Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Бугай Анна Володимирівна. Формування та ефективне використання оборотних коштів на машинобудівних підприємствах : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Бугай А.В. Формування та ефективне використання оборотних коштів на машинобудівних підприємствах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04. – економіка і управління підприємствами. Класичний приватний університет, Запоріжжя, 2009.

Дисертаційну роботу присвячено питанням удосконалення процесу формування та використання оборотних коштів на машинобудівних підприємствах з метою досягнення запланованих фінансових результатів.

Встановлено, що в процесі дослідження економічної сутності оборотних коштів, як джерела формування виробничих оборотних фондів та фондів обігу, необхідно враховувати такі аспекти: юридичний, політекономічний, виробничий, фінансовий і управлінський. Розроблена класифікація чинників, що впливають на формування і використання оборотних коштів. Проведено дослідження процесу управління оборотними коштами на підприємствах машинобудування. Виявлено вплив існуючої системи управління оборотними коштами на економічну ефективність їх формування та використання на підприємствах галузі машинобудування. Запропоновано модель кругообігу оборотних коштів, яка дозволяє встановити раціональне співвідношення між сферами виробництва і обігу, власними і залученими джерелами. Розроблена модель динаміки формування та використання оборотних коштів. Обґрунтовано пропозиції щодо централізації виробничих і товарних запасів окремих підприємств регіону в одній спеціалізованій організації. Удосконалено концептуальний підхід щодо розробки і впровадження науково обґрунтованої кредитної політики, запропоновано систему стимулювання персоналу стосовно оптимізації розміру дебіторської заборгованості на машинобудівних підприємствах.

В дисертації на основі проведених досліджень здійснені теоретичні обґрунтування, розроблено методичні і практичні рекомендації щодо удосконалення процесу формування та ефективного використання оборотних коштів. Основні висновки зводяться до наступного:

  1. Встановлено, що оборотні кошти – це сукупність коштів авансованих в оборотні фонди і фонди обігу, які одночасно виступають у вигляді пасивів, тобто джерел їх утворення, і активів, що сформовані за рахунок цих джерел. В процесі дослідження економічної сутності оборотних коштів, як джерела формування оборотних фондів та фондів обігу, необхідно враховувати такі аспекти: юридичний, політекономічний, виробничий, фінансовий і управлінсько-обліковий. Такий підхід дозволяє повніше враховувати особливості кругообігу оборотних коштів на всіх його стадіях і приймати науково обґрунтовані управлінські рішення стосовно вибору джерел їх фінансування і забезпечувати ефективне використання на машинобудівних підприємствах.

  2. Визначено, що на процес формування та використання оборотних коштів впливають зовнішні та внутрішні чинники. Чинниками зовнішнього середовища підприємства не можуть управляти, але повинні до них пристосовуватись і за допомогою дієвого менеджменту пом’якшувати їх негативну чи посилювати позитивну дію. Пріоритетними внутрішніми економічними чинниками, якими необхідно ефективно керувати, є обсяг виробництва і реалізації продукції, організація оборотних коштів, тривалість операційного та фінансового циклів, обсяг власних оборотних коштів.

  3. Встановлено, що на більшості машинобудівних підприємств спостерігається тенденція зменшення частки оборотних коштів в сфері обігу та акумуляція у сфері виробництва. Проте на ряді підприємств спостерігаються значні коливання питомої ваги оборотних коштів у загальній вартості активів. Для підприємств характерна різна направленість тенденцій цієї зміни як у бік збільшення, так і в бік зменшення. При загальній тенденції до скорочення терміну оборотності товарно-матеріальних запасів і дебіторської заборгованості, спостерігається значне коливання значення показників по підприємствах. Отримані результати викликають необхідність удосконалення управління оборотними коштами та розробки системи формування та використання оборотних коштів.

  4. Запропоновано модель кругообігу оборотних коштів підприємства з метою забезпечення підвищення ефективності управління оборотними фондами та фондами обігу. Розроблену модель доцільно застосовувати на машинобудівних підприємствах з метою: прогнозування тривалості виробничого і фінансового циклів; встановлення раціонального співвідношення між сферами виробництва і обігу, власними і залученими джерелами грошових коштів; визначення потреби оборотних коштів для авансування в одиницю часу; виявлення основних чинників, що впливають на тривалість індивідуальних кругообігів для підвищення оборотності оборотних коштів; прогнозування обсягу реалізації продукції у залежності від можливих кількісних співвідношень елементів кругообігу оборотних коштів підприємства у плановому періоді.

  5. Розроблено модель формування та використання оборотних коштів для підприємств машинобудівної галузі, яка ґрунтується на ординальній оцінці економічної динаміки показників, що характеризують досліджуваний процес, яка дозволяє виявити основні фактори і проблеми, що виникли у підприємства стосовно управління ними, та попередити нові проблем, обґрунтувати і оцінити варіанти господарських рішень з точки зору того, як вони вплинуть на ефективність управління оборотними коштами на основі розрахунку прогнозованих оцінок фінансової стійкості, мінливості і стабільності формування та використання товарно-матеріальних запасів, дебіторської заборгованості та залишків грошових активів підприємства.

  6. Обґрунтовано централізацію виробничих і товарних запасів окремих підприємств регіону в одній спеціалізованій організації, що дозволить вивільнити певну частину запасів, скоротити транспортні маршрути у напрямку постачальник-споживач за рахунок їх укрупнення і покращення структури транспортування вантажів і знизити собівартість продукції та підвищити її конкурентоспроможність.

  7. Запропоновано концептуальний підхід до розробки кредитної політики, яка повинна передбачати реалізацію таких заходів: визначення терміну надання кредиту, розрахунок рівня знижок за дострокову оплату, обґрунтування показників кредитоспроможності і встановлення рейтингу підприємств-покупців, прийняття рішення щодо надання кредиту, проведення аналізу і контролю за справлянням боргів, оцінку ефективності кредитної політики, розробку умов мотивації персоналу.

  8. Розраховано прогнозований економічний ефект від впровадження запропонованих заходів з удосконалення процесу формування і використання оборотних коштів на прикладі ВАТ “Мотор Січ” засвідчує доцільність застосування розроблених наукових положень, висновків і рекомендацій у практичній діяльності підприємств машинобудівної галузі.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях:

  1. Бугай В. З. Основні проблеми застосування коефіцієнтів для фінансового аналізу підприємства / В. З. Бугай, А. В. Бугай // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – 2001. – Вип. 73. – С. 13-19.

Особистий внесок – проаналізовано основні фактори, що впливають на формування фінансових показників, розрахованих на основі фінансової звітності підприємств, встановлено, що для одержання об’єктивних висновків при їх застосуванні необхідно враховувати галузеві особливості підприємств. Обґрунтовано необхідність застосування в практиці фінансового аналізу показника “грошовий потік”.

  1. Бугай А. В. Основні проблеми оцінки фінансового стану підприємства / А. В. Бугай // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. –2002. – Вип. 136.– С. 13-19.

  2. Бугай А. В. Нормування як інструмент формування і підвищення ефективності використання оборотних активів / А. В. Бугай // Проблеми трансформації соціально-економічної системи в Україні: зб. наук. праць. – 2004. – С.131-140.

  3. Бугай В.З. Роль структурного фактора в аналізі використання оборотних активів підприємств / В. З. Бугай, А. В. Бугай // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. –2004. – Вип. 194.–т. 5. С.1303-1309.

Особистий внесок – проаналізовано нормативні значення коефіцієнтів ліквідності оборотних засобів для національного господарства України. Обґрунтовано необхідність розробки нормативів зазначених коефіцієнтів з урахуванням галузевих особливостей підприємств.

  1. Бугай А. В. Збалансування дебіторської і кредиторської заборгованості – важлива умова поліпшення платоспроможності підприємства / А. В. Бугай // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – 2005.- Вип. 199. –т. 4. – С. 837-843.

  2. Бугай А. В. Теоретичні основи економічного механізму формування і використання оборотних активів підприємства / А. В. Бугай // Економічні науки. Серія “Економіка та менеджмент”: зб. наук. праць. – 2006. Вип. 3(10). Ч. 1. – С. 42-51.

  3. Семенов Г.А. Дослідження економічної сутності оборотних засобів в сучасних умовах господарювання підприємств / Г. А. Семенов, А. В. Бугай // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво: зб. наук. праць. – 2006. – №5. – С. 272-275.

Особистий внесок – обґрунтовано, що при дослідженні економічної сутності оборотних засобів необхідно враховувати такі аспекти: політекономічний, виробничий, юридичний, фінансовий і управлінський.

  1. Бугай А. В. Удосконалення формування оборотних коштів на основі системи поставок товарно-матеріальних запасів / А. В. Бугай // Держава та регіони. Серія: Економіка та підприємництво: зб. наук. праць. – 2008. - №3. – С. 43 - 47.

Публікації за матеріалами конференцій:

  1. Бугай А.В. Внутрішні механізми фінансової стабілізації підприємства при загрозі банкрутства / А. В. Бугай // Проблеми фінансів, обліку, аналізу та контролю в умовах реформування економіки України: тези допов. Всеукр. студ. наук. конф., 2001р. – Киів. - 2001. – С. 236-238.

  2. Бугай А.В. Економічний механізм формування і використання оборотних активів на підприємстві / А. В. Бугай // Матеріали VII Міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта – 2004”. – Дніпропетровськ, 2004. Т. 65. Економіка підприємства. – С. 32-33.

  3. Бугай А.В. Динамічний норматив як інструмент управління активами підприємства / А. В. Бугай // Матеріали II міжнар. наук.-практ. конф. “Трансформаційні процеси в економіці держави та регіонів”. – Запоріжжя: Видавництво ЗНУ. - 2006. – С. 27-28.

  4. Бугай А.В. Кредитна політика підприємства / А. В. Бугай // Наука і вища освіта: Тези допов. учасників XIV міжвуз. студ. наук. конф., м. Запоріжжя, 2006 р. – Запоріжжя: ГУ “ЗІДМУ”. – Ч.1. – С. 240.

  5. Бугай А.В. Аналіз ефективності використання оборотних активів машинобудівних підприємств у сучасних умовах господарювання / А. В. Бугай // Матеріали Між нар. наук.-практ. конф. “Звітність підприємств як основа прийняття управлінських рішень” – Дніпропетровськ: Наука та освіта. - 2007. – С. 30-31.

  6. Бугай А.В. Підходи до інвестування в оборотні активи машинобудівних підприємств та їх оцінка / А. В. Бугай // Материали за 3-а междунар. науч. практ. конф. “Наука и образование без граница”. – Т.4. – София: “БЯЛ ГРАНД-БГ” ООД, 2007. – С.77-78.