Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Носуліч Тетяна Миколаївна. Формування ринку медичних послуг на регіональному рівні (організаційно-економічний аспект) : Дис... канд. наук: 08.00.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Носуліч Т.М. Формування ринку медичних послуг на регіональному рівні (організаційно-економічний аспект). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України – Київ, 2008.

У дисертації розроблено теоретико-методичні засади та практичні підходи до дослідження й вдосконалення ринку медичних послуг регіону і обґрунтовано шляхи його поліпшення.

Визначено економічну сутність та особливості формування й розвитку ринку медичних послуг, проведено дослідження історичних передумов його виникнення і розвитку як складової не лише соціальної сфери, а і економіки в цілому, здійснено комплексну оцінку стану системи охорони здоров’я та ринку медичних послуг на державному та регіональному рівнях, запропоновано територіально-економічну модель розвитку ринку медичних послуг регіону, на її основі розраховано прогнозні показники рівня розвитку основних складових ринку на перспективу до 2020 р., обґрунтовано й розроблено основні напрями та пропозиції щодо розвитку цього ринку на перспективу.

У дисертаційній роботі на базі проведених досліджень здійснено теоретичне узагальнення і практичне розв’язання актуального науково-практичного завдання, яке полягає у вивченні та вдосконаленні структури системи охорони здоров’я та ринку медичних послуг регіону на організаційно-економічному рівні. Основні висновки, що випливають з результатів дослідження, є такими.

1. З огляду на наявний вітчизняний і зарубіжний досвід щодо сутності понять медична послуга та ринок медичних послуг зазначимо, що: медична послуга надається медичним персоналом установ, закладів, організацій та підприємств системи охорони здоров’я і, на відміну від існуючих тверджень, розкриває її сутність як продукту праці, що поєднує в собі медичну (досягнення певного рівня здоров’я людини) та економічну (вид економічної діяльності, що характеризується критерієм платності) складові; ринок медичних послуг – це система соціально-економічних відносин між охороною здоров’я та населенням з надання та отримання відповідних послуг як у межах держави, так і її регіонів для збереження відповідного рівня трудової активності та здоров’я населення – головної продуктивної сили держави, досягнення високого рівня її соціальної та економічної стабільності.

Проведені дослідження дозволяють визначити структуру ринку медичних послуг. На кожному з виділених рівнів населення отримує потрібне йому медичне обслуговування.

2. Медичні послуги мають фінансове вираження і, відповідно, володіють економічною суттю, а система охорони здоров’я через надання таких послуг може вважатись не лише соціальною, але й економічною складовою держави.

В процесі дослідження було визначено основні складові, що формують ринок медичних послуг регіону, об’єднані у чотири блоки. Основу останніх становить низка показників, які досить повно характеризують діяльність ринку медичних послуг регіону.

3. На функціонування ринку медичних послуг зокрема та системи охорони здоров’я в цілому впливають як об’єктивні фактори (діяльність закладів системи охорони здоров’я, матеріально-технічна база, кадровий потенціал, фінансування галузі тощо), так і суб’єктивні (рівень захворюваності населення, який визначає попит і пропозицію на ринку, рівень довіри медичному персоналу, тому чи іншому закладу, популярність медичного закладу тощо).

4. В результаті проведеного дослідження було виділено низку принципів розвитку системи охорони здоров’я: раціонального розміщення об’єктів охорони здоров’я; врахування міжнародного досвіду розвитку системи охорони здоров’я; територіального поділу праці; послідовності розвитку системи охорони здоров’я; комплексності тощо.

5. Провівши аналіз розвитку системи охорони здоров’я України та Вінницької області, було встановлено, що регіон повністю відповідає загальнодержавним особливостям її функціонування. Динаміка розвитку закладів охорони здоров’я України мала тенденцію до постійного скорочення лікарняних закладів поряд із збільшенням кількості амбулаторно поліклінічних, реструктуризація медичної допомоги на користь форм позастаціонарного лікування зумовила скорочення ліжкового фонду. Кількість лікарів усіх спеціальностей й середнього медичного персоналу щороку скорочується. Вирішальну роль у забезпеченні здоров’я населення України відіграє державно-комунальна складова системи охорони здоров’я, яка охоплює близько 98% всіх ресурсів. Ряд міністерств і відомств мають паралельні системи охорони здоров’я у складі яких зосереджено близько 12% установ державної та комунальної форм власності. В результаті розвитку ринкових відносин в сфері охорони здоров’я почалось формування приватного сектору. Він розвивається як альтернатива відповідним закладам державної і комунальної форм власності, розширюючи інфраструктуру цих закладів.

6. Пріоритетність раціонального територіального та економічного використання ресурсної бази медичної сфери, а через неї і послуг, що отримує населення, зумовило необхідність розробки моделі територіально-економічної доступності медичних послуг. В її основу було покладено основні чотири блоки, що безпосередньо формують ринок медичних послуг регіону. Провівши ряд обрахунків, стало можливим виділити 9 секторів ринку медичних послуг Вінниччини.

7. На основі даних про територіальну організацію ринку медичних послуг регіону, особливості впливу на нього основних факторів, що визначені шляхом кореляційно-регресійного аналізу, для побудови прогнозних показників запропоновано використовувати методику ланцюгів Маркова. За цією методикою виявлено прогнозну динаміку розвитку ресурсного та кадрового потенціалу системи охорони здоров’я як ресурсної бази системи охорони здоров’я, а також перспективні показники обсягу наданих медичних послуг та потреби в них.

8. Для покращення функціонування ринку медичних послуг у роботі запропоновано використовувати різні підходи, серед яких основними є: традиційний: передбачає розширення існуючих видів виробництва медичних послуг за рахунок активізації політики управління та маркетингу в системі охорони здоров’я, зміни форм управління сферою і т.д.; модернізаційний: передбачає диверсифікацію традиційної економічної бази системи охорони здоров’я перш за все за рахунок створення нових напрямів (впровадження різних форм власності, сімейної медицини і т.д.); інноваційний: його основна мета переорієнтація системи охорони здоров’я регіону на активне впровадження інноваційних методів надання інноваційної продукції за рахунок використання у виробництві послуг наукоємних технологій. Останнє, у свою чергу, потребує поліпшення інформаційної бази, кадрового потенціалу, наукової бази та її впровадження в безпосереднє обслуговування населення, формування інноваційного попиту в системі охорони здоров’я, забезпечення фінансування відповідно до закону та реальної потреби системи охорони здоров’я регіону.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Носуліч Т.М. Система охорони здоров’я регіону: стан, шляхи і перспективи розвитку / Т.М. Носуліч // Продуктивні сили і регіональна економіка: [зб. наук. праць: у 2 ч.]. – К.: РВПС України НАН України, 2004. – Ч. 1. – С. 50 – 56.

  2. Носуліч Т.М. Вплив екологічної ситуації на здоров’я населення: регіональний аспект / Т.М. Носуліч // Економіка природокористування і охорони довкілля: [зб. наук. праць]. – К.: РВПС України НАН України, 2004. – С. 121 – 128.

  3. Носуліч Т.М. Особливості реформування системи первинної допомоги в Україні / Т.М. Носуліч // Продуктивні сили і регіональна економіка: [зб. наук. праць: у 2 ч.]. – К.: РВПС України НАН України, 2005. – Ч. 2. – С. 144 – 149.

  4. Носуліч Т.М. Особливості підготовки кадрів вищими навчальними закладами в контексті розбудови соціальної держави / Т.М. Носуліч, Ю.Б. Шпильова // Економіка: проблеми теорії та практики: [зб. наук. праць: у 5 т.]. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 204. – Том ІІ. – С 394 – 400. Особистий внесок: аналіз сучасного стану підготовки кадрів, зокрема для системи охорони здоров’я.

  1. Носуліч Т.М. Демографічний чинник реформування вітчизняної системи соціального обслуговування / Т.М. Носуліч, Я.В. Остафійчук // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Політика демографічного розвитку: сучасний стан та її перспективи в західному регіоні України: [зб. наук. праць]. – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2005. – Вип. 5 (55). – С. 172 – 182. Особистий внесок: збір, обробка та аналіз демографічних показників, на основі яких запропоновано шляхи реформування соціальної сфери.

  2. Носуліч Т.М. Кадровий потенціал системи охорони здоров’я: проблеми та перспективи розвитку / Т.М. Носуліч // Демографія та соціальна економіка. Науково-економічний та суспільно-політичний журнал. – №1. – 2006. – С. 173 – 179.

  3. Носуліч Т.М. Медико-демографічні аспекти розвитку суспільної діяльності з охорони здоров’я Вінницької області / Т.М. Носуліч // Продуктивні сили і регіональна економіка: [зб. наук. праць: у 2 ч.]. – К.: РВПС України НАН України, 2006. – Ч.2. – С. 168 – 174.

  4. Носуліч Т.М. Територіальні особливості формування і розвитку ринку медичних послуг Вінницької області / Т.М. Носуліч // Продуктивні сили і регіональна економіка: [зб. наук. праць: у 2 ч.]. – К.: РВПС України НАН України, 2007. – Ч.1. – С. 276 – 281.

Матеріали наукових конференцій

  1. Носуліч Т.М. Особливості ринкової трансформації системи охорони здоров’я в Україні / Т.М. Носуліч // Міжнар. форум молодих вчених “Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн”: наук.-практ. конф., 19-20 травня 2005 р.: у 2 т.: тези допов. – Х.: ХНТУСГ, 2005. – Т. 1. – С. 94 – 95.

  2. Носуліч Т.М. Соціально-економічні аспекти розвитку системи охорони здоров’я України в контексті євроінтеграційних процесів / Т.М. Носуліч // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: міжнародні відносини, економіка, політика, географія, історія, право: ІІ міжнар. наук.-практ. конф. студ., аспірантів і молодих науковців, 19-20 травня 2005 р.: тези допов. – Луцьк: РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. – С. 271 – 273.

  3. Носулич Т.Н. Проблемы прогнозирования развития системы здравоохранения в Украине / Т.Н. Носулич // Проблемы прогнозирования и государственного регулирования социально-экономического развития в регионе ЦЕИ: VI междунар. науч. конф., 20-21 окт. 2005 г.: в 4 т.: тезисы докл. – Минск: НИЭИ министерства экономики Республики Беларусь, 2005. – Т. 2. – С. 317 – 319.

  4. Носуліч Т.М. Пріоритетні напрями розвитку системи охорони здоров’я України / Т.М. Носуліч // Актуальні проблеми економічного розвитку України: наук. конф. молодих учених РВПС України НАН України, 1 листопада 2005 року: тези допов. – К.: РВПС України НАН України, 2006. – С. 45 – 47.

  5. Носуліч Т.М. Регіональний розвиток системи охорони здоров’я в сучасних умовах / Т.М. Носуліч // Регіон – 2006: стратегія оптимального розвитку: міжнар. наук.-практ. конф., 15-16 травня 2006 року: тези допов. – Харків: РВВ Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна, 2006. – С. 317 – 318.

  6. Носуліч Т.М. Репродуктивне здоров’я населення як ключовий чинник формування демографічної ситуації в Україні / Т.М. Носуліч // Наука і соціальні проблеми суспільства: харчування, екологія, демографія: ІV міжнар. наук.-практ. конф., 23-24 травня 2006 р.: у 2-х ч.: тези допов. – Харків: Харк. держ. університет харчування та торгівлі, 2006. – Ч. 2. – С. 331 – 333.

  7. Носуліч Т.М. Розвиток фармацевтичного ринку України в контексті євроінтеграційних процесів / Т.М. Носуліч // Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво: ІV міжнар. наук.-практ. конф. студ., аспірантів і молодих науковців, 17-18 трав. 2007 р.: тези допов. – Луцьк: РВВ „Вежа” Волинського державного університету ім. Лесі Українки, 2007. – С. 285 – 287.

  8. Носуліч Т.М. Вплив інноваційних процесів на формування конкурентоспроможності медичних послуг / Т.М. Носуліч // Конкурентоспроможність в умовах глобалізації: реалії, проблеми та перспективи: І міжнар. наук.-практ. конф., 17-18 квітня 2008 р.: тези допов. – Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І.Франка, 2007. – С. 124 – 126.

  9. Носуліч Т.М. Інноваційні шляхи розвитку сфери відтворення здоров’я населення в умовах трансформаційних перетворень економіки України / Т.М. Носуліч // Теорія та практика ринкових перетворень: економічний та соціальний контекст: всеукраїн. наук.-практ. конф., 20-22 березня 2008 р.: тези допов. – Вінниця: ВІЕ ТНЕУ, 2008. – С. 283 – 285.