Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Непомнящий Олександр Михайлович. Формування системи соціального захисту населення в умовах ринкової трансформації економіки: дисертація канд. екон. наук: 08.01.01 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2003.



Анотація до роботи:

Непомнящий О.М. Формування системи соціального захисту населення в умовах ринкової трансформації економіки. – Рукопис.

Дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія.

Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна. – Харків, 2003.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних аспектів становлення нової системи соціального захисту населення в умовах ринкових перетворень. Поглиблено методологію дослідження соціальних ризиків та соціального захисту через аналіз впливу тенденцій глобалізації, регіоналізації, комплексу соціокультурних чинників і менталітету населення.

Дано визначення соціального захисту населення, створена концептуальна модель соціального захисту населення України, яка складається із трьох підсистем: державних стандартів, прав і пільг; соціальної підтримки і соціальної допомоги.

Інститут соціального захисту є цільовою комплексною системою допомоги індивіду у збереженні та покращенні його соціального становища в умовах ймовірності соціальних ризиків.

Охарактеризовано зміст сучасної державної стратегії подолання
бідності в країні.

Запропоновано основні напрямки удосконалення соціальної політики держави щодо створення ефективної гнучкої системи соціального захисту населення в умовах перехідної економіки.

У дисертації представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі обґрунтування концептуальних засад створення системи соціального захисту населення у перехідній економіці з урахуванням специфіки її формування в Україні. Дослідження найбільш гострих проблем соціального захисту дало змогу зробити наступні висновки та пропозиції.

1. Система соціального захисту населення, яку повинна створити Україна і яка б відповідала соціальне орієнтованій ринковій економіці, є складним багаторівневим і відносно рухомим суспільним феноменом, від стану якого залежить соціальна безпека країни. Ця система повинна закріплювати досягнутий у суспільстві стандарт добробуту населення і сприяти на його основі підвищенню рівня і якості життя.

Системоутворюючим інструментом соціального захисту є соціальний ризик, науково обґрунтована політика управління яким підвищує ефективність захисту населення. Базовими механізмами нейтралізації ризику є економічне зростання, розширене відтворення, прискорення упровадження новітніх технологій. Конкретні механізми соціального захисту пов’язані з рівнем доходів населення та ресурсними можливостями держави.

2. Сучасний стан соціального захисту населення в Україні є кризовим, перехідним і суперечливим. Кризовий стан зумовлений залишковим принципом фінансування соціальної сфери, успадкованим від соціалістичної системи, низьким рівнем доходів, масовою бідністю, відсутністю важливих соціальних інститутів. Перехідний стан пояснюється наявністю сукупності елементів і форм старої системи: переважання розподільчих відносин та пасивних форм соціального забезпечення. Суперечливість визначається неспроможністю фінансового забезпечення соціального захисту бюджетними коштами і нерозвиненістю нових механізмів залучення позабюджетних коштів, протиріччям між патерналістською і ліберальною складовими в системі соціального захисту.

3. В системі соціального захисту населення доцільно виділити дві підсистеми: соціального захисту економічно активного населення і соціального захисту непрацездатного населення з різних причин. Традиційно у вітчизняній літературі система соціального захисту ототожнюється лише з другою підсистемою, а її зміст зводиться до проблем соціального забезпечення зубожілого і непрацездатного населення.

Завдання держави зводиться до того, щоб створювати такі умови господарювання, при яких кожний працездатний член суспільства міг би реалізовувати свій трудовий потенціал. В цьому зв'язку важливим самостійним компонентом ринку праці повинен стати соціальний захист економічно активного населення як система заходів його захисту в сфері взаємодії праці і капіталу, які призвані попереджувати соціальні загрози. Тому їх реалізація не може відбуватися без активної участі в соціальному захисті як самих індивідів, так і їх об'єднань і організацій, діяльність яких спрямована на соціальний розвиток, а тим самим і на зниження чи усунення соціальних ризиків.

4. Форми соціального захисту економічно активного населення в перехідній економіці доцільно розділити на дві групи: соціально-ліберальні конструкції для тих, хто адаптувався до ринкових відносин, і державно-соціальна підтримка працівників з низькими доходами. В дисертації також обґрунтовано поділення форм соціального захисту економічно активного на-селення на державні і приватно-суспільні. Описано їх особливості реалізації в транзитивному суспільстві.

5. У трансформаційній економіці найбільш гострою соціальною проблемою є подолання бідності. Її розв'язання полягає у вирішенні
проблем зайнятості та рівня трудових доходів, які повинні поступово стати базою розширеного відтворення людини (робочої сили).

Другим напрямком захисту бідних верств населення є посилення адресності соціальної допомоги, поширення різноманітності її форм.

6. Соціальне партнерство необхідно визнати важливим інститутом соціального захисту населення з ряду причин. По-перше, в XXI столітті людина є носієм самих цінних ресурсів розвитку – знань, інтелекту, інформації. Соціальне партнерство як відносини панівного типу об'єктивно необхідне для розвитку і самореалізації особистості. По-друге, в сучасних умовах держава може виконувати свої суспільні функції лише через ефективну взаємодію з іншими суб'єктами, організовуючи і координуючи їх зусилля на основі рівноправних відносин. По-третє, звідси витікає, що суттєві зміни в системі управління повинні проходити на всіх його рівнях на основі партнерських відносин, чого потребує реалізація інтелектуального капіталу. По-четверте, соціальне партнерство відкриває нові горизонти знання, які породжує в процесі нової діяльності. Саме розуміння соціального захисту наповнюється новим соціальним смислом і змістом, в рамках якого лише й можливо створення в Україні соціальне орієнтованого ринкового господарства.

Соціальне партнерство є важливим, а в розвинутому суспільстві основоположним інститутом системи соціального захисту населення. Воно дозволяє інституційно признавати наявність різних інтересів і конфліктів, розв'язувати їх в рамках досягнення соціальних компромісів, коли суб'єкти партнерських відносин приймають на себе соціальну відповідальність. В рамках соціальне відповідальних дій підвищується рівень соціальної захищеності не тільки учасників партнерської акції, а й більш широкої соціальної групи, аж до всього населення країни. Лише в рамках соціального партнерства можна створити достатньо ефективні механізми узгодження інтересів, розв'язання можливих соціально-трудових конфліктів і
побудувати нові соціальні інститути, що змогли б забезпечити як державний захист всіх форм власності, так і соціальний захист найманих працівників.

7. Основні заходи створення ефективної системи соціального захисту полягають в такому:

- створення умов для поступового перетворення соціальної складової у важливий фактор економічного розвитку;

- управління соціальними процесами, досягнення цілісності соціального простору для забезпечення базової соціальної захищеності усіх верств населення;

- забезпечення вирішення першочергових завдань підвищення соціального захисту: радикальне реформування та підвищення оплати праці на основі зростання її продуктивності, розвиток системи соціального страхування, яке б дозволило людини пом’якшувати вплив соціальних ризиків протягом всього життя шляхом перерозподілу коштів;

- впровадження нових соціальних технологій і методик організації соціальної допомоги: заявковий характер, адресність, переорієнтація соціальної політики на сім’ю, соціальні групи молоді, розвиток програми задоволення базових потреб населення (наприклад, у житлі);

- поступовий перехід до забезпечення різноманітних програм допомоги на рівні регіонів.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

  1. Непомнящий А.М. Социальные риски в системе социальной защиты населения (Теоретический анализ) // Социальная экономика. – Харьков.- №1-2. - 2002. – С.9-21. (0,9 д.а.)

  2. Непомнящий А.М. Социальная защита экономически активного
    населения в транзитивном обществе: значение и классификация форм // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. №564. – Харків. – 2002. – С.69-74. (0,5 д.а.)

  3. Непомнящий А.М. Социальная защита населения в условиях рыночных преобразований экономики // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Економічна серія. №575. – Харків. - 2002. – С.76-81. (0,5 д.а.)

Інші роботи

  1. Александров В., Непомнящий А. Специфика функционирования рынка труда (показатели бедности и их анализ) // Бизнес-информ. – 2000. - №7-8, С.46-48 (Здобувачеві належить теза про вимір бідності та пропозиції щодо її скорочення).

  2. Голіков А.П., Прав Ю.Г, Непомнящий О.М. Регіональна діагностика та прогноз соціально-економічного розвитку // Регіон: стратегія та пріоритети – 2002. - №1-2. - С.5-9. (Здобувачеві належить обґрунтування пропозиції адресності допомоги малозабезпеченим верствам населення).

  3. Непомнящий О.М., Омельчук В.О. Механізм довготермінового кредитування житлового будівництва в Україні // Регіон: стратегія та пріоритети – 2002. - №1-2. – С.28-35. (Здобувачеві належить обґрунтування системи кредитування молоді для будівництва житла).