Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Сьомкіна Тетяна Віталіївна. Формування суб'єкта підприємницької діяльності: дисертація д-ра екон. наук: 08.01.01 / НАН України; Інститут економіки. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Сьомкіна Т.В. Формування суб’єкта підприємницької діяльності. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.01.01. – Економічна теорія. – Інститут економіки НАН України, Київ, 2003.

Вперше системно досліджено процеси формування суб’єкта підприємницької діяльності в запропонованому автором методологічному аспекті. Виявлено закономірності здійснення основних підприємницьких функцій (ініціативи, менеджменту, ризику), які активізують механізм формоутворення суб’єкта підприємницької діяльності під впливом сучасних організаційних та інтеграційних процесів. Досліджено сутність модифікації вторинних функціональних форм суб’єктів підприємницької діяльності під впливом інституціональних чинників економічної свободи, державного впливу та економічної влади в умовах трансформації інституціонального середовища їх існування. Проаналізовано стан та процеси впливу на формування суб’єкта підприємницької діяльності регулюючих і регламентуючих напрямів дії державних органів влади і недержавних суспільних організацій та визначені напрями вдосконалення їхнього впливу.

Проведене дослідження формування СПД, адекватного тому чи іншому рівню розвитку економіки країни дозволяє запропонувати напрями оптимізації системи функціонування СПД, які є результатом формулювання наступних положень.

У процесі формування основних рис СПД утворюється своєрідна структурована багатоцільова адаптивна система, яка пов’язує кожного СПД в його конкретній формі прояву з ринковими та соціально-економічними факторами, що впливають на його функціонування, утворюючи основні економічні, психологічні та соціальні орієнтири руху як окремого СПД, так і загального суб’єкта підприємницької діяльності в цілому.

У межах цієї системи можуть бути виділені три рівні формування основних рис СПД: 1) Рівень формального ринкового функціонування кожного окремого суб’єкта підприємницької діяльності. Він утворюється в межах мікросистеми функціонування СПД в процесі здійснення його основних функцій. На даному рівні процес формування особливостей існування кожного окремого СПД йде шляхом застосування механізмів ринкового взаємовпливу економічних суб’єктів, коли здійснюється процес розв’язання функціональних протиріч основних виробничих відносин у межах мікросистеми функціонування СПД. 2) Інституціональний рівень формування СПД. На даному рівні утворення особливостей окремого СПД здійснюється в межах розвитку всього процесу формування структури загального суб’єкта підприємницької діяльності і реально проявляється в еволюції функціональних вторинних та інституціональних форм СПД під впливом змін у внутрішніх умовах існування даного інституціонального середовища. 3) Соціально-економічний рівень впливу на формування СПД. Він проявляється як процес використання впливу соціальних, соціально-психологічних та соціально-політичних умов розвитку суспільства для формування конкретних особливостей функціонування окремого СПД з метою поліпшення чи погіршення його стану в інституціональному середовищі.

Система формування СПД таким чином об’єднує та взаємопов’язує різнонаправлену дію всієї сукупності ринкових, інституціональних та соціально-економічних чинників його функціонування і здатна впливати на утворення його основних функціональних рис. І як така своєрідна сукупність процесів впливу на існування кожного окремого СПД, система формування СПД віддзеркалює всі передумови розвитку внутрішнього та зовнішнього середовища, створюючи йому можливості до найбільш безболісного пристосування до економічних, соціально-економічних і соціальних умов існування та їх зміни. Як і будь-яка інша соціально-економічна система, вона доповнюється й розвивається під впливом змін у соціальних та економічних відносинах, що характеризують той чи інший рівень розвитку суспільства. Але на кожному даному рівні розвитку соціально-економічних відносин суспільства система формування СПД є досить стабільною структурою постійного формувального впливу, і пристосована вона до функціонування конкретного загального суб’єкта підприємницької діяльності.

Існування такої стабільної системи формування СПД призводить до того, що взаємодія і взаємовплив окремих СПД утворюють своєрідну основу відтворення інституціональних відносин і таким чином формують основні риси як вже наявних, так і новостворених СПД. Отже, система на тому чи іншому рівні розвитку, формує риси СПД відповідно до його функціонування в межах даного конкретного інституціонального середовища.

Система формування СПД завжди включає в себе досить ефективний арсенал засобів впливу (цілеспрямування, соціалізація, спеціальне навчання суб’єктів господарювання) і на функціонування СПД, і на існування інших економічних суб’єктів, що дозволяє державі з її допомогою здійснювати втручання у всі основні параметри суспільного виробництва та споживання. З цієї точки зору система формування СПД завжди вмонтована у соціально-економічний механізм розвитку країни як динамічний та впливовий його компонент.

Дослідження особливостей формування функціональних та інституціональних рис окремого СПД, що утворюються в межах існуючої системи формування СПД, свідчить про те, що погіршення умов функціонування окремих СПД можливе за кількох обставин, а саме: 1) будь-які відхилення при виконанні тими чи іншими вторинними СПД їх основних підприємницьких функцій викликають поширення об’єктивного протиріччя виробничих відносин локальної економічної мікросистеми до виникнення функціональних проблем, які загрожують самому існуванню даних СПД. 2) до зменшення спроможності ефективного функціонування тих чи інших СПД може призвести дестабілізація інституціонального середовища, тобто виникнення специфічних інституціональних проблем при гіпертрофії впливу на СПД одного чи двох з трьох основних впливових чинників.

Проблеми, що виникають при функціонуванні тих чи інших вторинних форм СПД, є об’єктивними наслідками дії економічних та соціально-економічних факторів, які впливають на їх існування. Вивчення та використання можливостей впливу цих об’єктивних факторів на кожного окремого СПД та на загального суб’єкта підприємницької діяльності в цілому з метою створення умов для формування суспільно-ефективних вторинних та інституціональних форм СПД і забезпечується за допомогою системи їх формування.

При стабілізації наявної системи формування СПД необхідно враховувати дію соціально-економічних чинників розвитку СПД, що через вплив на систему формування СПД можуть впливати і на умови їхнього функціонування як в межах виконання ними основних підприємницьких функцій, так і в межах взаємодії та взаємовпливу в інституціональному середовищі. Так, під впливом об’єктивних економічних та соціально-економічних факторів процесу формування СПД, що існують в межах даного соціально-економічного устрою суспільства, утворюються стабільні, економічно-ефективні вторинні та інституціональні форми СПД.

Процес формування СПД з точки зору утворення багаторівневої системи, що об’єднує можливості впливу об’єктивних економічних і соціально-економічних і суб’єктивних соціально-психологічних та соціально-політичних чинників, віддзеркалює еволюцію загального впливу суспільства на кожного окремого СПД і на загального суб’єкта підприємницької діяльності в цілому і таким чином відтворює особливості впливу на них з боку всіх чинників економічного та соціального життя країни, всього соціально-економічного устрою суспільства.

Публікації автора:

Монографія

  1. Сьомкіна Т.В. Формування суб’єкта підприємницької діяльності.– К.: Ін-т екон. НАН Украіни, 2001.– 332 с.

Підручники та посібники

  1. Сьомкіна Т.В. Теорія формування суб’єкта підприємницької діяльності. – Донецьк: БСГ, 2002.– 128 с.

  2. Сьомкіна Т.В.Функціонування суб’єкта підприємницької діяльності в умовах ринкової трансформації економіки. – Донецьк: вид. Бугасова С.Г., 2003. – 88 с.

Публікації у фахових виданнях

  1. Сьомкіна Т.В. Роль економічної свободи в процесі формування суб’єкта підприємницької діяльності // Регіональні перспективи. – 2000.– № 2-3 (9-10).– С. 129-130.

  2. Сёмкина Т.В. Методологические аспекты проблемы формирования субъекта предпринимательской деятельности / Управление экономикой переходного периода: сборник научных трудов. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 1999. – С. 273-280.

  3. Сьомкіна Т. Вплив ціноутворення на функціонування підприємницьких структур / Торгівля і ринок України: Зб. наук. праць. – Донецьк: Дон ДУЕТ, 2000.– Вип.11. – С. 178-182.

  4. Сьомкіна Т.В. Місце державного впливу у формуванні суб’єкта підприємницької діяльності / Экономика промышленности: Сб. науч. трудов. – Донецк: ИЭП НАН Украины, 1999.– С. 54-67.

  5. Сьомкіна Т.В. Інституціональна роль суб’єкта підприємницької діяльності в умовах трансформації економіки /Інноваційне забезпечення структурної перебудови національної економіки: Зб. наук. праць. – К.: ІЕ НАН Украіни, 1999.– С. 152-159.

  6. Кузін В.О., Поважний О.С., Сьомкіна Т.В. Проблеми функціонування суб’єкта підприємницької діяльності в умовах трансформації економіки. // Менеджер – 2000.– № 3 (10). – С. 38-43. (Автору належить концепція аналізу суб’єкта підприємницької діяльності і її реалізація в межах статті).

  7. Кузин В.А., Сёмкина Т.В. Социально-экономические проблемы формирования предпринимательских структур / Организационно-хозяйственный механизм развития экономики Донбасса: Сб. науч. тр. – Донецк: ДонГАУ, 2001. Вып 3, сер. «Экономика», – т. II.– С. 214-221. (Автору належить ідея дослідження сучасних підприємницьких структур як особливих суб’єктів підприємницької діяльності і її реалізація в статті).

  8. Сёмкина Т.В., Кошмаева А.С. Современные проблемы ценообразования на топливно – энергетические ресурсы и их влияние на формирование субъектов предпринимательской деятельности / Финансы. Учет. Банки.: Сб. науч. тр. – Донецк: ДонГУ «КИТИС», 2000. – С. 48-51. (Автору належить ідея аналізу впливу ціноутворення на формування суб’єктів підприємницької діяльності та її оформлення в статті).

  9. Сёмкина Т.В., Кошмаева А.С. Макроэкономические основы формирования предпринимательских структур (исторический аспект) / Финансы. Учет. Банки: Сб. научн. тр. Донецк: Укр НТЭК, 2000. – С. 163-168. (Автору належить ідея аналізу в статті історичного аспекту формування суб’єктів підприємницької діяльності та її оформлення).

  10. Сёмкина Т.В. Влияние теневой экономики на формирование субъекта предпринимательской деятельности // Економіка промисловості. – 2000. – № 4 (10). – С. 38-43.

  11. Семкина Т.В., Морева В.В., Иванова В.В. Экологические аспекты инновационной реструктуризации промышленных предприятий // Вісник Східноукраїнського держ. університету. Луганськ: СУДУ. – 2000. – № 4 (26), ч. II. – С. 286-292. (Автору належать методологічне обгрунтування концепції розвитку сучасних промислових підприємств).

  12. Сьомкіна Т.В. Інституціональні проблеми функціонування суб’єктів підприємницької діяльності в умовах трансформації економіки // Менеджер.– 2001. – № 1( 13 ).– С.79 - 84.

  13. Сьомкіна Т.В. Развитие субъекта предпринимательской деятельности и теория предпринимательства / Экономические инновации. Вып. 10: Тенденции глобализации и регионализации социально-экономического развития (экономические трансформации, экономика и экология): Сб. науч. работ. – Одесса: Ин-т проблем рынка и экон.-эколог. исследований НАН Украины, 2001. – С. 181-187.

  14. Сьомкіна Т.В. Інформаційні проблеми аналізу мікросистеми функціонування субґєкта підприємницької діяльності // Проблеми науки. – 2002. – № 1. – С. 53-58.

  15. Сьомкіна Т.В. Місце субґєкта підприємницької діяльності в системі ринкових відносин (теоретична модель) // Актуальні проблеми економіки. – 2001. – № 11-12. – С. 50-58.

  16. Сьомкіна Т.В. Система формування субґєкта підприємницької діяльності в умовах трансформації економіки // Актуальні проблеми економіки. – 2001. – № 7-8. – С. 14-19.

  17. Сьомкіна Т.В., Полонський О.М. Принципи функціонування субґєкта підприємницької діяльності / Торгівля і ринок України: Тем. збір. наук. праць з проблем торгівлі і громадського харчування. Вип. 12. Том 2. – Донецьк: Дон ДУЕТ, 2001. – С. 208-212. (Автору належить концепція статті та її виконання).

  18. Сьомкіна Т.В. Формування цільової функції субґєкта підприємницької діяльності у сфері освіти. // Проблеми науки. – 2001. – № 4. – С. 53-60.

  19. Кузин В.А., Семкина Т.В. Менеджмент в малом бизнесе: проблемы становления и перспективы развития. // Менеджер. – 2002. – № 2 (18). – С. 102-107. (Автору належить ідея дослідження проблем менеджменту сучасних СПД в сфері малого бізнесу та її реалізація в статті).

  20. Сьомкіна Т.В. Керування впровадженням інновацій у сфері малого бізнесу // Проблеми науки. – 2002. – № 8. – С. 35-43.

  21. Сьомкіна Т.В. Проблеми існування субґєктів підприємницької діяльності в умовах перехідної економіки / Сб. науч. тр.: Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности. – Донецьк: ДонГАУ, ИЭП НАН Украины, 2001. – С. 143-151.

  22. Сьомкіна Т.В. Функціональні проблеми субґєкта підприємницької діяльності в сфері малого підприємництва. / Зб. наук. праць Донецької держ. академії управління. Т. 3. Вип. 15: “Проблеми управління комплексним розвитком промислових підприємств”. – Донецьк: ДонГАУ, 2002. – С. 106-116.

  23. Сьомкіна Т.В. Формоутворення суб’єктів підприємницької діяльності в умовах сучасних ринкових відносин // Проблеми науки. – 2003. – № 4. – С. 33-39.

  24. Сьомкіна Т.В. Інноваційні аспекти впливу соціально-економічних чинників на формування суб’єкта підприємницької діяльності // Проблеми науки. – 2003. – № 6. – С. 38-44.

25.Кузін В.О., Сьомкіна Т.В. Проблеми розвитку підприємництва на межі століть та сучасне значення цього досвіду / Экономико-управленческие аспекты повышения эффективности производства: Сб. науч. тр. – Донецк: ДонГАУ, 2000. – С. 33-40. (Автору належить ідея дослідження розвитку вугільної промисловості з точки зору історичного досвіду та її реалізація в статті).

Статті в інших виданнях:

  1. Семкина Т.В. Экономические аспекты формирования деловой этики предпринимательства в Украине // Вісник МЕГІ, сер. Економічні науки. – 1996. – № 3 (3). – С. 28-31.

  2. Сьомкіна Т.В. Субґєкт підприємництва в економічному аспекті // Вісник МЕГІ, сер. Економічні науки. – 1997. – № 2 (5). – С. 68-71.

  3. Семкина Т.В. Некоторые подходы к теоретическому анализу проблемы экономической свободы субъекта предпринимательской деятельности // Вісник МЕГІ, сер. Економічні науки. – 1998. – № 1 (6). – С. 72-75.

  4. Сьомкіна Т.В. Теоретичні аспекти державного впливу на формування субґєкта підприємницької діяльності // Вісник МЕГІ. – 2000. – № 7. – С. 121-124.

  5. Сьомкіна Т.В. Цінностно-мотиваційні орієнтири підприємницької діяльності // Вісник МЕГІ. – 2001. – № 8. – С. 73-75.

  6. Сьомкіна Т.В. Місце суб’єкта підприємницької діяльності в економічній системі суспільства // Вісник МЕГІ. – 2002. – № 9, 10. – С. 59-62.

Тези виступів на конференціях та науково-практичних семінарах

  1. Сьомкіна Т.В. Роль підприємця в інвестиційному процесі (історичний аспект) // Матеріали III конгресу Міжнародної української економічної асоціації: “Структурні зміни та інвестиційні проблеми української економіки” / Відп. ред.: М. Герасимчук. – К.: ІЕ НАН України, 1997. – С. 154-157.

  2. Сьомкіна Т.В. Основні напрями виникнення сучасних проблем функціонування суб’єкта підприємницької діяльності // Маркетинг в Україні (Матеріали II Міжнародної конференції “Сучасний маркетинг та інноваційний менеджмент: теорія та практика, проблеми підготовки фахівців). – 2000. – № 4 (6). – С. 99-101.

  3. Сьомкіна Т.В. Теоретичні аспекти державного впливу на формування суб’єкта підприємницької діяльності // Матеріали міжнародної науково – практичної конференції “Економічна теорія: сучасна парадигма та її еволюція на порозі ХХI століття. – К.: КДТЕУ, 2000. – Т.II. – С. 158-159.

  4. Сьомкіна Т.В. Соціальні чинники впливу функціонування суб’єкта підприємницької діяльності // Современный бизнес: проблемы, тенденции, перспективы (Материалы научно-практического семинара). – Донецк: Бізнес-альянс Донбасу, 2001. – С. 95-97.

  5. Сьомкіна Т.В. Етичні аспекти функціонування суб’єкта підприємницької діяльності в умовах перехідной економіки // Социальные и управленческие проблемы развития бизнеса в Украине (Материалы научно-практической конференции). – Донецк: Бизнес-альянс Донбасса, 2001. – С. 28-30.

  6. Сьомкіна Т.В. Зовнішні умови функціонування суб’єкта підприємницької діяльності / Тези доповідей всеукраїнської науково-практичної конференції. “Теорія та практика управління у трансформаційний період”. – Донецьк: ІЕП НАН України, 2001. – Т. 1. – С. 56-60.

  7. Сьомкіна Т.В. Напрямки соціально-економічного впливу на формування інституціонального середовища функціонування суб’єкта підприємницької діяльності (Збірник матеріалів 1 Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні проблеми управління”). – Київ: “Політехніка”, 2001. – С. 139-140.