Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Пробоїв Ольга Анатоліївна. Формування та нарощування стратегічного потенціалу підприємств інструментами фінансового інжинірингу : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Пробоїв О.А. Формування та нарощування стратегічного потенціалу підприємств інструментами фінансового інжинірингу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – Економіка та управління підприємствами (переробна промисловість). – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2008.

У дисертації розглянуто сукупність теоретико-методичних, методологічних і практичних проблем формування та нарощування стратегічного потенціалу підприємств інструментами фінансового інжинірингу. У роботі узагальнено, критично проаналізовано і систематизовано теоретичні аспекти формування та нарощування стратегічного потенціалу, уточнено трактування сутності категорії „стратегічний потенціал”. Поглиблено і запропоновано для використання у практичній діяльності підприємств методологію кількісної оцінки рівня використання стратегічного потенціалу. Створено концепцію формування та нарощування стратегічного потенціалу підприємств інструментами фінансового інжинірингу, яка включає багаторівневі теоретичні моделі, ґрунтується на застосуванні фінансових інструментів і технологій, дозволяє враховувати наявні та майбутні можливості з метою досягнення у довгостроковій перспективі поставленої мети. Розроблено комплексний підхід до використання реальних опціонів при інвестиційному проектуванні та оцінці синергетичного ефекту в процесах злиття і поглинання нафтогазових підприємств, що дозволяє врахувати ризики, підвищує гнучкість прийняття управлінських рішень при формуванні та нарощуванні стратегічного потенціалу.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової задачі щодо формування і нарощування стратегічного потенціалу підприємств нафтогазової промисловості інструментами фінансового інжинірингу. Основні результати досліджень дають підстави для висновків теоретичного та науково-практичного характеру, які полягають у такому.

Нові ринкові виклики вимагають застосування нетрадиційних підходів до вирішення проблем успішного стратегічного розвитку підприємств на енергетичних ринках, що характеризуються найвищим ступенем ризику. Саме в напрямі використання нетрадиційних фінансових інструментів для оцінки процесів формування та нарощування стратегічного потенціалу розвиваються в теперішній час західні корпоративні теорії.

Дослідження проблем формування та нарощування стратегічного потенціалу підприємств із застосуванням інструментів фінансового інжинірингу в Україні відсутні. Використання таких його технологій, як управління вартістю і ризиками, процесами злиття та поглинання через інструменти власного капіталу та реальні опціони, відкриває нові можливості щодо отримання доходу, зростання капіталізації, фінансування інновацій, що в свою чергу призводить до ефективного формування і нарощування стратегічного потенціалу. Застосування цих інструментів нафтогазовими підприємствами є необхідним, оскільки без цього вони не зможуть забезпечити ефективне функціонування, конкурувати на світових ринках, перетворювати ризик та невизначеність на стратегічні активи.

Спираючись на ґрунтовне дослідження та осмислення наукових розробок стосовно проблем потенціалу, поглиблено категорійний апарат, зокрема уточнено визначення економічних категорій „стратегія”, „стратегічний потенціал”, „фінансовий інжиніринг”, що дало можливість розглядати „стратегічний потенціал” як складну нелінійну динамічну систему, сукупність збалансованих стратегічних ресурсів, ключових компетенцій та основних знань, достатній рівень розвитку яких при застосуванні інноваційних фінансових інструментів може забезпечити ефективне досягнення цілей підприємства у довгостроковій перспективі.

Пропоновані у вітчизняних наукових працях методи оцінки величини стратегічного потенціалу підприємств із застосуванням традиційних підходів не досить чіткі та орієнтовані на визначення його окремих складових, тому у дисертації обґрунтовано методологію кількісної оцінки рівня використання стратегічного потенціалу вітчизняних підприємств шляхом визначення рівня структурних компонентів та коефіцієнтів їх вагомості, що дасть можливість отримувати об’єктивну інформацію при прийнятті стратегічних рішень.

Аналіз величини та рівня використання стратегічного потенціалу акціонерних товариств нафтогазової промисловості Івано-Франківщини на основі комплексного показника свідчить про особливо небезпечні тенденції. Проблема полягає не тільки у низькій ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів унаслідок деформованої структури виробництва та споживання, у використанні застарілих виробничих фондів, недозавантаженні виробничих потуж-
ностей та повільному впровадженні сучасних ресурсозберігаючих технологій, невідповідності діючої інфраструктури, але й у відсутності дієвих механізмів та фінансових інструментів, які б дозволили прогнозувати динаміку цін на товарних ринках та результати фінансово-господарської діяльності, ефективно формувати і нарощувати стратегічний потенціал нафтогазових підприємств.

На підставі теоретичних узагальнень і аналізу використання стратегічного потенціалу акціонерних товариств Івано-Франківської області в дисертаційній роботі запропоновано концепцію формування та нарощування стратегічного потенціалу підприємств, що включає багаторівневі теоретичні моделі для кожного з етапів із використанням інструментів фінансового інжинірингу і ґрунтується на діагностиці величини та рівня фактичного використання стратегічного потенціалу підприємств, передбачає співставлення отриманих значень для виявлення необхідності оптимізації або нарощування його величини.

При формуванні й оцінці перспектив нарощування стратегічного потенціалу застосовано модель опціонного ціноутворення Блека-Шоулза та Кокса-Росса-Рубінштейна, яка дозволяє не лише збільшувати вартість підприємств за сприятливого збігу обставин, але й управляти корпоративними ризиками та мінімізувати втрати, а гнучкість при прийнятті управлінських рішень розглядати як актив компанії, що впливає на зростання її вартості. Реальні опціони застосовано для комплексної оцінки майбутніх технологічних вдосконалень виробництва нафтопродуктів при обґрунтуванні доцільності проекту по введенню в експлуатацію комплексу ізомеризації та гідроочистки, який сприятиме ефективному формуванню і нарощуванню стратегічного потенціалу ВАТ„Нафтохімік Прикарпаття” у перспективі, оскільки дозволить збільшити виробничі потужності, зменшить собівартість переробки нафти, покращить конкурентну позицію підприємства на ринку та сприятиме зростанню фінансових показників виробничо-господарської діяльності.

У результаті дослідження стану і тенденцій розвитку процесів злиття підприємств в Україні удосконалено методику оцінки майбутньої ефективності злиття (поглинання) компаній на основі положень теорій операційної та фінансової синергій з використанням моделі реальних опціонів як ще одного інструменту фінансового інжинірингу, що сприяє суттєвому нарощуванню стратегічного потенціалу підприємств корпоративного сектору. Модифіковану модель реальних опціонів для оцінки синергічного ефекту від процесів злиття і поглинання нафтогазових підприємств апробовано на акціонерних товариствах Івано-Франківщини. Отримані результати розрахунків свідчать про наявність операційної та фінансової синергії від операції злиття та поглинання вітчизняних підприємств, що дозволяє аргументувати доцільність фінансування процесу поглинання з метою нарощування стратегічного потенціалу.

Публікації автора:

Монографії

1. Пробоїв О.А. Методологічні підходи до визначення й оцінювання потенціалу акціонерних товариств // Корпоративне управління в Україні: теоретико-методологічні аспекти. – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – С.124-135.

2. Пробоїв О.А. Аналіз стану корпоративного управління в енергетиці // Корпоративне управління в Україні: теоретико-методологічні аспекти. – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – С. 243-252.

3. Пробоїв О.А., Устенко О.А. Теоретичні аспекти дослідження проблеми формування стратегічного потенціалу акціонерних товариств // Корпоративне управління в Україні: теоретико-методологічні аспекти. – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – С. 73-99.

Особистий внесок: розглянуто існуючі підходи до тлумачення категорій „стратегія”, „потенціал”, уточнено понятійно-категорійний апарат та визначено передумови процесу формування стратегічного потенціалу корпорацій.

4. Пробоїв О.А., Тарнавська Н.П. Аналіз та оцінка особливостей корпоративного управління в Україні // Корпоративне управління в Україні: теоретико-методологічні аспекти. – Тернопіль: Економічна думка, 2007. – С. 218-243.

Особистий внесок: проаналізовано динаміку розвитку корпоративного сектору України.

Статті у наукових фахових виданнях

5. Пробоїв О.А. Концептуальні підходи до формування й нарощування стратегічного потенціалу підприємств інструментами фінансового інжинірингу // Актуальні проблеми розвитку економіки регіону: наук. зб. – Івано-Франківськ: ВДВ ЦІТ Прикарпатського нац. ун-ту імені Василя Стефаника, 2007. – Вип.ІІІ. – Т.1. – С.421-426.

6. Устенко А.О., Пробоїв О.А. Моделі формування та нарощування стратегічного потенціалу нафтогазових підприємств інструментами фінансового інжинірингу // Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. – 2007. – №1(15). – С.120-125.

Особистий внесок: проаналізовано рівень використання стратегічного потенціалу нафтогазових підприємств Івано-Франківщини та запропоновано моделі формування і нарощування стратегічного потенціалу із застосуванням інструментів фінансового інжинірингу.

7. Пробоїв О.А. Методологічні підходи до формування стратегічного потенціалу акціонерних товариств шляхом застосування моделей реальних опціонів // Науковий вісник Полтавського університету споживчої кооперації України. Серія: економічні науки. – 2007. – №1(21). – С. 132-138.

8. Пробоїв О.А. Оцінка ефективності процесів злиття і поглинання акціонерних товариств // Вісник Тернопільського державного економічного університету. – 2006. – Вип.3. – С. 148-160.

9. Пробоїв О.А. Алгоритм оптимізації стратегічного потенціалу акціонерних товариств // Вісник Київського національного торговельно-економічного університету. – 2006. – Вип.2. – С. 35-41.

10. Пробоїв О.А. Оцінка перспектив нарощування стратегічного потенціалу нафтопереробних підприємств з використанням інструментів фінансового інжинірингу // Вісник Львівської комерційної академії. Серія: економічна: зб.наук.праць. – Львів: Вид-во Львів. комерційної акад., 2006. – Вип.20. – С. 477-490.

11. Пробоїв О.А. Перспективи застосування моделей реальних опціонів при управлінні процесами злиття та поглинання підприємств // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: економіка. – Тернопіль: ТНПУ, 2006. – Вип.20. – С. 157-162.

12. Пробоїв О.А. Теоретико-методологічні засади оптимізації стратегії підприємства з використанням його потенціалу // Галицький економічний вісник. – 2006. – №1 (8). – С. 48-54.

13. Сохацька О.М., Пробоїв О.А. Вирішення проблем корпоративного управління шляхом застосування технологій фінансового інжинірингу // Світ фінансів. – 2005. – Вип. 3-4 (4-5). – Листопад. – С. 122-130.

Особистий внесок: розглянуто особливості застосування фінансових інструментів у корпоративному управлінні та проведено аналіз структури і ефективності використання акціонерного капіталу в регіональному контексті.

14. Пробоїв О.А. Оцінка стратегічного потенціалу відкритих акціонерних товариств нафтогазової промисловості Івано-Франківської області // Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – Донецьк: ДонНТУ, 2005. – Вип. 91. – С. 168-178.

15. Сохацька О.М., Пробоїв О.А. Використання технологій фінансового інжинірингу для нарощування управлінського потенціалу акціонерних товариств //Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: економічні науки. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – Вип. 15. – С. 237-243.

Особистий внесок: проаналізовано процес формування управлінського потенціалу відкритих акціонерних товариств нафтогазової промисловості Івано-Франківщини та запропоновано напрями його нарощування шляхом реалізації опціонних програм.

16. Пробоїв О.А. Стратегії вертикальної інтеграції як перспективний напрям розвитку підприємств // Економіст. – 2004. – № 12. – С. 33-34.

17. Пробоїв О.А. Методологічні основи оцінки стратегічного потенціалу акціонерних товариств // Регіональні перспективи. – 2004. – №3-5 (40-42). – С. 152-153.

18. Сохацька О.М., Пробоїв О.А. Методичні аспекти управління страте-
гічним потенціалом акціонерних товариств // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: зб.наук.праць. – Суми: ВВП „Мрія-1”ЛТД УАБС, 2004. – Т.11. – С. 94-99.

Особистий внесок: обґрунтовано необхідність управління стратегічним потенціалом акціонерних товариств та запропоновано методику його оцінки з урахуванням структурних компонентів.

19. Пробоїв О.А. Реалізація системного підходу при формуванні страте-
гічного потенціалу акціонерних товариств // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. – Вип. 1(XLV). Ринкова трансформація України: проблеми та перспективи / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. – Львів, 2004. – С. 442-447.

Матеріали наукових конференцій

20. Пробоїв О.А. Концептуальні підходи до нарощування стратегічного потенціалу підприємств // Інноваційні процеси економічного розвитку: вітчизняний та зарубіжний досвід: тези доп. всеукраїнської конф. молодих учених і студентів (Тернопіль, 26-27 квіт. 2007 р.) – Тернопіль: ТНЕУ, 2007. – С. 36.

21. Пробоїв О.А. Вплив інструментів фінансового інжинірингу на процеси нарощування стратегічного потенціалу вітчизняних підприємств // Пріоритети економічного розвитку України: історія та сьогодення: зб. наук. праць по матеріалах Всеукраїнської наук.-практ. конф. (Вінниця, 10-11 квіт. 2007 р.) – Вінниця: ВТЕІ КНТЕУ, 2007. – С. 201-209.

22. Пробоїв О.А. Управління стратегічним потенціалом підприємств на основі моделей реальних опціонів // Методологія та практика менеджменту на порозі XXI століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти: матеріали ІII Міжнар. наук.-практ. конф. (Полтава, 10-12 трав. 2006 р.) – Полтава: ПУСКУ, 2006. – С. 66-67.

23. Пробоїв О.А. Особливості використання реальних опціонів у стратегічному управлінні акціонерними товариствами // Управління стратегічними змінами на підприємстві: концептуальні засади, методологія та практика: тези доп. Міжнар. наук.-практ. конф. (Київ, 27-28 жовт. 2005 р.) – Київ: КНТЕУ, КНЕУ, 2005. – С. 224-226.

24. Пробоїв О.А. Використання технологій фінансового інжинірингу для нарощування управлінського потенціалу акціонерних товариств // Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю: матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (Черкаси, 5-7 жовт. 2005 р.). – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С. 19-23.

25. Пробоїв О.А. Формування стратегічного потенціалу акціонерного товариства на основі діагностики його фінансового стану // Фінансове та інституційне забезпечення підприємництва в Україні: зб. матеріалів Всеукраїнської наук.-практ. конф. (Київ, 24-25 бер. 2005 р.) – К.: Вид-во Європ. ун-ту, 2005. – С. 68-71.

26. Пробоїв О.А. Теоретичні аспекти формування стратегії на основі фінансового інжинірингу акціонерного капіталу // Особливості використання маркетингових технологій в умовах інноваційних змін в економіці: зб.наук.праць за матеріалами міжнар. наук.-практ. конф. – Харків: ХІБМ, 2005. – С. 261-266.

27. Пробоїв О.А. Теоретико-методологічні засади оптимізації стратегії підприємства з використанням його потенціалу // Розвиток менеджменту в Україні: реалії, проблеми, перспективи: тези доп. наук.-практ. конф. (Житомир, 8-10 груд. 2004 р.). – Житомир: ЖДТУ, 2004. – С. 42-44.

28. Пробоїв О.А. Фінансовий інжиніринг акціонерного капіталу: європейський досвід та Україна // Розвиток корпоративного управління в глобальному середовищі: тези доп. наук.-практ. конф. (Тернопіль, 22-24 жовт. 2004 р.). – Тернопіль: ТОВ „Поліграфіст”, 2004. – С. 44-46.

29. Пробоїв О.А. Оцінка стратегічного потенціалу акціонерних товариств // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління: матеріали ІІІ Міжнар. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених (Київ, 24-27 бер. 2004 р.). – К.: ПВА „Книга Пам’яті України”, 2004. – С. 107-108.

30. Пробоїв О.А. Формування стратегічного потенціалу акціонерних товариств// Збірник матеріалів ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. „Сучасні проблеми управління” (Київ, 27-28 листоп. 2003 р.). – К.: Вид-во „Хімджест”, 2003. – Ч.2. – С. 171-172.