподарській спеціалізації області, домінантним у межах цієї сфери повинен стати розвиток м’ясної, молочної, цукрової промисловості. Пріоритетним напрямом розвитку в сільському господарстві залишається рослинницький підкомплекс, який при значно менших порівняно з тваринницьким капіталовкладеннях, може забезпечити значну віддачу й акумуляцію фінансових коштів.

  11. Поглиблено механізм реалізації маркетингової концепції у формуванні продовольчого потенціалу регіону. Обґрунтовано місце продовольчого маркетингу, який відрізняється галузевою своєрідністю щодо задоволення потреб, зумовлених харчуванням, та доведено необхідність створення організаційної структури продовольчого маркетингу на регіональному рівні для

інформаційно-консалтингової, фінансової та підтримки суб’єктів продовольчого комплексу.

  1. Запропоновано прогноз розвитку продовольчого комплексу Черкаської області на основі використання методів економічного прогнозування. У найближчій перспективі (до 2010 р.) у даному РПК передбачається: прискорене зростання виробництва зернових та зернобобових на 9 %; підвищення виробництва цукрових буряків в 1,8 рази, м’яса худоби та птиці, молока – в 2 рази; збалансування пропорцій між сільським господарством та переробною промисловістю, зростання потенціалу виробничої інфраструктури.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Коломицева О.В. Вдосконалення структури і організаційно- економічного механізму регіонального продовольчого комплексу // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр.: В 5 т. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – Вип. 193. – Т. 2. – С. 327-336.

  2. Коломицева О.В. Об’єктивні передумови розвитку продовольчого комплексу Черкаського регіону // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ. – 2004. – Вип. 10. – С. 66-72.

  3. Коломицева О.В. Формування і розвиток продуктових підкомплексів регіону // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія: Економіка і менеджмент. – Суми: СНАУ. – 2004. – Вип. 3-4. – С. 71-75.

  4. Коломицева О.В. Напрямки регулювання продовольчого комплексу регіону // Менеджер: Вісник Донецького державного університету управління: Наук. журанал. – Донецьк: ДДУУ. – 2004. – № 3 (29). – С. 137-140.

  5. Коломицева О.В. Методичні основи дослідження регіонального продовольчого комплексу // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ. – 2004. – Вип. 11. – С. 47-52.

  6. Коломицева О.В. Організаційні аспекти розвитку маркетингу в АПК України // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр.: В 5 т. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004.– Вип. 194. – Т. 5. – С. 1387-1395.

  1. Коломицева О.В. Стратегічні напрямки розвитку продовольчого комплексу регіону // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. пр.: В 4 т. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – Вип. 199. – Т. 3. – С. 570-575.

  2. Коломицева О.В. Розвиток інфраструктури і вдосконалення механізму руху товару // Зб. наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ. – 2004. – Вип. 13. – С. 277-281.

Матеріали наукових конференцій

  1. Коломицева О.В., Іоненко К.В. Удосконалення методики оцінки кредитоспроможності підприємства // Матеріали IV міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених „Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. – Донецьк: ДНУ. – 2003. – С. 353-356.

  2. Коломицева О.В., Іщенко О.В. Шляхи вирішення проблеми продовольчої безпеки країни // Матеріали II міжнар. наук.-практ. конф. „Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю”. – Черкаси: ЧДТУ. – 2004. – С. 165-167.

  3. Коломицева О.В. Роль особистих селянських господарств у забезпеченні населення продовольчими ресурсами // Матеріали III Всеукр. наук.- практ. конф. „Суспільно-географічні проблеми розвитку продуктивних сил України”. – К.: ВГЛ Обрії. – 2004. – С. 186-187.

  4. Коломицева О.В. Передумови, фактори та принципи формування та розміщення регіональних продовольчих комплексів України // Матеріали V міжнар. наук.- практ. конф. „Теорія і практика сучасної економіки”. – Черкаси: ЧДТУ. – 2004. – С.97-100.

  5. Коломицева О.В. Реформування агропромислового комплексу Черкаської області як фактор економічного зростання // Матеріали міжнар. наук.- практ. конф. „Формування конкурентоздатності підприємств АПК в умовах ринкової трансформації економіки”. – Полтава: ПДАА. – 2004. – С. 112-114.

  6. Коломицева О.В. Пріоритетність розвитку харчової промисловості в продовольчому комплексі Черкаської області // Матеріали I міжнар. наук.- практ. конф. „Науковий потенціал світу – 2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. – С. 31-34.