Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Шевченко Ірина Вікторівна. Формування стратегії реструктуризації автотранспортних підприємств : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Шевченко І.В. Формування стратегії реструктуризації автотранспортних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук зі спеціальності 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Національний авіаційний університет, Київ, 2008.

Дисертація містить наукові дослідження з економічно обґрунтованого формування стратегії реструктуризації автотранспортних підприємств. З’ясовано роль транспорту та його місце в транспортному комплексі. Досліджено сучасний стан розвитку транспортної галузі України, основні тенденції реструктуризації на транспорті. Розроблено методику вибору і формування стратегії реструктуризації автотранспортного підприємства. Розроблено модель формування стратегії реструктуризації і вибору пріоритетних напрямів розвитку автотранспортних підприємств. Сформульовано критерій ефективності реструктуризації АТП, який дозволяє отримувати комплексну оцінку ефективності кожної зі стратегій розвитку.

У дисертаційній роботі вирішено наукове практичне завдання формування стратегії реструктуризації автотранспортних підприємств, що дозволяє за допомогою розроблених і впроваджених методичних підходів забезпечити сталий розвиток АТП.

Розв’язання наукового завдання дає змогу зробити такі висновки:

1. Необхідність проведення реструктуризації зумовлено рядом причин: більшість великих підприємств (як державних, так і акціонерних) мають завеликий апарат управління; більшість підприємств мають застарілу неефективну структуру управління, що не відповідає суспільним потребам і не впливає на ефективність господарювання; багато підприємств перебувають на межі банкрутства і розпаду; жорстока конкуренція на ринках товарів і послуг; недостатня поінформованість про кон’юнктуру ринку; входження України в світову систему господарювання, що передбачає відповідність міжнародним стандартам.

2. За результатами аналізу наукових досліджень з проблем реструктуризації виявлено, що наявні дослідження мають дещо вузьконацілений галузевий характер, бракує перспективних наукових розробок щодо реструктуризації автотранспортних підприємств, окремі роботи можна використовувати лише за відповідного стану національної економіки, яка на сучасному етапі досить динамічно розвивається. Тому проведення подальших досліджень мали на меті виявити перспективність запропонованих стратегій для транспортної галузі, зокрема автотранспорту, та сформувати методичні підходи до реструктуризації автотранспортних підприємств.

3. На основі проведених досліджень з позиції автомобільного транспорту реструктуризацію – як уточнену автором категорію – доцільно визначати як процес структурних змін, що здійснюється через застосування комплексу внутрішніх і зовнішніх заходів для адаптації системи управління транспортним процесом до мінливості ринку транспортних послуг з метою забезпечення ефективності і конкурентоспроможності автопідприємства.

4. За результатами аналізу світового досвіду і досвіду підприємств та галузей господарського комплексу України зроблено висновок про те, що процес реструктуризації враховує галузеві особливості і потребує державної підтримки, оскільки це обумовлено стратегічним значенням галузі для національної економіки.

Діяльність автотранспортних підприємств за останні п’ять років характеризується зростанням обсягів перевезень, як вантажних, так і пасажирських. Унаслідок подальшого пожвавлення промислового виробництва і української економіки взагалі прогнозується подальше зростання обсягів перевезень вантажів і пасажирів, а також збільшення пропозицій послуг з вантажних перевезень.

5. На підставі зроблених автором узагальнень за допомогою статистичного аналізу виявлено тенденції розвитку транспортного комплексу України за видами транспорту. Це дозволило визначити перспективні напрями реструктуризації, які свідчать про масштабність, складність і визначальність реструктуризаційних заходів. Зокрема, для автомобільного транспорту це такі напрями, як розширення ринку автомобільних послуг, вихід на перспективні транспортні коридори, створення нормативної бази та умов для функціонування і розвитку автотранспорту.

6. Розроблені автором методичні підходи до формування стратегії і вибору напрямів реструктуризації АТП дозволять полегшити визначення напряму подальшого розвитку АТП і передбачають аналіз конкурентоспроможності АТП та споживчого ринку, його тенденції та динаміку розвитку, визначення напрямів реструктуризації за допомогою моделі, формування оптимальної стратегії реструктуризації, оцінювання економічної ефективності реструктуризації.

Методичні підходи до формування стратегії реструктуризації є універсальними і їх можна застосовувати для будь-якого автотранспортного підприємства.

  1. Сутність розроблених та запропонованих методичних положень щодо вибору оптимальної форми реструктуризації полягає у застосуванні імітаційної моделі вибору пріоритетних напрямів реструктуризації автотранспортних підприємств, що дозволяє за допомогою програмного продукту сформувати оптимальний варіант стратегії реструктуризації, який забезпечить стабільний розвиток підприємства.

  2. Удосконалено основні підходи до визначення складових критерію ефективності стратегії реструктуризації автотранспортних підприємств, який є відношенням сумарного прибутку до витрат (в тому числі додаткових) і враховує специфіку автотранспорту. Такі підходи дозволяють адекватно змоделювати вибір напрямів реструктуризації.

9. Основні результати дослідження впроваджено на базі ВАТ АТП-1 і ВАТ АТП-13058 у м. Києві. В результаті експериментальних досліджень виявлено, що для цих автотранспортних підприємств оптимальною формою реструктуризації є спеціалізації, реалізація якої дозволяє підприємствам збільшити прибутки за рахунок оптимального використання рухомого складу.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

1. Шевченко І.В. Обгрунтування реструктуризації економіки України за допомогою інвестування // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць: Випуск 165. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 222-229.

2. Ложачевська О.М., Шевченко І.В. Основні проблеми автомобільного транспорту // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Збірник наукових праць: Випуск 8. – К.: НАУ, 2002. – С. 164-166.

3. Шевченко І.В. Принципи реструктуризації підприємств автомобільної галузі // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць: Випуск 177: В 2 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. Том І. – С. 221-226.

4. Шевченко І.В. Загальні методологічні підходи до реструктуризації підприємств // Проблеми інформатизації та управління: Збірник наукових праць: Випуск 8. – К.: НАУ, 2003. – С. 168-172.

5. Шевченко І.В. Методика проведення реструктуризації автотранспортних підприємств // Проблеми системного підходу в економіці: Збірник наукових праць: Випуск 9. – К.: НАУ, 2004. – С. 54-58.

6. Шевченко І.В. Методика проведення спеціалізації при прогнозуванні функціонування автотранспортного підприємства // Формування ринкових відносин в Україні: Збірник наукових праць: Випуск 5 (72). – К.: НДЕІ, 2007. – С.83-88.

Праці в інших виданнях

7. Шевченко І.В. Обгрунтування реструктуризації економіки України за допомогою інвестування // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Проблеми формування та реалізації інвестиційної стратегії господарюючого суб’єкта”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 86-87.

8. Шевченко І.В. Реструктуризація підприємств – один із шляхів виходу економіки з кризового становища // Наука і молодь: Збірник наукових праць міжнародної наукової конференції. – К.: НАУ, 2003. – С. 512-515.

9. Шевченко І.В. Деякі принципи реструктуризації підприємств автомобільної галузі // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених «Економіка підприємства: проблеми теорії та практики». – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 89-90.

10. Ложачевська О.М., Шевченко І.В. Шляхи розвитку транспортного комплексу України // Економіка та менеджмент: Матеріали V Міжнародної науково-технічної конференції «АВІА-2003». – Т.5-6. – К.: НАУ, 2003. – С. 51.1-51.4.

11. Шевченко І.В. Реструктуризація як рішення антикризового управління // Матеріали науково-практичної конференції «Сучасні проблеми економічної безпеки в ринкових умовах». – К.: НАУ, 2008. – С. 5-7.