Берьозкіна Тетяна Володимирівна. Формування шестичленних азагетероциклів в реакціях бета-ароїлакрилових кислот з бінуклеофілами: дисертація канд. хім. наук: 02.00.03 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2003.
Анотація до роботи:
Берьозкіна Т.В. Формування шестичленних азагетероциклів в реакціях b-ароїлакрилових кислот з бінуклеофілами. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата хімічних наук за спеціальністю 02.00.03 – органічна хімія. – Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2004.
В роботі досліджено взаємодію b-ароїлакрилових кислот та їх 2,3-дибромопохідних з азотовмісними 1,3- і 1,4-бінуклеофілами, що є зручним і досить загальним методом синтезу тетрагідрохіноксалінонів, анельованих піразинонів, бензо-1,4-тіазинонів і бензо-1,4-оксазинонів, дигідрохіноксалінів, імідазо[1,5-b]піридазинів, солей триазоло[1,5-а]піримідинію. Виявлено трансформацію тетрагідрохіноксалінонів та анельованих піразинонів в похідні дигідрохіноксаліну і дигідроптеридину відповідно. Встановлено утворення похідних бензо-1,4-тіазин-3-ону в реакції b-ароїлакрилових кислот та їх 2,3-дибромопохідних з о-амінотіофенолом. Показано, що в реакціях b-ароїлакрилових кислот з о-амінофенолами може реалізуватись як N-, так і O-приєднання до етиленового зв’язку, що веде до формування похідних бензо-1,4-оксазин-2(або 3)-онів відповідно. Встановлено, що напрямок реакцій b-ароїлакрилових кислот з 1,3- і 1,4-бінуклеофілами визначається нуклеофільністью реакційних центрів, а приєднання може перебігати як по a-, так і по b-положенню єнонової системи.
Запропоновано зручні та загальні методи синтезу тетрагідрохіноксалінонів, анельованих піразинонів, бензо-1,4-тіазинонів і бензо-1,4-оксазинонів, 1,2-дигідрохіноксалінів, імідазо[1,5-b]піридазинів, солей триазоло[1,5-а]піримідинію, які полягають у взаємодії b-ароїлакрилових кислот та їх 2,3-дибромопохідних з азотовмісними 1,3- і 1,4-бінуклеофілами. Досліджено процеси регіонаправленості відповідних реакцій.
Встановлено, що b-ароїлакрилові кислоти в реакціях з заміщеними о-фенілендіаміну, 2,3-діамінопіридином, 5,6-діаміно-1,3-диметилурацилом і 2,5,6-триаміно-4-гідроксипіримідином утворюють відповідно 3-(2-арил-2-оксоетил)хіноксалін-2-они та їх гетероаналоги. Виявлені кислотно-каталізована і термічна трансформації одержаних сполук в похідні дигідрохіноксаліну і дигідроптеридину. Проаналізовано вплив анельованого ядра і замісників в ароїльному фрагменті на перебіг процесу.
Із залученням спектральних і рентгеноструктурних досліджень встановлено утворення похідних бензо-1,4-тіазин-3-ону в реакціях b-ароїлакрилових кислот та їх 2,3-дибромопохідних з о-амінотіофенолом. Показано, що 3-ароїл-2,3-дибромопропіонові кислоти можуть реагувати з о-амінотіофенолом у співвідношенні 1:2 з утворенням 3-арил-4Н,2Н[2,2]ди-(бензо-1,4-тіазиніл)-3-онів.
Показано, що в реакціях b-ароїлакрилових кислот з о-амінофенолами може реалізуватись як N-, так і O-приєднання до етиленового зв’язку, що дозволяє одержати похідні бензо-1,4-оксазин-2(або 3)-онів відповідно.
Вперше виділено інтермедіати гетарилювання єнонових систем – a-адукти – в реакціях b-ароїлакрилових кислот з 4-арил-1,2-діаміноімідазолами.
Встановлено, що взаємодія 3-ароїл-2,3-дибромопропіонових кислот з заміщеними о-фенілендіаміну і 5,6-діаміно-1,3-диметилурацилом у присутності основ перебігає через стадію b-нуклеофільного приєднання до проміжних 3-ароїл-2-бромоакрилових кислот. Показано, що одержані 2-метиліденкарбоксидигідрохіноксаліни існують у формі Z-ізомерів.
Знайдено, що 3-ароїл-2,3-дибромопропіонові кислоти в реакціях з 3,4-діаміно- і 3,4,5-триамінотриазолом утворюють солі триазоло[1,5-а]піримідинію через стадію a-вінільного нуклеофільного заміщення за участі ендоциклічного атома азоту ди-(три)амінотриазолів.
Основні результати дисертації опубліковано в роботах: