Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Пілова Дар'я Петрівна. Формування та оцінка економічної безпеки гірничо-збагачувальних підприємств. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Пілова Д.П. Формування та оцінка економічної безпеки гірничо-збагачувальних підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами. – Криворізький технічний університет, м. Кривий Ріг, 2007.

Обґрунтовані теоретичні закономірності формування і оцінки економічної безпеки та розроблені практичні підходи до підвищення ефективності господарювання гірничо-збагачувальних підприємств, виходячи з їх економічної безпеки. Економічна безпека підприємства визначена як його здатність чинити опір сукупному впливу загроз макро- та мікросередовища на підставі прийняття на базі використання корпоративних ресурсів управлінських рішень, адекватних умовам, що склалися. Запропонована оцінка рівня безпеки на підставі зіставлення раціонального рівня чистого прибутку з його фактичним рівнем, що відображає здатність підприємства адаптуватися до існуючих умов середовища. Визначені зони економічної безпеки, виходячи з інерційності зміни постійних витрат в залежності від зміни обсягу виробництва та реалізації продукції.

Розроблена модель формування прибутку за умови залучення коштів як шляху підвищення рівня економічної безпеки гірничо-збагачувальних комбінатів, що дозволяє планувати повернення залучених коштів в умовах зниженої та нестабільної фінансової забезпеченості виробництва. Для підтримання та/або підвищення рівня безпеки запропонована модель розподілу наявного обсягу власних або залучених коштів, виходячи з величини прибутку за кожним з видів продукції підприємства в залежності від обсягу коштів, спрямованих на її виробництво.

У дисертації, яка є завершеним науковим дослідженням, вирішена актуальна наукова задача, що полягає в теоретичному обґрунтуванні закономірностей формування і оцінки економічної безпеки та розробці практичних підходів до підвищення ефективності господарювання гірничо-збагачувальних підприємств, виходячи з їх економічної безпеки. Це дозволяє підприємствам з видобутку та переробки мінеральної сировини своєчасно реагувати на негативні впливи факторів оточуючого середовища та приймати рішення, адекватні умовам, що склалися. Основні висновки та рекомендації за темою дисертаційного дослідження полягають в наступному.

  1. В залежності від ступеню адаптації до умов макро- та мікросередовища, залізорудні комбінати Кривбасу працюють з рентабельністю від 2,8 до 36,5%, а прибуток від їх господарської діяльності змінюється в 1,1-18 разів. Визначено, що економічною безпекою гірничо-збагачувального підприємства є його здатність чинити опір сукупному впливу загроз макро- та мікросередовища через використання корпоративних ресурсів на підставі прийняття управлінських рішень, адекватних умовам, що склалися. Актуальною проблемою є підвищення ефективності функціонування гірничо-збагачувального підприємства, виходячи з його економічної безпеки.

  2. Рівень економічної безпеки підприємства протягом певного періоду функціонування пропонується оцінювати через зіставлення рівнів раціонального та фактичного чистих прибутків. При цьому обсяг раціонального прибутку передбачає такий його рівень, що відповідає витратам на обсяг випуску, який планується, з урахуванням податків та виручки від реалізації продукції підприємства за умови укріплення фондів нагромадження та споживання. Згідно з цим підходом до вимірювання рівня економічної безпеки є можливим враховувати галузеві особливості функціонування та ступінь пристосування підприємств до них, а також порівнювати їх за станом безпеки з метою впровадження елементів успішних стратегій господарської діяльності.

  3. Модифікований алгоритм визначення прибутку від основного виду діяльності гірничо-збагачувального підприємства, який враховує залежність прибутку від готовності виконання завдання на відвантаження товарної продукції. Запропоновані методичні рекомендації, що можуть бути використані для планування прибутку підприємства за усіма видами діяльності, виходячи зі ступеню готовності завдання та адаптації до умов макро- та мікросередовища.

  4. Теоретично обґрунтовані принципи формування зон економічної безпеки гірничо-збагачувального підприємства на підставі інерційності зміни постійних витрат в залежності від зміни обсягу виробництва та реалізації продукції: при значному зниженні обсягу постійні витрати мають стрибкоподібне зменшення, що відбувається із запізненням по відношенню до обсягу реалізації продукції. Відповідно до виділених зон визначені ознаки фінансової забезпеченості підприємства, яка обумовлює потреби у власному або залученому інвестиційному та/або обіговому капіталах.

  5. Систематизовані фактори впливу на господарську діяльність гірничо-збагачувальних підприємств, і, зокрема, внутрішньовиробничі фактори, що можуть спричиняти загрози їх господарюванню. Фактори класифіковані за функціональною ознакою, а також за видами загроз, що виникають під їх впливом. Оцінений ступінь впливу технологічних і організаційних факторів на собівартість руди і концентрату. Отримані рівняння множинної регресії (з тіснотою зв’язку ), які дозволяють прогнозувати кількісні зміни цих показників в залежності від ступеню зміни зазначених факторів.

  6. Розроблена модель формування прибутку гірничо-збагачувального підприємства за умови залучення коштів в умовах зниженої та нестабільної його фінансової забезпеченості. Складена структурна схема вибору варіанту користування залученими коштами в залежності від рівня економічної безпеки підприємства, яка передбачає спрямування чистого прибутку як на задоволення власних потреб підприємства, так і на повернення заборгованості та враховує ресурсні обмеження економічної безпеки гірничо-збагачувального підприємства. Серед цих обмежень виділені техніко-технологічна та фінансова функціональні складові, що найбільше впливають на можливість зростання власних та залучених коштів підприємства.

  7. Проаналізований розподіл обмеженого обсягу власних або залучених коштів, який дозволяє підтримувати необхідний рівень економічної безпеки підприємства, виходячи з рівня його прибутку за кожним з видів залізорудної продукції в залежності від обсягу коштів, спрямованих на її виробництво. При цьому враховуються обмеження обсягів виробництва за коефіцієнтом готовності виконання планового завдання за видами продукції та ресурсними складовими підприємства.

  8. Запропоновано управляти ефективністю господарювання гірничо-збагачувальних підприємств, виходячи з рівня економічної безпеки і ступеню готовності виконання завдання на відвантаження готової продукції, а також на основі вибору варіанту користування залученими коштами та моделі їх розподілу. Зокрема, відповідно до розрахунків, у разі виділення додаткових фінансових ресурсів у сумі 60 млн. грн. комбінат може отримати прибуток 31,96 млн. грн. при спрямуванні коштів на виробництво офлюсованого агломерату (40 млн. грн.), товарного концентрату на внутрішній ринок (10 млн. грн.) та на експорт (10 млн. грн.).

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Прокопенко В.І., Пілова Д.П. Щодо питання встановлення факторів, що визначають собівартість продукції гірничо-збагачувальних підприємств // Економічний вісник Національного гірничого університету. – 2004. – №1. – С. 30-35. [Особистий внесок автора: у систематизованому виді викладений підхід визначення впливу факторів на економічні показники підприємства].

  2. Пілова Д.П. Сучасні напрями та перспективи розвитку економіки гірничо-збагачувальних підприємств Кривбасу // Вісник Криворізького технічного університету. – 2004. – №3. – С. 165-169.

  3. Пілова Д.П. Методичні підходи щодо визначення зон економічної безпеки підприємства // Вісник Криворізького технічного університету. – 2006. – №3. – С. 264-268.

  4. Прокопенко В.І., Пілова Д.П. Концептуальна модель формування економічної безпеки гірничо-збагачувальних підприємств // Економічний вісник Національного гірничого університету. – 2006. – №2. – С. 18-24. [Особистий внесок автора: розвинута сутність поняття та модель формування економічної безпеки стосовно гірничо-збагачувальних підприємств].

  5. Пілова Д.П. Обґрунтування рівня економічної безпеки підприємства як критерію оцінки результатів його господарської діяльності // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2007. – Вип.224. Т.4. – С. 900-910.

  6. Прокопенко В.І., Пілова Д.П. Оптимізація структури капіталу гірничо-збагачувального підприємства // Схід. – 2007. – №2(80). – С. 28-31. [Особистий внесок автора: розроблена модель формування прибутку підприємства як функції залученого капіталу].

  7. Пілова Д.П. Визначення моделі розподілу коштів як шляху підвищення прибутковості господарської діяльності підприємства // Економіка: проблеми теорії та практики. – 2007. – Вип.227. Т.2. – С. 490-498.

Опубліковано в інших виданнях:

  1. Прокопенко В.И., Пилова Д.П. К вопросу установления рационального качества железорудной продукции горно-обогатительных комбинатов // Горный информационно-аналитический бюллетень. – 2004. – №4. – С. 184-188. [Особистий внесок автора: надана кількісна оцінка вихідних даних, що характеризують інтенсивність відвантаження залізорудної продукції].

  2. Прокопенко В.І., Пілова Д.П. Особливості господарювання Криворізьких гірничо-збагачувальних підприємств в умовах ринкової економіки // Інноваційний розвиток економіки регіону: Міжнар. Наук.-практ. конф. Дніпропетровськ, 10-12 черв. 2004 р. – Дніпропетровськ, 2004. – С. 23-24. [Особистий внесок автора: складені рівняння регресії, які відображають динаміку собівартості продукції як основи певного рівня економічної безпеки].

  3. Пілова Д.П. Визначення економічної безпеки підприємства // Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України: Міжнар. Наук.-практ. конф. Дніпропетровськ, 21-23 верес. 2005 р.– Дніпропетровськ, 2005. – С. 54-55.

  4. Пілова Д.П. Особливості небезпек діяльності гірничо-збагачувальних підприємств // Соціально-економічні наслідки ринкових перетворень у постсоціалістичних країнах: II Міжнар. Наук.-практ. конф. Черкаси, 28-30 верес. 2005 р. – Черкаси, 2005. – С. 314-317.

  5. Пілова Д.П. Визначення методу залучення коштів з метою підвищення рівня економічної безпеки підприємства // Актуальні проблеми управління розвитком об’єктів і процесів ринкової економіки: Міжнар. Наук.-практ. конф. Запоріжжя, 5-6 жовт. 2006 р. – Запоріжжя, 2006. – С. 252-253.

  6. Пілова Д.П. Теоретичні положення щодо визначення економічної безпеки підприємства як критерію оцінки результатів його господарської діяльності // Проблеми економічної освіти і науковий прогрес: Міжнар. Наук.-практ. конф. Кривий Ріг, 24 листоп. 2006 р. – Кривий Ріг, 2006. – С. 48-49.

  7. Пілова Д.П. Підвищення прибутковості господарської діяльності підприємства шляхом встановлення оптимального розподілу коштів // Проблеми і перспективи інноваційного розвитку економіки України: Міжнар. Наук.-практ. конф. Дніпропетровськ, 24-26 трав. 2007 р. – Дніпропетровськ, 2007. – С. 51-52.