Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Рибалко Леся Андріївна. Формування системи управління якістю споживчої кооперації України : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Рибалко Л.А. Формування системи управління якістю споживчої кооперації України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Полтавський університет споживчої кооперації України, Полтава, 2008.

У дисертаційній роботі проведено комплексне дослідження теоретичних, методичних і практичних аспектів формування системи управління якістю у галузі торгівлі споживчої кооперації України у сучасних умовах господарювання кооперативних підприємств і організацій. У роботі розглянуто економічну сутність управління якістю, сучасний зміст організації процесу формування систем управління якістю, поглиблено теоретико-методологічні підходи до визначення категорій системи управління якістю. У дисертації проведено дослідження основних тенденцій і особливостей розвитку торгівлі споживчої кооперації, здійснено оцінку реалізації функцій управління якістю на засадах системного підходу, документаційного забезпечення на підприємствах та в організаціях системи споживчої кооперації. Розроблено алгоритми та процедури вдосконалення системи управління організацій та підприємств торгівлі споживчої кооперації, за рахунок формування системи управління якістю на основі процесного підходу.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нові підходи до розробки практичних рекомендацій щодо формування дієвої системи управління якістю організацій і підприємств торгівлі споживчої кооперації України.

Результати проведеного дослідження дозволяють зробити такі висновки:

  1. Досліджено й узагальнено концептуальні підходи до еволюційного розвитку сфери управління якістю, які відобразили, що з другої половини
    ХХ ст. до сучасного етапу серед різноманіття підходів функціональна система Total Quality Management, що ґрунтується на багаторічної світовій теорії дослідників даного напрямку та практиці передових підприємств, є домінуючою. Досвід країн пострадянського простору в умовах відсутності ринкових відносин не дав позитивного результату щодо управління якістю, хоча полягав в усвідомленні системного підходу до якості та визначався фундаментальними теоритичними і практичними напрацюваннями. Перехід України до ринкових відносин уможливив упровадження Total Quality Management на підприємствах, але потребував урахування історичного досвіду та менталітету нації, адаптації даних концепцій та ідей до вітчизняної практики. Дослідження економічного поняття „якість”, що відображає значну кількість підходів, дозволило автору уточнити зміст поняття, що ґрунтується на динамічності даної категорії у просторі та часі, а саме: якість – це сукупність властивостей і характеристик процесів і їх результатів, які задовольняють потреби на економічному рівні та постійно змінюються у просторі й часі, що дає можливість комплексно розкрити сутність формування системи управління якістю.

  2. Визначено й охарактеризовано основні категорії системи управління якістю, які знаходяться у взаємозв’язку. Аналіз принципів ISO дозволив автору запропонувати принцип індивідуального підходу до побудови системи управління якістю, що унеможливлює копіювання досвіду інших об’єктів упровадження. Виявлені й узагальнені закономірності організації процесу формування системи управління якістю відобразили відсутність загальновизнаної методики її розробки та впровадження, що дало автору змогу розробити, враховуючи існуючі альтернативи, узагальнену схему організації процесу та ввести до його складу етап розвитку системи, який дозволяє удосконалювати діяльність на постійній основі і є джерелом економічних інтересів.

  3. Дослідження проблеми управління якістю в торгівлі споживчої кооперації на основі вивчення досвіду дозволило визначити складові аспекти – підхід із позиції комплексної системи управління якістю торгівельного обслуговування, підхід із позиції комплексної системи управління якістю праці в торгівлі, підхід із позиції комплексної системи управління якістю товарів у торгівлі – та встановити причини необхідності їх перегляду. Запропоновано інтеграцію названих підходів у єдину загальну систему відповідно до міжнародних стандартів ISO з використанням інтегрованої багатофакторної моделі системи управління якістю, яка дозволила поєднувати основоположні параметри названих підходів і стандарту. Ряд соціально-економічних тенденцій у суспільстві підтверджує доцільність застосування в організаціях і на підприємствах торгівлі споживчої кооперації системи управління якістю відповідно до міжнародного стандарту ISO.

  4. Аналіз передумов формування системи управління якістю споживчої кооперації України, зокрема торговельної галузі, дозволив відобразити її ключову роль у реформуванні галузево-функціональної структури. Необхідність забезпечення якісного оновлення та стабілізації торговельної діяльності вимагає перегляду підходів до управління якістю і їх подальшу адаптацію до сучасних ринкових умов функціонування, аналітичного огляду загального стану торговельної галузі, тенденцій її розвитку на засадах моніторингу діяльності. Дослідження відобразило характерну тенденцію – скорочення обсягів діяльності внаслідок скорочення сільського ринку в країні, частки ринку кооперативних організацій та підприємств. Визначено, що вирішення даної проблеми – підвищення конкурентоспроможності галузі торгівлі – полягає в розробленні сукупності заходів, спрямованих на пошук нових можливостей і прихованих резервів удосконалення загального менеджменту кооперативних організацій і підприємств через упровадження системи управління якістю.

  5. Здійснено оцінку управління якістю на підприємствах і в організаціях торгівлі споживчої кооперації України на засадах системного підходу на основі дослідження виконання функцій на сучасному етапі розвитку, яка відобразила чимало можливостей для пошуку резервів удосконалення системи менеджменту в цілому. На основі аналізу визначено, що сучасне управління у галузі торгівлі споживчої кооперації характеризується несистематизованим практичним виконанням функцій управління якістю, тому потребує застосування системного підходу до якості. Формування системи управління якістю дозволяє забезпечити критичний аналіз структури управління, внаслідок чого вона набуває властивостей адаптивності до умов функціонування.

  6. Характеристика сучасного стану інформаційного забезпечення управління якістю в торговельній галузі споживчої кооперації відобразила необхідність його вдосконалення відповідно до запитів кожного працівника кооперативної організації та підприємства щодо забезпечення необхідною інформацією для виконання конкретних посадових обов’язків. Формування і впровадження системи документаційного забезпечення відповідно до міжнародних стандартів ISO дозволяє створити можливості для упорядкування значної документаційної бази, згідно з якою функціонують кооперативні організації та підприємства.

  1. Запропоновано процедуру формування системи управління якістю, і виокремлено чітку послідовність етапів – попереднє обґрунтування необхідності реалізації проекту, проектування організаційної структури, попередній моніторинг, наскрізний моніторинг, навчання персоналу, формування Настанови з якості, впровадження системи управління якістю, аудит діяльності, сертифікація, розвиток і вдосконалення системи управління якістю та методичними рекомендаціями щодо їх практичної реалізації, яка дозволяє суттєво підвищити рівень організації робіт із впровадження системи, обмежити участь зовнішніх консультантів, залучити до розробки фахівців закладів освіти системи споживчої кооперації, що скоротить затрати часу на формування системи управління якістю та знизить рівень витрат на неї. Формування системи управління якістю для торгівлі споживчої кооперації є стратегічним кроком, що потребує проведення складних і відповідальних робіт та додаткового залучення ресурсів для реалізації даного проекту. Такі інноваційні зміни є виправдані, оскільки впровадження дієвої системи управління якістю створює низку переваг для організацій і підприємств торгівлі споживчої кооперації, зокрема, підвищення конкурентноздатності та зростання рівня довіри споживачів.

  2. Встановлено напрями визначення процесів при формуванні процесної моделі системи управління якістю підприємств і організацій торгівлі споживчої кооперації, яка передбачає їх розподіл на базисні, забезпечувальні процеси та процеси менеджменту на основі якості, враховуючи їх взаємний вплив. Відповідно визначено детальну структуру кожної із названих груп процесів, зазначено роль і визначено примірний перелік торгово-технологічних процесів у сфері обігу, які можуть бути представлені як базисні і забезпечувальні процеси. З метою підвищення ефективності управління процесами розроблено структуру Карти процесів системи управління якістю у торгівлі, надано рекомендації щодо формування її структурних елементів, визначено документаційний вихід. Моделювання процесів системи управління якістю запропоновано здійснювати на основі методології стандарту IDEF0, яка створює можливість участі працівників системи споживчої кооперації у розробці моделі за етапами. Впровадження процесного підходу дозволяє оптимізувати загальну систему менеджменту за рахунок створення можливостей більш швидкого реагування на зміни зовнішнього середовища. Автор запропонував для організацій та підприємств споживчої кооперації, які орієнтовані на процесний підхід, процес системи управління якістю трактувати як систему видів діяльності, що перетворює вхідні ресурси за допомогою попередньо встановленої технології у виходи, результатом чого є зміна стану об’єкта управління в напрямку, що формує цінність для споживача.

  3. Розроблено методику оцінки процесів системи управління якістю для торгівлі споживчої кооперації на основі критеріїв якості, цінності, результативності, ефективності, адаптивності, внаслідок чого було сформовано систему узагальнених показників оцінки базисних, забезпечувальних процесів і процесів менеджменту на основі якості. Це дало змогу розробити економіко-математичну модель процесу аналізу системи управління якістю, яка дозволяє приймати управлінські рішення у торгівлі споживчої кооперації, враховуючи параметри, що визначають оптимальність процесів.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Рибалко Л.А. Організація процесу формування системи менеджменту якості // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Випуск 212. – Т. 1. – С. 238–246.

  2. Рибалко Л.А. Проектування організаційної структури як елемент формування системи менеджменту якості в галузі торгівлі споживчої кооперації // Економічна стратегія і перспективи розвитку галузі торгівлі та послуг: Зб. наук. пр. – Харків: Харківський державний ун-т харчування та торгівлі, 2006. – Випуск 2 (4). – С. 479–485.

  3. Рибалко Л.А. Комплексний підхід до документаційного забезпечення системи менеджменту якості в галузі торгівлі споживчої кооперації // Вісник ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського. – Серія „Економічні науки”. – Донецьк: ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2006. – Випуск 4 (32). – С. 124–130.

  4. Рибалко Л.А. Теорія і практика управління якістю в системі споживчої кооперації // Вісник Львівської комерційної академії. – Серія „Економічні науки”. – Львів: Видавництво ЛКА, 2006. – Випуск 21. – С. 209–215.

  5. Рибалко Л.А. Взаємозв’язок категорій системи менеджменту якості в галузі торгівлі споживчої кооперації // Науковий вісник ПУСКУ. – Серія „Економічні науки”. – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2007. – Випуск 1 (21). –
    С. 74–78.

  6. Рибалко Л.А. Формування структури показників оцінки якості торговельного обслуговування в системі споживчої кооперації // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ,
    2007. – Випуск 222. – Т. 2. – С. 423–433.

В інших виданнях

  1. Рибалко Л.А. Концептуальні підходи до еволюційних аспектів менеджменту якості // Науковий вісник ПУСКУ. – Серія „Економічні науки”. – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2005. – Випуск 1 (15). – С. 180–185.

  2. Рибалко Л.А. Категорія якість як об’єкт менеджменту // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління: Матеріали ІV Міжнародної конференції студентів, аспірантів і молодих вчених
    (24–26 березня 2005 р., м. Київ). – К.: Пошуково-видавниче агентство „Книга Пам’яті України”, 2005. – С. 54–55.

  3. Рибалко Л.А. Системний підхід як принцип менеджменту якості // Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть: Матеріали ІІІ Міжнародної науково-теоретичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених (15 квітня 2005 р.,
    м. Тернопіль). – Тернопіль, 2005. – С. 222–223.

  4. Рибалко Л.А. Соціально-економічні тенденції актуалізації менеджменту якості // Актуальні проблеми сучасних наук: теорія і практика: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (1-8 червня 2005 р.,
    м. Дніпропетровськ). – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. ІІ. Економічні науки. – С. 110–112.

  5. Рибалко Л.А. Створення Настанови з якості при формуванні системи менеджменту якості споживчої кооперації // Наукові дослідження і їх практичне застосування. Сучасний стан і шляхи розвитку: Матеріали міжнародної науково-практичної Інтернет-конференції (1–15 жовтня
    2005 р.). – Одеса: Черноморье, 2005. – Т. ІІІ. Економіка. – С. 15–16.

  6. Рибалко Л.А. Технологія проведення аудитів у галузі торгівлі системи споживчої кооперації // Методологія та практика менеджменту на порозі ХХІ століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти: Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 45-й річниці Полтавського університету споживчої кооперації України (10-12 травня 2006 р., м. Полтава). – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2006. –
    С. 157–158.

  7. Рибалко Л.А. Світова практика вимірювання якості торговельних послуг у сучасних умовах функціонування підприємств, організацій споживчої кооперації // Маркетинг в малому та середньому бізнесі: Міжнародна науково-практична конференція (24–25 травня 2007 р., м. Полтава). – Полтава: АСМІ, 2007. – С. 93–96.

  8. Рибалко Л.А. Сучасна концепція менеджменту якості як складова економічної безпеки системи споживчої кооперації // Економічна безпека країни: проблеми теорії і практики в умовах демократичної трансформації влади: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції (24–25 квітня 2007 р., м. Полтава). – Полтава: РВЦ ПУСКУ, 2007. – Т. ІІ. – С. 77–81.