Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна історія та історія економічної думки


Грибан Олександр Олександрович. Формування спільного кредитного ринку Європейського союзу : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Грибан О.О. Формування спільного кредитного ринку Європейського Союзу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02. – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних і практичних аспектів формування спільного кредитного ринку Європейського Союзу, виявленню основних закономірностей становлення новітньої парадигми регіональних кредитних ринків в умовах глобалізації валютно-фінансових відносин, економічних передумов і чинників консолідації ринків банківських послуг європейських країн, а також визначенню пріоритетних напрямів фінансової взаємодії України з кредитною системою Європейського Союзу та фінансових механізмів інноваційного розвитку як фактора реалізації євроінтеграційної стратегії.

У роботі розкрито суть і значення інституціонально-господарських механізмів формування спільного кредитного ринку Європейського Союзу. Встановлено основні напрями конвергенції сучасних кредитних інструментів фінансової системи ЄС, в тому числі нормативно-правові форми і принципи, організаційно-економічні механізми, вартісні важелі, проаналізовано шляхи їх оптимізації. Запропоновано економіко-математичну модель взаємозалежності запровадження сучасних форм кредитних відносин і розвитку інновацій в економіці перехідного типу в регіональному аспекті. Сформульовано практичні рекомендації щодо застосування сучасних фінансово-кредитних механізмів запобігання ризикам експансії транснаціонального банківського капіталу та стратегічні напрями підвищення ефективності валютно-фінансової взаємодії України з кредитною системою ЄС у період ринкової трансформації національної економіки.

Результати проведеного дисертаційного дослідження дозволяють зробити такі висновки та запропонувати рекомендації, що відзначаються науковою новизною і мають теоретико-методологічне та науково-практичне значення:

1. Сучасні взаємопов’язані тенденції глобалізації та регіоналізації суттєво змінили галузь міжнародних кредитних відносин як в організаційному та інституціональному, так і в технологічному сенсі. Дослідження процесу європейської інтеграції банківських інститутів в умовах глобалізації валютно-фінансових відносин, дозволило з’ясувати засади новітньої парадигми регіональних кредитних ринків, котрі поєднують правові, інституціональні і суто економічні пускові механізми економічного зростання. Так, зближення і максимальна уніфікація системи регулювання національних економік, фінансових ринків країн, що інтегруються, відбуваються поряд із лібералізацією міжнародних фінансових потоків, що є однією з основних умов підвищення інвестиційної активності й ефективного використання фінансових ресурсів.

2. Для вирішення стратегічних завдань формування спільного кредитного ринку, для забезпечення стійкості та ефективності функціонування економічного і валютного союзу пріоритетними напрямами оптимізації кредитно-фінансових відносин в ЄС є створення нової інституціональної архітектури, де наднаціональні органи регулювання повинні взяти на себе ряд додаткових функцій. Серед них: а) фокусування конвергенції механізмів ринку кредитно-банківських послуг на базі всіх мінімальних вимог ринку капіталу; б) регулювання прийняття-передачі банківської інформації; в) банківський контроль та нагляд; г) регламентування діяльності інсайдерів.

3. Свобода здійснення банківської діяльності на всій території ЄС сприяє повній лібералізації ринку банківських послуг і стимулює конкуренцію, що надає споживачам можливість широкого вибору як самого банку, так і необхідного банківського продукту. Тому, внаслідок дій принципу консолідованого нагляду регуляторні органи повинні нести відповідальність за повний і всебічний контроль за діяльністю національних кредитних організацій, включаючи екстериторіальний нагляд за такою діяльністю за межами держави походження, а також за діяльністю їх філій, представництв і дочірніх установ.

4. Функціонування Європейської валютної системи актуалізувало цілий ряд проблем господарського розвитку європейських держав, серед яких першорядного значення набула проблема синхронізації економічних циклів у країнах ЄС. Передача повноважень у валютній і грошово-кредитній сферах значною мірою залежить від спільності економічних тенденцій у цих державах. Якщо їх економічний розвиток синхронізований, то для регулювання циклів вимагаються схожі дії, що запроваджуються одночасно. Таким чином, макроекономічна та макрофінансова стабільність у країнах ЄС залежить від прискорення процесів формування спільного кредитного ринку, що нівелює загрози асинхронності господарського поступу.

5. Необхідність інтегрування в європейську кредитну систему стимулює найбільші банки і фінансові інститути створювати універсальні системи продажу банківських послуг і продуктів. При цьому продаж таких послуг за кордоном здійснюється через мережу філій і відділень банків, фінансових інститутів, поштові відділення, по телефону, через Інтернет. У результаті становлення спільного кредитного ринку ЄС посилюються тенденції глобалізації, що виявляються у зростанні кількості злиття та поглинання середніх і великих європейських банків, уніфікації відсоткових ставок і тарифів, спрощенні механізму розрахунків і підвищенні інвестиційного потенціалу регіону.

6. В умовах динамічного розвитку кредитної системи європейських країн різниця між інвестиційним і комерційним банкінгом дедалі зменшується. Створення так званих фінансових супермаркетів, що з успіхом інтегрують ці основні види банківської діяльності, призвело до посилення конкурентного тиску зазначених структур на фінансові інститути, які надають вужчий асортимент банківських послуг. Тенденція транскордонної консолідації у сферах інвестиційного й андеррайтингового бізнесу в ЄС стає дієвим чинником формування єдиного кредитно-фінансового простору.

7. Європейський кредитний ринок не досяг цілковитої сталості й дієвості у сфері роздрібних банківських послуг, незважаючи на функціонування директивного механізму фінансового регулювання, що призводить до невисоких темпів зростання обсягів транскордонних кредитних операцій на фінансовому ринку. Для досягнення найбільш позитивних результатів формування спільного кредитного ринку необхідно здійснити імплементацію єдиного банківського законодавства в країнах ЄС.

8. Інновації у сфері банківських технологій спростили певні процеси дії механізмів споживчого кредитування в ЄС. Автоматичні видача та гарантування кредиту, он-лайновий доступ до кредитної історії позичальника і вдосконалена система оцінки ризику дають можливість банкам прискорити процес видачі позик і зменшити кількість позичальників, які стають банкрутами. Європейські кредитні інститути також мають змогу використовувати альтернативні шляхи фінансування – міжбанківський ринок і ринки капіталу. Використання інструментарію сек'юритизації споживчих кредитів надало можливість подолати тенденції до випереджаючого попиту на споживчі позики шляхом знаходження ресурсів для подальшого здійснення кредитних операцій.

9. На основі аналізу спільної європейської політики запровадження інноваційної моделі комунітарного розвитку регіонів ЄС розкрито провідну роль застосування кредитно-фінансових механізмів сталого регіонального розвитку в Україні. Пріоритетними напрямами фінансового сприяння експорту, стимулювання кредитування робіт з освоєння наукоємної продукції є встановлення господарської взаємодії інститутів різних рівнів (наднаціональних, національних, регіональних) з метою надання гарантійних зобов'язань щодо залучення кредитних ресурсів, так і гарантійних зобов'язань та страхування експортних кредитів від комерційних і політичних ризиків.

10. Вихідною позицією трансформування організаційних структур в економіці України має стати її інтеграція у європейську та світову економічні системи, що супроводжуватиметься посиленням конкуренції з боку іноземних компаній. Для забезпечення захисту національних інтересів в умовах посилення глобальної конкуренції необхідне інтеграційне трансформування національної фінансово-кредитної системи, спрямоване на створення в нашій державі розгалуженої системи спеціалізованих фінансових інститутів (експортних кредитних агентств, агентств гарантійного забезпечення), відповідного інфраструктурного забезпечення для ефективного функціонування всіх секторів фінансового ринку та формування сучасної регуляторної системи.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Грибан О.О. Роль експортних кредитних агенцій в системі кредитних відносин України та ЄС // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2004. – Вип. 48. – Ч. І. – С. 291 – 298.

  2. Грибан О.О. Комунітарність регіональної політики як дієвий чинник розвитку експортного потенціалу України в контексті реалізації євроінтеграційної стратегії // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2005. – Вип. 53. – Ч. ІІ. – С. 292 – 296.

  3. Грибан О.О. Формування спільного ринку іпотечного кредитування як чинник реалізації інтеграційних процесів у Європейському Союзі // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Наук. журн. – 2005. – №6. – С. 113 – 118.

  4. Грибан О.О. Вплив валютно-фінансових чинників на консолідацію ринку банківських послуг в країнах Європейського Союзу // Економіка і управління. – 2006. – №1. – С. 30 –34.

  5. Грибан О.О. Кредитні механізми стимулювання промислового експорту з Європейського Союзу: досвід для України // Теоретичні та практичні питання економіки: Збірник наукових праць. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, 2006. – Вип. 10. – С. 217 – 223.

В інших виданнях:

6. Грибан О.О. Запровадження законодавчих ініціатив Банку міжнародних розрахунків у сфері регулювання кредитної діяльності в країнах Європейського Союзу // Проблемы управления предпринимательством в современных условиях: материалы Всеукраїнської научно-практичної конференції вчених та фахівців: В 2 ч. – Сімферополь: ЧП ”Кильбер”, 2005. – Ч.2. – С. 48 – 49.

7. Грибан О.О. Комунітарні засади зовнішньоекономічної політики України в умовах субрегіональної інтеграції // Материалы Второй международной научно-практической конференции ”Развитие внешнеэкономической деятельности в условиях глобализации” (20 – 21 апреля 2006 г.). Симферополь: Таврия, 2006. – С. 172 – 174.