Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


226. Михальчишин Наталія Лук'янівна. Формування та регулювання конкурентних відносин на монополізованих ринках: дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2005. , табл.



Анотація до роботи:

Михальчишин Н.Л. Формування та регулювання конкурентних відносин на монополізованих ринках. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – організація управління, планування і регулювання економікою. – Національний університет „Львівська політехніка”, Львів, 2005.

В дисертаційній роботі розглядаються проблеми створення та підтримки конкурентного середовища. Основна увага зосереджена на механізмах державного регулювання діяльності суб’єктів господарювання, які займають монопольне становище на товарних ринках національної економіки. У роботі запропоновано і обґрунтовано основні напрями удосконалення категоріального апарату конкурентної політики, удосконалено методику віднесення суб’єктів господарювання до тих, що займають монопольне чи домінуюче становище. Удосконалено методику складання та ведення Переліку суб’єктів господарювання, які займають монопольне чи домінуюче становище на загальнодержавному та регіональному рівні. Удосконалено механізм здійснення антимонопольного регулювання органами АМКУ. Розроблені у дисертаційній роботі методи пройшли апробацію та впровадження на промислових підприємствах та в державних установах м. Львова.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання розроблення та обгрунтування методичних засад формування та регулювання конкурентних відносин на монополізованих ринках, що сприятиме підвищенню ефективності реалізації конкурентної політики на усіх рівнях та веденню виробничо-господарської діяльності суб’єктами господарювання.

1. Монополізація національної економіки є сьогодні однією з характеристик економічного розвитку країни. Тому з метою створення та підтримки конкурентного середовища зростає роль конкурентної політики, зокрема, антимонопольного регулювання. За таких умов вимагає уточнення категорійний апарат конкурентної політики, а саме: терміни „антимонопольна політика”, „конкурентна політика”, „монопольне становище” та „домінуюче становище”. Це дозволяє виділити монопольні утворення та домінуючі фірми, розмежувати конкурентну та монопольну поведінку, і тим самим ліквідувати причину підміни об’єкта антимонопольного регулювання, яка була виявлена в процесі досліджень теоретичних положень; встановити необхідність реалізації конкурентної, а не антимонопольної політики в Україні.

2. Серед систем антимонопольного регулювання запропоновано виділяти комбіновану систему для країн з перехідною економікою, що дозволило розробити структурний та поведінковий методичні підходи до здійснення антимонопольного регулювання та визначити напрями його удосконалення, які націлені на вирішення проблем центрального та регіонального розподілу обов’язків, посилення функції контролювання антимонопольних органів.

3. У результаті порівняльного аналізу законодавчо-нормативного забезпечення процесів захисту економічної конкуренції в Україні з закордонним досвідом рекомендовано Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції України створити Комісію з питань вивчення конкурентного середовища, що дозволить удосконалити інформаційне забезпечення реалізації конкурентної політики; аргументовано доцільність врахування галузі зв’язку при створенні запланованої на урядовому рівні відповідно до чинного законодавства Національної комісії з регулювання транспорту, що сприятиме посиленню регулювальної функції в одній з найбільш монополізованих сфер економіки.

4. Запропоновані методичні рекомендації для аналізу процесів створення та підтримки конкурентного середовища на монополізованих ринках дозволять АМКУ виявити тенденції розвитку монополізованих секторів економіки за кількістю монополістів, монополізованими галузями, встановити активність фізичних та юридичних осіб щодо участі у формуванні конкурентного середовища, що сприятиме підвищенню функцій контролювання і регулювання АМКУ. Використання обласними державними адміністраціями порівняльного аналізу кількості монополістів з кількістю малих підприємств як одного з положень запропонованих методичних рекомендацій дозволить в рамках забезпечення реалізації державної політики сприяння розвитку малого бізнесу виявити особливості структурної динаміки економіки області та встановити рівень ділової активності конкурентних підприємств на товарних ринках регіонів. Застосування керівниками економічних служб підприємств методів оцінювання конкурентності виробничо-господарської діяльності дозволить удосконалити конкурентні відносини підприємства з контрагентами та налагодити співпрацю з АМКУ.

5. Удосконалення методики визначення монопольного та домінуючого становища СГ на засадах запропонованої концепції монопольної та домінуючої фірми дозволяє працівникам АМКУ та економістам підприємств підвищити точність визначення товарних меж ринку, встановлення ознак ринкової влади, фахівцям з антимонопольної діяльності на підприємствах дасть можливість сформувати аргументи проти звинувачень з боку органів АМКУ щодо встановлення, підтримки та зловживання монопольним становищем.

6. Органи АМКУ та Державні інспекції з контролю за цінами з метою зниження рівня недосконалості інформаційного забезпечення, вчасного виявлення тенденцій до встановлення монопольних цін СГ та підвищення контролю за діяльністю можливих порушників можуть використовувати розроблені методичні положення моніторингу діяльності монопольних утворень та домінуючих фірм. При цьому запропонована послідовність виявлення та усунення проявів монопольної діяльності СГ на монополізованих ринках антимонопольними органами України дозволяє підприємствам припинити здійснення монопольної діяльності до висунення їм звинувачень щодо зловживань; АМКУ – знизити витрати на виїзні перевірки та усунути необізнаність населення щодо можливостей їх участі в реалізації конкурентної політики.

7. На підставі результатів дисертаційного дослідження можна запропонувати:

- Міністерству освіти і науки України для підготовки спеціалістів у сфері менеджменту антимонопольної діяльності застосовувати теоретичні та практичні положення дисертації щодо формування і регулювання конкурентних відносин;

- Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції України використовувати рекомендації щодо визначення монопольного та домінуючого становища СГ на ринках національної економіки з врахуванням моніторингового підходу при розробленні нормативних документів та визначенні основних напрямів реалізації конкурентної політики в Україні.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Станько Н.Л. Державне регулювання економічної конкуренції та обмеження монополізму// Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. Вісник НУ „ЛП”. – Львів: Видавництво НУ “Львівська політехніка”, 2002. – №466 . – С. 343-350.

  2. Станько Н.Л. Міжнародні картелі – явище, що суперечить принципам конкуренції// Актуальні проблеми міжнародних відносин (Зб. наукових праць). – К.: КНУ ім. Т.Шевченка. Інститут міжнародних відносин, 2002. – С. 7-8.

  3. Станько Н.Л. Проблеми монополії та механізми її виявлення в національній економіці// Сучасна економічна теорія та проблеми її застосування. Науковий вісник. – Львів: УкрДЛТУ, 2002. – Вип. 12.6. – С. 72-76.

  4. Станько Н.Л. Основні засади реалізації антимонопольної політики на регіональному рівні// Науковий вісник Волинського держ. ун-ту ім. Лесі Українки. – Луцьк: ВДУ ім. Лесі Українки, 2003. – №12. – С. 185-190.

  5. Станько Н.Л. Особливості конкуренційного законодавства України// Вісник Львівського державного аграрного університету: Економіка АПК. – Львів, 2003. – №10(2). – С. 248-253.

  6. Станько Н.Л. Особливості функціонування та галузева структура монополій в економіці України// Вісник НУ „ЛП”: Проблеми економіки та управління. – Львів: НУ “Львівська політехніка”, 2003. – №484. – С. 165-171.

  1. Станько Н.Л. Роль приватизації монополій в економічному середовищі України// Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми ринкової трансформації України (Зб. наукових праць)// НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2003. – Вип. І (ХХХІХ). – С. 263-268.

  2. Станько Н.Л. Методологічні засади виявлення монополістичних утворень на регіональних товарних ринках// Економіка: проблеми теорії та практики (Зб. наукових праць). – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип. 187. – Том ІІ. – С. 330-336.

  3. Станько Н.Л. Виявлення та усунення ознак монополізму в діяльності підприємств Львівської області// Економіка: проблеми теорії та практики (Зб. наукових праць). – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Вип. 192. – Том ІV. – С. 1149-1155.

  4. Станько Н.Л. Ринкове становище монополії та домінуючої фірми в національній економіці// Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. – Донецьк: ДонНТУ, 2004. – Вип. 75. – С. 30-34.

Публікації в інших виданнях

  1. Станько Н.Л. Роль монополій в розвитку малого та середнього бізнесу// Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Чернівці: Ант Лтд, 2003. – Вип. І. – С. 334-338.

  2. Поплавська Ж.В., Станько Н.Л. Категоріальний апарат конкурентної політики// Економічний вісник, НУТУ „КПІ”. – Київ.: НУТУ „КПІ”, 2004. – №1. – С. 291-296. (Особистий внесок автора: охарактеризовано розмежування понять монопольне становище та домінуюче становище, запропоновано класифікацію переліку суб’єктів господарювання).

  3. Станько Н.Л. Державне регулювання як один з елементів протидії монопольним утворенням// Маркетинг і підприємництво в перехідній економіці: Матеріали ІІ міжвузівської наукової конференції студентів і аспірантів. – К.: КНЕУ, 2002. – С. 165-167.

  4. Станько Н.Л. Державне регулювання діяльності монополій: досвід України та зарубіжних країн// Актуальні проблеми управління соціально-економічним розвитком: Матеріали Міжнародної наук.-практич. конф. студентів і молодих вчених. – К.: КНЕУ, 2002. – С. 157-160.

  5. Станько Н.Л. Роль приватизації монополій в економічному середовищі України// Економічні проблеми ринкової трансформації України: Тези доповіді Всеукраїнської наук.-практич. конф. – Львів: ЛБІ НБУ, 2002. – С. 225-226.

  6. Станько Н.Л. Державне управління та антимонопольна діяльність в Україні// Соціально-економічна ефективність державного управління: теорія, методологія та практика: Матеріали щорічної наук.-практ. конф./ За заг. ред. А.Чемериса. – Львів: ЛРІДУ УАДУ, 2003. – Ч.1. – С. 303-305.

  7. Станько Н.Л. Фактор ціноутворення в антимонопольній політиці України// Економіка пострадянських країн стан та перспективи розвитку: Матеріали Міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції. – Львів: ЛНУ ім. І.Франка, 2003. – С. 282-283.

  8. Станько Н.Л. Антимонопольна чи конкурентна політика?// Збірка тез доповідей учасників ІІІ всеукраїнської наук.-практич. конф. студентів, аспірантів та молодих вчених „Крок у майбутнє”/ Уклад.: Кухарєв С.О. – К.: ІВЦ “Видавництво “Політехніка”, 2003. – С. 172-173.

  9. Станько Н.Л. Методологічні засади виявлення монополістичних утворень на регіональних товарних ринках// Матеріали IV всеукраїнської наук.-практич. конф. „Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – Том 1. – С. 57-58.

  10. Станько Н.Л. Аналіз діяльності суб’єктів господарювання, що займають монопольне становище на регіональному рівні// Матеріали VІІ Міжнародної наук.-практич. конф. „Наука і освіта’2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Том 9. – С. 70-74.

  11. Станько Н.Л. Виявлення та усунення ознак монополізму в діяльності підприємств Львівської області// Матеріали ІІ Всеукраїнської наук.-практич. конф. „Економіка підприємства: проблеми теорії та практики”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Том І. – С. 119-121.

  12. Станько Н.Л. Конкурентне середовище як стимул до інноваційної діяльності// Матеріали Регіональної студ. наук.-практич. конф. „Економічні та правові аспекти формування стратегії інноваційного розвитку західного регіону”. – Івано-Франківськ: Сімик, 2004. – С. 17-19.

  13. Станько Н.Л. Ринкове становище монополії та домінуючої фірми в національній економіці// Матеріали міжн. наук.-практич. конф. молодих учених і студентів „Актуальні проблеми економічного та соціального розвитку виробничої сфери”. – Донецьк: Донецький національний технічний університет, 2004. – С. 253-255.

  14. anna Poplawska, Natalia Mychalczysyn. Ksztatowanie otoczenia konkurencyjnego na Ukrainie: osignicia i problemy// Nowoczesno przemysu i usug – nowe wyzwania. Praca zbiorowa// Red. Jana Pyki. – Katowice, 2004. – Tom 1.– S. 174-181. (Особистий внесок автора: охарактеризовано метод порівняння кількості малих підприємств з кількістю суб’єктів господарювання, що займають монопольне становище на товарних ринках).