Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Нагайчук Неля Григорівна. Формування системи добровільного медичного страхування в умовах ринкової економіки : дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / НАН України; Державна установа Інститут економіки та прогнозування. — К., 2006. — 252арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 194-213.



Анотація до роботи:

Нагайчук Н.Г. Формування системи добровільного медичного страхування в умовах ринкової економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.04.01 – фінанси, грошовий обіг і кредит. – Державна установа „Інститут економіки та прогнозування НАН України”, Київ, 2006.

У дисертації досліджено теоретичні і практичні питання, пов’язані зі становленням і розвитком системи ДМС в Україні в сучасних економічних умовах.

У роботі уточнено економічну сутність медичного страхування, розроблено класифікацію страхового захисту здоров’я, виділені та охарактеризовані специфічні ознаки ДМС, опрацьовані напрями вдосконалення фінансових відносин між суб’єктами договірних страхових відносин у сфері медичного страхування.

До основних результатів дослідження також належать: визначення класифікаційних ознак щодо побудови науково обґрунтованої системи ДМС; рекомендації щодо оптимізації структури страхового тарифу з ДМС з обов’язковим включенням елементу „витрати на превентивні заходи” та вдосконалення процедури анадеррайтингу, зокрема, виокремлення фінансового андеррайтингу; обґрунтування пропозицій щодо запровадження фінансового контролю у взаємовідносини між страховиками та ЛПУ. Уперше в Україні обґрунтовано економічну доцільність інвестування страховиком коштів у превентивні заходи, спрямовані на запобігання та зменшення захворюваності, запропоновано впровадження фінансових механізмів стимулювання страховиків, ЛПУ та страхувальників у системі ДМС.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання щодо розробки методологічних засад та обґрунтування прикладних аспектів формування та вдосконалення системи ДМС. Це дало змогу сформулювати ряд висновків і пропозицій, які розкривають результати виконання поставлених завдань дослідження:

  1. Поява і розвиток медичного страхування як способу захисту майнових інтересів громадян, пов’язаних зі втратою здоров’я та необхідністю здійснення лікування, зумовлені об’єктивно існуючими факторами ризику для здоров’я. На підставі проведеного дослідження виявлено, що система страхового захисту здоров’я сформувалася історично і є продуктом розвитку суспільства та трансформації економічних систем.

  2. ДМС об’єднує різні його види, які в свою чергу можуть реалізовуватися через множину програм медичного страхування, умови здійснення яких передбачають повну чи часткову компенсацію витрат страхувальників, пов’язаних з отриманням медичної допомоги, а окремими його видами - і компенсацію втрати доходів у зв’язку з хворобою чи стійкою непрацездатністю та/або необхідністю постійного догляду і підтримки здоров’я на певному рівні.

  3. Запропонована класифікація страхового захисту здоров’я дозволяє згрупувати види медичного страхування за формами проведення, страховиками, тривалістю дії договорів, обсягами страхової відповідальності, сприятиме подальшому вдосконаленню нормативно-правової бази та методологічного забезпечення діяльності у сфері ДМС. Упровадження в практику страхової діяльності виділених класифікаційних ознак забезпечить прозорість процесу ліцензування страхової медичної діяльності та полегшить здійснення контролю з боку органів держаної влади.

  4. Проведене дослідження дало змогу виявити специфічні ознаки ДМС, якому притаманні властивості ризикових видів страхування, а також ознаки, властиві страхуванню життя. Це дало змогу виробити методологічні підходи здійснення страхових операцій з ДМС: деталізувати процес актуарного оцінювання, удосконалити процедуру андеррайтингу та врегулювання вимог страхувальників щодо відшкодування збитків.

  5. Відсутність уваги держави до підтримки такого важливого сектору страхового ринку як ДМС, гальмування прийняття законів, які мали б регулювати відносини страхової медицини, робить неможливим упровадження цивілізованих відносин між страховиками та медичними установами. Це пояснюється відсутністю цілеспрямованої державної політики у сфері страхування в цілому, наслідком чого є безсистемність розвитку вітчизняного страхового ринку, відсутність розуміння страхування як інструмента забезпечення фінансової безпеки держави та механізму забезпечення соціальної захищеності населення і способу зменшення фінансового тягаря на державний бюджет, пов’язаного з фінансуванням витрат на охорону здоров’я.

  6. Серед причин, що стримують формування системи ДМС в Україні, є:

відсутність сталості нормативно-правового забезпечення і порядку оподаткування, що регламентують відносини в сфері охорони здоров’я та страхуванні;

невирішеність питання достатнього фінансування охорони здоров’я та отримання мінімального гарантованого обсягу медичних послуг;

відсутність зацікавленості роботодавця в збереженні здоров’я найманих працівників;

обмеженість фінансових та економічних можливостей підприємств і організацій у забезпеченні найманих працівників „соціальним пакетом”, складовою якого є ДМС;

низький рівень доходів населення та недостатній рівень страхової культури;

відсутність науково обґрунтованої концепції реформування охорони здоров’я та впровадження страхових засад її функціонування.

  1. Концепція формування системи ДМС в Україні вимагає істотного вдосконалення нормативно-методичної бази її забезпечення та регулювання. Робота в цьому напрямку має бути поетапною і поєднувати зусилля всіх зацікавлених структур: органів державної влади, страхових організацій та медичних установ.

  1. Проведене дослідження діяльності українських страховиків у сфері ДМС вказує на необхідність удосконалення його фінансового механізму. Автором запропоновано: концептуальні підходи до побудови актуарної моделі ДМС з урахуванням елементу „витрати на превентивні заходи” в структурі страхового тарифу; удосконалення процедури андеррайтингу в ДМС з поділом його на фінансовий та медичний і використання у фінансовому андеррайтингу методологічних підходів, які застосовуються при укладанні договорів зі страхування життя; узаконення і унормування діяльності страховиків, пов’язаної з фінансуванням превентивних заходів, спрямованих на зменшення захворюваності та покращення якісних характеристик здоров’я застрахованих; визначення і конкретизація напрямів інвестування розміщення страхових резервів, сформованих за видами медичного страхування, в економіку України, і конкретно, у галузь охорони здоров’я, передбачивши можливість для страховиків придбавати медичне обладнання; урахування при введенні змін у порядок оподаткування діяльності страховиків, їх впливу на обсяги операцій з низькорентабельних і високозатратних видів, як ДМС, з одночасним урахуванням їх соціальної значимості.

  2. Особливої уваги заслуговує процедура врегулювання страхових випадків. Оскільки основним вихідним грошовим потоком страховика є виплата страхових сум та сум страхового відшкодування, а ДМС характеризується високою ймовірністю фальсифікації страхового випадку, необхідно здійснювати експертизу страхового випадку за формалізованими етапами, які включають: попередній аналіз страхового випадку, медичну експертизу та експертизу виплат. Для проведення зазначених експертиз слід залучати відповідних фахівців, що сприятиме зменшенню нарікань з боку інших суб’єктів договірних страхових відносин та зменшуватиме кількість судових позовів до надавачів медичних послуг.

  3. Існуюча практика здійснення ДМС не містить економічних стимулів для її суб’єктів: для страхувальників зберігати і покращувати своє здоров’я, для ЛПУ - надавати якісні медичні послуги (для асистанса - якісні сервісні). З урахуванням цього слід застосовувати механізми стимулювання суб’єктів ДМС через розробку і впровадження нових варіантів ДМС, які стимулюють страхувальників підвищувати якісні характеристики свого здоров’я, не допускати їх погіршення і не створювати свідомого ризику для об’єкта страхового захисту; створення фонду матеріального заохочення для СМО та ЛПУ, які досягли найкращих результатів діяльності з реалізації послуг ДМС, оцінка яких здійснюється за затвердженим набором показників.

  4. Оскільки в забезпеченні реалізації послуг з ДМС беруть участь суб’єкти, які мають різну відомчу підпорядкованість, значної уваги заслуговує організація фінансового контролю їх діяльності. Для цього слід застосовувати алгоритм фінансових перевірок страховика. Особливу увагу необхідно приділяти виявленню і запобіганню випадків страхового шахрайства, ідентифікації страхового шахрайства в ДМС, визначенню можливих його видів на кожному етапі проходження страхової угоди та способів його виявлення і викриття.

  5. Пріоритетним напрямом розвитку ДМС є фінансування профілактичних заходів страховиком, що є практичною реалізацією превентивної функції страхування. Розроблена імітаційна модель доводить, що інвестування коштів страховиків у суспільне здоров’я є досить прибутковим напрямом інвестиційної діяльності страховика.

  6. Суб’єкти ДМС не несуть ніякої матеріальної відповідальності за невиконання або неякісне виконання своїх зобов’язань. Ось чому пакет документів, що регламентують відносини між СМО та ЛПУ, слід доповнити положенням про застосування фінансових санкцій до ЛПУ за неякісне та несвоєчасне надання медичних послуг застрахованим, а суми штрафів зараховувати до ФМЗ, який буде одним із джерел фінансових ресурсів для стимулювання тих ЛПУ, які досягли найкращих результатів діяльності в рамках договірних зобов’язань.

  7. Реалізація концептуальних засад варіантів ДМС, покликаних стимулювати застрахованих зберігати і покращувати своє здоров’я, має передбачати постійний моніторинг якісних характеристик здоров’я застрахованих з присвоєнням певного класу здоров’я, фінансування запропонованих заходів за рахунок коштів законодавчо передбаченого резерву превентивних заходів для страховиків, що надають послуги з ДМС.

Необхідною умовою формування системи ДМС має стати прискорення процесу прийняття закону, який регламентуватиме механізм дії ОМС та визначатиме мінімально гарантований обсяг медичних послуг, що надаватимуться в його рамках.

Публікації автора:

  1. Нагайчук Н.Г. Аналіз передумов та можливостей впровадження добровільного медичного страхування в Черкаській області // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник наукових праць. – Суми: ВВП „Мрія -1” ЛТД. УАБС, 2004. – Том 11. – С. 263-270.

  2. Нагайчук Н.Г. Реформування національної системи охорони здоров’я // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. – 2003. – Випуск 8. – С. 227-231.

  3. Нагайчук Н.Г. Особливості організації медичного страхування населення // Вісник Української академії банківської справи. – 2002. - № 2(13). – С. 93-96.

  4. Нагайчук Н.Г. Досвід економічно розвинутих країн у формуванні системи страхування здоров’я громадян // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми ринкової трансформації України: Збірник наукових праць Інституту регіональних досліджень. Львів, 2003. – Вип. 1 (ХХХІХ). - С. 169-176.

  5. Нагайчук Н.Г. Шахрайство у сфері медичного страхування. // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Ринкова трансформація України: проблеми та перспективи: Збірник наукових праць Інституту регіональних досліджень. – Львів, 2004. – Вип.1 (ХLV). – С. 472-481.

  6. Нагайчук Н.Г. Правове регулювання медичного страхування // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економіка. – 2005. –. Вип. 13. – С. 184-187.

  7. Нагайчук Н.Г. Роль страхових медичних організацій у фінансуванні профілактичних заходів // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць Дніпропетровського національного університету: В 4 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004.– Випуск 198. – Том IV. – С. 898-904.

  8. Нагайчук Н.Г. Суб’єктна складова добровільного медичного страхування // Вісник КНТЕУ. – 2006. -№ 1. – С. 64-69.

  9. Нагайчук Н.Г. Аналіз системи медичного страхування в Україні // Вісник Української академії банківської справи. – 2005. – № 2(19). – С. 41-45.

  10. Нагайчук Н.Г. Фінансовий контроль в системі добровільного медичного страхування // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць Дніпропетровського національного університету. Дніпропетровськ.: ДНУ. - 2006. Вип. 211. - Т. 11. –С. 450-459.

  11. Нагайчук Н.Г. Класифікація медичного страхування // Вісник Хмельницького національного університету. Серія: Економічні науки. – 2005. – Ч. 2. - Том 1. - № 4. –С. 43-46.

  12. Нагайчук Н.Г. Деякі підходи до уточнення суті медичного страхування // Вісник Хмельницького національного університету. Серія: Економічні науки. – 2005. – Том 1. – № 6. – С. 229-233.

  13. Нагайчук Н.Г. Пропозиції щодо здешевлення послуг з добровільного медичного страхування // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Реформування фінансово - кредитної системи і стимулювання економічного зростання”. – 4 - 5 червня 2004 р. – Луцьк. – С. 210-212.

  14. Нагайчук Н.Г. Перехід охорони здоров’я на страхові засади функціонування // Проблеми формування і розвитку фінансово-кредитної системи України: Збірник наукових статей ХБІ УАБС НБУ. – Харків: ХБІ, 2004. – С. 21-23.

  15. Нагайчук Н.Г. Реанімація превентивної функції страхування в медичному страхуванні // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні тенденції в розвитку банківської системи”. –7 - 8 грудня 2004 р. – Дніпропетровськ. – С. 85-87.

  16. Нагайчук Н.Г. Досвід розвинених країн у формуванні системи страхування здоров’я громадян // Економічні проблеми ринкової трансформації України: Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Львів: ЛБІ НБУ, 2002. – С. 175-177.

  17. Нагайчук Н.Г. Фінансування системи охорони здоров’я на страховій основі // Матеріали 1-ї Всеукраїнської науково-практичної конференції “Облік контроль та аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю”. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С. 176-178.

  18. Нагайчук Н.Г. Визначення ціни на медичні послуги для цілей страхування // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період”. –Хмельницький: ХІБ, 2003. – С. 81-82.